Geostacionární družice - identifikace

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#1

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Občas se setkám s tím, že vidm někde geostacionární družici a zajímalo by mně, jaká z nich to přesně je. Podle Calsky.com moc moudrý nejsem, z nějakých důvodů mi do dané pozice žádná nechce sednout. Tak se ptám na jiný způsob, jak to určit.

Přikládám např. snímek 2 min expozice jižní části Hadonoše, kde jsou hned tři, dvě se dokonce v jednu chvíli křižovaly. Snímek je pořízen v 1:53 - 1:55 SELČ 22.4.


Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Geostacionární družice - identifikace

#2

Příspěvek od Tulen »

To MaG:
S Calsky je to vždycky tuhý boj. Mě to dalo pro tu družici vlevo dole tohle:
Satellite:
2009-001A
USA 202 also known as NROL 26, is an American military (NRO) satellite. It was launched by a Delta IV Heavy rocket from Cape Canaveral's Space Launch Complex 37B at 02:47 UT on 18 January 2009.
Mag=13.9m  Distance from Point: 1.1°
az: 143.5° SE   h:  22.3°    dist: 39428.4km
ra: 17:10.1  de: -10:13
Jen se mi nezdá ta jasnost, řekl bych, že na Tvém snímku je jasnější...
Poloha, směr dráhy i rychlost sedí, můžu Ti poslat i mapku, ale zkus si to najít, když znáš název satelitu....
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Geostacionární družice - identifikace

#3

Příspěvek od MilAN »

CalSky kdysi počítal geostacionární družice přímo katastrofálně, později se to zlepšilo.
Pokud je družice opravdu na geostacionární dráze,( což se podle jednotlivého snímku nedá 100% určit), potom je nejjednodušší si spočítat polohu družice nad rovníkem a podle téhle polohy se dá naprosto spolehlivě určit, o jakou družici jde.
Já vím, počítání dnes není v módě............. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#4

Příspěvek od MaG »

Ahoj Milane, to že sou to geostacionární družice by měla pomoct tobě určit z té fotky délka té stopy za 2 minuty a mně navíc poznatek, že na dalších fotkách je mám také ale s pomalým posunem v poli. Navíc je to oblast kolem -8st na jih od rovníku. Proto si myslím že jsou to GEO ale nevím jak zjistit které.

Jak na výpočet?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Geostacionární družice - identifikace

#5

Příspěvek od MilAN »


Je potřeba zjistit polohu nad rovníkem ( bod zavěšení družice), což je normálně řešitelné pomocí několika sférických trojúhelníků. Ale asi ne zde na AF,(něco kolem 35 goniometrických rovnic :))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#6

Příspěvek od BiF »

Ale asi ne zde na AF,
Proč ne, určitě to zajímá i ostatní!
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#7

Příspěvek od MaG »

Ještě mám dotaz - když znám úhel na obloze, o který se družice posunula a dobu snímání, tak by snad vůči hvězdám měl být znám trojúhelník jednodušší než přes několik výpočtů?
Myslím na trojúhelník s vrcholem uprostřed dráhy družice na snímku, druhým v konci dráhy na snímku a třetím v mém oku. Ten by snad měl být pravoúhlý a z něho zjistím, jak je družice daleko ode mně. Půjde nyní zjistit, na jakém stupni východně nebo západně družice "visí"?

Teď už přeci budu vědět, jak je daleko ode mně, jak je daleko od jihu zjistím z času snímání podle hvězd. Víte ono to zní možná blbě ale já sem nikdy neměl doma satelitní TV takže ani nevím, co znamená u GEO družic to 44V apod. 0 znamená, že visí nad rovníkem v místě kudy prochází 0 poledník nebo jak je to?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Geostacionární družice - identifikace

#8

Příspěvek od MilAN »

Zní to jako by logicky. Ale družice se vůči pozorovateli nepohybuje- nevytvoří Ti žádný trojúhelník To , co  na snímku vytvoří unu čáru, je ve skutečnosti pouze denní pohyb oblohy, který ty eliminuješ  na paralaktické montáži hodinovým strojem.
V principu  výpočtu lze  převést souřadnice ekvatoreální na obzorníkové, uvědomit si , že poloha družice nad rovníkem na  zeměpisné délce lambda znamená, že družice tu má obzorníkové souřadnice  h=90°, A=O°.

Základní vztahy potom vypadají takto :

tg (A) = tg(Delta)/sin(Fí)
 
 kde :
A...azimut k družici
Fí... zeměpisná šířka pozorovacího místa
Delta ... rozdíl  zeměpisných délek pozorovacího místa -bodu zavěšení družice   = Lpozor.místo- Lbod zavěšení

tg(h)=[cos(beta)-0,151269]/sin(beta)


kde:
cos(beta)=cos(Fí)*cos(Delta)

Pozn: lépe to tu zapsat neumím(proto vztahy uvádím v základní podobě) - nutno přepsat  do normální matematické formy a upravit do podoby pro výpočet  Lbod zavěšení družice
Vztahy pro transformaci souřadnic  lze najít v mnoha podobách na netu, je zbytečné je tu v tomto krkolomném matematickém zápisu uvádět.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Geostacionární družice - identifikace

#9

Příspěvek od Tulen »

Zní to jako by logicky. Ale družice se vůči pozorovateli nepohybuje- nevytvoří Ti žádný trojúhelník To , co  na snímku vytvoří unu čáru, je ve skutečnosti pouze denní pohyb oblohy, který ty eliminuješ  na paralaktické montáži hodinovým strojem.
To MilAn: Jo, a kdybys chtěl mít družici bodovou, tak budeš muset pustit hodinový stroj pozpátku ;)
To MaG: To, co jsem Ti našel, geostacionární družice je. Nabídlo mi to i její další viditelnost, vždycky jen jednou za noc +- na stejném místě +- ve stejném čase. Místo pozorování jsem dával Hodkovice nad Mohelkou. Vzhledem k té vzdálenosti od pozorovatele pár kilometrů sem nebo tam nehraje roli, o půlnoci už moc družic osvětlených Sluncem asi vidět není.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#10

Příspěvek od MaG »


 
 kde :
A...azimut k družici
Fí... zeměpisná šířka pozorovacího místa
Delta ... rozdíl  zeměpisných délek pozorovacího místa -bodu zavěšení družice   = Lpozor.místo- Lbod zavěšeníMilane teď trochu nechápu, proč uvádíš dvě rovnice, kde se vyskytuje delta, když už v první vidím deltu a mohu ji snadno vyjádřit? Navíc když ji vyjádřím z první a ze druhé rovnice, tak mi nevyjde stejné číslo, ačkoli podle mého názoru si betu, A h, fí a Lpoz.místa umím zjistit dobře. Takže to je spíš na diskuzi nad papírem nebo ne?


To:Tulen
Promiň ale oteď jsem s Calsky neměl problém a vždy mi přesně něco spočítal. Takže si myslím, že ho umím používat dobře. Jestliže tedy Milan uvádí, že Calsky má s GEO družicemi problém, věřil bych mu, neboť mně to tam nevyjíždí vůbec žádnou družici blíže než 2-3 stupně od fotografované pozice a to už je fakt daleko. Nehledě na jasnost jedné z těch tří družic co jsou na snímku vidět. Takhle blbě mi to vyhází jak pro přednastavený Jablonec, tak pro polohu Rozdrože, což je přibližně 50,9 a 15,4.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Geostacionární družice - identifikace

#11

Příspěvek od Tulen »

To Mag: OK, OK, už mlčím :)
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Geostacionární družice - identifikace

#12

Příspěvek od MilAN »


To MilAn: Jo, a kdybys chtěl mít družici bodovou, tak budeš muset pustit hodinový stroj pozpátku  ;)

To se hluboce mýlíš. Výsledek by byl stejný, jen směr kreslení stopy opačný.
Pro bodovou družici stačí vypnout
hodinový stroj a je " stacionární"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Geostacionární družice - identifikace

#13

Příspěvek od MilAN »

to Mag : k výpočtu bodu zavěšení samozřejmě stačí 1. rovnice. Uvedl jsem i druhou, pokud by někoho zajímaly i jiné výpočty- konkrétně jde většinou právě o opačný případ - t.j. výpočet polohy na obloze.
Jinak jsem si je kontroloval (psal jsem ráno z hlavy) a rovnice i výsledky souhlasí.
Většina chyb se běžně dělá v transformacích souřadnic hlavně v souvislostí s operacemi kolem času.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Geostacionární družice - identifikace

#14

Příspěvek od MaG »

Ano - měl si pravdu, udělal jsem chybu, co jiného ode mně taky čekat. Díky za trpělivost.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Geostacionární družice - identifikace

#15

Příspěvek od Tulen »

hodinový stroj a je " stacionární"Jo jo, už mi to došlo, díky za opravu
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Odpovědět