sweb.cz/dobson210

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#1

Příspěvek od peta »

oznamuji spusteni novych stranek, predevsim o stavbe dobsonu, planetarni astrofotografii a vizualnim pozorovani... a to na linku:

http://sweb.cz/dobson210/

(zkuseni konstrukteri, muzete mne zacit kamenovat)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

sweb.cz/dobson210

#2

Příspěvek od Hynek2 »

Proč kamenovat? Až budu mít výsledky jako vy, budu radostí skákat metr vysoko.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#3

Příspěvek od peta »

chci rict, ze je spousta povolanejsich osob, kteri by mohli radit se stavenim dalekohledu... mam ale pocit, stranky ohlede prakticke konstrukce na ceskem netu chybely, tak jsem se do toho pustil... jinak dik :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#4

Příspěvek od peta »

pridany vykresy drzaku sekundaru/primaru... pokud bych tam nekde placal kraviny, prosim o upozorneni... stejne tak privitam nejake nove napady...dik :)
petr(zavinac)fajkos.com
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

sweb.cz/dobson210

#5

Příspěvek od shodam »

Koukám, že se tu nikdo nemá k napsání nějakého hodnocení a tak se toho "musím" ujmout sám...

Já totiž s petou vřele souhlasím v tom, že tohle je jedna z těch věcí, které na českém internetu docela chybí. Když jsem před pár lety stavěl svého dobsonu, tak jsem hledal inspiraci právě na takových stránkách. Prostě hora praktických informací a zkušeností, kterou každý stavitel-začátečník ocení. Bohužel dosud se dalo hledat většinou jen na amerických stránkách, což ale automaticky znamená použití pro nás většinou nedostupných materiálů a tedy i menší užitek. Podobná česká stránka tu dosud nebyla a přitom i podle výsledků ankety na astroforu je u nás dalekohledů vlastní konstrukce docela hodně. Proto tenhle pokus velmi oceňuju a doufám, že to bude taková ta příslovečná první vlaštovka ;D

to peta: ...určitě nezapomeň dávat vědět jak pokračuje výstavba dalekohledu i tvých stránek... :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#6

Příspěvek od peta »

to shodam: diik ;D
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#7

Příspěvek od peta »

stavba se opet o cosi pohnula kupredu, odlitky a dalsi dily jsou vysoustruzeny. ted vse zavisi na tom jak casto budu dojizdet do frydku na chalupu za nasima... :)

blize na:
http://sweb.cz/dobson210/ polozka "denik stavby"
v sekci astrofoto pridany opomenute snimky letosniho zatmeni slunce...

zdravim vsechny a preju bujareho silvestra!!
peta
petr(zavinac)fajkos.com
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

sweb.cz/dobson210

#8

Příspěvek od ROBIN »

Zdravim. Pozrel som si na tvojich strankach parametre ktore si zadal do programu NEWT. Chcel by som sa spytat na ten vnutorny priemer ok. vytahu, mas tam hodnotu 45mm. Podla napovedy pre tento program by sa mal zadavat priemer ok. vytahu v jeho najuzsom bode. Pri pouziti 1,25 palcovych okularov a teda dosadeni priemeru 31,75mm do programu to uz bude vinetovat.

Som v tejto oblasti zaciatocnik a momentalne tiez prechadzam stadiom navrhu (a stavby) dobsona, tak by som chcel vediet tvoj nazor (a samozrejme aj ostatnych). ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: sweb.cz/dobson210

#9

Příspěvek od vla »

Zdravim. Pozrel som si na tvojich strankach parametre ktore si zadal do programu NEWT. Chcel by som sa spytat na ten vnutorny priemer ok. vytahu, mas tam hodnotu 45mm. Podla napovedy pre tento program by sa mal zadavat priemer ok. vytahu v jeho najuzsom bode. Pri pouziti 1,25 palcovych okularov a teda dosadeni priemeru 31,75mm do programu to uz bude vinetovat.

