Rosetta

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rosetta

#106

Příspěvek od MilAN »

Přeci jen to je přes15 let staré ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Rosetta

#107

Příspěvek od MMys »

Nojo, kurnik, tohle mi vůbec nedošlo. Já se na to díval z dnešního pohledu. Nějak mi v okamžiku psaní nedošlo, jak dlouho to tam letělo a že se to taky nějakou dobu chystalo. V tom případě je to na prototyp skoro v tehdejší normě, řešení poplatné době vzniku.

To jsem zase ze sebe udělal pitomce, ale což už, stane se. Nechávám pro pobavení ostatních ;D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rosetta

#108

Příspěvek od Psion »

Podle použitých součástek mi přijde, že začali s vývojem desek tak nějak pár let po revoluci. Jinak na první pohled je vidět, že moduly CPU identické nejsou.

P.S. Je vidět, že když se dostane sonda do kosmu, je naše technika je o několik generací dále a často se pokoušíme sledovat vesmír dávno překonanou technikou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rosetta

#109

Příspěvek od MilAN »

Projekt byl ESA  schválen v roce 1993. 11 roků vývoj a konstrukce, 10,5 roků let ke kometě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rosetta

#110

Příspěvek od Psion »

Díky za upřesnění. Začne nastávat asi doba, kdy staré sondy vyslané před lety překoná jiná technologie a dorazí dříve s lepší technikou, než ty staré :)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Rosetta

#111

Příspěvek od KDan »

Díval jsem se na ty obrázky, a trošku mě zarazilo, to vážně do vesmíru letěl ten modul s těmi dobastlenými drátky součástkami ? nebo pak byl vyrobený finální kus kde už to bylo udělané normálně ?

Nebo to byl záměr, aby třeba nebyla nutná vícevrstvá deska ?(i když při ceně celého projektu už přeci pár tisícovek za finální plošné spoje po odladění nemohlo hrát roli, ne ?) Když pominu použité špičkové komponenty s vysokou radiační odolností, které tam zmiňují, tak provedení mi připadá na horší úrovni, než některé mé domácí výtvory.

S pronikáním těch "nej" technologií do podobných oblastí to není jednoduché. Například spolehlivost prokovů vícevrstvých PCB je ve srovnání s dobře připájeným, nenalomeným a spávně přichyceným drátkem asi desetinová! Hradlová pole s technologií 40 nm jsou méně odolná, než ta s technologií (10 let starou) 65 a více nm. Takže takto zbastlené desky vydrží mnohdy podstatně víc, než krádná 8-mi vrstvá deska s prokovy, osazená SMT automatem.
Před asi 15 lety jsem se účastnil projektu čehosi docela podobného a přecházel mě zrak - v modulu počítače, navazujícím na náš projekt, byly paměťové obvody zasunuté ve spolehlivých paticích a upevněné proti působení velkého zrychlení převázáním konopným provázkem, zajištěným dvojitým osmičkovým uzlem.

:D
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Rosetta

#112

Příspěvek od ski »

To je pravda. Ty tři nohy na povrchu jako podmínku pro vystřelení harpun beru, že je největší konstrukční chyba.Přistání tak jak mělo být na tři nohy a pak fixace nezní hloupě. Pravda Viking to nebyl, ale tím spíš díky velikosti i gravitaci mělo být měkčí přistání snadnější. Ale možná, že právě díky malé gravitaci naopak problematičtější. Otázka je jestli jehly nezpůsobili onen větší odraz pokud tam došlo k menšímu "odražení" ještě při prvním kontaktu. Skoro by se tam hodily  nějaké podtlakové přísavky /jako fixace na keramice, skle a nebo ledu v třeskutém mraze/. Taky by mě zajímala rychlost přistání. Odskok mohl být úměrný rychlosti přistání jako při "žabce".
Spíš se mělo dosáhnout kontaktu stylem asi jako když se napojují spojovací ventily u modulů. Fixace na místo a pomalé přibližování, při co nejmenší vzájmné rychlosti, maximálně s nějakým systémem, který by zajistil "plování" nad povrchem, a až při téměř nulové rychlosti a snížení výšky úplný kontakt. A pak "přilepení", pokud je to tak malé. No nevím.
Nemůžu odhadnout jak to vypadá při tak velkém mrazu a poměrně velmi malé gravitaci.  :-X
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rosetta

#113

Příspěvek od MilAN »

Jenže ono to přistávalo z volného letu,j ediný impuls a směrování provedla Rosetta 7 hodin před dotykem povrchu. Neebyl žádný přistávací ani řídící systém, který by to dobržďoval.  Takže to přiletělo pod nějakým úhlem, s  nominální rychlostí pod 1m/s.  Přísavky jsou k ničemu, pokud tam je prach, "sníh" a podobně ( nakonec na  těch snímcích je to vidět, jaké to zanechalo na povrchu stopy).  Byly tam ledovcové skoby - ideální na  fixaci i na ledu nebo podobné struktuře.  Celý problém vidím v tom, že tam byly sice 3 systémy zachycení, ale nebyly nezávislé - musely všechny fungovat ve vzájemné spolupráci.  To je dost troufalý předpoklad- jednak  musí všechny 3 systémy pracovat, a jednak  sonda musí přistát na relativně rovný ( málo hrbolatý) povrch.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Rosetta

#114

Příspěvek od Sajri »

Skoro by se tam hodily  nějaké podtlakové přísavkyPodtlaková přísavka funguje na principu rozdílu tlaků vně přísavky (atmosferický tlak) a uvnitř (podtlak). Na povrchu komety by vně přísavky bylo prakticky vakuum...
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Rosetta

#115

Příspěvek od Maser »

Přistání tak jak mělo být na tři nohy a pak fixace nezní hloupě.Pokud by modul klesl svým středem na nějaký šutr, vyvýšený nad okolní povrch, tak by se všechny nohy povrchu nikdy nedotkly.
Přítlačná tryska měla také zachytit reaktivní sílu od vystřelení harpun, kdyby se nezachytily.
Ono už je to jedno. U harpun nejspíš selhala pyrotechnika, protože se zdá, že tři nohy na povrchu byly.
A přísavky je fakt nesmysl. Zaprvé jejich přítlačnou sílu způsobuje rozdílu tlaku, což ve vakuu už není "odkud brát" jak píše Sajri, a ten jde dosáhnout jen hermetickým spojením s povrchem, kde je nejspíš vrstvička prachu, tudíž to nelze.
Nohy modulu při dopadu naštěstí absorbovaly podstatnou část kinetické energie, a proto se odrazil rychlostí menší než únikovou, naštěstí.

Já myslím, že je to průkopnický čin, a že na jeho výsledku budou konstruktéři v budoucnu stavět, a tak "příští" přistání na kometě snad bude podle plánu.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Rosetta

#116

Příspěvek od zlatas »

Tak teorie panspermie brzy mozna nebude jen teorii

The Philae lander has detected organic molecules on the surface of its comet, scientists have confirmed.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-30097648
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Rosetta

#117

Příspěvek od MaG »

Nikde o tom nic nepíšou. Jen v médiích. Uvidíme co uvidíme.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rosetta

#118

Příspěvek od MilAN »

Tak teorie panspermie brzy mozna nebude jen teorii


Organické molekuly už byly detekovány ve vesmíru přeci vícekrát. Podstatné ale je, že zatím co k životu ( nám známému) jsou potřeba, jejich detekce ale vůbec neznamená , že se jedná o stopy ( důsledky ) života.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Rosetta

#119

Příspěvek od LaBa »

A dalsi TV tip. Aktualne teraz v televizii TA3 rozprava clen SOSA Alexander Kutka a astronon Juraj Toth. Snad sa k celemu zaznamu dostanem a dah ho potom tu.
http://www.ta3.com/live.html
Relacia Tema dna je o Rosette.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Rosetta

#120

Příspěvek od Homer »

Jisté je jedno - stále platí, že nejlepší zkušenosti jsou ty nejdražší. Nepochybně tato unikátní mise přinese kromě vědeckých výsledků i mnoho dalších poznatků a zkušeností užitečných pro příští mise...
Odpovědět