SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#16

Příspěvek od zuzi »

To je určitě jen důsledek kompresních algoritmů :-)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#17

Příspěvek od hades »

To je ta krásná zelená, kterou jsem vídal u příliš komprimovaných DVD ripů :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#18

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě že ano. JPG je jen 8-bitový, a zelená plocha je důsledkem toho, že obraz byl maličko nevyvážený a tak v R a B kanálu byla asi čistá nula, kdežto v G kanálu jednička :-) A v pravo zase v modrém. A "kostičky" jsou důsledkem JPGE komprese, která se dělá po čtvercových blocích.

Expozice byla pochopitelně kratinká, nejspíš setiny sec. A tam jsou v 16-bitovém obrazu jen ty nejjasnější hěvzdy. v 8-bitovém jsou zcela jistě pod kvantizační úrovní jednoho bitu, a tedy je z obrazu vylovit nelze.

Ale tuším, že Psion tam měl chechtajícího se smajlíka, takež je mu důvod jasný :lol:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#19

Příspěvek od Psion »

Jen si říkám, jak tohle dokáže komprese... JPEG
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-05-31 v 23.08.57.png
Snímek obrazovky 2020-05-31 v 23.08.57.png (707.48 KiB) Zobrazeno 7063 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#20

Příspěvek od dvader »

Tak se nám úspěšným přistáním završila, nebo spíše otevřela definitivně éra soukromé pilotované kosmonautiky!
Za mě velká gratulace a velký obdiv, co SpaceX za těch pár let dokázala... 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#21

Příspěvek od dvader »

Akorát ten česky komentovaný přenos se mi dost nelíbil...
Rozhovory během důležitých okamžiků, propásnutí různých věcí, neupozorňování na zajímavé věci.
Kdybych k tomu neměl ještě paralelně originální přenos NASA, tak bych se většinu věcí nedozvěděl. :twisted:

Přemýšlím, komu je ten česky komentovaný přenos vlastně určen? Hlubší zájemci o kosmonautiku si pustí rovnou originál a laická veřejnost, se česky mnoho nedozví, když to komentátor ani rámcově obsahově nepřekládá a povídá si “svůj vlastní děj”...

Vnímáte to někdo podobně?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#22

Příspěvek od wizard_Kysi »

A to jsi zjistil až teď, že to pan Majer dělá pro pana Majera? Ten pán se tak strašně rád poslouchá a mluví kdy nemá.. Od jistého startu Delty IV Heavy to nesnesu a zásadně jedu originál NASA přenosy..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#23

Příspěvek od MaG »

přistání bylo pokryto skvěle. Udělal jsem dvouminutový sestřih a pouštím to v planetáriu během živé části. Lidi ragují pozitivně, je to pro ně bonus, který jim jinde nenabídnou.


Já jsem tam Dušanovi napsal, že mi chyběl podkres s originál zvukem s tím, že by ho měl pustit občas hlasitěji a překládat. A ke konci přenosu bohužel korigoval diskutující v chatu a místo aby komentoval, co se děje, vysmíval se tomu a parodoval, že vidí vlnky na moři a tp. prostě konec hrozný, ale upřímně - kdo z vás mu to aspoň je schopen říct nebo napsat? Já vím, je splachovací a příště to udělá zase podobně, ale když se na to dívám objektivně, zlepšuje se. Jenom mě nebaví mu furt psát kritiku, co by měl dělat jinak. Lepší by bylo to udělat rovnou líp. Pak to ale dopadne tak, že narozdíl od něj nemáte praxi každotýdenních přenosů a nasekáte jiné zásadnější chyby.

Když to ale shrnu, tak já bych se snažil a doufám i snažím dát prostor originál zvuku a překládat důležité momenty a pokud jde konkrétně o včerejšek, tak ten byl naštěstí luxusně proveden a okomentován Danem a kolegy na ČT24.

Dušan to z velké části dělá pro popularitu kosmonautiky a z malé proto, že to je jeho povaha a nechtěně si na tom možná honí nějaké body, ale neví o tom. To byste ale mohli kritizovat nás všechny, co jsme někdy vysílali. Chyb jak maku a nejlepší přenos, co se mi podařilo odvysílat byl asi poslední start Crew Dragonu a v minulosti možná Delta IV Heavy, kterou jsem vysílal jen s pomocí jednoho monitoru místo tří jako má Dušan.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#24

Příspěvek od dvader »

wizard_Kysi píše:A to jsi zjistil až teď, že to pan Majer dělá pro pana Majera? Ten pán se tak strašně rád poslouchá a mluví kdy nemá.. Od jistého startu Delty IV Heavy to nesnesu a zásadně jedu originál NASA přenosy..
No já jsem si vždycky pouštěl jen originál, ale když Crew Dragon startoval a mělo to takovou popularitu v médiích, tak jsem na ten česky komentovaný přenos narazil a zkusil to. Nebylo to ideální, ale celkem to šlo. Ten včerejšek byl druhý, který jsem poslouchal a ten byl fakt špatný...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#25

Příspěvek od MilAN »

No, já se předem přiznám , že nebudu korektní a že se vyjádřím normálně. Poslední přenos jsem tedy viděl v originále, měl k tomu puštěné jejich anglické titulky , abych lépe rozumněl, a k tumu i ten Majerův komentář. Jeho ego s nutností všechny vychovávat, to snad nepatří do normální žurnalistiky. Protože ho to už živí, tak to nelze brát tak , že to komentuje nějaký fanda pro kamarády. Chápu, že za peníze tam musí dávat něco svého, něco předpřipraveného a s vlastním komentářem, janik by mu za tonikdo neplatil, že jen přebírá obrázky z jiné TV. Ale proč tam nakonec chybí to, proč si ten přenos někdo pustí. Uplně to postrádá tu atmosféru přímé přítomnosti na nějakém ději. trat rakety v jeho podání je maximáně 1/2 minuta záběrů s originálním zvukem a zbytek je chrelní technického popisu rakety, který je v každém přenos su a mohu se dozvědět, kolik paliva spálí motor, jakje těžký, dlouhý....A to už po padesáté nebo devadesáté, stále stejně. Tím se překryje celá ta atmosféra, proč se na to člověk dívat. Mě tedy zajímá výsledek, a jak to probíhá, co se děje, chci to vidět a zažít tu atmosféru. Proto už dlouho mám tyhle přenosy moximálně jako zálohu, dívám se v originále a s originálním zvukem. A vůbez mi nevadí, že všemu nerozumím nebo nezaslechu, nebo že se na nějaké technické údaje později podívám. Úvahy o tom, jestli imperiální jednoty nebo metrické , mě opravdu nazajímají, ani to, jestli je Majer dovede přepočítat. Zrovna tak, jako údaj, že se ve 332 sekundě oddělí 1 stupeń, když nikde neběží časomíra a ani p. Majer nemá spuštěné stopky, aby věděl, kdy to bude . Někdy mi přijde, že by tam ty originální obrázky ani přenos nepotřeboval, on si vypráví svůj příběh a vůbec nereaguje na to, co se ve skutečnosti děje a co každý, kdo alespoň tuší, co se děje, na té obrazovce i bez zvuku vidí. A tenhle přenos byl přímo ukázkový - bylo lepší se na něj bez zvuku nerušeně dívat.
Opakované kecy o tom, že můžeme být vlastně rádi, že mám SPX dává alespoń špatné obrázky, že by nemusela dávat žádné, že ji nikdo k tomu nenutí, to už patří do jiné dimenze myšlení. Zrovna jako potřeba vychovávat diváky , kteří se na něco ptají v chatu. Buď chatuji, nebo se dívám na přenos. Mě jako diváka nezajím chat, dívám se na přenos a ne na výchovnou lekci p. Majera, který má komentovat děj a ne vychovávat někoho, jak se má v chatu v jeho pořadu chovat. A protože se to děje opakovaně, v různých přenosech i na fóru, tak už je to skoro na léčbu.
Za mě určitě poslední sledování ( i když jen chvilkově, tak to stačilo)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#26

Příspěvek od MaG »

Máš v tom Milane samozřejmě hodně podobný názor. Je potřeba říct, že jsem to Dušanovi poctivě napsal, ale nepočítejmě s tím, že to změní. Dívá se na to jiná cílovka, než my dva a taky někdo to prostě zrovna sleduje poprvé a tak ty údaje ocení a někdo zase ocení spíš technikálie, než zážitky z pohledu na raketu letící nahoru a roztahující spaliny a dělající obláček při přechodu zvukové bariéry apod. Prostě Dušan bude mít vždy dost argumentů a zastánců a my taky, ale jak říkám, nejsme cílovka a i když je to škoda, tak s tím nic neuděláme.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#27

Příspěvek od dvader »

Jinak když odhlédneme od tématu “komentátor”, tak mne zaujalo to krásné “sezení” Dragona ve vodě. Zřejmě má těžiště mnohem více dole, než Apolla, která se (alespoň, jak si pamatuji) mnohem více kymácela.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#28

Příspěvek od dvader »

Crew-1 úspěšně odstartovala a nyní míří k ISS. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#29

Příspěvek od Karell »

Odstranil jsem diskusi, která již byla zcela mimo téma.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SpaceX, start rakety Falcon 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon

#30

Příspěvek od Psion »

Koukám, že NASA vybrala SpaceX jako dodavatele pro novou cestu na Měsíc a vyplatí jim za to 2.9 mld. USD. Pěkně jim jde vláda na ruku, je jasné, že tam je strategické partnertsví. Chápu, že jsou cenově výrazně níže, ale u těchto projektů nikdy nehrála cena primární roli.
Odpovědět