Messierove objekty

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Messierove objekty

#46

Příspěvek od Achernar »

Dekuju, samozrejme vim, ktera je Phad a ktera Megrez, zanesu si to do mapy:-) Docela chapu, ze se tohle vypousti a vzhledem k tomu, ze je to za mezni hvezdnou velikosti meho atlasu a je to hvezda, tak to tam ani nemam..
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Messierove objekty

#47

Příspěvek od voko »

No - já jsem nějak Messier maraton letos zaspal.. :(
Ale tak jsem si říkal - existují nějaká aspoň rámcová pravidla, vztahující se k němu? Pokud to beru jen pro své potěšení, tak OK, nějaké srovnávání je zbytečné, ale někde mezi sebou "závodí" a to je pak o srovnatelných podmínkách, které nelze dost dobře dodržet.
Jednak máme každý jiný přístroj - je rozdíl pozorovat objekty s triedrem (kde ani všechny objekty vidět samozřejmě nejsou) nebo třeba s 300 Newtonem, stejně jako je rozdíl hledat je ručně nebo mít GO TO.
A taky je rozdíl jenom se dívat nebo některé objekty i zaznamenávat.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#48

Příspěvek od Myzer »

voko napsal: No - já jsem nějak Messier maraton letos zaspal..  :(
Ale tak jsem si říkal - existují nějaká aspoň rámcová pravidla, vztahující se k němu? Pokud to beru jen pro své potěšení, tak OK, nějaké srovnávání je zbytečné, ale někde mezi sebou "závodí" a to je pak o srovnatelných podmínkách, které nelze dost dobře dodržet.
Jednak máme každý jiný přístroj - je rozdíl pozorovat objekty s triedrem (kde ani všechny objekty vidět samozřejmě nejsou) nebo třeba s 300 Newtonem, stejně jako je rozdíl hledat je ručně nebo mít GO TO.
A taky je rozdíl jenom se dívat nebo některé objekty i zaznamenávat.
Nezaspal si nic, v tom case asi nikto v strednej Europe nemal jasno, nie to este take pocasie, ktore treba na M.m. :'(
Co sa tyka pravidiel, tie sa mozu stanovit individualne, ale navadzaci system je myslim jednoznacne zakazany.

Pritom nemusi sa pozorovat iba jednu noc, ale aj tyzden, mesiac ... Ja napr. pozorujem uz 4 roky a aj tak som vsetky M este nevidel. ;D Ale cez vikend som si konecne nasiel cas na prezretie oblasti okolo severneho galaktickeho polu a kopu Virgo, takze uz mi ich nechyba vela. Identifikoval som i velmi nizko polozenu M83 v Hydre. :o

Zostavaju este M40, M54, M55, M62, M69, M70, M73, M78, M80, M93, M102, M109. Ostatni identifikovali ste uz vsetky M alebo kolko vam este chyba? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Messierove objekty

#49

Příspěvek od Selene »

Hmmm....mne chýba ešte poooooooriadne veľa AK je to blbá otázka alebo dotaz tak sa ospravedlňujem ale ja jednoducho nechápem ako viete tie objekty nájsť....Snažím sa o to už asi polroka a stále som videla len tie jasnejšie objekty...Mám aj celkom dobrú mapu a nejaké pc programy,ale... :-[
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#50

Příspěvek od Myzer »

Selene napsal: Hmmm....mne chýba ešte poooooooriadne veľa  ;) AK je to blbá otázka alebo dotaz tak sa ospravedlňujem ale ja jednoducho nechápem ako viete tie objekty nájsť....Snažím sa o to už asi polroka a stále som videla len tie jasnejšie objekty...Mám aj celkom dobrú mapu a nejaké pc programy,ale... :-[
Ono to s narastajucim poctom pozorovacich noci pride same. Ak si pamatam, prvy polrok pozorovania som tiez prakticky nic nevidel, ale postupne som si zacal vsimat, ze tam nieco medzi hviezdami je. Potom sa ukazali aj nejake detaily a dnes to vyzera asi takto: "Aha v triedri je Sombrero a v dalekohlade som nasiel kvazar." ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět