Světelné znečištění + M4

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění + M4

#16

Příspěvek od MaG »

Ano, ale i tak - aspoň podle stejného rozlišení pro ČR si můžete i vy na Slovensku udělat dobrou představu, kde jsou lokality s nadějnější oblohou. A nezapomeňte, nejlepší je to prostě zkoušet.
Jo a jestli znáte hvězdárnu v Modré, tak ta má evidentně dobrou oblohu, dokonce prý všude velmi tmavou a že by to bylo od BA daleko? Někteří u nás jezdí podle všeho i dál :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Světelné znečištění + M4

#17

Příspěvek od igi »

Bol som v Nedelu na Babe, co je cestou na Modru (to berte s rezervou) a neviem si predstavit, ze by v Modre mali nejako extremne tmavu oblohu. Je tam sice o dost vacsia tma ako pri Bratislave, ale neni to ono - asi som moc namlsany od doby, co som bol v Tatrach :P
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Světelné znečištění + M4

#18

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: ... Jo a jestli znáte hvězdárnu v Modré, tak ta má evidentně dobrou oblohu, dokonce prý všude velmi tmavou a že by to bylo od BA daleko? Někteří u nás jezdí podle všeho i dál :-)No na Kleti maju vraj tiez tmavu oblohu a pustia ta do arealu hvezdarne?
Ta modranska je totiz budova stojaca v "dzungli" - les a krovie. Pokial sa teda clovek nepostavi priamo pred vchod, tak asi nebude na vhodnom podklade, resp. neuvidi oblohu tak akoby chcel. Je fakt, ze som tam bol naposledy pred 8 rokmi, no aj tak to tam ocakavam skor zarastenejsie ako cistejsie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění + M4

#19

Příspěvek od MaG »

FunTomas napsal:
No na Kleti maju vraj tiez tmavu oblohu a pustia ta do arealu hvezdarne?
No samozřejmě že nepustí. Ale to je asi normální stav. bez domluvy bych k sobě na pozemek taky nikoho nepustil. A s domluvou jen důvěryhodné lidi.
Jak to vidím se Slovenskem, okolí BA není šťastné místo, ale jinak to obecně vcelku jde. Líbila se mi docela i ta nížina např. už v okolí Galanty bylo docela tmavo. Je jasné, že pro vás by bylo ideální vyrazit do hor směr ČR nebo směr Bánská Bystrica (již zmiňovaný Povážský Inovec?).

Snad se tam občas někdo z vás podívá a poví, jak se mu tam líbilo. Takhle je to diskuze o ničem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Světelné znečištění + M4

#20

Příspěvek od MilAN »

FunTomas napsal:
Ta modranska je totiz budova stojaca v "dzungli" - les a krovie. Pokial sa teda clovek nepostavi priamo pred vchod, tak asi nebude na vhodnom podklade, resp. neuvidi oblohu tak akoby chcel. Je fakt, ze som tam bol naposledy pred 8 rokmi, no aj tak to tam ocakavam skor zarastenejsie ako cistejsie.
Nevím, proč bys musel být v areálu hvězdárny, ale několik set metrů ud hvězdárny je celkem volný prostor s pěkným výhledem . Asi Ti z druhého konce bývalé republiky neporadíme, asi bude potřeba vstát od počítače. Na Modre jsem byl minulé léto, snad si ještě trochu pamatuji.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Světelné znečištění + M4

#21

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal: ... Asi Ti z druhého konce bývalé republiky neporadíme, asi bude potřeba vstát od počítače. ...
Ani nebude treba vstavat od toho pocitaca. Na to aby som zistil ako to vyzera v Modre, tu mame informatorov spoza hranic. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Světelné znečištění + M4

#22

Příspěvek od A.K. »

Trochu k světelnému znečištění (i když bez M4). Foto z 8. patra u nás na Mělníku. Pohled na JV (po východu druhá nejtmavší část oblohy  :-/). Lasery s diskotéky mi nahrazujou polární záři  ;), protější panelák osvětlen benzinou mimo snímek --> jak já miluju, když tady vypnou proud ;).

Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Petr D
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 03. 2004, 22:56

Světelné znečištění + M4

#23

Příspěvek od Petr D »

Včera jsem zkoušel lovit kulové hvězdokupy / M3, M5, M53 a M4 / v Praze na Jižním městě na střeše 11. patrového paneláku. Triedrem 20 x 80 jsem je sotva rozeznal....V Praze je to prostě v pr....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění + M4

#24

Příspěvek od Pavuk_ »

MaG napsal:
No samozřejmě že nepustí. Ale to je asi normální stav. bez domluvy bych k sobě na pozemek taky nikoho nepustil. A s domluvou jen důvěryhodné lidi.
Jak to vidím se Slovenskem, okolí BA není šťastné místo, ale jinak to obecně vcelku jde. Líbila se mi docela i ta nížina např. už v okolí Galanty bylo docela tmavo. Je jasné, že pro vás by bylo ideální vyrazit do hor směr ČR nebo směr Bánská Bystrica (již zmiňovaný Povážský Inovec?).

Snad se tam občas někdo z vás podívá a poví, jak se mu tam líbilo. Takhle je to diskuze o ničem.
Mozem potvrdit, pozoroval som v areali rezervacie Dropie (Zemianska Olca) a obloha bola velmi dobra.
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Světelné znečištění + M4

#25

Příspěvek od Lukas.m »

MaG napsal:
... Líbila se mi docela i ta nížina např. už v okolí Galanty bylo docela tmavo....


To som si uz aj ja vsimol ze okolo Galanty to moze byt dobre ale v noci som tam na prieskume este nebol (vsimol som si to len z autobusu). No niekedy to musim obzriet lebo byvam dost blizko, cca 20km.
To MaG: V Galante si bol len raz alebo castejsie tadial chodievas?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Světelné znečištění + M4

#26

Příspěvek od MaG »

Tasco napsal:
To MaG: V Galante si bol len raz alebo castejsie tadial chodievas?
;D já nemohu říct než to, že můj odhad oblohy v okolí Galanty je jak z jedoucího rychlíku. Tím "jak" mám na mysli, že jsem to odhadl z IC :D

Víš já byl v noci u vás jen na ty Leonidy 2002, co jsem jel vlakem ještě kus dál do Levic :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět