CzSky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
ladin
Příspěvky: 429
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

CzSky

Příspěvek #1 od ladin » 10. 02. 2020, 15:00

Ahoj,

v našem lokálním rybníčku vzniklo docela dost projektů, které měly nebo ještě mají za cíl popis souhvězdí a objektů noční oblohy. Aby jich nebylo
málo, tak jsem se rozhodl přidat další projekt do sbírky, kterého ambicí není vytvořit pouze statický informační astronomický portál cílený na DSO.

Současný web projektu naleznete na: https://www.czsky.cz

Hlavním nosným pilířem projektu jsou svobodné principy:

- Obsah v markdownu se ukládá do git repozitáře, je snadno editovatelný. Změny jsou dohledatelné. Obsah může měnit uživatel s příslušnou rolí. Data by tedy neměla umřít tak, jak se to stalo na X podobnýh projektech v minulosti.
- Kód CzSky je Pythonu, repoziáři je na githubu (zatím soukromý, ale uvolním to).

Další charakteristiky jsou:
- v projektu je určitá abstrakce popisu objektu. Aktuální obsah je cílen na vizuální astronomii, ale nebyl by problém celý web přepnout do režimu "astrofotograf", podle toho, co uživatele zajímá.
- projekt podporuje vícejazyčnost
- podporuje mobilních zařízeních, obsah je zatím omezeně rezponzivní, ale stránkování v Messerově katalogu na mobilu je už teď příjemné. Za loginem je v projektu pozorovací deník (s tím, že pozorování jdou exportovat do soukromého git repozitáře), pracuju na planneru, v budoucnu by měla přibýt sociální síť a uvidíme co ještě. Je to běh na dlouhou trať.

Pokud vás projekt zaujme a třeba byste se chtěli zapojit, tak hledáme:

- pozorovatele, kteří budou vytvářet obsah, především obsah týkající se vzhledu objektů podle různých apertur. Nemusí jít hned o desítky či stovky údajů, stačí po kapkách... Jednoduchá stránka s objektem a pozorováním může vypadat pak i takto:

https://www.czsky.cz/deepskyobject/14098/info

- Fotografie, fotografie, fotografie. Potřebujeme lepší fotky než jsou tam teď. Poslední měsíc procházím obsah a došlo mě, že naprosto chybí kvalitnější fotky, třeba otevřených hvězdokup Messierova katalogu. To prostě nikdo nefotí a nejen ty. O víkendu jsem například smutně koukal na nekvalitní fotku M27. Napsal jsem Martinovi Myslivcovi, jestli můžu použít jeho fotografii. Přišla veskrze pozitivní odpověď, ať si vyberu cokoli, co budu potřebovat, a stránka vypadá hned lépe:

https://www.czsky.cz/deepskyobject/27/info

právě takové fotky projekt potřebuje. Pokud vás projekt nějak zaujal, tak určitě napište.

lada
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...

Uživatelský avatar
ladin
Příspěvky: 429
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

Příspěvek #2 od ladin » 10. 02. 2020, 15:33

Úplně jsem zapomněl na jednu důležitou věc. Obsah CzSky vychází z obsahu projektu 8mag, úžasné práce Myzera, který věřím má jen dočasnou pauzu, a dalších autorů 8mag.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...

Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 424
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: CzSky

Příspěvek #3 od Michal1 » 10. 02. 2020, 15:48

Úplně mi není jasné, jaký má být smysl projektu. To si někdo sepisuje informace o objektech jen tak pro vlastní zábavu? Nebo to má být užitečné pro celou komunitu? Jak? Proč sepisovat informace o objektech, které se dají najít na Wikipedii nebo v knihách?

Dávalo by mi smysl udělat stránku, kde by pozorovatelé ke každému objektu vkládali, co na něm ve svém dalekohledu viděli. Dávat obecnou informaci o tom, že v dalekohledu 30 cm je na objektu vidět to a to, mi přijde příliš zjednodušené. To hrozně závisí na zkušenostech pozorovatele, tmavosti oblohy, apod. Pokud by měl být smysl stránky shromažďovat pozorování, dal bych tam fotku objektu, která připomíná to, co je vidět okem. To třeba MMysova fotka M27 není.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení

Uživatelský avatar
ladin
Příspěvky: 429
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

Příspěvek #4 od ladin » 10. 02. 2020, 16:53

Popis objektů je teď cílený pro vizuální astronomi. Na wikipedii takové informace nenajdeš. Objekt na CzSky obsahuje nějaké základní údaje a pak údaje rozdělené podle apertur. Jsou tam zajímavosti, kterých by sis mohl na objektu všimnout, jaké zvětšení či filtry bys měl použít... Z 8mag je přebrané hodnocení objektů. Hodnocení bude rozšiřené i do apertur,. V seznamech DSO budeš moci vybírat podle hodnocení a nejen to. Pokud nasdílíš své pozorování, tak u DSO objektu může být záložka s komentáři - kdo, kdy, čím a případný popis vizuálního zážitku - taková záložka by mohla být moderovaná, aby obsahovala použitelné informace. Třeba na wikipedii mě tam chybí tlačítko "přidat na wishlist" nebo "přidej do aktuálního pozorovacího plánu" nebo "zobraz mě vyhledávací mapky!.

Fotky k objekům to je je otázka do pranice. Já jsem pro dát tam jako výchozí fotografie kvalitní, ale je to připravený na to, že si to budeš moci přepnout třeba do režimu Uwe Glahn. To co vidíš je jen skin, jak text, tak fotografie, jaký skin si vybereš záleží na tobě. Obsah není statický. Je to jen o tom, kdo naplní obsah skinů, je to o případné komunitě...

Ten projekt píšu především proto, že mě programování stále, a to i po 35 letech, baví. Chtěl jsem si zkusit něco většího s jednoduchou strukturou v Pythonu. Nevyhovoval mě žádný pozorovací planner ani zápisník, respektive žádný mě dostatečně nemotivoval k tomu, ty pozorování zaznamenávat. Vím, že mnoho z nás svoje pozorování zaznamenává, ale není tu nástroj, který by taková pozorování jednoduše zaznamenal a nasdílel. Zde na astroforu informace sdílíme, ale kvalitní informace se časem ztratí v záplavě ostatního materiálu, ale to je prostě fórum.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 19236
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 71

Re: CzSky

Příspěvek #5 od MilAN » 10. 02. 2020, 17:15

Já bych za sebe musel jen zopakovat tu první větu od Michala1.
Nevím, proč a k čemu bych tohle měl potřebovat či používat. Vyhledávací mapky - k čemu , když existují PC planetária i s množstvím dalších údajů o objektech. Navíc , tahle grafika map a její ovládání/ neovládání mi spíš připomíná práci s papírovými mapami. A k objektům a jejich pozorovatelnosti : k tomu mám The Night Sky Observers Guide. Nepotřebuji to mít na mobilu u dalekohledu :), na pozorování se přeci připravuji doma v teple. A z 99% určitě moje poznámky , třeba k focení , nikoho kromě mě, nezajímají
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Uživatelský avatar
ladin
Příspěvky: 429
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

Příspěvek #6 od ladin » 10. 02. 2020, 17:58

Ja vyhledavaci mapky v papirovy podobe mam radsi nez planetaria. Me postacuje, ze si pripravim pro kazdy objekt 2 mapy, jednu prehledovou a jednu detailni. Kazdou si nakonfiguruju podle potreb a ulozim do pozorovaciho planu. V pozorovacim planu se me zobrazuje v nakonfigurovane podobe. Mapky bud vytisknu v PDF nebo na tabletu zobrazim. Na fchart3 je jeste co zlepsovat, treba by mohly byt casem i interaktivni.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...

Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 424
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: CzSky

Příspěvek #7 od Michal1 » 10. 02. 2020, 19:13

ladin píše: Vím, že mnoho z nás svoje pozorování zaznamenává, ale není tu nástroj, který by taková pozorování jednoduše zaznamenal a nasdílel. Zde na astroforu informace sdílíme, ale kvalitní informace se časem ztratí v záplavě ostatního materiálu, ale to je prostě fórum.

Tahle myšlenka se mi líbí. Teď jde o to, jak to udělat, aby ti tam někdo přispíval a četl to. Pár námětů.

Já si seznam objektů k pozorování nepřipravuji. Pozoruji to, co zrovna kulminuje a mám na to náladu. Na fórum dávám svoje pozorování, protože doufám, že to někoho může inspirovat a protože to tam později snadno najdu. Častěji mám po ruce počítač s internetem než sešit s poznámkami. Pozorovací příspěvky na AF čtu většinou jen tak pro zábavu. Někteří pozorovatelé umí hezky psát. Občas mě nějaký objekt zaujme tak, že se na něj sám podívám. Jindy zas chci porovnat svá pozorování s ostatními.

Pokud by tvá stránka byla seznamem objektů s univerzálním popisem pro průměrného pozorovatele, asi bych jí moc nevyužil. Také tam máš jen relativně jasné objekty. Já chci PGC galaxie 14 mag alespoň :) . Líbilo by se mi něco, co by víc připomínalo reporty na AF. Pozorování by se mohlo vkládat ve formě formuláře. Nejprve by se zadalo ID pozorovatele, dalekohled, temnost oblohy a pozorovací podmínky. Následoval by report, kde by byla zvýrazněná jména objektů a jejich popisy. Každý objekt by měl svoji kolonku. Vedle toho by byla databáze pozorovatelů, kde by každý mohl dobrovolně vyplnit třeba jak dlouho už pozoruje a kolik je mu let. Další databáze by obsahovala objekty. Kromě faktických údajů (souřadnice, jasnost, apod.) by byla napojená na reporty. Takže když by člověk kliknul na M27, zobrazily by se mu všechna pozorování tohoto objektu s možností zobrazit celý report.

Ta stránka musí dávat víc než AF. Většinou nemám čas dát svá pozorování ani na fórum, natož abych je dával na dvě místa najednou.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení

Uživatelský avatar
ladin
Příspěvky: 429
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: CzSky

Příspěvek #8 od ladin » 10. 02. 2020, 19:51

Michal1 píše:Pokud by tvá stránka byla seznamem objektů s univerzálním popisem pro průměrného pozorovatele, asi bych jí moc nevyužil. Také tam máš jen relativně jasné objekty. Já chci PGC galaxie 14 mag alespoň :) . Líbilo by se mi něco, co by víc připomínalo reporty na AF. Pozorování by se mohlo vkládat ve formě formuláře. Nejprve by se zadalo ID pozorovatele, dalekohled, temnost oblohy a pozorovací podmínky. Následoval by report, kde by byla zvýrazněná jména objektů a jejich popisy. Každý objekt by měl svoji kolonku. Vedle toho by byla databáze pozorovatelů, kde by každý mohl dobrovolně vyplnit třeba jak dlouho už pozoruje a kolik je mu let. Další databáze by obsahovala objekty. Kromě faktických údajů (souřadnice, jasnost, apod.) by byla napojená na reporty. Takže když by člověk kliknul na M27, zobrazily by se mu všechna pozorování tohoto objektu s možností zobrazit celý report.

Ta stránka musí dávat víc než AF. Většinou nemám čas dát svá pozorování ani na fórum, natož abych je dával na dvě místa najednou.


Pozorovaci denik je ted schovany za loginem. Je to zatim nezverejnena cast. Muzes tam vkladat pozorovani presne v te forme, jak pises, Bud si ho vyplnis cely rucne nebo pouzijes pozorovaci plan, ktery ti to predvyplni.Mozna pribude aplikace pro telefon, ktera ti to vyplni ze zvukoveho zanamu. Jednotliva sva pozorovani mas v historii pozorovani. Zaznamy z pozorovani si muzes vyexportovat do sveho git repozitare - tim o nic neprijdes. To je zhruba soucasny stav, ne vse je dotazeno na 100%. Mela by pribyt moznost pozorovani nasdilet (followerum) nebo jednoduse se bude sdilet vsechen explicitne neprivatni obsah vsem na CzSky - to je nejjednodussi. System za tebe bude vest co,kdy,kde cim jsi pozoroval/nepozoroval. U objektu bude vest kdo,kdy,kde, cim onen objekt pozoroval. Jestli chces login posli PM
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...

Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 171
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 38

Re: CzSky

Příspěvek #9 od Yarkho » 10. 02. 2020, 21:05

Za mna OK, zaujimavy projekt.

Kazdy vidi samozrejme nieco ineho, ma iny dalekohlad, ine podmienky, ale... menej skusenym pozorovatelom to moze pomoct v tom, co ocakavat. Nieco ako knihy S. J. O'Mearu "Messier objects", "Caldwell objects", "Hidden treasures" a pod.
Celestron 9.25" XLT + AZ-EQ6 - NexStar 5SE - TS Apo 102mm f/7 - TS Apo 80mm f/7 - Omegon Apo 66/400mm
binohlava Lacerta / okuláry Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED


Zpět na “Deep-sky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti