Pantový stolek

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
petr_b
Příspěvky: 260
Registrován: 06. 01. 2006, 01:32

Pantový stolek

#31

Příspěvek od petr_b »

Ahoj,
tak pantovy stolek prodelal prvni test prikladam foto. Bohuzel nepodarilo se mi upnout pointer a tak jsem nemohl zmerit chybu stolku. Dodelal jsem jeste nekolik uprav a asi nejhorsi je zavitova tyc. Musel jsem predelat vrchni vedeni s matici. Zavitova tyc se vlni a to jsem si ji nechal srovnat, ale asi bude problem u zavitu.
Nevim jak je to u AstroTracku je tam vedeni a zavit bude asi brouseny, nebo nevim.
Doplnim ze jsem nefotil od zacatku tyce. Take pujde urcite lepe ustavit, nemohl jsem se dockat a tak jsem to jen namiril na polarku.
Potrebuji jeste spocitat odber a koupit baterii.
Jeste dodam plnou verzi.

info o snimku:
expozice: 3x 5min
ISO: 1600
objektiv: canon 50mm clona 5
EOS 300D modifikovany bez filtru

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pantový stolek

#32

Příspěvek od FunTomas »

Fotka je pekná aj technicky dobre realizovaná ale prečo je zobrazená hore nohami??? Pri pohľade voľným okom to u nás takto nevyzerá. Nejaký kompozičný zámer?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
petr_b
Příspěvky: 260
Registrován: 06. 01. 2006, 01:32

Pantový stolek

#33

Příspěvek od petr_b »

Ahoj,
jj omlouvam se, ale slo mi hlavne o ten stolek ani ne tak o foto.
kompozici jsem nenastvoval vubec ani jsem moc neostril jen jsem upnul fotak a zacal expozici.

Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Pantový stolek

#34

Příspěvek od :o( »

Zavitova tyc se vlni a to jsem si ji nechal srovnat, ale asi bude problem u zavitu.
Nevim jak je to u AstroTracku je tam vedeni a zavit bude asi brouseny, nebo nevim. Sice by to byla investice, ale na těchto šroubech by zase bylo precizní vedení
http://www.microcon.cz/pdf2008/32.pdf
Všeobecný popis
- šrouby z nerezové oceli 303 s povrchovou úpravou TFE; úprava TFE podporuje výborné kluzné vlastnosti matice a zabezpečuje dlouhou
životnost a tichý chod posuvového šroubu
- délky šroubů dostupné od 6”, další délky vždy násobkem 6ti; maximální délka šroubu s povrchovou úpravou TFE 2,4 m (šrouby dodávány
bez upravených konců)
- průměr posuvového šroubu 6,35 - 23,81 mm, metrické stoupání šroubu 1 - 92 mm/ot.
- bezúdržbové samomazné polyacetálové matice
- matice v bezvůlovém provedení - opakovatelnost polohy do 0,0013 mm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pantový stolek

#35

Příspěvek od MMys »

Je to hezký, ale myslím že úplně zbytečný. Pohon jede stále jedním směrem, a je zatížený foťákem, takže vůle jsou vždy vymezené. Myslím že je úplně jedno jaký šroub tam bude. Stačí jen, aby byl v dostatečné míře rovný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pantový stolek

#36

Příspěvek od jozopovazan »

chcem si spravit nieco podobne a mam jednu otazku,
ten fotak je tam na tej fotke na dobrom mieste?
je jedno kde je os otacania?
ked fotim dalekohladom tak os otacania sa pretina v osi dalekohladu.
ale na tom pantovom stolceku os fotenia a os otacania su mimo.

a este jedna blbost co ma napadla (alebo som to niekde videl) slo by pohon spravit z budiku? (cez ozubene koleso 1:2)
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pantový stolek

#37

Příspěvek od MMys »

Ano, osa otáčení musí mířit k nebeskému pólu, kde je foťák je úplně fuk. Musí prostě jen být na tom pohyblivém rameni. Kdekoli.


Budík jde použít. Měl jsem takový bastl z budíku ve svých patnácti na Prakticu.
Má to jeden háček - chce to opravdu pořádný budík se silným pérem, a VELMI dobře vyvážený foťák, nejlépe přidělat na budík maličkou vidlici s kolejničkou pro posun foťáku vpřed/vzad, aby byl foťák stranově i ve směru optické osy vyvážený. Jinak to budík neutáhne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pantový stolek

#38

Příspěvek od jozopovazan »

dik.
10" dobson, 10x50, bresser R90
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Pantový stolek

#39

Příspěvek od KoMar »

Napadlo mě, realizovat pohon tak, že by závitová tyč (matice na ní) táhla za sebou ocelové lanko. To by pak bylo vedeno přes přesně vysoustruženou kladku (nebo její výseč) a zároveň by to lanko bylo ke kladce druhým koncem připevněno. Kladka by otáčela osou stolku. Výhodou konstrukce by bylo, že by rychlost pohonu byla vždy konstatní, nebyly by nutné složité programy a řízení pohonu.
Nezkoušel někdo něco takového, jestli je to prakticky použitelné?
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pantový stolek

#40

Příspěvek od jozopovazan »

teoreticky spravne, ale prilis vela suciastok - prilis velka moznost chyby,
uplne najjednoduchsie by bolo vyhodit zavtovu tyc a nahradit ju ozubenym kolesom. (resp kruhovym vysekom)
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Pantový stolek

#41

Příspěvek od :o( »

teoreticky spravne, ale prilis vela suciastok - prilis velka moznost chyby,
uplne najjednoduchsie by bolo vyhodit zavtovu tyc a nahradit ju ozubenym kolesom. (resp kruhovym vysekom)Konstrukčně to sice je jednoduché , výrobně však v kutilských podmínkách téměř neřešitelné - vyrobit ozubenou kruhovou výseč v dostatečné přesnosti.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Pantový stolek

#42

Příspěvek od jozopovazan »

uf, jasne ani by ma nenapadlo to vyrabat, to je jasne blbost, skor z to z niecoho odmontovat, a doladit to rychlostou toho krokacu.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pantový stolek

#43

Příspěvek od MilAN »

Napadlo mě, realizovat pohon tak, že by závitová tyč (matice na ní) táhla za sebou ocelové lanko. To by pak bylo vedeno přes přesně vysoustruženou kladku (nebo její výseč) a zároveň by to lanko bylo ke kladce druhým koncem připevněno. Kladka by otáčela osou stolku. Výhodou konstrukce by bylo, že by rychlost pohonu byla vždy konstatní, nebyly by nutné složité programy a řízení pohonu.
Nezkoušel někdo něco takového, jestli je to prakticky použitelné?Je to konstrukce, běžně realizovaná v době meziválečné a poválečné na , v té době velké , amatérské fotogtrafické Newtony. Stačí projít literaturu - obvyklá konstrukce v USA, Francii a tehdejším SSSR
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Pantový stolek

#44

Příspěvek od mitovka »

Mal som "paralakticku montaz", podobne drevene monstrum ako pouzival Herschel (konštrukcia ma napadla samého, kresbu tej Herschelovej som videl až neskôr), a pohanal som to rucne lankom ktore sa na jednom konci natacalo na tenku hriadel s klukou, na druhom konci bolo pripevnene okolo velkeho dreveneho kruhu kde bol dalekohlad a dala sa nastavovat deklinacia. Avsak rucne to pohanat bolo dost neprakticke a hlavne tomu chybala (neviem ci sa spravne vyjadrim) ta samosvornost. Proste som kluku musel stale drzat a stavat sa do krkolomnych poloh okolo okularu - na urovni zabradlia balkonu na 12. poschodi paneloveho domu...


Inak preco by bolo v domacich podmienkach take nepredstavitelne vyrobit kruhovu vysec? Bavite sa tu o foteni kratkym ohniskom nie? Co napriklad toto:





Neviem narychlo najst znova tu stranku odkial som to stiahol, ale vyrobene v podmienkach domacej kolne a funguje vyborne (aspon autorovi)

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Pantový stolek

#45

Příspěvek od FJ27A »

No tak to je moc pěkné. Přesně pro takovéto nápady se mi tady ta část ATM opravdu líbí. Výborná je tam ta možnost jedním šroubkem pohon uvolnit. Třeba pro zmotorizování dobsona ideální.
Odpovědět