Opportunity

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#91

Příspěvek od MaG »

Opportunity má fakt dobrou kameru! Už sem to původně hodil do tématu Opozice Marsu, ale dám sem aspoň fotky Deimose a Phobose před Sluncem.



Sledujte snímky z 10. března, má tam být ještě lepší zatmění Phobosem.

---------------
UŽ je to tady!

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Opportunity

#92

Příspěvek od Hynek2 »

A je tu zase po nějaké době větší pěkně udělaný snímek povrchu Marsu. Nyní z kamery marsroveru Opportunity /1.88 kB/
http://sweb.cz/pifs/mer/new/color3.jpg
johny

Opportunity

#93

Příspěvek od johny »

co sa tyka temy mars a voda - tak v jednom clanku o marse om sa docital ze tam nasli kamen, ktory bol nielenze vodou opracovany ale vdaka vode aj vznikol. Myslim, ze to ma do nieco do cinenia z roznymi nanosmi a usadeninami, ktore neskor bli stlacene - pokial sa najdu medzi nami odbornici na geologiu mohli by sa k tomu mozno vyjdrit.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#94

Příspěvek od A.K. »

Je to pravda trochu dýl, co jsem tohle našel na stránce roverů, ale přesto uvedu odkaz:

90 Sols in 90 Seconds

No název asi mluví za vše Odkaz se týká Opportunity, ale stejné video je vytvořené samozřejmě i pro Spirit
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#95

Příspěvek od MaG »

Tak jsem zvědav, jak moc bude tým kolem Opportunity spěchat, protože klidně už zítra by mohli být u tepelného štítu.

Jsem zvědav, jak bude vypada zblízka..


PanCam (530 nm).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#96

Příspěvek od MaG »

Trochu se nám to protáhlo :-)

PanCam



Také zde:
http://ludek.borec.cz/stit1.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Opportunity

#97

Příspěvek od MP »

Co rikate tomu, ze Opportunity nejaci Martani po nocich cisti solarni panely ? Pry davaji vykon kolem 900Wh/den, zatimco nedavno to bylo kvuli znecisteni jen 500Wh/den a Spirit si "nabiji" jen 400Wh/den. Na JPL jsem o tom zatim nic necetl, ale za posledni den se to objevilo ve spouste novin, napr. http://www.msnbc.msn.com/id/6742718/
Asi bych mel svoje auto vzit na Mars :D
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#98

Příspěvek od A.K. »

MP napsal: Na JPL jsem o tom zatim nic necetl, ale za posledni den se to objevilo ve spouste novin, napr. http://www.msnbc.msn.com/id/6742718/
Před chvílí se objevila zmínka i na ČAS, tak tam mrkněte, kdo se chce dozvědět více.

Pro mě je to jasný. Je to práce těch, co umlčeli Beagle 2 ;D A pak že na Marsu neni život ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#99

Příspěvek od MaG »

Nevím již kolik dní je to zpět, ale týden určitě, co o této problematice bylo psáno někde na webu. Jako důvod čištění panelů tam uvedli to, že prach se nejspíš shlukuje do zrnek, která se skutálela na zem a panely se tak čistily. Díky sklonu panelů neustále kolem 30° a díky složitým manévrům a prokluzům v kráteru Endurance se to jeví jako reálná hypotéza.

-----
P.S. pokud vím, první snímek tepelného štítu nepořídila Opportunity 19. 12. (leda tak možná první trochu podrobnější, protože ten úplně první přibyl na Zemi na začátku května a moc se nelišil od těch pořízených po půlce prosince.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Opportunity

#100

Příspěvek od JirkaB »

Mě říkal kolega, že to bylo ve zprávách. Tak sem se koukal na noční zprávy ČT a tam to bylo taky
Tuhle zprávu bych spíš čekal na Nově ;D

No ale je to jasný. Jeden malej zelenej :bounce: chodí po nocích pucovat solární panely.

Takže milý Marťane každopádně díky :rotflmao:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#101

Příspěvek od MaG »

Ahoj, doufám, že si to přečte i někdo počítačově založený:

Jde mi o skládání snímků ze Spirit/Opportunity.

Používám prolínání vrstev ze tří kanálů PanCam
L4 (R) L5 (G) a L6 (B)

Moje výsledky jsou však příliš světlé. Mdlé barvy.. Nevíte proč?

Jako příklad uvádím i snímky z netu a škálu pro filtry PanCam.

Vlevo má kompozice (sol 352 Spirit), vpravo snímky terčíku ze Země i z Marsu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Opportunity

#102

Příspěvek od peta »

jsou ony snimky L4, L5, L6 opravdu kanaly RGB? u nekterych snimku jsou i kanaly cislo L7, L8 atp.

uz na prvni pohled to nevypada na moc barevnou fotku, protoze si jsou jednotlive slozky tonalne dost podobne..

slozenim v photoshopu mne vysle stejne mdle barvy, ale staci v urovnich popotahnout stredy vic doprava a vysledek je podobny obrazkum z JPL..

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#103

Příspěvek od MaG »

Aha - nadhodil sem to tady hlavně ze dvou důvodů. Jednak mně nadchla možnost udělat si barevné snímky z Marsu a pak taky překvapilo to srovnání. Jak se využívaj filtry L2 či L3 netuším. Nějak to jde, něco mi už naznačil poštou MMys. Je to vcelku zajímavé.

Na ty posuny se mrknu. Zkusil jsem zatím pošoupnout křivky výsledného obrázku..

P.S. L7,8 jsou moc k infra, L2 a 3 zas moc k UV. Pochopil jsem to tak, že L4 je čisté R, L5 čisté G a L6 čistá B, ale asi tam hrají ještě další vlivy.

Co mně naopak zklamalo je nemožnost udělat si barevné snímky často. Málokdy fotěj s L4,5 i 6 zároveň. Nejčastěji s L4,5,7. nebo 2,5,7
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#104

Příspěvek od MaG »

dodatek...

tak úrovně a křivky dělaj asi totéž, ale úrovně poskytly větší kontrolu nad snímkem.

Tady je kámen někdy z před dvou solů. Moc hezké. Mimochodem všiml sem si na webu, že správně barevné snímky ukazují naoranžovělou oblohu při "marsu" a směrem vzhůru modrající možná až do černa, kdoví.. rozhodně se mi zdá, že se ta modř odráží na kamenech. Leda že by ty kanály nebyly reálné barvy.



vlevo původní složenina RGB vpravo po úpravě křivek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Opportunity

#105

Příspěvek od JirkaB »

Ahoj,

tak s tímhle si taky hraju a chová se to fakt různě. Někdy jsou dokonce testovací terče z jednoho solu v různých časech různě barevné. Takže asi expozice, osvětlení ???
Nejlíp se mně osvědčilo co nejvíc přizpůsobit barvy terče co je časově nejbíž upravovanému snímku a stejný profil pak použít na snímek. Jenomže záběr skoro stejné oblasti z různých solů vypadá barevně úplně jinak.
Pokud se najde nějaká metoda jak to kalibrovat, tam bych měl taky zájem. Chtěl bych vidět, jak to u těch Marťanů vypadá doopravdy ;)

Jinak odkud taháš rawy?
Já používám tenhle zdroj: http://www.lyle.org/mars/
Tady mají popis jednotlivých filtrů: http://www.ominous-valve.com/pancam.html
Odpovědět