Bino-lidlskop

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#46

Příspěvek od Jožin110 »

Koupil jsem druhý dalekohled a zkrátil. A až když jsem dal oba dalekohledy vedle sebe, tak jsem zjisti, že jeden z nich (ten zkrácenej) nemá ostrý a čistý obraz. Je takovej jako v mlze. S šedivym nádechem. Měnil jsem vzájemně okuláry, zrcátka a je to stejné. Dalekohled jsem dal na původní optickou vzdálenost (spojil jsem na test objímkou co se připevňoval k montáži) Stejný. Rozebral jsem dalekohled a vyndal z něj clonku. Tu jsem posunul kvůli zajetí výtahu. Opět nic. Už zbývá asi jen vstupní člen - čočka. Na pohled se zdá být v pořádku (čistá), ale není namodralá jako ta první. Je možný, že novější dalekohledy mají čočku jinou? Např plastovou s horší propustností světla? Nebo jsem udělal někde nějakou chybu? Po koupi jsem do dalekohledu nekoukal, neporovnával jsem je. Děkuju za odpověď, nebo nasměrování do jiného vlákna
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Bino-lidlskop

#47

Příspěvek od viator »

Napadlo mi, že by mohla byť spojka objektívu otočená. Jej plochy by mali mať rozdielne polomery zarkivenia a tak by sa to snáď dalo zistiť/ pozorovať. Napovedá tomu aj to, že nemá na pohľad namodralý nádych. Nerozoberal ten objektív niekto ?
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24304
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino-lidlskop

#48

Příspěvek od MilAN »

Dělá tohle ve dne nebo i v noci ? Problém může být i v tom, že jsi pohyboval clonou a ve dne dochází k odrazům parazitního světla od stěny tubusu, které clona teď nezachytí. Pokud je dál od okulárového výtahu, potom by pomohlo dát menší clonu, což je jednoduché odzkoušet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#49

Příspěvek od Jožin110 »

viator - protože je objektiv v plastovým uložení, které je na tubus dalekohledu pojištěno nějakým trhacím nýtem, který je načerněn, nepředpokládám, že by to někdo rozebíral. Pokud nenastala chyba ve výrobě.

MilAN - zkoušel jsem to dnes poprvé a to jen ve dne. V Berouně je po mnoho dní obloha nedostupná :-( Po rozebrání obou dalekohledů jsem zjistil, že ten lepší je uvnitř úplně černý a ten druhý jen šedivý. Jednu clonu jsem vyndal (zkrátil jsem tubus o 100 mm abych docílil požadovanou rozteč očí) a nevím jestli jí vůbec vrátit nazpět, aby clony (jsou tam dvě) nebyly moc u sebe. Pak by byla na jiném místě. Clona má stejný otvor jako je velký průměr výtahu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24304
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino-lidlskop

#50

Příspěvek od MilAN »

Clona tam bude nutná, určitě pro denní pozorování. Určitě bude muset mít větší průměr, když bude dál od OV. Ale možná bude de potřeba ještě jednu menší umístit do OV. Tohle chce nakreslit v měřítku a podívat se, jestli někde něco bude vytvářet boční reflex.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#51

Příspěvek od Jožin110 »

Díky zkrácení tubusu bude asi blíž (na dotek ov) a bude minimálně o 100 mm blíž té první. Promiň, ale moc tomu nerozumím. Myslel jsem, že s tím binem nebude velký problém. Jen udělat " nějaký držák na tubusy " a zakrátit aby se dal nastavit rozestup očí :D A vymyslet ještě nějakou clonku přímo do výtahu... Nikdo to z těch co to už dělali tady nepsal. Tak bych asi měl nějak víc začernit tubus.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24304
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino-lidlskop

#52

Příspěvek od MilAN »

Začni clonou - to je nejefektivnější způsob odstranění parazitního světla v tubusu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bino-lidlskop

#53

Příspěvek od Howking »

Pokud používáš dodané hranoly k lídskopu, tak jejich konce/tubusky jsou vevnitř stejně lesklé jako na povrchu. Nejsou vyčerněné. Pokud je hranol blízko okuláru, tak to nevadí. Pokud je dál, tak odlesky na vnitřní stěně dělají tvé problémy.
zenitovy-modul.jpg
ta stříbrná část je stříbrná i uvnitř.

Na to jsi ale mohl přijít sám a neptat se na netu. Stačilo se kouknout dovnitř bez okuláru kde se ti to leskne.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#54

Příspěvek od Jožin110 »

Vrátil jsem ohniskovou vzdálenost na skoro původní hodnotu (bez řezu pilky) a dělalo to stále. Okuláry i hranoly jsem zkoušel v obou dalekohledech bez nějaké změny tj jeden byl pořád znatelně lepší a druhý horší. A stříbrná část je začerněná.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bino-lidlskop

#55

Příspěvek od Howking »

Jožin110 píše:Vrátil jsem ohniskovou vzdálenost na skoro původní hodnotu (bez řezu pilky) a dělalo to stále. Okuláry i hranoly jsem zkoušel v obou dalekohledech bez nějaké změny tj jeden byl pořád znatelně lepší a druhý horší. A stříbrná část je začerněná.
- dej okulár hned za hranol - nebo dej pryč hranoly a uvidíš. (blbne ten s tím dlouhým tubuskem za hranolem, co?). Nicméně kouknout ve dne dovnitř bez okuláru ti hned napoví, kde se to leskne. (už si neopomínám, ale mám pocit, že i ty okulárové výtahy nejsou vevnitř vyčerněné, ale lesklé stejně jako na povrchu)
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#56

Příspěvek od Jožin110 »

Okulár byl u obou dalekohledů stejně tj bez prodlužovacího tubusku. Ve dne se podívám
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#57

Příspěvek od Jožin110 »

Ještě jsem prohodil celé okulárové výtahy - beze změny. Při pohledu do výtahu s hranolem i bez já laik nevidím nic co by se nějak výrazně lesklo, nebo lišilo. Jestli je přeci jen někde rozdíl, tak v tom lepšim dalekohledu se leskne výtah víc než v tom horšim. Tak snad už zbývá vyčernit tubus anebo čočka
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bino-lidlskop

#58

Příspěvek od Howking »

Ještě dotaz. Nerozebíral jsi objektiv? Je to achromat s vzduchovou mezerou a navíc spojka je vypuklejší stranou dovnitř (k rozptylce), když dáš tu spojku naopak, tak se celý kužel objektivu rozpadne a kreslí to hůř jak brýlové sklo :-D
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#59

Příspěvek od Jožin110 »

Ne, tam jsem nedošel :D Nevím jak to vypadá zevnitř, ale z venku to vypadá že je to celé zalepené v plastu, vsunuté do trubky a pojištěné nějakým trhacím nýtem. Jedině chybně složené ve výrobě.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bino-lidlskop

#60

Příspěvek od Howking »

Jožin110 píše:ale z venku to vypadá že je to celé zalepené v plastu
- divné, já to měl pěkně s protikroužkem na závitu a mezi čočkami tenký silonový kroužek.
Odpovědět