ISS a objekty na obloze

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#61

Příspěvek od Jakub »

Viděl sem přesně to co náčelník a s tátou jsme se divili co to je. Nejdříve jsem si také myslel, že fotím letadlo, což by v tuto dobu u nás nebyl problém, neb při používání RWY31 mám přistávací koridor ve stejném místě, ale tichý let bez blikání, přesná trasa i čas dle předpovědi a zmizení u Altairu mě přesvědčilo, že jsem fotil opravdu ISS. cca 5 - 10 minut před přeletem byla u nás vysoká oblačnost, která se rozpustila. Tak snad že by ona? Jinak nesmělý pokus o zdokumentování tohoto průletu najdete tady http://www.fotokencl.com/astro/iridia/iss/iss.htm.
Prosím o shovívavost - vpravo lampa, vlevo lampa a čas na výjezd za město nějak nebyl
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#62

Příspěvek od MaG »

Také jsem toto viděl, především po průletu kolem Arctura, když byla vysoko na nebi. Přisuzoval jsem to vysokému oblaku nebo kondenzační stopě letadla, která je osvětlena hodně jasnou ISS. Ke konci letu tam ale nic takového vidět už nebylo a není to ani na fotce, kterou jsem při přeletu pořídil. Na fotce není ani stopa po vysoké oblačnosti v těch místech ale kus níže k obzoru nějaká byla, takže to vidím na tu oblačnost.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

ISS a objekty na obloze

#63

Příspěvek od nacelnik »

U mě to bylo viditelné po celou dobu letu. Když se objevila nad západním obzorem, tak jsem si říkal, že je tam nějaký mrak a osvětluje ho a vyletí z něj, ale pořád se ta osvětlená oblast sunula před ISS.
Viditelně jsem žádný zákal oblohy nepozoroval, naopak bych řekl, že byly spíš lepší pozorovací podmínky.
Tak nevím...třeba spláchli záchod. ;-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#64

Příspěvek od MilAN »

to : nacelnik :Určitě, vzhledem k  uváděným úhlovým rozměrům, můžeš vyloučit   tu první verzi - oblak o rozměrech cca 70 km.

Tenhle přelet jsem pozoroval refraktorem ED80/600 a kromě toho, že mě ISS dost oslňovala, nic zvláštního nebylo vidět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
digiart
Příspěvky: 11
Registrován: 03. 09. 2007, 06:12

ISS a objekty na obloze

#65

Příspěvek od digiart »

MaG napsal: V poslední době se nám to množí. Info o přeletech ISS přes disk Měsíce, nebo poblíž Jupiteru, Saturnu...

Je to jeden z okamžiků, kdy může člověk snadno na ni zamířit teleskop a zkusit ji "trackovat" a vidět tak na té "hvězdičce" že to je vlastně něco strukturovaného.

Podívejte se na Spaceweather.com, je tam komentář k jedný fotce, kterou dávám pod odkazem ... no comment že?

http://spaceweather.com/swpod2004/06apr04/Edelmann1.gif

P.S. jednou jsme takhle na chvíli dokázali ve dvojici pozorovat. Jeden mířil teleskop přes hledáček a druhý se koukal do okuláru, to bylo poprvé, co jsem viděl ISS jako plošku neurčitého tvaru, velkou asi jako Jupiter...Jsem taky z Jablonce nad Nisou a bydlím v Pasekách sleduji ISS už delší dobu a používám program Orbitron kde jsou vidět po konfikuraci přelety různých satelitů i ISS a je vidět i přesnou pozici tento program používá i NASA.
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#66

Příspěvek od Jakub »

Dnes ráno, kolem 6:45 - 6:50 nádherný přelet ISS přes celou oblohu. Na světlé obloze byl už jen Mars, Saturn a Venuše a kolem nich se protahovalo ISS dosahující jasu Venuše. Zahlédl jsem to náhodou, když sem lelkoval u tankování benzínu :D
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

ISS a objekty na obloze

#67

Příspěvek od Typek »

Včera když sem se byl podívat na měsíc jsem si všiml nečeho o čem jsem byl přesvědčen že je to stylem přeletu ISS..
Protože i při mesící byla poměrně jasná doma sem je jen ze zajímavosti chtěl podívat na její magnitudu.. ale co vidím nic nevidím.. 19.11 přelet pouze v 6:21 ráno...???

Nevím co to mohlo být ale mohlo to být někdy kolem 21:30 - 21:45 možná minutka sem minutka tam protože sem tomu nevěnoval pozornost jako něčemu zvláštnímu.. přece jen sem si byl 100% jistý že jde o ISS 8)

Dráha byla zhruba Pegas - Andromeda - Algol(Per) - Auriga
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#68

Příspěvek od MaG »

ISS o jistě nebyla, příště pro určení takové družice je klíčový co nejpřesněji ten čas. Pak se to dobře dohledává na Calsky.com, samozřejmě lepší je i přesnější poloha vůči konkrétním hvězdám, než jen souhvězdí. Ber to tak, že sis to užil, ale těžko dohledáme "viníka" :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

ISS a objekty na obloze

#69

Příspěvek od Typek »

Já vím že popis je chabý ale co se dá dělat když tomu nevěnuješ až tak velkou pozornost :)
Na Calsky.com se moc neorientuji ale myslím že v té době tam zase tak moc satelitů jasnosti jako ISS tedy oko -2m nebude.... leda že by to byl nějaký nepředpokládaný záblesk jiné slabší družice :-/
Ale co aspoň vím že nevím vše ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#70

Příspěvek od MilAN »

Typek napsal: Na Calsky.com se moc neorientuji ale myslím že v té době tam zase tak moc satelitů jasnosti jako ISS tedy oko -2m nebude.... Chtěl jsi asi napsat : žádný :D....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

ISS a objekty na obloze

#71

Příspěvek od Typek »

Díval jsem se na Heavens Above a dněsní přlelet ISS by mel být přes Měsíc :)
Pokud by někdo kdo má techniku na focení chtel tak je to v 17:33:30...

http://www.heavens-above.com/PassDetail ... 6895627662
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

ISS a objekty na obloze

#72

Příspěvek od basshunter »

Tak jsem právě odpozoroval přelet ISS s raketoplánem, který tu v 18:25:46 procházel v nadhlavníku (Pardubice). Vynořila se už velmi vysoko nad obzorem, na západě nějaký mraky, podíval jsem se na ni přes triedr 10X50 a vypadalo to, jako by dvakrát hodila "prasátko" :), ale byla tam taky nějaká průhledná vysoká oblačnost, takže to mohlo být taky způsobeno tím, že to proletělo místem, kde byla oblačnost zcela protrhána a proto to zjasnění.
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

ISS a objekty na obloze

#73

Příspěvek od Prazan »

Dnes jsem pozoroval Měsíc. Kolem 18.47 SEČ jsem zaznamenal průlet velmi jasného objektu těsně kolem disku Měsíce. Ten objekt pokračoval dál do Orionu a pokud předpokládám správně, tak vlétl do stínu a zmizel. Stránka Heavens-Above momentálně nefunguje, tak nejsem schopen si to ověřit. Byla to ISS??
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#74

Příspěvek od MilAN »

Byla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

ISS a objekty na obloze

#75

Příspěvek od basshunter »

Jo, určitě to byla ISS, dívali jsme na to a kamarád to alespoň narychlo cvaknul.

Foto na klik zde:




Je tam pěkně vidět konec viditelné části přeletu v pásu Oriona.
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Odpovědět