Bino-lidlskop

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#1

Příspěvek od ladin »

  Zdravím všechny příznivce lidlskopu,

před více než rokem jsem se stal majitelem tohoto výborného dalekohledu. Z balkónu našeho bytu jsem s ním pozoroval jak objekty naší sluneční soustavy, tak i vzdálené objekty daleko za jejími hranicemi. Postupem času jsem celý dalekohled rozebral, vylepil černou sametkou, natřel hrany objekt[ch239]vu na černo... abych zjistil, že upravený lidlskop ukazuje o poznání kontrastněji a tedy lépe. No a potom - jak jde čas - mi ta malá modrá roura přestala stačit. Pořídil jsem 250mm dobsona a lidlskop byl na čas odložen. Vracel jsem se k němu jen při vyjímečných příležitostech. Jednou z těch příležitostí byla naše první navštěva Rozdroze loni v září, kdy souhra atmosferických podmínek přihrála vyjímečně temnou noc. Nad hlavou nám s Cassim svítil zodiakální most a dobson uložený v autě měl zarosené zrcadlo....a na řadu přišel starej dobrej lídlák. Co jsme s ním tu zářijovou noc k ránu viděli, to mě nadchlo. M42 s krásnými detaily, temný pás v M31 atd...
  Kdesi na stránkách Herzberger Teleskoptreffen jsem viděl nápad konstrukce binárního lídlskopu. Tahle myšlenka mě zaujala, na konci roku jsem zakoupil druhý dalekohled  a na přelomu roku jsem začal s konstrukcí uchycení. Dal jsem si za cíl, aby daná konstrukce byla co nejjednodušší. Chtěl jsem pokud možno, použít běžně dostupné materialy. Osu jsem sestavil ze dvou kovových nosníku na police, delky 30cm.




Kruhy jsou z instalatérskejch držáku pruměru 65mm. Gumové lamely jsem seříznul. Stavěcí kruh má naletované 4 matky pro stavěcí šrouby. Původně jsem používal pouze 3 stavěcí body, nicméně při tomto počtu se deformoval stavěcí kruh, který je vyroben ze slabšího  lisovaného plechu a tudíž není nikterak pevný.



Na snímcích si můžete všimnout, že jeden z tubusů je zkrácen o 4 cm, zkrácení tubusu provedl Honza Špulák na soustruhu.



Prodlužovací člen před okulárem je vyroben z plastového barlow, který se k daným účelům výborně hodí. Barlow člen jsem rozřízl, vyndal rozptylku zkrátil a zalepil vteřinovým lepidlem. Ve zkráceném tubusu jsem seříznul okulárový výtah o 4-5cm a vyřízl clonu, obojí z důvodu vinětace.



Okuláry jsem zvolil typu Erffle, 17mm, které mají 70st zorné pole. Celkově konstrukce uchycení vyšla na cca 300 Kč, celý dalekohled s okuláry potom na 7000Kč.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Bino-lidlskop

#2

Příspěvek od David Svatoš »

Paráda A jakej je pohled? Komfortnější, to je mi jasný, ale zkoušel jsi vypozorovat, jestli je oběma očima opravdu vidět víc?
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Bino-lidlskop

#3

Příspěvek od hamr »

A jak Ti funguje souosost dalekohledů? Vím, že když jsem různě experimentoval s triedrama, bylo to hrozně citlivé, aby to zkrátka nějak "nešilhalo" a nezdvojovalo a jinak "nemršilo" obraz. Myslel jsem si (nebo i myslím), že to musí být na to hrozně citlivé. Je to tak nebo s tím není problém? Jinak Tě obdivuju, že ses do toho pustil a jestli to funguje, tak nezbývá než gratulovat :).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#4

Příspěvek od ladin »

Paráda  :D A jakej je pohled?  Komfortnější, to je mi jasný, ale zkoušel jsi vypozorovat, jestli je oběma očima opravdu vidět víc?Kdyz sem se to naucil stelovat, tak prvni pohled me posadil na zadek. Pred vanocema jsem upravoval starej binar TENTO 20x60 na 15x16, zmenil jsem ukulary a vycernil a vylepil sametkou. Ale tenhle binar je urcite lepsi - ma vybornej kontrast a byt neshromazdi mnoho svetla, dik kontrastu je pohled do nej zazitek. Bino pohled prinasi jednak vice detailu, jednak lidske oko rozpozna slabsi hvezdy. O kolik slabsi to snad v brzke dobe vyzkousime. Podle meho nazoru by nemel byt problem zahlednout hvezdy kolem 13mag.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#5

Příspěvek od ladin »

A jak Ti funguje souosost dalekohledů? Vím, že když jsem různě experimentoval s triedrama, bylo to hrozně citlivé, aby to zkrátka nějak "nešilhalo" a nezdvojovalo a jinak "nemršilo" obraz. Myslel jsem si (nebo i myslím), že to musí být na to hrozně citlivé. Je to tak nebo s tím není problém? Jinak Tě obdivuju, že ses do toho pustil a jestli to funguje, tak nezbývá než gratulovat :).Souosost byla trochu problem. Pri kazdem pozorovani bylo nutne dalekohled seridit. Serizeny to je tak do 2 minut. Behem pozorovani se souosost kupodivu nemenila. Mam s tim zatim minimum zkusenosti, pokud s tim budou nadale problemy, tak ten staveci kruh v budoucnu predelam. Je to asi nejslabsi clanek konstrukce.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Bino-lidlskop

#6

Příspěvek od David Svatoš »

Jinak díky moc, že jsi se podělil Čekal jsem, že s tím teda budou větší problémy. Nakonec to není zase takovej velkej a neřešitelnej problém. Nekoukal jsem přes to, ale i tak už Ti ten pohled závidím. Musí to být krásně plastický pokoukání ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Bino-lidlskop

#7

Příspěvek od hamr »

Už jsem to tu někde viděl, tak jsem trochu pohledal. Bohužel některé odkazy už nefungovaly. Našel jsem jen tyto dva obrázky z astrosrazu v Herzbergu:





Odkaz:
http://www.astro.cz/posec/view.php?cisl ... 2005091101

Tam má majitel tubusy uchycené pomocí originálních objímek na destičku s rybinou. Nevím jak mu to funguje, moc se mi to nepozdává.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#8

Příspěvek od ladin »

Už jsem to tu někde viděl, tak jsem trochu pohledal. Bohužel některé odkazy už nefungovaly. Našel jsem jen tyto dva obrázky z astrosrazu v Herzbergu:

Odkaz:
http://www.astro.cz/posec/view.php?cisl ... 2005091101

Tam má majitel tubusy uchycené pomocí originálních objímek na destičku s rybinou. Nevím jak mu to funguje, moc se mi to nepozdává.
Jo to je ta fotka co me inspirovala. V prvni verzi jsem to mel prichyceny na podobnym prkne, na ktery jsem mel pridelany oba tubusy. Nepocital jsem s tim, ze to bude finalni reseni - mel jsem to z duvodu testu. Nicmene s tema objimkama to neslo - neni to dostatecne pevny, otresy a vitr pri 40x zvetseni to rychle rozosi.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Bino-lidlskop

#9

Příspěvek od hamr »

Teď teprv jsem si pořádně přečet ten tvůj úvodní článek a koukám, že to kdes to viděl uvádíš už tam. Tak se omlouvám, no aspoň jsou ty obrázky pro inspiraci tady ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#10

Příspěvek od ladin »

Teď teprv jsem si pořádně přečet ten tvůj úvodní článek a koukám, že to kdes to viděl uvádíš už tam. Tak se omlouvám, no aspoň jsou ty obrázky pro inspiraci tady ;).Omlouvat se nemas proc - ja jsem tu fotku neuvedl vice mene z lenosti.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bino-lidlskop

#11

Příspěvek od MaG »

Kouká se s tím pěkně. Problém byl jen, že souosost bude vždy trochu oříšek, takže to chtělo najet na jasnější hvězdu, na níž se oči chytly a hned srovnaly. Pohled na M42 jedním a oběma očima pak byl nesrovnatelný. Udělalo to na mně dojem, ale nevím, jak to mechanicky vyladit, aby s tím bylo míň problémů. Kluci říkaj, že ty okulárový výtahy to moc kazej.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#12

Příspěvek od ladin »

Kouká se s tím pěkně. Problém byl jen, že souosost bude vždy trochu oříšek, takže to chtělo najet na jasnější hvězdu, na níž se oči chytly a hned srovnaly. Pohled na M42 jedním a oběma očima pak byl nesrovnatelný. Udělalo to na mně dojem, ale nevím, jak to mechanicky vyladit, aby s tím bylo míň problémů. Kluci říkaj, že ty okulárový výtahy to moc kazej.O vikendu jsem pridal ctvrtou staveci matici. Ted by to melo byt stabilnejsi. Co se tyce okularovych vytahu a sestelovani na konretni roztec oci, tak to chce pohnout s naklonem zenitovych hranolu. Tahle operace ale obraz vzdycky jemne rozosi. Takze pro nejaky hromadny predvadecky kde se strida fura lidi u dalekohledu to neni...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Bino-lidlskop

#13

Příspěvek od FJ27A »

Mohl bych autora poprosit o nějeké zhodnocení těch TS WA Erfle okulárů, třeba do vlákna v sekci Okuláry, které se jim věnuje. Zatím tam jsou jemom různé obecné plky, ale lepší je konkrétní zkušenost. Díky.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#14

Příspěvek od ladin »

Mohl bych autora poprosit o nějeké zhodnocení těch TS WA Erfle okulárů, třeba do vlákna v sekci Okuláry, které se jim věnuje. Zatím tam jsou jemom různé obecné plky, ale lepší je konkrétní zkušenost. Díky.Ano, dobry napad. Pri nejblizsi prilezitosti je zkusim porovnat s s podobnymi WA okulary stejne tridy. Jinak technicke parametry 70st zorne pole, 17mm ohnisko. Subjektivne kresli velmi presne tak v 90% pole, pri okrajich se mi zdal obraz mirne rozmazany. Pri 40x zvetseni byl trapez bez problemu rozlisitelny na 4 hvezdy. Pokud je porovnam s 25mm setovym Plosslem od SW, tak do Plossla se da koukat z vetsi vzdalenosti, nadruhou stranu nadstandartni sirka pole Erffle je v binaru nadherna. Tak to je tak pro zacatek. Presnejsi porovnani s jinymi okulary az budu mit prilezitost.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Bino-lidlskop

#15

Příspěvek od stana »

Co tak 2 x Ethos?
;D

Nové verze 13 mm jsou užší a vejdou se do bina!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět