Tajemné přírodní jevy ...

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#46

Příspěvek od sandor »

Tak to jsem viděl také a jak jsem se přesvědčil, byla má identifikace jasnějšího objektu správná: ISS. Druhý objekt jsem musel zjistit na internetu (třeba Encyklopedie družic) a jednolo se ruskou nákladní loď, která se destruovala někde nad Pacifikem i s naloženým odpadem (záměrná destrukce, nikoliv náhodná). Pohled byl na dvojici družic úchvatný, zrovna tak jako na kometu. Byla to vůbec velmi zvláštní noc ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#47

Příspěvek od MaG »

Teda řeknu Vám, že je to progress nebo sojuz mi bylo tehdy v sobotu jasný, ale že se díváme na popelnici mi nedošlo ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#48

Příspěvek od sandor »

Byl to Progres. Některé popelnice viděné z dálky mohou být v pozici nedaleko zdroje odpadů opravdu velmi úchvatné. Vpodstatě takováto popelnice se stala onou pověstnou třešínkou na dortu ISS. Bez ní by to byl docela obyčejný přelet.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tajemné přírodní jevy ...

#49

Příspěvek od T.o.m »

sandor napsal: Tak to jsem viděl také a jak jsem se přesvědčil, byla má identifikace jasnějšího objektu správná: ISS. Druhý objekt jsem musel zjistit na internetu (třeba Encyklopedie družic) a jednolo se ruskou nákladní loď, která se destruovala někde nad Pacifikem i s naloženým odpadem (záměrná destrukce, nikoliv náhodná). Pohled byl na dvojici družic úchvatný, zrovna tak jako na kometu. Byla to vůbec velmi zvláštní noc ...

Ahoj,
to teda fakt byla opravdu zvláštní noc...docela to hřeje u srdce, že okamžik silného vzrušení ze zajímavého objektu sdílel i někdo jiný.
Ale že to bude popelnice mě teda fakt nenapadlo :D

Takže jestli to dobře chápu, tak ta popelnice potom shořela někde nad Pacifikem.
Každopádně díky za vysvětlení - bylo to fakt zajímavý - dokonce jsem stihl na ty dva objekty zaměřit dalekohled, jenže jsem tam měl jen 30x - protože při 83x bych ho asi neudržel v zorném poli - takž jsem ani přístrojem nic neviděl.

Tak se zatim mějte a přeju jasnou oblohu (u nás je teď jasno - jen kdyby to vydželo do večera...)

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Tajemné přírodní jevy ...

#50

Příspěvek od Myzer »

Asi každému sa raz v živote stane, že keď niekedy pozrie na oblohu zbadá niečo čo si nevie vysvetliť. Mne sa to stalo v začiatkoch pozorovania v lete 2001 a pamätám si to dodnes. Presný dátum ani čas neviem. Mohlo byť tak okolo polnoci, keď som asi v 70st. výške nad zhruba SZ obzorom niečo zazrel a hneď mi to padlo do oka. Rýchlo letiaci objekt velkosti asi tak M31 sa hnal velkou rýchlosťou trochu šikmo k západnému obzoru. Na tom by možno ešte nebolo nič zvláštne, ale tento objekt nesvietil, proste nevidával žiadne svetlo. A predsa ho bolo vidieť. Tiež ma prekvapila veľká rýchlosť nato že som objekt pozoroval tak do 10 sekúnd, potom sa stratil na západe.
Vtedy som si ešte myslel, nakoľko som z astronómiou začínal že to je niečo normálne, ale dodnes som nič také nepozoroval, a keby sa mi to stalo napr. včera popísal by som to takisto ako teraz. ???
Tak ma neskôr napadlo že by to mohol byť nejaký ten kúsok z vesmíru čo nezhorí v atmosfére, ale dopadne až na zemský povrch. No neviem či je to vôbec možné sledovať. Ak niekto vie čo to je prosím o objasnenie.
Takisto pripomínam že som vtedy nepil ani som nebol vôbec unavený. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět