ISS a objekty na obloze

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ISS a objekty na obloze

#16

Příspěvek od FunTomas »

Chcel som v nedelu pozerat prelet ISS ale co clovek napozera, ked je v praci? :'(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#17

Příspěvek od MaG »

Tak jsme měli kliku i v neděli. Odpozorovali jsme ISS před Sluncem. Protože to bylo v 18:47, byla už před jeho diskem poměrně dlouho (2,5 s). Viděl jsem při zvětšení desetkrát takovou malou černou tečku sunoucí se po disku Slunce. Bylo to super ale bude to chtít více zvětšit.
Milan vám to jistě popíše raději sám, koneckonců koukal se dobsonem při zvětšení 60x ;-)

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#18

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Milan vám to jistě popíše raději sám, koneckonců koukal se dobsonem při zvětšení 60x ;-)

Byla to  pěkná moucha s křídlama. Dala se tušit i nějaká další struktura. Pokud by to šlo regulérně víc zvětšit, i při tom pohybu by se možná ještě nějaký detail dal zachytit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#19

Příspěvek od MaG »

Vypadá to že květen je zaslíben těmto úkazům, proto jen připomínám, že tu opět máme dokonce dvojpřelet přes Slunce.

Cituji: Z našeho území bude viditelný tzv. dvojpřelet přes Slunce. To znamená, že jestliže uvidíte z určité lokality přelet přes Slunce, máte naději, že při dalším přeletu se ISS ocitne před Sluncem opět a vy tak uvidíte vlastně přelety dva. Stačí jen být na tom správném místě a mít jasno. Jak primitivní, že?

Takže kde je ono místo? V Bělé pod Bezdězem. Á tam to přece znám, ale nyní je to pro mně z Jablonce jaksi víc z ruky.. A co jinde? Bohužel. Zatímco první přelet směřuje k Bělé od Roudnice nad Labem, druhý od Litoměřic. U Bělé se tedy protínají. Alespoň je však větší šance vidět jeden přelet na více místech našeho území. Zatímco první pás přeletu míří od Bělé do Krkonoš (prochází jižně nedaleko Vrchlabí), druhý míří jižněji. Ten tak zasáhne nejprve Hořice či Jaroměř a poté ještě Jeseníky (Praděd) a území opouští u Krnova.

Časové údaje přeletů 19. 5. 2005:
1. přelet - zhruba od 17:26 do 17:27 (SELČ) dle lokality.
2. přelet - zhruba od 19:00 do 19:01.

Další info hledejte na Calsky.com

Otázka zůstává: Umíte někdo vyjet mapu s "centerline" přeletu?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

ISS a objekty na obloze

#20

Příspěvek od MIZ »

MaG napsal: Vypadá to že květen je zaslíben těmto úkazům, proto jen připomínám, že tu opět máme dokonce dvojpřelet přes Slunce.

Cituji:
...
Stačí jen být na tom správném místě a mít jasno. Jak primitivní, že?

...
Zatímco první pás přeletu míří od Bělé do Krkonoš (prochází jižně nedaleko Vrchlabí), druhý míří jižněji.
...

Tak to mám blízko! ;D Bohužel to je tak vše, co mám - nemám ani žádné vybavení, ani zkušenosti. Jsem jen teoretik, zatím. 8)
Takže doufám, že se zde objeví odkazy na povedené fotky - ISS před Sluncem jsem ještě neviděl.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#21

Příspěvek od MilAN »

MIZ napsal:

Tak to mám blízko!  ;D Bohužel to je tak vše, co mám - nemám ani žádné vybavení, ani zkušenosti. Jsem jen teoretik, zatím.  8)
Pokud máš cokoliv, čím se dá dívat nebo promítat Slunce, tak to stačí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#22

Příspěvek od MaG »

Tak si představte, že se na křížení obou pásů u Bělé pod Bezdězem sešli hned čtyři pozorovatelé a čtyři různé dalekohledy. Bylo to přínosné pozorování, ale Slunce jsme viděli jen chvíli a bohužel v době, kdy nebyl ani jeden z obou zde viditelných přeletů :-)

První nám utekl jen o desítky sekund, druhý neměl nárok. Slunce bylo za mraky již asi hodinu před přeletem a horko těžko z nich vylezlo někdy hodinu a půl po přeletu :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#23

Příspěvek od MilAN »

Tak se mi po delší době podařilo opět pozorovat ISS před Slunce. Přelet trval 1,7" a rozměr ISS 23,8". Pozoroval jsem S-W ED80, zvětšení 50x,+ Baader fólie. Ten přelet je již dost rychlý, chvíli trvá, než se oko zachytí a sleduje objekt, takže na vnímání tvaru zbývá tak 1/2 intervalu. Tvar byl poměrně slušně k rozeznání, domívám se , že o mnoho větší zvětšení ani rychlejší přelet nepůjde již použít, aby bylo možno dobře postřehnout tvar stanice. Za min imální zvětšení pro viditelnost tvaru bych odhadoval zvětšení 25x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#24

Příspěvek od MaG »

To je zvláštní. Dnes jsem byl na Calsky a nějak jsem to přehlídl :-)

Další přelety přes Slunce s pásem přes ČR jsou

26.5. kolem 17:22, 1,16 s, 29" (přes MB)
28.5. kolem 16:40, 0,85 s, 33" (přes sever Prahy)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#25

Příspěvek od MilAN »

Tak se mi podařil další přelet ISS před Sluncem. Doufám, že se někomu budou hodit následující poznatky z pozorování tohoto přeletu:
-doba přeletu 1,16 s , průměr ISS 28,8", dalekohled S-W ED 80, zv. 50x
-i při takto rychlém a krátkém přeletu bylo možno zaznamenat tvar stanice. Je však nutno mít oko zaostřeno na okraj Slunce ve směru, kde má stanice vstoupit na Slunce. jinak oko nestíhá přesunout se, zaostřit a sledovat stanici. V Calsky je třeba stáhnout poslední předpověrď, kvůli přesnému určení okamžiku vstupu. Dále je nutno vyjet obrázek Slunce s nákresem stopy a uvědomit si jeho orientaci v dalekohledu. A neposlední řadě je třeba umístit svoje pozorovací stanoviště do osy stopy - šíře stopy je uvedena v předpovědi a již malá odchylka od osy zkracuje už tak krátký pozorovací interval
Přeji všem mnoho zdaru!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dexx
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 01. 2005, 02:39

ISS a objekty na obloze

#26

Příspěvek od Dexx »

Myslíte, že se po instalaci segmentu P3/4 zvýší viditelnost ISS na obloze?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#27

Příspěvek od MaG »

Jesli se ptáš na jasnost, osobně se domnívám, že ne nijak výrazně. Ten panel je spíš tmavý, mám občas dojem, že většinu světla odráží ty moduly, než ty solární panely, ale trochu se snad jasnost zvedne..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dexx
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 01. 2005, 02:39

ISS a objekty na obloze

#28

Příspěvek od Dexx »

Fakt? A já myslel, že nejvíc světla odráží panely. A až bude ISS komplet tak taky nebude o moc jasnější.? Těžko říct, že...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#29

Příspěvek od MaG »

Dexx napsal: Fakt? A já myslel, že nejvíc světla odráží panely. A až bude ISS komplet tak taky nebude o moc jasnější.? Těžko říct, že...
Podívej, Iridia je maj potažená vysokoodrazivým materiálem, snad přímo teflonem. Nejsem na toto bohužel odborník. Pokud jsem si ale všiml, panely ISS jsou spíše jiné povahy a nezdají se mi moc odrazivé, proto jsem spekuloval.. tento dotaz bys měl vznést spíše do diskuze na http://www.kosmo.cz
Přispívá tam i skutečný odborník na kosmonautiku pan Dr. Vítek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#30

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal:

Podívej, Iridia je maj potažená vysokoodrazivým materiálem, snad přímo teflonem. Nejsem na toto bohužel odborník. .Telfon ( PTFE) se šedobílý až skoro bílý, určitě NE vysokoodrazivý
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět