Zánik raketoplánu

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
GhorX
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 04. 2007, 04:02

Zánik raketoplánu

Příspěvek #76 od GhorX » 09. 04. 2007, 20:13

Eryn, ve svém původním příspěvku píšeš:Kabína pre posádku v raketopláne je samostatný konštrukčný diel v tvare kužeľa. Pri obidvoch haváriách raketoplánov táto kabína samotnú explóziu raketoplánu prežila prakticky vcelku a zničená bola až o niečo neskôr (dopadom, roztrhanie aerodynamickými silami). Preto sa pýtam - prečo by nemohli dať kabíne pre posádku nejaký ten padák, aby aj v prípade deštrukcie orbitera mohla kabína bezpečne pristáť?

"Pri obidvoch haváriách..."

Z tohoto tvého postu vzešla debata o tom, zda v případě Columbie posádka žila ještě druhou sekundu po rozpadu orbiteru. Když si debatu přečteš znovu, je podle mého názoru jasné, že většina tvých oponentů pochopila padák jako tvůj nápad k ochraně (i) Columbie. Teprve později jsi připustila, že by to mělo smysl jen při havárii při startu, do i od určité výšky.

A propos, debatovat o době, po kterou ti chudáci uvnitř ještě přežili, sice můžeme, ale nikdy se to nedozvíme. Prostým selským rozumem však vzhledem k obrovským přetížením v různých směrech, které nutně následovaly po rozpadu orbiteru, můžeme dojít k závěru, že bez ohledu na stav kabiny šlo o smrt téměř okamžitou. Pokud někdo uvnitř měl to obrovské a nepravděpodobné "štěstí" a zůstal při vědomí déle, stejně by nikdy kabinu nepřežil. Proto chápu, že opatrní odborníci hovoří o maximální době přežití, nikoliv pravděpodobné.

Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Zánik raketoplánu

Příspěvek #77 od Suchac » 26. 02. 2018, 00:33

Pěkné shrnutí celého incidentu havárie Columbie

https://www.youtube.com/watch?v=7IkGNV6rFE0
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek


Zpět na “Kosmonautika”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host