Ventilátor

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Ventilátor

#91

Příspěvek od astar »

No chtěl jsem jen nastínit , že to není jednoduchá věc . Prostě není nadto si to vyzkoušet v praxi. Takovéto obecné výpočty jsou jen orientační . Sám jsem takový závěr udělal a už to dál neřešil . Prostě musím čekat až se zrcadlo vychladí . Jak už jsem napsal ,ideální by bylo zrcadlo ze zeroduru , ale stejně musí vychladnout, aby nezpůsobovalo turbulenci v tubusu . Další možností je žebrované zrcadlo . To vychladne podstatně rychleji , protože má mnohem vetší povrch vůči hmotě.

Simulace jsme dělali se známím a to ještě po konzultaci s odborníkem na danou problematiku , který právě konstatoval , že to co chceme , ten program neumí. Složitost by byla minimálně několika násobná.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Ventilátor

#92

Příspěvek od M_V »

Jasné, toho som si vedomý, že v skutočnosti je to podstatne zložitejšie. Ale myslím, že aj takáto jednoduchá simulácia dokáže demonštrovať základné efekty a poskytnúť náhľad na to čo sa pri chladení deje.

Ináč, myslím, že Zerodur by bol asi ideálny ale tavený kremeň je ako materiál na zrkadlo pre amatérske ďalekohľady dostatočný :)

V praxi som to už skúšať začal, zatiaľ to vyzerá celkom nádejne, viď môj príspevok nad tou simuláciou. Ale musím overiť či je to opakovateľné v rôznych situáciách a chytiť lepší seeing aby sa to dalo jednoznačne posúdiť.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Ventilátor

#93

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:to: nu :Při menších teplotních rozdílech - t.j. hlavně v delším časovém úseku během noci, je již vnitřní seeing malý, ale u BK 7 mohou deformace zrcadla kazit obraz stále, díky velkeému koeficientu teplotní roztažčnosti toho skla.
Já mám prcka 150/600 s BK7. Dříve jsem ho chladil větrákem v průběhu složení sestavy cca hodinu, pak jsem zaostřil a fotil. Ale po vypnutí větrání se to začalo rychle rozostřovat... Teď to tak nedělám - vypnu chlazení tak 15 minut před zaostřením a focením. Je to výrazně lepší, ale i tak úplná stabilizace toho dalekohledu trvá cca 3 hodiny od začátku focení (4 hodiny od vybalení). Pokud bych znovu kupoval/vyráběl nějaký astrograf, tak BK7 bych se určitě vyhnul.
M:736 750 113
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Ventilátor

#94

Příspěvek od M_V »

Skúsil som ešte nasimulovať správanie v situácii keď klesá teplota okolia. Trochu ma prekvapilo, že deformácia zrkadla ku koncu simulácie nezávisí na tom či je prestup tepla medzi zrkadlom a okolím nízky alebo vysoký. Ale je to vlastne logické, pretože v situácii keď teplota zrkadla kopíruje teplotu okolia tak tepelný tok z jeho povrchu musí byť rovnaký. A teda aj teplotný profil vovnútri neho bude mať rovnaký tvar. Akurát sa zmení rozdiel teploty jeho povrchu a okolia. Takže v situácii, ktorú popisoval MilAN, že zrkadlo je zdeformované v priebehu noci kvôli postupnej zmene vonkajšej teploty nám ventilátor asi nepomôže.
T_surface.png
T_surface.png (70.06 KiB) Zobrazeno 1459 x
T_surface_diff.png
T_surface_diff.png (60.28 KiB) Zobrazeno 1459 x
T_internal_diff.png
T_internal_diff.png (59.72 KiB) Zobrazeno 1459 x
deformation.png
deformation.png (50.3 KiB) Zobrazeno 1459 x
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Re: Ventilátor

#95

Příspěvek od stacer »

Zdravím. Pročetl jsem celé vlákno, ale stále nemám jasno.

Uvažuji o ventilátoru pro Newton se zrcadlem z Dobsonu Skywatcher 355/1650. Původní otevřený tubus jsem nahradil uzavřeným karbonovým. Montáž je v chatě s odsuvnou střechou.
Nejde mi ani tak moc o urychlení temperace (chata je izolována, má hliníkovou střechu, během dne se interiér ohřívá jen zcela minimálně a už večer mohu nechat otevřené dveře nebo rovnou odsunout střechu), ale spíše o dosažení laminárního proudění v tubusu - nejenom v tomto vlákně jsem narazil na tvrzení, že může zlepšovat obraz během pozorování popř. focení.

Zatím jsem vyčetl, že to chce ventilátor "Maglev" kvůli vibracím, ale není mi jasné, jak velký by měl být jeho výkon.
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ventilátor

#96

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych řešil ventilátor v okamžiku, kdy bych zjistil , že mi obraz kazí nějaká turbulence v tubusu. Ale to je přeci dobře vidět na difrakčních kroužcích nebo lépe na Ronchi testu. Protože stále existuje možnost, že si do kvalitního obrazu vnesu tu turbulenci právě použitím ventilátorů . Vyšel bych z praxe, ne z teoretických vývodů na netu, kde každý chválí svoje řešení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Ventilátor

#97

Příspěvek od g »

ano, ano, ventilátor pomůže na začátku pozorování a to významně, později pak závisí na mnoha událostech a také na výšce pozorování. Při pozorování blízko zenitu (ventilátor z části v dobsonově bedýnce /blíže zemi) naopak zhorší turbulenci, která navíc může vést i k většímu zaprášení primáru. Po základní temperaci jsem v mnoha případech ventilátor vypnul. U ventilátoru jsem vždy preferoval nízkou hlučnost před jinými parametry. Zde půjde často o osobní preference a posouzení.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Ventilátor

#98

Příspěvek od kuceraz »

Na zmínku o maglevu jsem tu také narazil, když jsem dělal podobné pokusy.
Moje zkušenost je taková, že to není potřeba.
Na spodek zrcadla jsem dal obyčejný PC ventilátor a to tak, aby tahal vzduch předem tubusu dovnitř.
Nepozoroval jsem žádné chvění obrazu nebo vibrace dalekohledu, ale ani žádné zlepšení při nevytemperovaném zrcadle.
Pro úplnost dodávám, že jemný tah vzduchu předem tubusu samozřejmě cítit byl.
Kdyby se přece jen ventilátor chvěl, dost možná by stačilo ho prostě jen nešroubovat "natvrdo do železa dalekohledu", ale uchytit nějak pružně, podložit molitanem atd.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Ventilátor

#99

Příspěvek od mike »

Některé PC ventilátorky (IIRC např. Arctic Freezer) se prodávají rovnou s plastovými, gumovými nebo silikonovými podložkami. Už jsem viděl i takový (na procesor), kde byl samotný větráček s vnějším rámečkem připevňovaným k chladiči propojený pružně.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ventilátor

#100

Příspěvek od hades »

Mám takový větráček v 3d tiskárně, od Noctua, a je absolutně tichý. Jsou tam použity gumové tlumiče, dají se koupit třeba tady: https://www.alza.cz/noctua-na-sav2-d2305309.htm
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Ventilátor

#101

Příspěvek od kuceraz »

mike píše: 17. 06. 2022, 07:45 Některé PC ventilátorky (IIRC např. Arctic Freezer) se prodávají rovnou s plastovými, gumovými nebo silikonovými podložkami. Už jsem viděl i takový (na procesor), kde byl samotný větráček s vnějším rámečkem připevňovaným k chladiči propojený pružně.
Potvrzuji, u SilentiumPC Mistral, který jsem použil u dalekohledu já, silikonové podložky také byly.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Ventilátor

#102

Příspěvek od Lisa »

Držel bych se MAGLEVu - z vlastní zkušenosti - po 2 letech se ventilátor s kuličkovým ložiskem (mnohkrát zvlhlý) již nebude chtít rozběhnout, zvláště v chladu. I spotřeba MAGLEVu je oproti klasice asi tak 1/4.
Osvědčil se mi 12V ventilátor a step-down měnič, kterým si otáčky snížím na "tichou" úroveň. MAGLEVy mají poměrně širokou toleranci provozního napětí (směrem dolů).
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Odpovědět