Pantový stolek

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pantový stolek

#91

Příspěvek od vla »

Krásná konstrukce, myslím, že obrázky jsou zcela návodné. Moc se mi to líbí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Pantový stolek

#92

Příspěvek od viator »

vla : ďakujem ak to patrilo k môjmu príspevku :) Dodal by som, že stolček som používal s Canon 20D/40D s nasadeným 200 mm teleobjektívom s extenderom 1,4 x , teda na 280mm ohnisku. Aj pri dobrom ustavení na pól ( s polárnym hľadáčikom to nebol problém ) však bol viditeľný prejav periodickej chyby s periódou 1 minúta a od ohniska cca. 150 mm vyžadoval pointáciu. S objektívmi do 100 mm bol ideálny na ľahké výjazdy ( bez pointácie ) za tmou, lepším horizontom, nečakanými zážitkami.... :lol:
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Wrchi
Příspěvky: 13
Registrován: 20. 08. 2018, 10:30
Bydliště: Dolní Benešov - Zábřeh

Re: Pantový stolek

#93

Příspěvek od Wrchi »

Muzete mi poradit? Fotim si spis nocni krajinky se startrails ale na lepsi fotku mlecne drahy jsem uvazoval o panzovem stolku. Ma cenu ho v takovem pripade vyrabet? Staci mi to jen na ty krajinky s drahou. Dotet jsem to cvakal staticky na delsi cas a pak si s tim pohral v pocitaci. Zkousel jsem i staticke foceni treba 20ti fotek a pak pres soft to spojit ale to se mi nedarilo nejak vubec. Uvazuju teda o vyrobe ale nevim jestli by mi na max par minutove snimky stacil jen obycejny rucni stolek nebo bych ho udelal uz s pohonem. Vyroba jako takova a elektronika (dobry navod pripadne koupit nejake rizeni uz udelane) mi problem nedela a u souseda mam k dispozici dobre vybavenou dilnu s frezou, soustruhem atd. Udrzet by to melo zrcadlovku NikonD3100. Mam uz dohledane ruzne planky z netu. Ale byl bych rad za nejake vase odzkousene konstrukce/navody hlavne teda v pripade elektrickeho pohonu.
Diky
Wrchi
Příspěvky: 13
Registrován: 20. 08. 2018, 10:30
Bydliště: Dolní Benešov - Zábřeh

Re: Pantový stolek

#94

Příspěvek od Wrchi »

Moc pěkné provedení je tady

motorek by se použil - https://www.hwkitchen.cz/krokovy-motore ... 48-driver/
jako řízení - https://www.hwkitchen.cz/precizni-klon- ... usb-kabel/
Wrchi
Příspěvky: 13
Registrován: 20. 08. 2018, 10:30
Bydliště: Dolní Benešov - Zábřeh

Re: Pantový stolek

#95

Příspěvek od Wrchi »

Tak tady mám výsledek. Teď už to jen otestovat v praxi a nastavit správnou rychlost motorku.
Přílohy
IMG_20190504_120926.jpg
IMG_20190504_120926.jpg (1.64 MiB) Zobrazeno 2780 x
IMG_20190504_105122.jpg
IMG_20190504_105122.jpg (1.48 MiB) Zobrazeno 2780 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Pantový stolek

#96

Příspěvek od hades »

To vypadá téměř jako profesionální řešení. Krásná práce
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pantový stolek

#97

Příspěvek od LaH »

Wrchi píše:Tak tady mám výsledek. Teď už to jen otestovat v praxi a nastavit správnou rychlost motorku.
Něco principem velmi podobného (i se shodnými plastovými převody :lol: ) používám na poncetce pro pomocný malý pohyb v "DE" přes dálkové ovládání. Zvedne to i to i Vobludu. Ale tohle je technicky hodně jinde, moc pěkná práce! Snad jsou ty plastové převody pro daný účel dost přesné.
Ať to dobře slouží.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Wrchi
Příspěvky: 13
Registrován: 20. 08. 2018, 10:30
Bydliště: Dolní Benešov - Zábřeh

Re: Pantový stolek

#98

Příspěvek od Wrchi »

Diky :) Plastove prevody jsou z nejakeho mixeru nebo neceho podobneho. Mam jich doma asi jeste 4 pary. Pouzil jsem to co bylo doma. Je ted mezi nima trochu vule. Kdyz jsem to dal natesno, tak se mi zastavoval motorek. Pod velkym kolem je pak jeste jehlove lozisko. Jsem opravdu zvedavy jak se mi povedou z toho udelat dotky.
Uživatelský avatar
DromeF
Příspěvky: 18
Registrován: 26. 08. 2005, 06:48
Věk: 42

Re: Pantový stolek

#99

Příspěvek od DromeF »

..vypadá to pěkně, ale zkus posunout tu kulovou hlavu pro uchycení fotoaparátu co nejblíže k pantu - kvůli tuhosti, stabilitě. Takhle "až na konci" se to bude zbytečně více chvět. Případně tuhle horní část pantu vyztužit/udělat z profilovaného plechu, atp.
Taky by mohlo celou konstrukci o trochu vylepšit, kdyby plechy nedržely k sobě jen na těch sroubcích s kontramaticemi, ale byl mezi nimi nějaký pevný svrtaný díl např. z duralu.
Tyhle drobnosti se projeví více až s větší váhou fotoaparátu a delšími ohnisky..
Uživatelský avatar
petr.livanec
Příspěvky: 90
Registrován: 04. 05. 2020, 14:26
Věk: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Pantový stolek

#100

Příspěvek od petr.livanec »

Nevyrobil by toto někdo prosím? Za kolik? Děkuji, věřím že by to moc rozšířilo moje limity. :D
Meade 102/920, LXD 55, Canon 550D, Newton 76/700.
„Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Pantový stolek

#101

Příspěvek od vorech »

Ještě bych posunul hledáček co nejdále od pantu. Jde potom snadno zkontrolovat zamíření hýbáním ramenem .
Musí mířit stále do jednoho bodu při změně úhlu ramene.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pantový stolek

#102

Příspěvek od MilAN »

Vždyť na té vzdálenosti vůbec nezáleží. Hledáček se otočí o stejný úhel ať je v ose nebo na kraji ramene
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wrchi
Příspěvky: 13
Registrován: 20. 08. 2018, 10:30
Bydliště: Dolní Benešov - Zábřeh

Re: Pantový stolek

#103

Příspěvek od Wrchi »

Zdravím. Mohl by mi prosím osvětlit někdo trochu jednu věc, která mi není úplně jasná? Mám vyrobený Pantový stolek viz. výše. Klasicky, foťák umístěný na rameni, přes závitovou tyč. Kvůli úspoře místa v batohu na tůry si chcu vyrobit novou verzi, menší skladnější. Jako vzor jsem našel tenhle https://www.moveshootmove.com/ Napadlo mě předělat tu mojí verzi, kde bych vypustil pant, rameno a závitovou tyč. Montáž foťáku připevnil k velkému ozubenému kolu a v řídící desce upravil rychlost otáčení. Když pominu jestli to utáhne krokový motor, který tam teď mám, bude to fungovat stejně (prozatím teoreticky) jako ta předloha, podle které bych to chtěl vyrobit? Pochopitelně bych musel předělat i uchycení ke stativu atd. Jde mi o to otáčení v ose toho velkého kola a úpravě rychlosti. Díky za info
Odpovědět