Opportunity

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#76

Příspěvek od A.K. »

Ta marťanská půda je vážně zajímavá  ;)
http://www.jpl.nasa.gov/mer2004/rover-i ... age-1.html

Je i 3D snímek těchto "bobulí"
http://www.jpl.nasa.gov/mer2004/rover-i ... age-4.html

Já si konečně pořídil ty červeno-modrý brýle, takže z těch obrázků konečně něco mam.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Opportunity

#77

Příspěvek od pozorovatel »

No, ja osobne mam dojem ( samozrejme se muzu plest ) , ze ty "bobule" nejsou nic jineho nez vyerodovane, nejakym mineralem vyplnene dutinky.Takovym mineralem muzou byt ruzne zeolity, coz napr. v bazaltech muze byt jev celkem bezny.Tedy pokud se jedna o vulkanickou horninu.Mimochodem nemate zpravu o tom o jakou horninu presne se jedna?

Pokud ale ano, tak te A.K. ale zklamu, protoze tam temer s jistotou zadne "cerviky" neobjevi :(
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Opportunity

#78

Příspěvek od pozorovatel »

tedy leda ze by se jednalo o nejaky "martansky" zaruvzdorny druh ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#79

Příspěvek od MaG »

Tady je ale problem s jejich počtem... mám chápat ty kuličky něco jako pecky v mandlovci? Zeolit neznám...

Problém s počtem je ten, že kolem sondy jsou strašné spousty těch kuliček. Fakt si neumím představit, že by vznikly erozí, ale myšlenka to je dobrá.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#80

Příspěvek od A.K. »

SHad napsal: No, ja osobne mam dojem ( samozrejme se muzu plest ) , ze ty "bobule" nejsou nic jineho nez vyerodovane, nejakym mineralem vyplnene dutinky.Takovym mineralem muzou byt ruzne zeolity, coz napr. v bazaltech muze byt jev celkem bezny....
Nejsem si jistý, ale na snímku by měla být půda nedaleko kamene Stone Mountain, tedy ne přímo povrch horniny. Madlovcovitá textura by byla možná snad právě přímo v hornině - viz bazická výlevná vyvřelina http://web.fsv.cvut.cz/k135/KURZ/mandlovcovita.jpg.

Nevím zda by bylo možný, aby třeba minerál zeolit v podobě madle opustil dutinu znělce. Moc do týhle problematiky zase nevidim. Asi půjde o samou věc, kterou jsme tady řešili nedávno, jenom tychle zrna jsou kulatější a zajímavější  ;)

---------------------------
Na snímku Stone Mountain (v nepravých barvách) je vidět opravdu spousta těch "kuliček", i když větších než na snímku pořízeném MI http://www.jpl.nasa.gov/mer2004/rover-i ... age-2.html.

Na Space.com je dnes článek o "koulích na Marsu" http://www.space.com/missionlaunches/op ... 40212.html. Teď bych potřeboval na pomoc MP abych věděl o co tam jde. Co jsem pochopil je, že jsou dvě teorie vědců - buď "koule" vznikly akrecí a jednotlivé obalové vrstvy přinesla voda (takže asi něco jako sedimentace?) nebo jde o vyvržené a ztuhlé lávové kapky při vulkanických procesech. Každopádně se čeká na další výsledky, protože nikdo přesně nemůže říct o co že vlastně jde.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Opportunity

#81

Příspěvek od pozorovatel »

Je to mozne, pokud jsou ty kulicky z tvrdsiho materialu nez matecna hornina.Tak kdyz dochazelo k abrazi horniny ( uvazujme vetrnnou erozi ) , material kulicek zustal neposkozen nebot ma vyssi tvrdost nez material unaseny vetrem.Pak muze vzniknout neco takoveho.

Jejich pocet samozrejme zavisi na porovitosti horniny a jejich samotny vznik na slozeni magmatu.Pokud se jedna o velky vychoz, pak muzou byt takhle "vsude kolem" .

Jinak ty zeolity jsou prave ty kulicky v mandlovci a jsou to kremicitany vazane na H2O.

Jedna vec ale v tehle teorii hraje proti, ze rozdil mezi tvrdosti zeolitu a treba bazaltem neni az tak zavratny.Rek bych dokonce, ze je tak stejna ( 5 - 6 ) .No ale tady je treba si uvedomit, ze horniny na marsu vznikaly za uplne jinych podminek, tzn. tretinova gravitace, nizky tlak (?) a jine faktory.
A taky, co zatim vime o slozeni toho sutru a tech kulicek, ze? :hi:
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#82

Příspěvek od A.K. »

Takže by se prostě matečná hornina rozdrolila, to je možný  ;)

Ale přesně jak píšeš, neví se nic o mineralogickym složení, takže nemá cenu spekulovat. Teď jsem na tom asi jako vědci, co to zkoumají, to se moc často nestává  :D


eMartin napsal: Tady je ale problem s jejich počtem... mám chápat ty kuličky něco jako pecky v mandlovci? Zeolit neznám...

Našel jsem obrázek zkrystalizovaného zeolitu v jedné hornině (snad ve znělci, nevím)  ;)
http://web.fsv.cvut.cz/k135/KURZ/zeolit.jpg
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Opportunity

#83

Příspěvek od pozorovatel »

A.K. napsal:

Co jsem pochopil je, že jsou dvě teorie vědců - buď "koule" vznikly akrecí a jednotlivé obalové vrstvy přinesla voda (takže asi něco jako sedimentace?) nebo jde o vyvržené a ztuhlé lávové kapky při vulkanických procesech.
hmm...neco jako treba manganove konkrece?

Ty lavove kapky tam zpochybnili.
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Opportunity

#84

Příspěvek od pozorovatel »

A.K. napsal: Našel jsem obrázek zkrystalizovaného zeolitu v jedné hornině (snad ve znělci, nevím)  ;)
http://web.fsv.cvut.cz/k135/KURZ/zeolit.jpg
Vis zeolit a vubec mineraly se nam ukazuji v mnoha tvarich.To, ze na tom obrazku jsou paprscite agregaty neznamena, ze nemuze byt ve forme poru v hornine, ktere jsou jim absolutne vyplneny.Jak uz jsem rek, zalezi to na podminkach, za jakych magma tuhne a jeho chemismu

Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#85

Příspěvek od A.K. »

Přesně, prostě se minerální látky shlukly kolem nějakého "hlavního" prvku (možná!).

K tomu překladu, zaměřil jsem se hlavně na tohle: Scientists would like to know if the spherules were created by water, or if they were instead born in volcanic eruptions. More observation will be needed to find out, assuming answers are forthcoming.

Což odpovídalo tomu, co jsem nedávno četl na EAI.

Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#86

Příspěvek od A.K. »

SHad napsal:

Vis zeolit a vubec mineraly se nam ukazuji v mnoha tvarich.To, ze na tom obrazku jsou paprscite agregaty neznamena, ze nemuze byt ve forme poru v hornine, ktere jsou jim absolutne vyplneny.Jak uz jsem rek, zalezi to na podminkach, za jakych magma tuhne a jeho chemismu


Uznávám, že tomu rozumíš víc Jak jsem psal, absolvoval jsem jen základní kurz geologie a neodvažuju se tady nějak více spekulovat. Už tak mám problémy najít něco v hlavě ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#87

Příspěvek od MaG »

Asi bych se neměl rozčilovat, ale nedá mi to. Nemohu pochopit, jak může někdo v rámci jednoho překládaného článku v něm nasekat tolik nepřesností, chyb a polopravd. Vždyť podle informací tady z fóra si to leckteří čtou. Snad berete aspoň ty údaje na EAI s rezervou.
Viz.
http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id= ... 57c73ee738

"Spirit, se dostala do oblasti s tak zajímavou půdou, že se vědci rozhodli použít robotické kopátko a nechat tam vyhloubit jámu." Pokud to není jasné, tak Spirit i Opportunity použily k vyhloubení podlouhlé jámy pravé přední kolečko. To je to kopátko?

"Opportunity .. Pomocí tohoto přístroje v pondělí prozkoumalo pět různých oblastí v rámci kráteru v oblasti jeho přistání." To jako během jediného dne prozkoumala 5 různých částí kráteru? A co třeba 5 různých míst v té vyhloubené jámě?

"Kromě toho, že celý tento týden Opportunity kope a zkoumá půdu v místě přistání.." no že by kopala celý týden... no comment

"Spirit, nacházející se na druhé polokouli planety, připraví přední kolečka tak, aby rameno mohlo během marsovského dne (neboli "solu") začít kopat." Autor se asi vážně domnívá, že sondy mají na robotickém rameni krumpáč.

Nehodlám se do nikoho navážet. Autor stejně odmítá odepsat. Ať si to píše dál, když ho to baví. Já bych teda takovéto "překlady" splodit vážně nedokázal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Opportunity

#88

Příspěvek od A.K. »

Tentokrát taky souhlasim.

Už delší dobu raději čtu informace o jednotlivých solech na Kosmo.cz

http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modl ... pics[0]=30.

Stručně, ale věcně. O kopátku na konci robotického ramene se tam opravdu nedozvíte ;D
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opportunity

#89

Příspěvek od MaG »

Vím, že toto téma není nyní moc aktivní, ale při pohledu do RAW galerie Opportunity v posledních dnech jsem byl opravdu nadšen. Ty kameny vypadaj fakt zatím nejlíp, co jsem kdy z Microscopic Imageru na Marsu viděl. Vědci měli fakt štěstí s tím přistáním v kráteru.

V životě sem podobnou horninu na Zemi neviděl, alespoň se nepamatuji.

Nebo snad existuje něco tak fantastického, jako sou náznaky křížících se vrstev, hlubokých zářezů a kuliček vsazených do toho všeho? Nemám slov :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Opportunity

#90

Příspěvek od igi »

NASA press conference:
Na Marse bola voda Teraz je to uz viacmenej iste. To je bomba. Opportunity nemohla pristat lepsie. Odvaznym stastie praje :).
Odpovědět