Som v tejto oblasti zaciatocnik a momentalne tiez prechadzam stadiom navrhu (a stavby) dobsona, tak by som chcel vediet tvoj nazor (a samozrejme aj ostatnych). ;)
okulárový výtah má zpravidla větší průměr, který je na konci redukovaný na 1,25" nebo 2", redukce se při focení v primáru vyšroubuje a místo ní se připevní foťák, takže bys se měl mít trubku výtahu např. těch 45 mm, na jejím konci závit např. M42x1/Praktika/, na něj dáš buď fotoaparát, nebo koncovku na okuláry 1,25". Takže v tomto případě bude minim. průměr výtahu pro výpočet asi 40 mm. Osobně se domnívám, že by průměr trubky měl být alespoň takový, aby bylo možno na pozorování používat okuláry 2", které se v poslední době začínají prosazovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

sweb.cz/dobson210

#10

Příspěvek od ROBIN »

Ano, na fotenie (a na pozorovanie 2" okularmi) sa ta 1,25" redukcia vybera, to mi je jasne. Mal som na mysli skor to, ci ta vinetacia bude vadit pri pozorovani 1,25" okularmi.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

sweb.cz/dobson210

#11

Příspěvek od vla »

ROBIN napsal: Ano, na fotenie (a na pozorovanie 2" okularmi) sa ta 1,25" redukcia vybera, to mi je jasne. Mal som na mysli skor to, ci ta vinetacia bude vadit pri pozorovani 1,25" okularmi.Při pozorování to určitě nehrozí, zorné pole je zpravidla omezeno clonkou ve vstupní trubici okuláru a trubka okulár. výtahu určitě bude vždy mít průměr minimálně na daný okulár, jedině, že by se ti povedlo k výtahu1,25" přidělat přes redukci okulár 2" s větším zorným polem, touž bych se bál.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

sweb.cz/dobson210

#12

Příspěvek od Kami »

Zdravím všechny Hvězdáře.
Chtěl bych reagovat na některé povídání o konstrukcích dalekohledů.Tímto problémem se zabívám několik let,bohužel převážná většina mých výtvorů je zatím jen na papíře a v PC.Na otázku,proč není na internetu nic ohledně konstrukcí a stavění dalekohledů,odpovím několika slovy:Něco vymyslet a nakreslit je věc jedna,dobře a jednoduše to pak vyrobit,je věc druhá.Stojí za tím mnoho hodin práce. :book:Kde kdo vás s tím vyhodí,neboť návrh a výrobní dokumentace obyčejného Newtona by byla dost drahá záležitost.A krom toho,ve strojařské branži,i jednoduché optice rozumí málo kdo. :banghead:
Nechci nikoho odrazovat,ale je to tak.Bohužel neznám nikoho jiného,kdo si doma kreslí a konstrujuje pro radost dalekohledy. :-/ Při uvažování o dalekohledu je nutno brát několik hledisek:co chci pozorovat,zda dalekohled vozit nebo ho mít na stálo někde na montáži,...... a hlavní hledisko je asi naše kapsa.Co jsi můžeme dovolit.Zda koupit,nebo nějak dotvořit doma.Někdo staví Dobsony z překližky,já jdu spíš do oceli a lehkých kovů.
Chci odradit trochu PETU. :nono:Nepoužívejte Silon,ve vlhkém prostředí bobtná.Taky bych rád upozornil na používání plastů.Na rosnici to vadit nebude,ale na nějaké funkční části ano.
;)Můžu též Petu trochu potěšit,stránky máš pěkný.Mám doma výkresovou dokumentaci na Newton 152/1200.Je dobré vědět přesnou ohniskovou vzdálenost.Doma se mi sešli 2 optiky z Turnova na N152 s rozdílem ohnisek 40mm a to je docela dost.
Klidně se na cokoliv zeptejte,rád poradím,když budu vědět
Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

sweb.cz/dobson210

#13

Příspěvek od osvold »

2 Kami:
tak ja se rovnou prosim zeptam na dve veci. Mozna ze jsou to notoricky zname zalezitosti, ale ja jsem pouze dumb newbik.
1) Jak je mozne doma presne zmerit ohniskovou vzdalenost zrcadla?
2) Ohledne plastu, proc ne treba na tubus? Ja chapu, ze plast neni dokonale odolny, v delce cca 1200 uz bude mit vliv pruhyb a torze, ale pokud bych tubus na ctyrech mistech obepnul kovovymi kruhy, (dva krajni bych pouzil zaroven pro uchyceni okularoveho vytahu a primarniho zrcadla a ty prostredni pak pro uchyceni k montazi) a k temto kruhum pridelal s odstupem 90 stupnu hlinikove profily, predpokladam, ze by cela konstrukce byla vyrazne tuzsi, nez vetsina prenosnych Dobsonu z preklizky a tycek. Chapu, ze plast bude mit slusnou tepelnou zavislost, nicmene, pokud jsou dnes kolimacni lasery tak dostupne a temer kazdy (jak jsem tak cetl na netu) provadi kontrolu kolimace pred kazdym pozorovanim, nevidel bych v plastu tak velky problem.

Jinak to s tim silonem, to je pro mne novinka, jak velky vliv to ma na vlastnosti materialu ?
Diky predem za odpovedi.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

sweb.cz/dobson210

#14

Příspěvek od Kami »

Něco pro Osvolda.
Ohledně ohniskové vzdálenosti zrcadel,je to stejný jako u měření ohniska obyčejné lupy.Okulárový výtah má nějaký zdvyh a tak nepřesnosti domácího měření vykompenzuje.Daji se použít 3 metody.Projekcí např. Slunce na stěnu a odměřit.Bacha ať nic nechytne!! :devil:Je to hodně hrubé,ale na rychlé zjištění to stačí.Důležité je,aby úhel mezi Sluncem a vracejícími se paprsky byl co nejmenší.
Pak je mozné to měřit Fucoltovou metodou. :book:Velmi zjednodušeně:máme-li baterku,či lampu v jedné rovinně u oka a svítíme na na zrcadlo opřené o stěnu a posouváním dopředu nebo dozadu zjistíme střed křivosti (kulového) zkoušeného zrcadla.Poznáme to podle toho,když se jakoby zrcadlo po celé ploše rozzáří,pak jsme přesně ve středu křivosti = 2x ohnisko.Takhle jsem kdysi zkoušel svoje pokusně vybroušená zrcadla.Nejsem vysloveně optik,ale dá se takto ohnisko zrcadla zjistit.
Třetí způsob je měřením prohloubení zrcadla hloubkoměrem. Ohnisko je ze vzorce f= prům.zrcadla na 2 /16x,kde x je naměřená hlobka.
Čtvrtý způsob je nejjednoduší.Na zrcadle z boku,nebo zespodu je to většinou napsaný od brusiče.
Nejjednodušejc používám projekci Slunce.
Ohledně plastů. :nono:Z vlastní zkušenosti tubus nedělejte z PVC.Novodurové trubky jsou príma,ale mají několik vad.Měl jsem na svoji N170 tubus z kanalizační trubky.Bylo to celkem lehký,ale tepelně nevodivý.Newton se musel tak 3-4 hodiny chladit před pozorováním na balkóně.PVC taky při mrazech zkřehne a praská. :'(Ohledně průhybů dlouhých trubek teplotou,nebo tlakem ani radši nemluvím.
Co se týká používání překližky a různých druhů dřev,nejsem proti.Dřevo se teplem neprodlužuje.Spíš vadí voda a vzdušná vlhkost
,ta vám dokáže řádně neošetřený tubus hodně zprohejbat nebo popraskat.
Ohledně používání Silonu.Je jen na vás zda ho použijete.Jako vymezovací vložka v okulárovém výtahu je nevhodná.Časem se to zadře.Je to moc měkký materiál.Na nějaké špunty to nevadí.Ohledně bobtnání ve vlhku.V bejvalej práci jsme dělali převodovku ze Silonu a Tecaformu-(něco jako Silon),do potravinářském prostředí.Ve vlhku se to zadíralo natolik, že se ozubená kola netočili.Byl to,ale extrém.
Prostě používat slitiny hliníku a mědi.To jsou zaručené materiály,byť drahé k sehnání.
Kami :hi:
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

sweb.cz/dobson210

#15

Příspěvek od peta »

toto jsem o silonu netusil, pouzivam ho opet, protoze se na predchozim dalekohledu osvedcil... a to ve vsech trech pripadech - pripevneni sek. zrcadla, podlozka ok. vytahu, vertikalni pohyb dalekohledu na dobsove montazi... silon vse ustal bez problemu, a to byl dalekohled pouzivan i v extremnich podminkach (ovsem skladovan doma)

zatim si nejsem jist resenim horizontalniho pohybu dobsona, tedy kluzne casti... u minule konstrukce bylo toto misto nejslabsim z celeho dalekohledu... zrejme to bude teflon x tvrda podlozka, kde ovsem nejake teflonove "patky" sehnat?
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět