Kritika webu astrogalerie.ic.cz

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Odpovědět
Uživatelský avatar
vydrus
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 02. 2006, 18:53

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#1

Příspěvek od vydrus »

Zdravím, prosím o kritiku webu http://astrogalerie.ic.cz/. Napište prosím, co se vám tu líbí nebo nelíbí, jaký dojem to ve vás vyvolává. Neváhejte být na mě tvrdí, všechnu kritiku snesu. Díky moc. ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#2

Příspěvek od MaG »

Jejda, to nevím, jestli bude vhodné nechat si to kritizovat zrovna zde. On už první dojem je více než rozporuplný, ale když teda sneseš vše..

Když to shrnu krátce, nemám rád weby, které jsou jen snůškou informací převzatých z jiných webů. Asi nejvíce mi vadilo, že převzaté věci jsou uvedeny bez informace o autorovi či odkazu na něj, neřkuli, že asi o tom autoři ani nevědí. To je asi největší negativum, kterým je web prošpikován.

Pozitivní je, že web je velmi dobře udělaný. Vyznat se na něm je velmi jednoduché, vzhled je příjemný. Až by se chtělo říct, "bodejť by mi to nekritizoval, když sám takový web udělat neumí".. ano podobný web bych si asi rád někdy udělal místo dosvadního. Minimálně by mi to ušetřilo čas.

Hodně už toho umíš, ale podle mně máš nyní velké rezervy v etice, i když chápu, jak to vidíš ty při pohledu na některé jiné webovky. Snad jen tedy doporučuji zkusit nyní součsný obsah nahrazovat něčím vlastním nebo nějak vymyslet, jak to udělat, aby se autoři fotek necítili dotčeni, pokud by třeba nebyli dost tolerantní.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#3

Příspěvek od astropintr »

vydrus napsal: Zdravím, prosím o kritiku webu http://astrogalerie.ic.cz/. Napište prosím, co se vám tu líbí nebo nelíbí, jaký dojem to ve vás vyvolává. Neváhejte být na mě tvrdí, všechnu kritiku snesu. Díky moc.  :) ;D
Ahoj, já nejsem kritik, takže musí Ti to zkritizovat někdo jiný!  ;D
Ale mám pár připomínek. Internetová stránka se mně líbí, ale chtělo by to u fotografií přidat informace, odkud fotografie byly převzaty nebo zda jsi je pořizoval Ty. Určitě by to byla slušnost vůči autorům těchto fotografií.
Některé fotografie jsou hodně zkompresované a nepůsobí to hezky, když jsi je člověk prohlíží. Nelze využít menší kompresy snímků?
Koukal jsem, že tam jsou i fotky z Hubbla. Líbilo by se mně, když by jsi tam dal fotografie, které pořídili amatéři, zajímalo by mě to více. Ale je to jen můj názor.
Navíc, v současné době najdeš třeba zde na fóru některé fotografie, které jsou hezčí než některé, které tam máš. Možná by stálo za to kontaktovat autory, zda by Ti nedovolili použít jejich fotografii do Tvého webu. Určitě by se našli souhlasné reakce.
Moc se mně líbí Messierův katalog, který tam máš. Takhle si můžu prohlédnout objekty, které chci fotografovat. Můžeš uvést alespoň velikost pole na fotografii?
Přeju hodně štěstí a hodně návštěvníků Tvých stránek!  ;)
Nemám tak hezké stránky jako Ty, ale už pracuju na nových stránkách, které budou podle mého gusta.
http://www.astropintr.webgarden.cz/
Na oplátku je můžeš připomínkovat i Ty...
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#4

Příspěvek od astropintr »

To Mag:
Než jsem stihl dopsat svoji reakci, byla tam Tvoje. A shodli jsme se téměř na všem! To je informace pro autora velice důležitá! ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
vydrus
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 02. 2006, 18:53

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#5

Příspěvek od vydrus »

Díky za názory. Asi před měsícem jsem si řekl (už někdo mě na to upozornil), že bych měl udělat novou stránku se zdroji, odkud ty obrázky pocházejí. Bohužel jsem tak ještě neučinil jelikož mám čím dál míň času. Kyž jsem ty fotky ukládl na web, tak mě nějaká autorská práva vůbec nenapadla, jelikož jsem to vše bral z Google... Proč si tam teda autoři u fotek nedělají copyright jako například Martin Myslivec?
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#6

Příspěvek od deavi »

Sice taky nejsem kritik a neumím dělat tak pěkné webové stránky jak bych si přestavoval (asi jako ostatní tady), ale tvůj web je hrozně kýčovitý, přeplácaný a na první pohled nezaujme. Nevím mě se zdá že jsi za den projel weby a tuhle sis vzal fotku, tady další a tahle se mi taky líbí a bez žádného soucitu sis je přivlastnil a umístil na ''svůj'' web bez souhlasu opravdových autorů a že jich je tam máš požehnaně, třeba Mmys, H.Eliášek. Ze zahraničních třeba Gendler atd.

Zajímalo by mě k jakému účelu si vůbec tvořil takovéto stránky  ??? Dyť to nemá žádnou hodnotu. Neřeknu kdyby jsi ty fotky nafotil sám a napsal k nim nějaké info, ale tahle splácanina má u mě za pět. Jo líbí se mi Tvé odkazy na Wikipedii  :o Aspoň pár informací jsi mohl vypotit ze své hlavy.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
vydrus
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 02. 2006, 18:53

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#7

Příspěvek od vydrus »

Neberu vám to. Při zakládání webu mě nenapadlo uvést zdroje. To je opravdu asi ten největší nedostatek.
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#8

Příspěvek od deavi »

Tady na tomto foru moc ze vtřícností nepochodíš, tím ti nechci brát Tvé iluze. Pokud doplníš jména autorů i s odkazy odkud jsi ty snímky vzal, tak stejnak pořád platí.

deavi napsal:

Zajímalo by mě k jakému účelu si vůbec tvořil takovéto stránky ??? Dyť to nemá žádnou hodnotu. Neřeknu kdyby jsi ty fotky nafotil sám a napsal k nim nějaké info, ale tahle splácanina má u mě za pět. Jo líbí se mi Tvé odkazy na Wikipedii Aspoň pár informací jsi mohl vypotit ze své hlavy.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#9

Příspěvek od Shqwert »

Taky nepatřím do skupiny kritiků, a kritizovat je mnohem jednodušší, než něco provést. Ale vem to čert.
Je pravda, že by mohl něco vyplodid ze své hlavy, ale stejně by to asi nemělo valnou hodnotu, pač takových stránek je na netu jako máku. Potom omílat jedno téma pořád dokola by nemělo cenu stejně jako i AF. A proto bych tyto stránky hodnotil docela i pozitivně.
Jinak se přikládám k názoru MaGa v autorských právech má i pravdu.
Toď můj názor a upalte mě..
Shqwert
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#10

Příspěvek od MaG »

Já jsem se v komentáři snažil oddělit kvalitu vědomostí tvůrce (na SŠ solidní znalost tvorby webu) od obsahu (příšerné, jako u všech podobně laděných projektů, ale každý holt nějak začínáme..

P.S. takhle před spaním. Ten Copyright si na fotky kvůli lidem jako je autor webu nezačnu dávat ;)

Jinak jak už bylo řečeno, kritika zde bude jasně negativní, to muselo být jasné snad i autorovi webu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vydrus
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 02. 2006, 18:53

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#11

Příspěvek od vydrus »

Oukej, díky všem za postřehy. Vím, že udělat seznam zdrojů obrázků bude fuška, ale asi se do toho přeci jen pustím :)
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kritika webu astrogalerie.ic.cz

#12

Příspěvek od alex.sky »

vydrus napsal: Proč si tam teda autoři u fotek nedělají copyright jako například Martin Myslivec?Lebo to na tých pôvodných stránkach asi bolo a mne by napr. do fotiek nenapadlo dať nič.

A opačne: kam by si uložil autorské právo do textu - ak niekto hodí na web svojský názor, peknú alebo novú myšlienku?
Mohlo by to byť označené ako hypertext s obsahom o autorskom práve. Nnnno... žeby by som mal označiť túto myšlienku a chrániť ju autorsky? - ako  :o

Ale vážne - pekná zbierka!

K obsahu:
Už asi pred 30 rokmi som začal zbierať fotky z rôznych časopisov a pre tú srandu by sa oplatilo zverejniť do podobnej štruktúry, na porovnanie ako sa vylepšili astrofotky za pár rokov!
Pred rokmi som sa rozhodol vytvoriť podobnú zbierku, no vtedy ešte neboli na webe takéto pekné fotky. Teraz by som to už asi nerobil, lebo nemám Terabajtový disk.
Ja som tú novú web-stránkovú zbierku vtedy chcel nejako "zorganizovať" do nejakej štruktúry - preto tento príspevok.

Nový pohľad na vesmír môže byť napr.:
- SS: zaujímavosti na planétach - polárne svetlo, búrky, špecifické útvary... ich mesiace, útvary Slnka a rôzne javy na ňom... Typy komét, metory, roje...
- galaxie: kolízie, blízke a vzdialené, "reprezentanti" vo svojich kategóriach, kopy...
- hmlovín je plno: emisné, tmavé, planetárne... supernovy...
- hviezdokopy - podľa typov alebo veku (mladé s hmlovinami príp. už staršie, čisté...)
- ostatné objekty
-------------------
- toto všetko ešte obohatené s kresbami alebo upravenými fotkami tak, ako a čo je možné na nich pozorovať...

Tém som mal veľa, mnoho som z toho realizoval pre popularizačnú činnosť a pod...
Niečo som z toho prebral do prezentácie (ppt) - pohľad na štruktúru hmoty vo vesmíre.
Takáto zbierka by sa hodila aj ako doplnok pri pozorovaní - v notebooku by sa to dalo "skonfrontovať" s pozorovanou realitou...

Ale práve z dôvodu autorských práv by som to nikdy nedal na web  :(

Z toho webu vidieť, že Ťa očaril vesmír, nádhera tých objektov, ale tým stránkam chýba trošku nejaký pohľad, nejaká vlastná myšlienka, nejaká hlbšia štruktúra  ::)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Odpovědět