ATM - umela hvezda.

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

ATM - umela hvezda.

#1

Příspěvek od Vabra »

Z duvodu dlouhodobe nemoznosti seriozne fotit nocni oblohu (zase to pocasi). Uvazuji o vytvoreni obrazce umelych hvezd pro testovani foto sestav.

Moje predstava je umistit do dostatecne zdalenosti (20-50m?) rovnou desku s prichycenymi bilymi LED diodami zastinenymi (treba hlinikovou folii) na 0.1mm prumer.

Cilem neni jedna hvezda pro kolimaci ale "souhvezdi" ktere by mi umoznilo pohrat si s ruznymi reduktory rovnaci a vzdalenostmi jednotlivych optickych prvku. Tj. plocha, ve ktere bude minimalne 5 diod, jedna uprostred a pak v kazdem rohu dalsi. Maximalisticke reseni potom bude mit diod vice umistenych diagonalne ve tvaru krize.

Uz tady nekdo neco podobneho delal, pripadane nejake souvisejici napady? Dalsi zkusenosti napr jak kriticka bude 100% kolmost desky na osu objektivu... atd?

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

ATM - umela hvezda.

#2

Příspěvek od Konihlav »

ja jsem si ze srandy do jedne objednavky, ke mi "prebyvalo misto" prihodil tohle:
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... icial&st=2
jestli to k necemu bude se uvidi, nicmene $25 beru jako sranda cenu...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

ATM - umela hvezda.

#3

Příspěvek od Kami »

Z duvodu dlouhodobe nemoznosti seriozne fotit nocni oblohu (zase to pocasi). Uvazuji o vytvoreni obrazce umelych hvezd pro testovani foto sestav.

Moje predstava je umistit do dostatecne zdalenosti (20-50m?) rovnou desku s prichycenymi bilymi LED diodami zastinenymi (treba hlinikovou folii) na 0.1mm prumer.

Cilem neni jedna hvezda pro kolimaci ale "souhvezdi" ktere by mi umoznilo pohrat si s ruznymi reduktory rovnaci a vzdalenostmi jednotlivych optickych prvku. Tj. plocha, ve ktere bude minimalne 5 diod, jedna uprostred a pak v kazdem rohu dalsi. Maximalisticke reseni potom bude mit diod vice umistenych diagonalne ve tvaru krize.

Uz tady nekdo neco podobneho delal, pripadane nejake souvisejici napady? Dalsi zkusenosti napr jak kriticka bude 100% kolmost desky na osu objektivu... atd?

diky,

Někde v odkazech jsem narazil na něco podobného,ale v podání kolimátoru.Když to najdu,odkaz jsem umístím.

 Kdyby jsi se Vabro rozhodl pro stavbu takového to  testru,dej mi vědět,doma bych ho též uvítal.
 Zkus se spojit se Zdeňkem,určitě ti poradí,jak to ještě vylepšit.

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

ATM - umela hvezda.

#4

Příspěvek od HonzaS »

Pro domácí kolimaci používám již dlouho klasickou LASER RED LED bez optiky. Krystal má rozměr cca do 20 mikronů (měril jsem to scannerem na filmy). Difrakční kroužku jsou vidět luxusně, pouze je nevýhoda, že je světlo monochromatické. Takže u refraktorů to nekreslí "barvu".





pořídít se to dá třeba zde: (doporučuji odporem nastavit proud tak do 1mA, aby to moc nezářilo. Já to mám nabastlený na starý LiION baterii z mobilu s potenciometrem 10kOhm + 1kOhm odpor v serii)
http://www.gme.cz/cz/index.php?product=511-268

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ATM - umela hvezda.

#5

Příspěvek od Psion »

Přesně tak to mám udeláno já, umělá hvězda se dá využít i pro měření periodické chyby montáže.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

ATM - umela hvezda.

#6

Příspěvek od -karneades- »

mám jak laserovou umělou hvězdu, tak kalsiku s bílou ledkou a hliníkovou fólií s dírkou uprostřed, jak to vypadá je poznat z fotografie, ta laserová má výhodu v menším spotu a lepší difrakci a ta ledková zase v tom, že je na ní nádherně u refraktoru vidět barevná vada
Vabra se ptá jestli je nutné mít uh v ose, není to kritické, ale když nechceš mít šišky místo bodů, tak je vhodné alespoň přibližně sesouosit
pomocí té ledkové verze jsem si otestoval všechny i fotografické objektivy a je to nedocenitelný pomocník
instalace na desku je dobrá volba Pavle, na netu jsem viděl několik takto vytvořených polí

Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

ATM - umela hvezda.

#7

Příspěvek od stZ »

Tak jsem se z nudy, taky nechal inspirovat....



Dioda http://www.gme.cz/laserove-diody/l-sld6505a-p511-268/

Potak 10kOhm + mozna pokud bude potreba neco vrazim do serie.

Napajeni 2xAA v pouzdre.

Zapojeni je primitivni....PIN3+,PIN2-,PIN1 nezapojen, mezi pin 3+ a PLUS z baterie date odpor... Ja vim, ze to vsichni znate, ale pro laiky to neuskodi :)


Jeste se mozna pustim do stavby desky z peti diod a hlinikove folie :)
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

ATM - umela hvezda.

#8

Příspěvek od Willi »

Tak som tiež využil horšie počasie a na svete je čistokrvný bastl :-)
Náklady do 5 EUR, najdrahšia bola krabička, nič vhodné som doma nenašiel. Zapojenie je jednoduchý obvod kotrý je čitateľný aj z útrob zariadenia. Súčiastky sú bežná biela vysokosvietivá dioda, odpor R480 a potenciometer 10k.
Vpredu je pootm vidieť vypínač, potenciometer a krúžok s dierkami o udanej veľkosti v mm. Tieto som urobil pomocou presných vrtákov pre modelárov.
Takže viem meniť intenzitu jasu aj veľkosť hviezdy. Funguje to skvele.

Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

ATM - umela hvezda.

#9

Příspěvek od -karneades- »

dobry a jeste lepsi to budes mit, kdyz do direk nebudes svitit ledkou naprimo, ale odrazem od male ocelove kulicky-napriklad z loziska v nouzi vyhovi i maly hranulek ci odrazne zrcatko
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ATM - umela hvezda.

#10

Příspěvek od MMys »

Pak jsou tam ale dírky naprosto zbytečné ;)

Hlavně je to celé blbost, dírky musí mít podstatně menší velikost, spíš tak v desítkách mikrometrů. i nejmenší co tam máš (0.3mm) je na umělou hvězdu hrozně moc.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

ATM - umela hvezda.

#11

Příspěvek od Willi »

Vychadzal som z Hubble artificial star, tam su este vacsie supy :-)
Ale mas pravdu, pri kratkych vzdialenostiach (v byte, tak do 10 m) su pouzitelne len tie najmensie a aj to je na hrane pri kratkych ohniskach. Mensie dierky ale uz asi pojdu urobit len v tenkom materiale (hlinikova folia, ale hrubsia ako je ta potravinarska) ihlou a odhadom systemom pokus omyl. Myslis ze ma zmysel riesit aby svetlo neslo priamo ale cez zrkadlo? Bude to poznatelny rozdiel?
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ATM - umela hvezda.

#12

Příspěvek od MilAN »

Jde ale o to, na co tu umělou hvězdu budeš vůbec používat a potřebovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

ATM - umela hvezda.

#13

Příspěvek od Willi »

Oprava. Sekol som sa o jednu nulu. Moja najmensia dierka je ako najvacsia na Hubble articial star.
Ale myslim ze pri umiestneni trosku dalej by tato najmensia mohla posluzit. Skusim podumat ako vymysliet mensie ale pritom odolne dierky aby nieco vydrzali (v hrubsom materiale ako je alobal)p
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ATM - umela hvezda.

#14

Příspěvek od MMys »

Je tady zmíněný návod na umělou hvězdu z laserové diody. Ta stojí kolem 50kč, a rozměr rezonátoru, že kterého je záření vyzařováno, je jednotky, maximálně nějaká desítka mikronů, podle typu. A jako bonus je ještě záření monochromatické. Takže netřeba vrtat nějaké dírky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

ATM - umela hvezda.

#15

Příspěvek od -karneades- »

asi vubec nejlepsi je pouzit klasickou zarovku se zhavicim vlaknem a svitit s ni na kulovou plochu, vyhodou je rychly test chromatickych aberaci objektivu, reduktoru....., prumer clonky za kulovou plochou nehraje roli a ve sve podstate tam nemusi byt, laserova dioda jedobrym resenim, ale diky monochromatickemu rezonatoru nezjistis jine vady objektivu, nez symetrii kresby, ja mam cely system reseny pomoci stareho zrcadla ve dverich do ktereho jsem zestrany pokoveni injekcni jehlou vytvoril sit bodu, ze zadu svitim ve dne slunickem a v noci zarovkou, funguje to skvele,,,
Odpovědět