Spirit

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#121

Příspěvek od MaG »

No zrovna sem ten snímek sem chtěl dát :-)

Prostě hned sem si všiml že ruka je na snímku více vlevo a nahoře a bylo mi to jasné. Spirit už opět začíná žít normálněji! Třikrát hurá :bounce: :bounce: :bounce:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Spirit

#122

Příspěvek od MP »

eMartin napsal: Spirit už opět začíná žít normálněji! Třikrát hurá
Podstatne je, ze ted odhaduji, ze by mohl zacit normalne pracovat uz zacatkem pristiho tydne. Tedy pokud se jejich hypotezy potvrdi a vse bude fungovat podle jejich predstav.

Zatim se jim moc nedari selektivne likvidovat prebytecna data ve flash pameti a je mozne, ze nakonec budou muset smazat vsechno vcetne nekterych dat z experimentu, ktere zatim nebyly odeslany na Zem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#123

Příspěvek od MaG »

Neboj, tentokrát nejsem přehnaný optimista. Naštěstí oni docela asi jo. Prohlásili, že v nejhorším to sice smažou vše, ale mají aspoň náhledy a z nich lze také získat cenná data. A jak to vypadá, tak by přišli jen o část dat ze skoumání kamene Adirondack a ze simultánních pozorování se sondou Mars Express.

No, času na operace na povrchu je stále velmi mnoho a tento řekněme dvoutýdenní výpadek nemusí naštěstí výsledný užitek mise vůbec ovlivnit. Pokud bude sonda v pořádku, nedivil bych se funkčnosti půl roku, jak jsme vtipkovali s kamarídem někdy koncem prosince :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Spirit

#124

Příspěvek od A.K. »

Maestro Spirit update #3 je na světě  ;) - http://mars.telascience.org/update

Hodně se tenhle update točí právě kolem kamene Adirondack.

to osvold: zkoušel jsi už, co všechno Maestro dovede? Na začátku, jak je ten Conductor, tak já ho pokaždý vypl a teď zjišťuju, že dokonale ukáže všechny dovednosti toho programu i s technickými informacemi o Spiritu.

Zkoušel jste Maestro ještě někdo? Když už nic jiného, je to dobrá možnost, jak se dostat k hromadě snímků  ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Spirit

#125

Příspěvek od peta »

A.K. napsal: Maestro Spirit update #3 je na světě  ;) - http://mars.telascience.org/updateZkoušel jste Maestro ještě někdo?zkousel jsem macovskou verzi, no java3d mne fungovala nejak spatne - textury zpod a tesneho okoli vozitka se jakoby natahovaly na samotny rover... kvuli zobrazeni se to moc nedalo pouzit videl jsem myslim ale tyhle "pochroumane" screenshoty i z PC, nebo se pletu?
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Spirit

#126

Příspěvek od A.K. »

peta napsal:
.. videl jsem myslim ale tyhle "pochroumane" screenshoty i z PC, nebo se pletu?
Náčítání textur mi taky občas nejde zrovna nejlíp.

Já sem hlavně rád kvůli těm snímkům, ze začátku jsem si totiž stahoval všechno z JPL a dělal si takový archiv, ale těch dat je víc a víc Takže ty updaty jsou pro mě takovym balíkem snímků.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Spirit

#127

Příspěvek od osvold »

2 A.K.
takze, ja jsem se dival jak na conductora tak jsem si (naprosto vyjmecne :)) precetl manual. Pokud tak ucinis, zjistis, ze ten program toho umi vazne hodne kazdopadne z toho mam velikou radost, doufejme, ze uz brzo dostaneme poradny balik dat i z oportunity a ze znovurozchozeneho spiritu. Ja se predevsim tesim na to, az se nejaky rover vyda na delsi cestu.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Spirit

#128

Příspěvek od MP »

Zpet ke Spiritu, dalsi upresneni : filesystem flashky zpusobuje krach systemu zrejme proto, ze potrebuje vice operacni pameti, nez je v danem okamziku k dispozici. To je dost drsne - na co tam ten "disk" vlastne je, kdyz pro pristup k datum na nem je potreba skoro vic RAMky, nez cini objem tech dat ??? To je vazne jak od MicroSoftu. Ted jsou na rade pokusy s rebootovanim pocitace do "normalniho" rezimu, ve kterem to zlobi a system patrne zase spadne, pak zpet do rezimu bez flashky, analyza toho, co se delo v okamziku, kdy system spadl, pak zruseni casti souboru, opet reboot do "normalniho" rezimu a test, jestli zruseni souboru pomohlo. Takze v nedeli budeme vedet, jestli to funguje podle soucasnych predstav, nebo jestli je potreba patrat a zkouset dal.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#129

Příspěvek od MaG »

No právě proto - že RAM je přeplněná, když má namountovat flash - to vypadá to divně, ale dá se to pochopit, pokud RAM má na starosti i další úkoly robota. Snad se tedy trefili do černého a po odstranění dat z letové fáze bude vše lepší.

----------
Když už jsem se zmínil o té RAM - existuje program, který mi ji dokáže spolehlivě sežrat - Maestro. Právě jsem jej definitivně odinstaloval. Raději si stahám fotky ručně a pak prohlídnu přes normální SW, protože Maestro se při zobrazení panoramat rozhodl "přepočítat" kde co má být. HDD swapuje a já nevidím třeba minutu nic. Mám 256 MB RAM a jsem si vědom, že to není nejideálnější, ale svého času mi stačilo i 8 MB RAM a tohle mě štve. Takže sbohem Maestro, snažit se tě zprovoznit pod Linuxem bez KDE nebudu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Spirit

#130

Příspěvek od johnik »

Těžko říct co je na tom pravdy, ale na serveru svět PDA jsem našel toto:

Víte proč se odmlčela sonda Mars Rover Spirit?

Na internetu se objevila zajímavá hypotéza, proč NASA ztratila kontakt s vozítkem Mars Spirit Rover - celý systém totiž údajně běží na MS Windows CE a hlavní technik zapomněl stáhnout patch, takže mnohamiliardový projekt NASA na poslední chvíli zachránilo až stažení nejnovější verze ActiveSync, díky které bude spojení se sondou opět o něco stabilnější a přenosy rychlejší... :)

Takto vypadá onen sysnchronizační program.

Já si patch samozřejmě stáhl :rotflmao:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#131

Příspěvek od MaG »

Nemůžu uvěřit, že by použili operační systém od MS. Ale jinak jako hypotéza to má něco do sebe ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Spirit

#132

Příspěvek od johnik »

Ale asi to bude fáma, NASA přece používá Silicon Graphics.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#133

Příspěvek od MaG »

(Příspěvek musím pozměnit. Nejde mi upload souborů)

Aspoň se mrkněte na detail dun okolo Spiritu. Máte snad takový písek doma? Překvapují mě především ty standardizované velikosti. Už u Opportunity jsem žasl nad přibližně podobnou velikostí kuliček. Tady zas máme mezi jemným materiálem nějaký hrubý a všechna zrna jak v pytlíku s fazolemi :-)

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/ ... 3M2M1.HTML
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Spirit

#134

Příspěvek od osvold »

konecne ucelena informace o tom, co skutecne bylo spiritu
http://www.eetimes.com/sys/news/OEG20040220S0046
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Spirit

#135

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Víte to?!

Spirit už vidí trochu do kráteru! Konečně. Když si vezmu že už je na Marsu 2 měsíce, tak je asi jesné, že k těm východním kopcům hned tak nepojede. Jsem zvědav co uvidíme v kráteru. Doufám, že něco zvláštního a že se případně do něj pokusí sjet.

Na snímku z NavCam se mi zdálo, že na protějším valu leží ten tepelný štít. Uvidíme později. :D

Tak už sem viděl první snímky z vnitřku. A na protějším okraji se něco opravdu dost leskne, co to asi může být ;)
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/ ... 43L0M1.JPG
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět