Mars Reconnaissance Orbiter

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
Aja
Příspěvky: 60
Registrován: 19. 07. 2005, 18:08

Mars Reconnaissance Orbiter

#1

Příspěvek od Aja »

NASA nám připravuje další pokoukáníčko:

NASA ve středu ráno vyšle k Marsu novou sondu Mars Reconnaissance Orbiter, která nese na své palubě největší kamerou, jaká kdy opustila oběžnou dráhu Země. Kamera HiRise (High Resolution Imaging Science Experiment) má poskytnout snímky povrchu Marsu v dosud největším rozlišení.

Idnes: http://technet.idnes.cz/tec_aktuality.a ... uality_psp

Homepage: http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/main/index.html

(Sonda bude vyslána až dnes, odložili start kvůli kontrole nosné rakety)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Mars Reconnaissance Orbiter

#2

Příspěvek od A.K. »

Tuhle misi už nějaký čas sleduji, tedy myslím tím přípravy, které dnešnímu dni předcházely. Osobně se moc těšim, až bude MRO plně pracovat na oběžné dráze. Po tom, jaké úchvatné snímky a vědecká data jsme dostali díky Mars Express nebo Mars Odyssey se máme určitě na co těšit.

Uvidíme, jak si poradí se startem nosná raketa Atlas V Právě kvůli možným problémům s ní byl původně včerejší plánovaný start odložen.

Uvádím odkaz na stránku pana Havlíčka, která jako vždy nezklamala: http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=48

Dnešní startovací okno by mělo být od 13:30 do 15:35. Přímý přenos na NASA TV by měl začít v 11:30. Chvilku po desáté byla nad kosmodromem na Floridě pomalu se pohybující bouřková oblačnost, tak uvidíme. V případě tohodle startu to snad nebude tak "horký" jako s raketoplánem.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Mars Reconnaissance Orbiter

#3

Příspěvek od A.K. »

Je to zajímavé téma, ale debatovat se bude spíše až začne práce sondy na orbitu Marsu, což je za hóóóódně dlouho - až v listopadu 2006. K Marsu samotnému se dostane v březnu příštího roku.

Takže nyní start, pak dlouho nic a až pak se k tématu vrátíme ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Dexx
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 01. 2005, 02:39

Mars Reconnaissance Orbiter

#4

Příspěvek od Dexx »

Sledujete někdo start na NASA TV? Odpočítávání na stránkách mise skončilo a raketa pořád stojí na rampě. Že by to zase posunuli?

A-ha. Jestli jsem to pochopil, tak o 1 hodinu. na 14:50 SELČ.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Mars Reconnaissance Orbiter

#5

Příspěvek od Rambo »

Už to tam „šouply“ start v 15:00 SLEČ

http://mars.jpl.nasa.gov/mro/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars Reconnaissance Orbiter

#6

Příspěvek od MaG »

Start odložen na zítra. (13:43 - 15:43 našeho času)

SCRUB! Mars Reconnaissance Orbiter will not begin its 310 million mile voyage to the Red Planet today after a sensor problem cropped up during fueling of the Centaur upper stage with liquid hydrogen. The launch team will prepare for another attempt tomorrow, pending resolution of the problem. The window is 7:43 to 9:43 a.m. EDT (1143-1343 GMT).
---------------------

12.8. 14:35
Tak MRO je právě urychlován na meziplanetární dráhu. Vypadá to už, že start se podařil se vším všudy. uvidíme za 7 měsíců u Marsu, jak mu půjde aerobraking, který potrvá dalších asi 6 měsíců. Takže tak v září 2006 bychom mohli začít něco vědeckého. Snad to klapne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Mars Reconnaissance Orbiter

#7

Příspěvek od Rambo »

Tak MRO včera úspěšně vstoupil na oběžnou dráhu Marsu a po fázi aerobrakingu, nutné pro dosažení konečné oběžné dráhy začne snímkování planety v dosud nevídaném rozlišení, které bude lepší, nežli dostupné snímky povrchu Země (které by v tomto rozlišení podléhali vojenskému utajení).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars Reconnaissance Orbiter

#8

Příspěvek od MaG »

Je to sice anglicky, ale přidám ještě poznámku Douga Ellisona, šéfa fóra Unmannedspaceflight..
Manévr proběhl opravdu přesně :-)

Burn time 1641 seconds vs 1606 expected. 1000.48 m/s compared to 1000.36m/s expected.

So burn performance 97.87% of nominal, but actual Delta V 100.012% of predicted.

i.e. yes - the burn was a little under the mark, but the onboard sequence saw this, worked off the Delta V, and terminated the burn according to the accumulated Delta V hitting the right mark.

Doug
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars Reconnaissance Orbiter

#9

Příspěvek od MaG »

Pokud jste to ještě neviděli, MRO vyfotil místa přistání nejen Spirit a Opportunity, ale už i Viking 1 a 2 a chystá se na Pathfinder a Beagle. Následovat budou také tři sovětské sondy Mars. Máme se na co těšit, rozlišení je velmi dobré.

Na místě přistání Spirit jsem rozlišil také kámen Adirondack, který má jen 30 cm a tím pádem bude velká šance rozlišit i Sojourner u MPF, pokud tedy "neodjel" moc daleko, což se předpokládá :)

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA01881
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA01882

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA01880
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA01879

Asi by to stálo za samostatný článek, mám k dispozici haldy dalších obrázků i v lepší kvalitě..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Mars Reconnaissance Orbiter

#10

Příspěvek od Rambo »

No někde jsem četl, že měl podle programu jen objíždět základnu dokola, takže by nemusel snad být moc daleko….
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars Reconnaissance Orbiter

#11

Příspěvek od MaG »

Rambo napsal: No někde jsem četl, že měl podle programu jen objíždět základnu dokola, takže by nemusel snad být moc daleko….Určitě.. tak tomu mělo být a je otázkou, co se s ním stalo, když se odmlčela hlavní část. Třeba tam pak opravdu ještě chvíli kroužil až do vybití baterií ;)

Snad bude rozlišitelný od ostatních okolních kamenů, pomoci by mohlo to, že vyzařuje jiné spektrum než kameny. Doufám a věřím, že se stane zázrak a nejdeme ho již brzy na záběru MRO :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars Reconnaissance Orbiter

#12

Příspěvek od MaG »

Tohle je vážně hezké.. jsem zvědav, kdy se pokusí vyfotit Zemi s Měsícem :)



http://hiroc.lpl.arizona.edu/images/PSP ... 02162_9030
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Mars Reconnaissance Orbiter

#13

Příspěvek od ski »

Já nevím ale úplný záběr /ten 10MB není k mání/ je míň okrový - spíše domodra a ukazuje podle mě v pravém horním rohu Mars. Je to snad snímek ještě z orbity Země ?! Při vhodné poloze na obitě Marsu by i Slunce mohlo být stejně velké jako Jupiter a Země jako Mars - ale to by asi bylo po kameře. Když řeknu orbita vybaví se mě vždy oběh kolem planety, ale tady mám na mysli dráhu kolem Slunce /hm.. netušil jsem že se to může takhle někdy potkat a plést - teda myslím ty orbity/
Jinak jsem očekávál spíš snímek z New Horizons, ale to by si těžko někdo popletl asi to tam teď dali aby se to pak mohlo porovnat
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mars Reconnaissance Orbiter

#14

Příspěvek od MP »

ski napsal: Já nevím ale úplný záběr /ten 10MB není k mání/ je míň okrový - spíše domodra a ukazuje podle mě v pravém horním rohu Mars. Je to snad snímek ještě z orbity Země ?!
1. barvy nejsou skutecne, resp. nejsou "lidske", protoze kamera ma jinou spektralni citlivost, nez oko ( vic do IR ).

2. Mars pri pohledu z okoli Zeme nebyl takhle uhlove blizko Jupiteru dost dlouho ( na to, jak kratce leti MRO )

3. Mars pri pohledu z okoli Zeme je v porovnani s Jupiterem uhlove vetsi, nez to kolecko na snimku

4. v pravem hornim rohu toho snimku je Ganymedes

5. ten snimek je z 11 ledna
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mars Reconnaissance Orbiter

#15

Příspěvek od MilAN »

to ski :
1/ ten snímek je z dráhy kolem Marsu ( nízká dráha  s výškou 250-315 km) , na níž byla sonda v okamžiku snímku 11.1.2007
2/ při pohledu od Marsu  by mělo Slunce průměr  cca 21´, zatím co Jupiter  nějakých 49" a Země v okamžiku snímku cca 8" - takže Tvoje úvahy o velikostech jsou naprosto mimo.
3/ Z údajů NASA jde o snímek Jupiteru s jeho měsíci -  také jsou na snímku všechny 4 vidět a jsou v předpokládané rovině rovníku Jupitera.
..................................
Opravdu netuším, co by tam mělo být popleteno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět