Tajemné přírodní jevy ...

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Uživatelský avatar
io
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 04. 2002, 18:23

Tajemné přírodní jevy ...

#16

Příspěvek od io »

JK napsal:

Světový den meteorologie je 21.března, a sobota kolem tohoto data je den otevřených dveří na meteorologických stanicích.Díky,
už se na to chystám pokolikátý a vždycky to prošvihnu :(.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#17

Příspěvek od sandor »

Oblačnost, i když je hrobem astronomů (alespoň optických a tudíž i takových, jakými jsme my), je pěkná. Nedávno se mi podařilo zahlédnout oblak nevelké velikosti, který byl v šedesátých letech považován za ufo (alespoň na chvíli). mající název ehm ehm lentikularis. To ehm znamená mojí nevědomost. Čočkovitý tvar, krásně ostře vybroušený, se skrýval v mracích nižších značně svižným větrem potrhaných, nad ním plula soustava souvislých oblaků vyšších. byl svým způsobem nenápadný i nápadný. Asi tak, jak píše Ludvík Souček, jako mravenec na vyleštěné podlaze.
Další mračný zážitek jsem měl pár dní poté. Mrak tvaru dobře narostlého choroše vpadával přes Krušné hory do pánve hnědouhelné a já měl pocit, že sleduji větrem nuceně hnanou masu vzduchu, která do okolního prostředí nepatří, snad jakýsi zbytek vzduchu bývalého, který se někde schovával až ho situace donutila opustit svůj úkryt a vyjít ven, překročit horské pásmo a vpadnout mi do zraků. Pohyboval se rychleji, než okolní masy a viditelně stékal po úbočí hor, což ho urychlovalo vpřed vůči ostatním vzdušným masám.
Meteorologie planety Země! Kolik máš pro nás ještě schovaných překvapení?
P.S. Netvrdím, že interpretace druhého zážitku je pravdivá, leč dojem z ní jest takový.
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#18

Příspěvek od Heny »

Ty jo, Ty jseš romantiiik. :uch: Prima, a ještě psavec, fakt, dokonalé podání. Úplně to vidím . Byla to radost číst, dík :hi: Heny
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#19

Příspěvek od sandor »

Dík, Henry.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#20

Příspěvek od sandor »

sandor napsal: Dík, Henry.
Opravuji se - Heny. Promiň mi zkomolení jména.
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#21

Příspěvek od Heny »

Ahoj všem!
Víte, už podruhé v životě se mi stalo, že jsem na obloze viděla velice neobvyklý jev, se kterým si fakt neumím poradit. Že člověk vidí sporaďák, no dobrá, pohoda a jen houšť a větší kapky [v tomhle počasí hloupá poznámka, sorry ???], jenže když ten sporaďák vezme takovou dráhu, tak se pak není čemu divit, že člověk zjančí. Představte si - letící normální meťas, který dolétne k obzoru a tam jakoby ho nějaká síla prakem vrátila zpět. Prostě prudká otočka a po chvilce rozžhavené dráhy kde nic tu nic vysoko na obloze. A předtím už byl dole. [Nahoře a dole - také zajímavé pojmy, že? :)] Co s tím? Umíte tomu někdo dát jméno? Viděla jsem to nejenom já, ale další i normálnější :rotflmao: lidi. Prostě kdybych neviděla na vlastní kukís, že je to meťas, tak bych jasně usoudila na blízké setkání kdovíkolikátého druhu - ještě poziční světla a bylo by vymalováno Tož co s tím? Stalo se mi to dvakrát, z toho v dospělém věku odin raz Tak pá a nebijte mne. Nemůžu za to, co se to v kosmickém ,,letovém" prostoru děje :bounce: Zdravím...
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#22

Příspěvek od sandor »

Je to tak podivuhodné, že mě ani nenapadá normální vysvětlení. Co když proletěly dva meteory proti sobě? Co když meteor vybuchnul a jeden odštěpek vzal zpětný kurs? Nebo co když podél zionozované dráhy průletu se odehrál výboj? Co když ... Už mě asi nic nenapadá. Na každý pád je to fakt hodně zvláštní a pokud se Tě takováto pozorování občas drží, tak Ti závidím. Asi by to chtělo do diskuze zatáhnout nějakého odborníka na meteory. Třeba by na to nekoukal tak vyjeveně, jako já. :o.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#23

Příspěvek od sandor »

PS. Když jsem tuhle prohlížel rytiny či kresby deště leonid, byly tam zaznamenané také dost neuvěřitelné dráhy. Nejdříve jsem si myslel, že je to licence grafika, ale teď si myslím, že grafik mimo jiné znázornil kromě běžných drah i dráhy neobyčejné, které jsou možná při meteorické dešti ještě nápadnější. Konec konců, při meteorickém dešti je pravděpodobnost spatřit neobvyklou dráhu přeci jen větší, než u sporadického meteoru. Ale tím neřeším to, co jsi viděla a cítím se být na to nekompetentní. Nic méně, nějaký děj musel Tvé pozorování způsobit.
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#24

Příspěvek od Heny »

:hi:
Ano, Sandorku, všechny Tvé úvahy jsou vysoce pravděpodobné, prima. Ba doslova mne nadchly. Je tu někde Šajri? Co Ty na to? U sporaďáku je to ale stejně podivné, to byste museli vidět. U met. deště se občas dějou věci,tam už se na to zase člověk dívá jinak. Ale přiznám barvu, profíkům meteorářům se to příliš nezdálo. Je to tak tak na hranici únosných myšlenek Dík za reakci.
P.S. Nekoukáte na fotbal? Teď to bylo docela maso. Celkem lituju Squadru Azuru... :o
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#25

Příspěvek od sandor »

Tajemných přírodních jevů je celá řada. Mě ve věku desti let potkala také záhadná záležitost, která byla zřejmě spjatá s technikou.
Na krásně vymetené hvězdné obloze se objevilo bílomodré světlo velké intenzity, které kolem sebe mělo pěkné halo (aspoň to tak vypadalo) a čtyři hvězdnaté cípy. Děj byl pozorován u Orlické přehrady. Nehlučný objekt se zvolna posouval bez ohledu na náš zájem od jihovýchodu na severozápad. Dnes nevím, nakolik se mi v hlavě uchovává reálná podoba, ale čím jsem starší, tím nabývá na velikosti a jasu. Taková ta rybářská nechtěná latina. Dnes se musím krotit, abych nenapřáh paže a ještě se napostavil na špičky. Když jsem po několika letech četl Pět neděl v balóně, vybavil jsem si úkaz opět. Na obrázku, kde je zobrazeno unášení domorodci ztýraného misionáře, dr. Ferguson ozařuje elektrickým obloukem noční krajinu ... . Snad bych onen záhadný světelný jev popsal nyní podobně. Co to bylo? Nevím. Byl rok 1968, leden - únor, a my byli poprvé a naposled ve škole v přírodě.
Hodnocení jevu je těžké. Poslední vypracovaný soukromý model vypadá asi takto: Jemný nepostřehnutelný opar z kapiček vody pouštěné přes turbíny (byli jsme v Solenicích, to jest hned pod přehradou) vytvořený v nevelké výšce nad námi, průlet velmi jasné družice či čeho, halové jevy. Skutečnost může být jiná a zřejmě bude.

PS. Po létech jsem si v antikvariátu zakoupil od Verna Na kometě. Protože Verne má vždy snahu nacpat do svých děl naučné kapitoly, se zájmem jsem si přečet povídání o kometách. Dnes se mi jeví tehdejší znalosti jako Tajemné Přírodní Jevy. Třeba se nad těmi řádky někdo začne smát. Pro mě znamenají stav vědění tehdejší astronomie. Etapa astronomie dnešní se všemi slepými uličkami i cestami vpřed. Člověk si uvědomí, jak trnitá byla a je cesta poznání a to nejen v astronomii.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#26

Příspěvek od shodam »

Lidickove nebijte me, ja za to nemuzu... Musel jsem astroforum presunout na novy server a at delam co delam, nemuzu tam rozbehat cestinu. Tak radsi zatim piste bez hacku a carek.

Dik
Honza
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#27

Příspěvek od shodam »

shodam napsal: Lidickove nebijte me, ja za to nemuzu... Musel jsem astroforum presunout na novy server a at delam co delam, nemuzu tam rozbehat cestinu. Tak radsi zatim piste bez hacku a carek.

Dik
Honza
Jezismarja !!!! Radsi sem zatim nepiste vubec. :-(((
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#28

Příspěvek od MaG »

sandor napsal:
PS. Po létech jsem si v antikvariátu zakoupil od Verna Na kometě. Protože Verne má vždy snahu nacpat do svých děl naučné kapitoly, se zájmem jsem si přečet povídání o kometách. Dnes se mi jeví tehdejší znalosti jako Tajemné Přírodní Jevy. Třeba se nad těmi řádky někdo začne smát. Pro mě znamenají stav vědění tehdejší astronomie. Etapa astronomie dnešní se všemi slepými uličkami i cestami vpřed. Člověk si uvědomí, jak trnitá byla a je cesta poznání a to nejen v astronomii.
Také si velmi rád čtu ve starých knížkách. Dá se říct, že to spíš přímo hltám A tak mám přečtený přehled astronomie a brožurku o kometách z let 1905 až 1909. Mám knížku o dalekohledech a montážích atd. Moc mě to baví...

Víte co mě třeba zaujalo? Jistý pán, významný americký astronom, (asi doplním jindy kdo), tam prohlásil, že dalekohledy budou v budoucnu stavěny jistě jako zrcadlové, ale že si nedovede představit, jak vyrobit ještě zrcadla o mnoho větší než současná (do 1 m). Takže - dneska máme zrcadla 5 - 6 metrů dělaná jejich technikou a dokonce přes 8 metrů dělaná současnou moderní technikou. A jistě by se dala udělat i větší zrcadla celistvá, ale proč, když máme i segmentová s ještě větší úhrnnou plochou...

Před 100 lety by si nikdo nepomyslel, že budou dalekohledy tak veliké, a pokud ano, netušil, jak toho dosáhneme. Netušili, že by přístroje mohly jednou létat ve vesmíru...

Myslím, že ani my netušíme, co bude byť jen za 50 let, ale ti z nás, co tu ještě tou dobou budou, jistě budou vzpomínat na dobu, kdy se začal dobývat vesmír a kdy se začaly stavět obří dalekohledy se stejnou nostalgií, s jakou já nyní nahlížím na poznatky o "spirálních mlhovinách" v knihách z počátku 20. století. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#29

Příspěvek od MaG »

shodam napsal:

Jezismarja !!!! Radsi sem zatim nepiste vubec. :-(((
Myslím že sem na to přišel Nejdřív se načte nějaká stránka a pak se musí nechat překódovat (Zobrazit-kódování) z ISO na Windows. Pak jsou i příspěvky jak maj být, správně česky. Problém je v tom, že Microsoft musel pro IE vymyslet jiné kódování než ISO 8859-2. Takže proto to zlobí.

:hanged:

Bohužel ty tam máš META - kódování Win-1250 ale server má asi ISO 8859-2, takže hrůza.

P.S. Ještě že můžu ten předchozí hrůzyplný příspěvek smazat.  :behead:

... a asi sme tu diskuzi na téma kódování měli dát jinam (no nevěděl jsem, že zareaguješ tak rychle na mé sténání a tak jsem teď jen zas reagoval na tvou zoufalost...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#30

Příspěvek od Heny »

Ahojte.
No toz budeme chvilku psat nahore bez, ne? :rotflmao: Souhlas Honzo a vsici? Paa...
Odpovědět