M51

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

M51

#76

Příspěvek od Myzer »

Bob napsal: Máš pravdu Miśo,na Kanárech jsem nebyl,jen mě to tak napadlo.Asi to nebude to správné přirovnání.Tomu se nebráním.Snad jen tak vzdáleně by to mohlo posloužit pro orientaci.Ale hlavními aktéry jste byli ty a Pavúk,Možná byste to mohli uvést na pravou míru.Kritice anebo korekci své myšlenky se vůbec nebráním.Šlo mi jen o to,jak si Fantomas dobíral Paľa,že na Kanárech bylo vše fantastické,úžasné apod.Bob.
Ako nad tym teraz tak rozmyslam, odvtedy som vlastne ani nejako moc nerozmyslal a nepisal, preco je nieco tak ci inak. Vlastne ani neviem co by som k tomu mal dodat, je to dost komplikovane. Snad bude stacit, ze vacsinu deep-sky objektov som dovtedy nikdy nevidel v takom podani. Pozorovacie podmienky sa prekvapujuco casto menili (v podstate kazda noc bola ina ako predchadzajuca a aj v konkretnu noc bol vidiet casom rozdiel). Najlepsie podmienky sme zazili asi 3-krat, ani to rozhodne nie celu noc a vtedy to bol uz naozaj ten high level, kvoli ktoremu som tam isiel. Napriklad Hlava Carodejnice, ktoru tu ani radsej nehladam, tam bola cela, vidiet bola aj Flaming star nebula, ktora je snad este tazsia, Andromeda alebo Kalifornia ma doslova sokovali. Ak si odmyslime tie farby, Kalifornia vyzerala asi takto http://www.skyfactory.org/ngc1499/ngc1499.htm aj s tymi strukturami samozrejme. Aj ked bola obloha vyprata (Bortle 2/3) a nemali ste pocit, ze ste skutocne na Kanaroch a namierili ste dalekohlad viac k obzoru, kde bolo vidiet aj svetelne znecistenie a minimum hviezd, objekty v dalekohlade vyzerali mozno este lepsie ako u nas v zenite. Ale mam nadej, ze som este nevidel najlepsie dosiahnutelne podmienky, zaujimaju ma dost taketo vychytavky preto som sa tym aj nedavno trochu zaoberal a paradoxne je, ze mnohi, aj znami ludia, najlepsiu oblohu nezazili na miestach, kde sa nachadza svetove observatorium.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

M51

#77

Příspěvek od Bob »

Ahoj Michale,já mám vždycky s odpovědí zpoždění jako ČD.Ten link vypadá skoro stejně jako ten,který jsem měl na mysli.Byl trochu odlišný,na posledním obrázku se ukazovalo kromě průměru i zvětšení.Jinak MaG pochopil co jsem měl na mysli a Milan to vystihl dokonale.Je to přesně tak jak to napsal.Ještě pro milovníky větších průměrů,SUPRA teď nabízí GSO 300/1500 za skělou cenu 19.970,-Kč ! Výborný přístroj,který poměrem cena-kvalita-výkon válcuje většinu soupeřů.Mohl by o tom něco napsat Radous,který tento přístroj vlastní.Já nemít GSO 250/1250 a 350/1750 od Libora Němce,tak neváhám ani vteřinu a běžím to do SUPRY koupit.
Jo,a kdybych si mohl vybrat,tak si vyberu o 50% větší dalekohled a o 1 mag. tmavší oblohu. Bob
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

M51

#78

Příspěvek od Bob »

Ještě k tomu plánovanému srovnání 400 vers. 250 vers. 76.Koperovi se skutečně podařilo sehnat povolení vjezdu do míst v Beskydech kde to jinak není možné a je tam slušná tma.Chtěl jsem srovnávat při stejných zvětšeních,pochopitelně takových aby to 76ka zvládla,tedy mezi 50x až 100x , a pak při stejné výstupní pupile.Bohužel to nevyšlo podle představ.Do 23 hodin,než se pořádně setmělo,nás šíleně žral veškerý představitelný hmyz ( tím bych chtěl varovat "šumavany" aby to vážně nepodcenili ),a pak přišlo něco,čemu se dalo říci vlhkost jen s největším sebezapřením.Připadal jsem si jako ponorkový námořník.Takže i Jupiter se jevil jako světlý flek.Snad to tedy vyjde příště.
A perla nakonec.Na povolení vjezdu byl uveden důvod : " Astronomické pozorování Měsíčního novu".Dobrý ne ? Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

M51

#79

Příspěvek od milan1960 »

To :Bob- Ahoj zajímalo by mě o která místa v Beskydech se jedná kde Koper vyřídil povolení k vjezdu a kde ho vyřizoval.Měj se Milan
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M51

#80

Příspěvek od Pavuk_ »

Bob napsal: Ještě k tomu plánovanému srovnání 400 vers. 250 vers. 76.Koperovi se skutečně podařilo sehnat povolení vjezdu do míst v Beskydech kde to jinak není možné a je tam slušná tma.Chtěl jsem srovnávat při stejných zvětšeních,pochopitelně takových aby to 76ka zvládla,tedy mezi 50x až 100x , a pak při stejné výstupní pupile.Bohužel to nevyšlo podle představ.Do 23 hodin,než se pořádně setmělo,nás šíleně žral veškerý představitelný hmyz ( tím bych chtěl varovat "šumavany" aby to vážně nepodcenili ),a pak přišlo něco,čemu se dalo říci vlhkost jen s největším sebezapřením.Připadal jsem si jako ponorkový námořník.Takže i Jupiter se jevil jako světlý flek.Snad to tedy vyjde příště.
A perla nakonec.Na povolení vjezdu byl uveden důvod : " Astronomické pozorování Měsíčního novu".Dobrý ne ? Bob.
Cau Bobe, to je dost zaujimave. Kde ste boli presne ?
S Hadrom sme to tam prebajkovali v ramci sukromnej "astrohadrabajkovacky" (jeden vikend) z Ostravice cez Lysu horu az po Hote Srdce Beskyd + okolie.
Inak chceme takuto astrobajkovacku zopakovat aj tento rok a mohli by sme to spojit aj s vasim pozorovanim. Co ty na to ?

PS: podla coho ci sa riadil pri vybere najtmavsieho kutu Beskyd ? (je tu niekde aktualizovane vlakno z najnovsou mapou viditelnosti hviezd CR, skus pohladat...)
PS2: vsak u vas nenastava noc ... to ste isli pozorovat do tmy za sumraku ? ;)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

M51

#81

Příspěvek od Bob »

Ahoj Milane 1960,ta místa se takhle dají těžko popsat.Jedině na mapě.Povolení se muselo podat anebo vyřídit u revírníka,který měl ten který revír pod palcem.

Ahoj Pavúku , jak už jsem psal Milanovi 1960,ta místa je těžko popsat.Ideální by bylo,kdybych se spojil s Hadrou,oba bychom si na počítadle vyjeli mapu Beskyd ( leteckou ) a po ní bych ho navedl,vlastně ukázal místa,kde jsme byli pozorovat.
Při výběru místa Koper použil mapu světelného znečištění v ČR.Máme ji oba vytištěnou a zalaminovanou ale nevím,odkud ji stáhnul.
Báječný nápad ale měla moje manželka.Její kamarád má chatu někde kolem Korni.Prý je tam sice trochu problematický ale přece jen příjezd autem,žádná posilovna jako u Hadry,a tma prý je tam ako v ..... Zkusím to ověřit a kdyby to vypadalo s obzorem a tmou tak jak to tvrdí,tak bychom příští AstroHadrapárty,vlastně AstroBobKoperpárty mohli uspořádat tam.Stálo by to sice pár peněz za pronájem ale snad by se to vyplatilo.Uvidíme.Měj se.Bob.
P.S. Ty provokatére,nepleť si Beskydy s Kanárama. ;)
Orion Optics UK 500/2000
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

M51

#82

Příspěvek od grajda »

Ta já sem teda taky přispěju, aby se neřeklo. K M51 mám v minikatalogu napsáno:

Triedr 10*50:
Velká, jasnější než se udává, vid. téměř nebo hned na 1. pohled+ viditelná i NGC5195=10,1m/5'

Newton 200/1000:
Viděl jsem rameno, které se vine kolem ngc5195 a spirální strukturu. Nádherná dvojice galaxií.

Kéž by v boskovicích tolik nesvítili, kreténi jedni.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

M51

#83

Příspěvek od eastman »

Takovou M51 jako jsem viděl v Liticích zkrze 450 pana Zahajského, takovou hned jen tak neuvidím. Spirální ramena byla vidět přímým pohledem. Na to se nedalo vynadívat.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

M51

#84

Příspěvek od Michal1 »

Tuto galaxii se mi podařilo uvidět dost zřetelně v hledáčku 8x50. Tu noc byla vynikající průzračnost, ale také hrozné chvění vzduchu. Stále byly okem vidět hvězdy 6 mag, občas problikávaly i 7,5 mag.
V hlavním dalekohledu SN 203/812 byly obě galaxie M51 i ta menší vedle krásně jasné, ale i když jsem do okuláru čučel asi 10 min. nemohl jsem spirální ramena rozpoznat. Myslíte, že za to mohl velký seeing?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

M51

#85

Příspěvek od michal.b »

Michal1 napsal: Tuto galaxii se mi podařilo uvidět dost zřetelně v hledáčku 8x50. Tu noc byla vynikající průzračnost, ale také hrozné chvění vzduchu. Stále byly okem vidět hvězdy 6 mag, občas problikávaly i 7,5 mag.
V hlavním dalekohledu SN 203/812 byly obě galaxie M51 i ta menší vedle krásně jasné, ale i když jsem do okuláru čučel asi 10 min. nemohl jsem spirální ramena rozpoznat. Myslíte, že za to mohl velký seeing?
Hvezdy 7,5mag? Odkud jsi pozoroval? Jinak seeing za to nemohl, ramena jsou moc velka na to aby je zakryl (i kdyz pri opravdu katastrofickych podminkach by se mozna dal pozorovat snizeny kontrast).
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

M51

#86

Příspěvek od Michal1 »

Obec Kaliště, okres Votice, na chalupě na dvorku.
I když je zde mhv většinou za bezměsíčné bezoblačné noci přes 6mag, i mě 7,5 se zdálo neuvěřiltelné, ale podle mapy z Albiera to tak bylo.
Napadlo mě, že chvějící se vzduch může na okamžik vytvořit čočku a soustředit světlo do oka.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

M51

#87

Příspěvek od grajda »

S tím chvějícím se vzduchem by to podle mě mohlo být právě naopak. Mění polohu a případně i jasnost hvězdy a to, co se hejbe a ještě bliká je vidět líp. Jako čočka se podle mě může chovat až tehdy, kdy má vliv na rozlišovací schopnost, ale to je spíš záležitost dalekohledu, kde obraz rozostřuje, ne oka (pokud nepočítám vřelý vzduch v létě nad silnicí...) Co se týče těch spirálních ramen, tak byla vidět jen chviličkama a probleskávala, ale zpracoval jsem to softwarově (to jako mozečkem :P) a pocítil jsem právo napsat si do svýho minikatalogu, že já, Já, JÁ jsem je viděl, kyš, kyš... :P ;D ;D ;D
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

M51

#88

Příspěvek od kesi »

M51 ve dvoustovce ušla. Ramena sem však na přezářené obloze nerozeznal, doprovodná galaxie NGC 5195 samozřejmě dobře viditelná :)
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

M51

#89

Příspěvek od mitovka »

Tak ja som vlastne prvy krat v zivote pozoroval nieco ine ako M42 aM31 (hlavne kvoli nepriaznivemu seeingu)a normalne sa mi to zapacilo....

Ale po minute mi bolo jasne ze tie DS objekty su este navykovejsie ako planety. Hned som mal chut ist do vacsej tmy alebo pozret na nete kolko stoji vacsi dalekohlad.

Neviem ci M51 patri medzi najjasnejsie galaxie, ale proste pri 200mm zrkadle a s adaptaciou oka asi 2 min bol obraz nad moje ocakavania.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

M51

#90

Příspěvek od ladis »

Dalsi rekord. Diky SKVELEMU pocasi, vyborne pruzracnosti a tmave lokalite Kumburku (dnes SQM-L 21.40 zenit, 21.30 v 60st SJVZ prumer.) jsem dnes videl ramena jako jeste nikdy predtim.

Ani na Rozdroze Izerskie jsem ve sve 200ce nevidel to, co dnes. M51 primo v zenitu, jiz pohled v hledacku me dostal, nebot jsem v nem videl neco jako v lidlskopu pri horsi pruzracnosti 8-)

Primym pohledem viditelna, doslova zarici spiralni ramena, nadherne viditelne prachove pasy, bocnim videnim neco uchvatneho, jasnosti na urovni M31. Prachove pasy jsem dnes videl takto kontrastne poprve. Kdyz to porovnam s pohledem v 400ce v Zubri minule MHV, videl jsem 51ku ve sve 200ce srovnatelne, mozna jeste lepe! Samozrejme pri o neco mensim zvetseni (80x).

Jeste neuveritelnejsi pro me je, ze takovouto oblohu mam 15min jizdy autem od domu z okresniho mesta! :)

Vice napisu po praci, az budu doma, vcetne dalsich vyjimecnych, mnou dosud nevidenych DSOs...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět