James Webb Space Telescope

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

James Webb Space Telescope

#16

Příspěvek od MilAN »

Probíhá definitivní montáž zrcadel .Postup lze sledovat pomocí web kamer zde :
http://www.jwst.nasa.gov/webcam.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

James Webb Space Telescope

#17

Příspěvek od MilAN »

A montuje se poslední zrcadlo ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: James Webb Space Telescope

#19

Příspěvek od juh »

Na Discovery Science bežal nedávno dokument o tomto teleskope. Dokument končil slovami, že do vesmíru poletí v priebehu 10/2018 :lol:
Po skúsenostiach s Hubblovým teleskopom si tentokrát dávajú záležať
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 496
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: James Webb Space Telescope

#20

Příspěvek od Jirka247 »

Dokument jsem viděl také, ale už je starý i když zajímavý. . Jsem opravdu zvědav, jestli ten rok 2020 vyjde . Ale jsem spíš skeptik v tomto směru. Ale ma druhou stranu, se těším, na to, až konečně bude v pořádku ve vesmíru. :)
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: James Webb Space Telescope

#21

Příspěvek od Jarous1 »

Jelikož z tohohle šíleně předraženého krámu nakonec nebudou barevné obrázky jako z Hubble, tak jsou mi jeho úspěchy či neúspěchy absolutně volné... Sorry :(
Cpou se do toho, a ještě se budou cpát, veřejné peníze mnohých států, ale laická veřejnost z toho nakonec nic mít nebude. Kdyby alespoň ty koukatelné nádherné fotky... Takhle z jeho objevů budou mít mokro ve spodním prádle akorát tak příslušní specializovaní vědci a pár s astronomií obeznámených amatérů...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: James Webb Space Telescope

#22

Příspěvek od Artaban »

Jarous1 : Tak já doufám, že posune naše vědomosti o objektech, které bude zkoumat a vóótom to je. Tohle
Jarous1 píše:Jelikož z tohohle šíleně předraženého krámu nakonec nebudou barevné obrázky jako z Hubble, tak jsou mi jeho úspěchy či neúspěchy absolutně volné
je nám snad šumák né?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: James Webb Space Telescope

#23

Příspěvek od MilAN »

Jarous1 : vědecé zařízení se nevyrábí pro to, aby z něho měla laická veřejnost nějaký estetický požitek .
Jinak jsi na velkém omylu. Budou z toho barevné fotky - zrovna tak jako z Hubbla . A pro laickou veřejnost to budou zase jen barevné obrázky, které jim nic neřeknou o vesmíru, stejně tak, jako obrázky z Hubbla.
A můžeš být klidný - JWST není určitě financován z tvých peněz.
Tak si o tom předem něco přečti, než začneš psát "zasvěcené" nesmysly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: James Webb Space Telescope

#24

Příspěvek od zuzi »

No vida, že z toho budou padat fleky obarvené je asi fakt jedno, i když i to prodává.
Ale spíš nemáme nějaké nové info jak na tom je? Nějaké nové technické zádrhele?
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: James Webb Space Telescope

#25

Příspěvek od Jarous1 »

MilAN píše:Jarous1 : vědecé zařízení se nevyrábí pro to, aby z něho měla laická veřejnost nějaký estetický požitek .
Jinak jsi na velkém omylu. Budou z toho barevné fotky - zrovna tak jako z Hubbla . A pro laickou veřejnost to budou zase jen barevné obrázky, které jim nic neřeknou o vesmíru, stejně tak, jako obrázky z Hubbla.
A můžeš být klidný - JWST není určitě financován z tvých peněz.
Tak si o tom předem něco přečti, než začneš psát "zasvěcené" nesmysly.
Právě, že jsem to nepsal coby "zasvěcený", ale jako laik. A pro něj je tohle zařízení spíš k ničemu, když nebudu tušit, co "tam nahoře" bude vlastně dělat a nebude se občas té veřejnosti nějak prezentovat... Pokud si tedy nenastuduji rozhodně ne jenom základy příslušných oborů, do kterých jeho práce bude zasahovat. A to asi udělá málokdo. Včetně mne...
To, že by to mělo umět i viditelné spektrum teď čtu ale poprvé... Všude jsou akorát informace o všelijakých různých IR kamerách a spektrografech...
Hmmm, a některé přístroje na JWST dodala/platila i ESA, a ta bere peníze asi ze vzduchu...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 496
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: James Webb Space Telescope

#26

Příspěvek od Jirka247 »

Také, by mě zajímaly případné nové, technické zádrhele, případně pokroky v testování, tohoto stroje. A hlavně, kdy se vlastně dostane konečně do vesmíru.Proto jsem sem tento relativně nový ,odkaz dával. Nic víc ani míň .
Naposledy upravil(a) Jirka247 dne 04. 07. 2019, 21:47, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: James Webb Space Telescope

#27

Příspěvek od Artaban »

Jarous1 píše:Právě, že jsem to nepsal coby "zasvěcený", ale jako laik. A pro něj je tohle zařízení spíš k ničemu,
Šmarjá přece hned z každého snímku od HST, nebo pak od JWST nemusím hned dělat vědeckou práci? Ono by to asi stejně ani nešlo a hlavně pro laickou veřejnost, je většinou vysvětleno, co na snímku je atd.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: James Webb Space Telescope

#28

Příspěvek od MilAN »

Poslední testy byly úspěšné. Jede se podle harmonogramu
Na řadě je spojení obou částí a závěrečné testování.
Přehled skoro ze současnosti :
https://www.kosmonautix.cz/2019/06/webb ... -zkouskou/
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 07. 2019, 22:00, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: James Webb Space Telescope

#29

Příspěvek od MilAN »

Jarous1 píše: To, že by to mělo umět i viditelné spektrum teď čtu ale poprvé... .
To nevím, kde čteš -
Ty jsi přesvědčený, že líbivé barevní snímky z Hubbla jsou z viditelné části spektra ? To nejsou ani fotky zde na AF :)
A že HST paleta laikovi ukazuje něco, co chápe nebo jsou to pro laiky udělané jen líbivé obrázky - udělané jen jako extra výstup pro veřejnou publikaci ?
Výstup obrázků z Hubbla , zrovna tak z JWST bude pro laickou veřejnost vypadat úplně stejně. Je přeci úplně jedno, jakou barvu kdo přiřadí jaké vlnové délce, pokud pracujeme v nepravých barvách s nějakou paletou.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 07. 2019, 22:13, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 496
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: James Webb Space Telescope

#30

Příspěvek od Jirka247 »

Díky za info Jirka
Odpovědět