sweb.cz/dobson210

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

sweb.cz/dobson210

#16

Příspěvek od vla »

peta napsal: toto jsem o silonu netusil, pouzivam ho opet, protoze se na predchozim dalekohledu osvedcil... a to ve vsech trech pripadech - pripevneni sek. zrcadla, podlozka ok. vytahu, vertikalni pohyb dalekohledu na dobsove montazi... silon vse ustal bez problemu, a to byl dalekohled pouzivan i v extremnich podminkach (ovsem skladovan doma)

zatim si nejsem jist resenim horizontalniho pohybu dobsona, tedy kluzne casti... u minule konstrukce bylo toto misto nejslabsim z celeho dalekohledu... zrejme to bude teflon x tvrda podlozka, kde ovsem nejake teflonove "patky" sehnat?To jsou všechno aplikace, kde silon nijak nevadí, problémy nastávají u přesně lícovaných věcí, závitů, ozubených kol atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#17

Příspěvek od peta »

vla napsal:
To jsou všechno aplikace, kde silon nijak nevadí, problémy nastávají u přesně lícovaných věcí, závitů, ozubených kol atd. tak tyhlety veci by me snad ani ze silonu nenapadly delat

pokud vim, mas za sebou taky nejakou tu stavbu dosonu, pouzivas k horizontalnimu pohybu teflon nebo to mas reseno nejak jinak, muzes poradit?
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

sweb.cz/dobson210

#18

Příspěvek od Tomkk »

Kde sehnat teflon by mě taky zajímalo. Jediné, co se mi zatím podařilo sehnat, jsou pouzdra svislých čepů ze Škoda 120. Je to kovová trubka průměr cca 25mm asi 35mm dlouhá, zevnitř potažená cca 1mm teflonem (aspoň myslím, že je to teflon). Podélně jsem to rozříznul a rozklepal. Není to nic moc, ale zatím jsem jinde teflon nenašel.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

sweb.cz/dobson210

#19

Příspěvek od vla »

peta napsal:
tak tyhlety veci by me snad ani ze silonu nenapadly delat

pokud vim, mas za sebou taky nejakou tu stavbu dosonu, pouzivas k horizontalnimu pohybu teflon nebo to mas reseno nejak jinak, muzes poradit?Začal jsem s filcovou podložkou a skončil na malých gumových kolečkách, asi to nebude ideální, nicméně celkem to funguje a je to levné. Teflon podložky samolepící podobné jako jsou v okulár. výtahu jsem zkusil objednat u p. Matouška, neboť jsem je viděl kdesi na netu, uvidíme jak to dopadne.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#20

Příspěvek od peta »

vla napsal: Teflon podložky samolepící podobné jako jsou v okulár. výtahu jsem zkusil objednat u p. Matouška, neboť jsem je viděl kdesi na netu, uvidíme jak to dopadne. bude skvele kdyz se ozves, jak to funguje...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

sweb.cz/dobson210

#21

Příspěvek od FunTomas »

Nemusis nutne zhanat teflonove patky. Existuje este jeden plast (momentalne ma nenapada jeho nazov), ktory ma len nepatrne odlisne vlastnosti (tykaju sa ale odolnosti, koeficien trenia je v podstate rovnaky) a ten sa da zohnat jednoduchsie ako teflon. Mam doma prospekt, tak ti mozem zajtra povedat o co ide. No a napokon existuje este teflonova folia, ktoru mozes nalepit na nejaky kus patky a ziskas vlastne teflonovu patku. Pripravujem na svoju stranku clanok o pouziti klznych materialov na dobsony, takze ked to bude, dam ti vediet.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#22

Příspěvek od peta »

FunTomas napsal: Pripravujem na svoju stranku clanok o pouziti klznych materialov na dobsony, takze ked to bude, dam ti vediet. skvele, jsem zvedavy... :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Re: sweb.cz/dobson210

#23

Příspěvek od peta »

zdravim vas pratele, vlece se to nehorazne... ted uz jen dobre merit a navrtat otvor pro okularovy vytah...

po delsi dobe proveden update na http://sweb.cz/dobson210 sekce "denik"
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#24

Příspěvek od peta »

zdravim,
tak jsem vcera konecne prvne koukal pres novy dalekohled - pravda, dobsonova montaz jeste neni uplne hotova - je treba dodat do obou os teflonove vlozky, ale slo to...

http://sweb.cz/dobson210 sekce "denik"
petr(zavinac)fajkos.com
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

sweb.cz/dobson210

#25

Příspěvek od pozorovatel »

zdar,

tak jsem si přečet ten Tvůj deník :book:

Jaký materál použiješ na ty clony v tubusu?Jak je upevníš, máš už něco vymyšleného?

A s jakou přesností tam musí být umístěny? :ears:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#26

Příspěvek od peta »

pozorovatel napsal: Jaký materál použiješ na ty clony v tubusu?Jak je upevníš, máš už něco vymyšleného? A s jakou přesností tam musí být umístěny?    :ears:konstrukci vymyslenou nemam... dam maximalne dve clony do tubusu a jedenu na vstup do vytahu - tady je to nejdulezitejsi...

rozmery clony ti vypocte program newt (http://home.att.net/%7Edale.keller/atm/ ... wtsoft.htm), presnosti dodrzet s rozumem :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#27

Příspěvek od peta »

tak zas prudim,
hodil jsem na stranky http://sweb.cz/dobson210 update stavby - treci loziska na dobsonu a slunecni/planetarni clonu...

jak uz se nekde vyse psalo, bylo by zajimave srovnat tento filtr s plnou 21cm dirou - uz jsem nemel dosti folie, jinak bych to asi udelal na plny prumer...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět