Balóny

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#1

Příspěvek od OK1MJO »

http://www.youtube.com/watch?v=sY0cidFPO2w

Prosim prectete si muj prispevek v diskuzi (jsem tam pod svym jmenem Martin Patera, jinak OK1MJO) co je pod videem.  

Vsude v mediich i v diskuzich se pise lecos, ale jednu z nejdulezitejsich veci jakoby pisatele zamerne opomijeji.
Je to to, ze bez licencovanych radioamateru by nic nebylo.
Jde o radiokomunikaci mezi balonem a pozemni stanici.
Zadny z bezlicencnich kmitoctu neni vhodny z nekolika duvodu.
Zakoupit si na 30 dni od CTU potrebny kmitocet je zalezitost dost vysoka (na 30 dni v UHF pasmu sirka 20kHz s vykonem do 5W v oblasti 441-474MHz to stoji priblizne 16000Kc pro 2x TRX....pozemni stanice/balonova stanice).
Navic nesmite pouzit ubastlenou TRX, musite pouzit tovarni schvaleny vyrobek. Radiomodem CDM70 od Conela je za 32000Kc.
Takze pro hodinovej experiment musite zaplatit cirka 50000Kc.

A pak se nadsenci obracej na licencovane radioamatery jestli by pomohli.
V pripade projektu Stratocaching to cela ta grupa pripravovala zhruba rok. A na to nejdulezitejsi zapomeli, jejich radiokomunikace pri testech mesic pred startem proste selhala z duvodu neznalosti chovani radiokomuniacnich systemu pro tento druh provozu.
Takze se 4 tydny pred startem na posledni chvili obratili na nas radioamatery.

Prosim Vas, kdyz poradate nejakou takovou akci, domluvte se s nejblilzsim licencovanym radioamaterem v okoli. Vetsinou HAMove radi poradi a pokud je to nejaky HAM, ktery skoncil s digi technikou v dobe pred 40 lety, tak i ten Vam poradi na koho se obratit.

Pokud by nekdo neco delal v mem okoli do 40km, jsem ochotnej na akci zapujcit jak techniku, tak i moji kolektivku OK1OEM.  

Cili i za ty 4 tydny se podarilo toto:
1) Zajistit zivej televizni prenos z balonu na strechu Libuse na HAM kmitoctu 2327MHz vykonem cca 1W PA do anteny. Prenos byl pod volackou kolegy radioamatera (to kdyz by CTU prijela prekontrolovat legalni/nelegalni vysilani).

2) Zajistit prenos pozice diky nasemu HAM systemu APRS na kmitoctu 144.800MHz FM (AFSK 1k2 AX25) 300mW PA do dratove antenky, prijem byl u vsech dostupnych DIGIn v Evrope, nektere DIGI s oznacenim IGATE jsou propojeny pres inet. Jedna z IGATE je napojena na web http://www.aprs.fi , vice infa na http://www.aprs.cz.

Takze kdyz Idnes psal .... od radioamateru okolo serveru APRS...  , tak to bylo napsano hodne nestastne a hlavne vubec ne spravne.
Melo tam byt od nich napsane spravne ... od vsech radioamateru, nejen z Ceska, protoze APRS ma celoplanetarni dosah, dokonce i ve vesmiru, protoze jedna z IGATE je i na palube ISS, pricemz radioamateri, kteri se zabyvaji technologii APRS maji vlastni web aprs.cz .... . Jde o to, ze my co se zabyvame i APRS se bavime spolu i pres HAM datovou sit Packet-Radio (BBS).

3) Zajistit prenos z dvou listku a Dropionu na 3kmitoctech v rezimu SSB-RTTY/CW Morse. Vykon okolo 40mW PA do zkracenych dratovych antenek.

Tedy celkove vyrobit a odzkouset pri teplote -40stC 5x vysilac z co nejmensim odberem (AKU musi vydrzet).
A take zajistit mnozstvi prijimacu na zemi, ktere jsou dohromady zkoordinovany tak, aby byl jeden spravny datovy vystup (komplexni korekce  od prijimacu APRS/RTTY, prijimac pro D-ATV...tedy amaterska televize byl jeden do 120cm stredove paraboly).

Cili celkove se akce zucastnilo vice radioamateru nez bylo v dobe startu v Libusi.
V Libusi bylo tusim asi 12 HAMu, kteri byli videt i na APRS jak jezdi po silnici a nahani Dropion.
Musite si uvedomit, ze HAM kmitocty preshranicne presahovali (jeden signal byl slyset az 300km daleko). I v tomto je vyhoda HAM kmitoctu, nemusite resit CTU koordinaci, aby nevzniknul preshranicni dosah vysilacu na balonu.
Mimo tehle 12 HAMu vcetne rodin v aute byla hromada HAMu (odhad je asi 70)  u svych SSB 70cm zarizenich doma nebo autem na blizkem kopci a snazili se zachytit signal RTTY/CW a predat zpravu o pozici/teplote/vysce do centraly na Libusi (tusim tam zustal OK1ALX, ktery sbiral CW informace po telefonu od kolegu HAMu, co se ucastnili z domova nebo z blizkych kopcu).
Ja jsem z domova zachytil signal az kdyz to dosahlo 25km a to vsechny 3 vysilace:
http://www.hamradio.cz/forum/viewtopic.php?p=6272#p6272
Dropion: 437.650 MHz USB
SEED1 437.670 MHz USB
SEED2 437.690 MHz USB

Slo to slyset i na rucnich SSB skenerech.
Bohuzel ja bydlim v Zatci dole v udoli u reky. Kdyz projizdite Zatcem silnici Plzen-Most, tak jsem 150m od benzinky.
Takze vyhled na jihovychod mi brani kopec o 60m vys nez mam antenu. Navic mam antenu jen jednoduchou, vertikalni ground-plane 4x 5/8L trapovane nad sebou...typ anteny Italska spatna kopie Japonskeho Diamond X-300N.

Takze to mnozstvi prijimacu na zemi byli HAMove primo v Libusi v autech, kolegove na kopcich ci v autech ruzne po republice, lidi doma u 70cm USB prijimacu, ale take sysopove bezobsluznych DIGI/IGATE rozesetych ruzne po republice i v blizkem zahranici.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Balóny

#2

Příspěvek od MilAN »

Stále si nějak nemohu pomoci, jestli to tu je na správném webu. Tento web je astronomický, čili souvisí spíš s pozorováním a technikou klem. Samozřejmě se to týká i kosmonautiky, pozorování umělých těles na obloze. Chápu, že jednou z technik pozorování je i radio, zrovna ak jako ve vlastní astronomii.
Ale tak nějak vypouštění balonů , konstruování, řízení, sledování je již trochu mimo toto zaměření i když se ( a tos asi i zjistil)se nebráníme informacím od kolegů, kteří se kolem těchto, jen okrajově souvisících projektů, zúčastňují. Ale odborněji a detailněji to asi patří malinko jinam.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#3

Příspěvek od OK1MJO »

Jelikoz to ma jen 5000 znaku, tak to chci jeste doplnit.


Na mape http://www.aprs.fi typ DIGI/IGATE (laicky receno jsou to neco jako "BTSky") tyto nejdulezitejsi radiobody najdete tak, ze maji za volackou SSID -1 (IGATE pripojeny do inetu), -2 a -3 (DIGI bez pripojeni do inetu, co prijmou to zopakuji a odvysilaji do eteru).

Takze az budete posilat dalsi balon i s vedeckymi pristroji, domluvte se s HAMy, aby Vam tam umistili vhodny tracker (je vysilac APRS, co vysila majak kazdych treba 30s, soucasti az 250 ASCII znakove zpravy je vzdy pozice z GPS/GALILEA/GLONASSu, vcetne presneho casu atd.), ktery v dalsi casti datove zpravy muze vysilat informace z Vasich vedeckych pristroju....merak casticoveho zareni, tlak, teplota, mnozstvi radioaktivity, sber mikrocastic padajici z vesmiru atd..

APRS ma vyhodu, ze funguje i ze 40km, i ten rakusak co skakal z 39km mel na leve noze APRS tracker, ktery vysilal nejen pozici/vysku/teplotu, ale tez rychlost vzduchu/telemetricke informace ze skafandru...stavy ruznych casti atd.. (jejich digi radiostanice Motorola MOTOTRBO to bohuzel behem testu nezvladali, takze pouzili HAM APRS s volackou jednoho z oblastnich radioklubu, kteri se ucastnili taky) a protoze APRS muze i prijimat udaje, tak na zadech mel jen prijimac APRS pres ktery se mohli v nouzi dostat do systemu rizeni skafandru a padaku. Takze v nouzi slo odeslat datovou zpravu s odstrelenim prvniho padaku a pote v 7km otevrit zalozni padak, take tim slo ridit ventily s tlakove lahve pro dychani, primarni system byl MOTOTRBO/Iridium.

Nemusite platit za pouzivani nasich ci zahranicnich DIGIn.
Naopak by bylo dobre dat zpravu na HAM serverech s predstihem, aby se HAMove pripravili a mohli monitorovat radiovy signal z balonu vlastnim uchem i APRS prijimacem primo v rucni radiostanici Kenwood TH-D7 nebo D72 apod..

Muzete to vypustit i v noci s astro dalekohledem, snimky z vysky kterou opticky nenarusuje atmosfera jsou fantasticke.
Pokud budete chtit live prenos obrazku v RAW, tak to taky neni problem. HAMove maji system D-SSTV, kde se odesila oznaceny soubor/-ry....see: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM_d ... DIGTRX.png
HAM DRM umi prenaset soubory z predem oznaceneho adresare v palubnim "Alixu/ARDUINO" do "vzduchu" a dole na zemi pozemni stanice vse stahne.
Pripadne lze pouzit modifikovanej WiFi system pro HAM pasmo 2.3GHz a odesilat soubory vysokou rychlosti v realnem casu do pozemni stanice. WiFi s 5W PA do vertikalni anteny mohou pouzit opet jen radioamateri a ano muzou pouzit i "bastl" vysilac "za par korun".

Takze kdyz by se balon s dalekohledem a drahocenou SD/CF kartou ztratil, tak mnoho obrazku lze zachytit pomoci palubniho FTP serveru.

Pripravuje se dalsi Statocaching, pravdepodobne na jaro.
Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#4

Příspěvek od OK1MJO »

Stále si nějak nemohu pomoci, jestli to tu je na správném webu.  Tento web je astronomický, čili souvisí spíš s pozorováním a technikou klem. Samozřejmě se to týká i  kosmonautiky, pozorování   umělých těles na obloze. Chápu, že jednou z technik pozorování je i radio, zrovna ak jako ve vlastní astronomii.
Ale tak nějak  vypouštění balonů , konstruování, řízení, sledování je již trochu mimo toto zaměření i když se ( a tos asi i zjistil)se nebráníme informacím  od kolegů, kteří  se kolem těchto, jen okrajově souvisících projektů, zúčastňují.  Ale odborněji a detailněji to asi patří malinko jinam.
Milane, sledovani chovani atmosfery a ionosfery patri do astro.
Nektere palubni sondy (treba i ta radioaktivita, Libus ji vypousti kazdy patek) maji zajimave vystupy pro astronomy a radioastronomy taktez.

Spise jsem vsak mel na mysli to, ze o "balonech" se tu pise v nekolika "roztristenych" rubrikach. Chtel jsem tomu pomoci tim, ze by se o tehle akcich a vecech psalo do jednoho "adresare" v tomto foru.
Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#5

Příspěvek od OK1MJO »

Asi pred rokem poslali kluci ze San Franciska vodikovej balon.
http://www.cnsp-inc.com/
Preletel nejen uzemi USA, ale i Atlantik. Spadl nekde u Ibizi.
Bylo zajimave jej sledovat pres APRS.fi mapu.
Kluci se shodli, ze pro priste to opatri druhym vysilacem trackerem, tentokrat pro jedinne kratkovlnne APRS pasmo, respektive kanal 10.144MHz USB.
Takze to pujde sledovat celoplanetarne.
A z hlediska radioastronoma bude zajimave sledovat chovani ionosfery na zaklade polohy a vysky balonu a tez jak se signalem "zaclouma" Slunecni boure a nasledne zasekavani castic do atmosfery skrze magnetosferu.

Jeden takovy system jsme pro CHMU vytvorili nedaleko me na Dlouhe Louce, je tam casovy normal na 3.59MHz CW, ktery je synchronizovan s ostatnima vysilacema po republice.
http://ok0eu.fud.cz/
http://ok0eu.fud.cz/info_cz.html
http://ok1dub.cz/ok0eu/monitoring_ok0eu.htm


Tudiz to neni jen na hrani, ale jsou z toho i vedecke vysledky.

Lidi z "Zadna veda" pripravuji balon, ktery bude mit na palube astrodalekohle, aby vyfotil to, co z povrchu Zeme diky atmosfere nelze vyfotit.
Vysledek bude zajimat urcite i Vas Milane.



Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#7

Příspěvek od OK1MJO »

Uživatelský avatar
OK1MJO
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 08. 2012, 13:22

Balóny

#8

Příspěvek od OK1MJO »

Mam tu zajimave soubory na sve strance k tematu.
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/balonove_sondy/

Pokud to stihneme, tak v APRS trackeru pro dalsi let Stratocaching by mohla byt sonda pro
atmosfericky tlak a radiacni cidlo.

Odpovědět