Pristali Američania na Mesiaci ?

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
radekw
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 07. 2008, 16:27

Pristali Američania na Mesiaci ?

#286

Příspěvek od radekw »

Alien_MasterMynd - 07/14/10 09:08:36
"No a jak se projevi velka preexpozice? Ovlivni i okolni pixely (at uz ve forme napr. bloomingu, nebo treba rozptylu svetla v optice)."
Vzhledem k tomu, že použitý snímač má šířku 1px tak bych jako výsledek takového jevu neočekával kruh na výsledné fotografii. Ale těší mně, že původ kruhu hledáš jinde než v "pošlapaném prachu".

Artaban - 07/16/10 17:52:36
"Tak to by mě taky zajímalo proč by ta sešlapaná struktura měla mít zrovna 1000x menší odrazivost než okolní terén. Na to jsou nějaké tabulky? Proč né třeba 50x?
A to sešlapávání půdy je podobné na obou tělesech a né úplně rozdílné. Ani tak nejde o vzduch, jako o sílu vrstvy prachu, hmotnost zátěže a hrubost a pevnost toho prachu."
Proč 1000 a ne 50 - Právě proto mně ta fotografie zajímá, rozdíl mezi tou černou částí a maximem histogramu je cca 12 bitů, proč by právě kolem modulu (a roveru) měl být takový rozdíl, když ostatní stopy mají jen relativně malý rozdíl oproti nepošlapaným oblastem?
Jistě vrstva prachu, hmotnost zátěže, hrubost a pevnost prachu, budou mít velký vliv, ale tyto parametry jsou stejné (přibližně stejné) na celém místě přistání, právě proot mně vysvětlení, že struktura se změnila protože se na "černých místech" chodilo víc nijak neuspokojuje.


MilAN - včera 12:17:15
"PS: zatím jsi mi neodpověděl , jak je to s tou odrazivostí v poměru 1:1000, kterou jsi podložil svoje tvrzení ke snímkům.
Takže buď čísla, nebo další spekulace, jestli je nebo není něco možné."
Neví, které materiály mají takový poměr a nemá pro mně smysl to dohledávat (a pak předvádět že jsem splnil domácí úkol...), Právě proto se tady ptám, jestli je možné aby ušlapáním regolitu došlo k takové změně povrchu (a hledám i reálné zdúvodnění tohoto jevu - pokud existuje).


Maser - včera 20:59:30
"Jak víš že tam stál jen krátkou dobu? A víš co kolem něj astronauti všechno nachodili?
Pochop, že tmavé cestičky na snímcích nejsou jen šlápoty, ale i regolit rozhrnutý a rozsypaný všude kolem od bot skafandrů i hrabáním kol LRV. Taková změna povrchu je pak na větší ploše než samotné šlápoty."
S roverem astronauté celou dobu jezdili - proč by jej pravidelně parkovali stovky metrů od modulu? myslím, že předpoklad, že jej do této vzdálenosti zaparkovali až před odletem je rozumný a přijatelný, možná by se dalo dohledat kdy přesně jej tam odstavili, ale to je myslím zbytečné.
Co se týká "cestiček" - předpokládám, že zvířený prach, který se usadí, bude mít stejnou strukturu, jako ten na který nikdo nešlápl a tím pádem bude spíše smývat kontrasty než je zvyšovat, navíc prach na měsíci rychle usedá, takže nemůže podstatně zvyšovat zasaženou plochu, pochopil bych to u vyšlapané cestičky k přístrojům, co je vidět na snímku, ale ten černý kruh je širší než je velikost celého modulu...
Triedr 12x60, MAK90 na EQ2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pristali Američania na Mesiaci ?

#287

Příspěvek od MilAN »

Neví, které materiály mají takový poměr a nemá pro mně smysl to dohledávat (a pak předvádět že jsem splnil domácí úkol...), Právě proto se tady ptám, jestli je možné aby ušlapáním regolitu došlo k takové změně povrchu (a hledám i reálné zdúvodnění tohoto jevu - pokud existuje).

No, jestliže meumíš  zdůvodnit  svůj hlavní argument, který jsi v tom příspěvku uvedl, tak o čem se chceš bavit ?  Odrazivost obecně  je min. 3% , max 80%, takže s velkou rezervou 1:30, což má k tvojí hodnotě 1:1000 dost daleko.  To nemá s reálem nic společného. Jestli zpracuji fotku v 6,12 nebo 16 bitech  je něco úplně jiného , než vlastnosti materálu, o kterém píšeš. Takže z toho nevyvozuj žádné závěry.  
Odrazivost těch různých materiálů bude klidně 1:2, nebo také jen 5:6
Pokud Tě zajímá, kde je rover a jak chodil[ch239] astronauti kolem,  najdi si video  . Já vím , bude to pracnější, než tady  psát   nápady, keré zrovna přijdou pod ruku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
radekw
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 07. 2008, 16:27

Pristali Američania na Mesiaci ?

#288

Příspěvek od radekw »

To MilAN - už mi docvaklo zaměnil jsem "odrazivost" a "odráží", zkusím najít reálná hodnoty a spočítat skutečné poměry.
Triedr 12x60, MAK90 na EQ2
Uživatelský avatar
radekw
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 07. 2008, 16:27

Pristali Američania na Mesiaci ?

#289

Příspěvek od radekw »

Dvader - včera 21:21:53
"Ono to totiž není jen o pochybování o měsíčním programu Apolla ale o celkovém nahlížení na vědu a techniku dnes..."
Jistě, ono totiž (světe div se) i vědci lžou nebo vydávají svoje názory a hypotézy za ověřené zákony. Když čtu názory třeba Feynmana nebo Heisenberga, všude je "myslím", "domnívám se", fakta a předpoklady jsou jednoznačně oddělené, je cítit pokora a vědomí, že příroda se neřídí přírodními, zákony, ale že přírodní zákony jsou jen přibližným lidským popisem toho mála co z přírody známe. Dnešní věda všechno ví a všechno zná a co do tohoto schématu nezapadá to neexistuje, žádný seriózní vědec se alternativami nebude zabývat, protože by okamžitě přestal být seriózní (viz např. IPCC)...

Habl - včera 22:19:52
"Většinou všechny ty alternativní názory jsou jako přes kopírák z přemíry pochybných informací v médiích a zde je velmi snadný přístup i na toto fórum."
Věř mi že všechny nejsou jak přes kopírák, je takových sice většina, ale nějakou dobu již sleduji "alternativní scénu" a stejně jako kdekoli jinde se dá oddělit "zrno od plev", je řada "konspiračních" teorií, které se časem prokázaly pravdivější, než vědecké či oficiální verze.

Doufám že OT mi bude odpuštěn, pokračování kdyžtak SZ
Triedr 12x60, MAK90 na EQ2
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pristali Američania na Mesiaci ?

#290

Příspěvek od Artaban »

Jestli naše názory nejsou dost přesvědčivé, tak to třeba dokážu pochopit. Co ale nepochopim, je skutečnost, že údaje z přistání na Měsíci má dnes v rukách i Rusko,Francie, Německo, Japonsko atd. atd. A stejně někdo v přistání nevěří. Asi páni odborníci z těchto a dalších vědecky vyspělích statů, jsou pěkný pitomci, když studují ty údaje a nepoznaj, že jsou padělaný. Třeba Japonsko je dnes světová špička ve výzkumu Měsíce a vyřešení problému, proč je odvrácená strana Měsíce jiná než ta přivrácená pomohlo vyřešit právě Japonsko. Falešný fotky a další údaje, ale Japonci nepoznaj. Naštěstí tady v Českém státě jsou odborníci jako třeba radekw, Vlado a další, kteří se nenechaj okecat a to zase pochopím, protože to jsou velcí odborníci na slovo vzatí. Nebo jen vzatí, ale né na slovo, ale do hlavy. Tím pádem nechápu, proč s nima taky debatuju :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Pristali Američania na Mesiaci ?

#291

Příspěvek od dvader »

Jistě, ono totiž (světe div se) i vědci lžou nebo vydávají svoje názory a hypotézy za ověřené zákonyJá samozřejmě netvrdím, že vědci jsou svatí. Pouze, že těch, kteří lžou, je naprostá menšina. Čili zdravým rozumem beru výsledky vědy jako ověřené - ta menšina se vždy rychle provalí...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pristali Američania na Mesiaci ?

#292

Příspěvek od MilAN »

To MilAN - už mi docvaklo zaměnil jsem "odrazivost" a "odráží", zkusím najít reálná hodnoty a spočítat skutečné poměry.Nemusíš nic hledat ani počítat. Pokud má něco odrazivost 10%, odráží 10%. Z nekalibrované fotky nic nespočítáš ani neurčíš. Tak je to bohužel se všemi názory, opírající se o nějaké publikované fotky, někdy i naprosto nejasného původu. A zrovna tak to mohou být i podvodné fotky, jako tvrdíte vy o těch z Měsíce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Pristali Američania na Mesiaci ?

#293

Příspěvek od Maser »

Co se týká "cestiček" - předpokládám, že zvířený prach, který se usadí, bude mít stejnou strukturu, jako ten na který nikdo nešlápl a tím pádem bude spíše smývat kontrasty než je zvyšovat, navíc prach na měsíci rychle usedá, takže nemůže podstatně zvyšovat zasaženou plochu, pochopil bych to u vyšlapané cestičky k přístrojům, co je vidět na snímku, ale ten černý kruh je širší než je velikost celého modulu...  Já předpokládám, že na Měsíci není vzduch a tak všechen vymrštěný regolit bez ohledu na velikost zrna dopadne ničím nebržděn na povrch podle gravitačního zrychlení. Díky těmto okolnostem stačí menší impuls pro to, aby prach doletěl do větší vzdálenosti než by tomu bylo na Zemi.
Takto "přeoraný" regolit nebude mít stejnou strukturu a bude mít i jinou odrazivost.

Ten snímek je samozřejmě vykontrastovaný. Navíc vznikl ve chvíli, kdy bylo slunce opačným směrem než je směr záběru. Měsíční povrch se totiž v takovém případě zjasní, podobně jako odrazka na kole. Rozdíly ve struktůře povrchu jsou pak lépe vidět. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Vlado
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 06. 2010, 21:10

Pristali Američania na Mesiaci ?

#294

Příspěvek od Vlado »

27.7.2010 - 22:19 - Vlado 1 Reagovat

   quote: Ano. Já to chápu tak, že snímkování (princip snímání nebo zpracování obrázku) má největší problémy v místech, kde je něco většího světlého uprostřed tmavšího okolí. V takovém místě by to světlé bylo přeexponované a snaha o lokální nápravu se může projevit přílišnou "tmavostí" okolí (a potlačením světlosti centrálního objektu). Kolem menších světlých míst se to v takové míře neprojeví. Takové, nebo podobné vysvětlení mi připadá dostatečně pravděpodobné, představitelné a přijatelné.


http://www.lpi.usra.edu/resources/apoll ... /18577.jpg
Já to vidím zase tak. Kde není černá na rozrušeném povrchu , pod nízkým uhlem osvětlení ,tak nemůže byt černá ,pod kolmým osvitem . Foto po slunci.http://www.hq.nasa.gov/office/pao/Histo ... 5882HR.jpg
Spíše to bude naopak a šlápoty se budou jevit ještě světlejší než okolí.


27.7.2010 - 22:21 - Vlado 1 Reagovat

http://www.hq.nasa.gov/office/pao/Histo ... 5882HR.jpg
http://www.lpi.usra.edu/resources/apoll ... 045380.jpg  
<<  16    17    18    19  >>
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Pristali Američania na Mesiaci ?

#295

Příspěvek od Maser »

Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Pristali Američania na Mesiaci ?

#296

Příspěvek od Maser »

Já to vidím zase tak. Kde není černá na rozrušeném povrchu, pod nízkým uhlem osvětlení, tak nemůže byt černá, pod kolmým osvitem. Spíše to bude naopak a šlápoty se budou jevit ještě světlejší než okolí.Stačí když snímku zvýšíš kontrast a hned máš jasno.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pristali Američania na Mesiaci ?

#297

Příspěvek od MaG »

A to jsi ještě na ukázku vybral snímek, kdy Slunce nesvítilo v zenitu, takže u snímku LRO se navíc přičetl zmíněný opoziční efekt.. sranda je, že přesně na toto jsem Vlada upozornil když jsem mu odpovídal naposled. Pak jsem to vzdal, on nechce diskutovat..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Pristali Američania na Mesiaci ?

#298

Příspěvek od Maser »

A to snímek, kterým Vlado odkazuje na své tvrzení, ještě víc vysvětluje, proč je na snímcích z LRO kolem přistávací sekce LM černý kruh tak velký.
Na snímku z povrchu je vydět vyšlapaná plocha kolem celého LM. Každý si může snímek zkusit vykontrastovat, pak uvidí určitou podobnost se záběry s LRO.

Teda pokut toto panorama není podvrh. ;D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Vlado
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 06. 2010, 21:10

Pristali Američania na Mesiaci ?

#299

Příspěvek od Vlado »

Pánové neblbněte . Vidíte rozdíl černého stínu  a šeďi okolitého povrch na panoramatu ?
Kde je tá hrana na  snímku LRO.
Mimochodem ,až se bude přistávat na Měsíci, tak v okuhu 100m  kolen  LM , nebude zrnko prachu. :)
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Pristali Američania na Mesiaci ?

#300

Příspěvek od Maser »

Pánové neblbněte . Vidíte rozdíl černého stínu  a šeďi okolitého povrch na panoramatu ?
Kde je tá hrana na  snímku LRO.
Mimochodem ,až se bude přistávat na Měsíci, tak v okuhu 100m  kolen  LM , nebude zrnko prachu. :)
Až se bude přistávat na Měsíci, tak by tě měli přizvat jako experta.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět