Opportunity

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Opportunity

#46

Příspěvek od osvold »

Hrozně se mi líbí flash utilitky z webu JPLvidel jsi Mars24 , ktery je taky na strankach MER? to je jeste hezci casova utilita.

jinak to panorama je dech berouci
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#47

Příspěvek od MaG »

Samozřejmě... ale tohle je rychlejší na rychlou orientaci kolik je na Marsu :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#48

Příspěvek od MaG »

V poslední době mě zaráží, jak věrně jsou překládány články o sondách na Marsu na EAI.

Tento výňatek je toho dokladem.

"Kráter je asi 18m široký a 2m hluboký. Hloubka je ovšem natolik velká, že malému šestikolovému vozítku zabrání dělat průzkum mimo něj. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází ještě další, podstatně větší kráter."

Já tedy nevím, ale já bych nedokázal něco přeložit a napsat na své stránky tak jak to píší jinde jen proto, že to tam tak psali. Nebo mám snad vážně věřit tomu, že Opportunity není schopna vyjet ven z kráteru? ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#49

Příspěvek od A.K. »

eMartin napsal: V poslední době mě zaráží, jak věrně jsou překládány články o sondách na Marsu na EAI.

A jaké je stanovisko na JPL? EAI to mají převzaté ze CNN, takže otázka je, jestli to CNN převzala z JPL. Jinak poměr hloubka/šířka a cca 175kg v písčitém terénu není vážně nic moc pozitivního, ale rover je testován i na horší podmínky, takže by to neměl být problém.

Jinak ale na EAI jsou informace většinou aktuální a včasný, takže na tenhle server nedám dopustit.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Opportunity

#50

Příspěvek od MP »

Ja jsem naopak cetl vyjadreni JPL z predvcerejska, ze krater je melky s malym sklonem sten a rover by mel bez problemu vyjet. Takze neverim CNN ani EAI.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#51

Příspěvek od MaG »

Já jsem to bohužel tak nějak myslel.

Vážím si přístupu Dalibora Hanžla že přináší rychlé překlady v češtině, ale vadí mi že leckdy tam jsou chyby které by tam nemusel napsat, kdyby se jen trochu zamyslel nad tím, co právě přeložil. Je snad dobré jen bezmyšlenkovitě něco přeložit?
Proto se mi ten údaj nelíbil - už od počátku tvrdí, že vyjet nebude problém a upřímně vzato, mrkněte na fotky a uvidíte, že sklon je minimální.

Pro srovnání si prohlédněte tuto fotku, jak velký sklon nabere rover, když najede na ty kameny a ty jsou přeci ještě výše. Ten sklon na tom snímku není nic moc, testy byly dělány i pro téměř dvojnásobný.
http://www.jpl.nasa.gov/mer2004/rover-i ... age-5.html

Jinými slovy sám bych to lépe nesvedl, ale vadí mi že do těch překladů není dáno více vlastního rozumu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#52

Příspěvek od A.K. »

No uvidíme. Já věřim, že v tom problém nebude. Pokud se nevyskytne zase něco nečekaného, tak pohoda.

Více vlastního rozumu při překladu, to je jasné. Ale jinak tomuhle serveru (a i jiným) patří dík za informace. Každý občas napíše něco aniž by na tim přemýšlel tak nebuďte tak přísný ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Opportunity

#53

Příspěvek od MP »

A Opportunity dostala zatim predni kolecka "na palubu", zitra se vysunou zadni a pry pokud vsechno pujde dobre, mohla by v nedeli vyjet. Pak uvidime.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#54

Příspěvek od MaG »

Když jsem tu psal že by mohla do 10. solu vyjet, připadal jsem si jako blázen, když pak psali možná za 14 dní - nechceme to uspěchat. Nyní to ale vypadá, že problém Spirit pochopili správně a nebyl asi daný tím, že by něco uspěchali, takže najeli na klasický harmonogram a vyjetí v neděli mu odpovídá :-)

Je to moc fajn. Doufejme že Marťani teď Opportunity v kráteru neuvidí a dají jí pokoj :D

-----------
Tak vypadá to že pokud vše zítra půjde podle plánu tak Opportunity sjede z landeru v sobotu večer.

Jinak kráter má 22 metrů v průměru a 3 metry hloubku. Cest z jeho vnitřku se prý nabízí hned několik. Takže jestli jsem to vše správně pochopil, bude to snad pohoda.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Opportunity

#55

Příspěvek od MP »

Tak je to jeste lepsi - uz ma venku i prostredni kolecka a zitra dopoledne pojede ! O dva dny pred planem a o pet dni drive, nez vyjel Spirit. Damy a panove z JPL si sve premie opravdu zaslouzi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#56

Příspěvek od MaG »

Vidíte? Tak teď už je trochu zdá se jasnější, proč nebude snad takový problém vyjet ven. Měřítko je trochu přehnané do výšek. Vypadá to ale docela zajímavě že?


-----
Samé lepší zprávy. Smazání flash u Spirit se zdařilo a Opportunity právě poslala pohled na lander po úspěšném sjetí. Tak ať to vydrží.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Opportunity

#57

Příspěvek od osvold »

:bounce: a jedééééééééééém :bounce:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/ ... 7R1_br.jpg

snad se jim to zase nepomrvi ...
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Opportunity

#58

Příspěvek od osvold »

taaaaak a jsou tu prvni data pro Maestro od Opportunity, jinak mohu vsem doporucit ten NASA screensaver, pokud mate pevnou lajnu na net, povedena taskarice, mam ho uz nekolik dni a je to super, samo to taha aktualni fotky z mise
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#59

Příspěvek od MaG »

osvold napsal: je to super, samo to taha aktualni fotky z mise Že bych změnil spořič? Můžeš hodit link, ať nemusím já a další hledat?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Opportunity

#60

Příspěvek od osvold »

Odpovědět