EQdirect

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#1

Příspěvek od Prazan »

Ahoj,
rozhodl jsem se pro stavbu EQdirect pro ovládání mé HEQ-5 Syntrek přes PC. Inspiroval jsem se ZDE s tím, že bluetooth zatím určitě vynechám (i když se mi ta myšlenka do budoucna docela líbí). Tištěný spoj upravuju pro své potřeby ryze domácího amatérizmu - budu to dělat prakticky na koleně (spoje nakreslím fixem a vyleptám). Můžete mi někdo zkušenější říct, jestli je v realizaci tohoto zapojení nějaká záludnost, na kterou si dát pozor, prosím? Co mě napadá (a četl jsem to na http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html) je dát si pozor na 12V na pinech 7 a 8 RJ45 zásuvky (aby se to napětí nedostalo na TTL lajny).
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

EQdirect

#2

Příspěvek od peto »

Pretoze som elektronicky skoro totalny analfabet, EQDirect som chcel kupit, ale vdaka tomu ze dodavatel mi to nebol schopny dodat na Slovensko a moju objednavku stornoval a chvalabohu vratil aj peniaze, rozhodol som sa to postavit sam.

Napriek tomu, že som ten elektronicky analfabet, dokážem ale aspon pajkovat, isiel som do GM elektronic so zoznamom suciastok o ktorych som ani netusil ako vyzerajú, stáli dohromady tusim 98.- SK :-))

Vyrezal som z "maces" plosaku obdlznik cca 3x4 cm a za pol hodiny som to mal hotove.

Doteraz mi to funguje (cca rok a pol).... a som spokojný, medzi notebookom a EQ6SS je jeden kabel, ktorým ovládam go-to, aj autopointáciu...

Naozaj jediná záludnosť je Tebou spomenuté "riziko" zlého spajkovania "drátov" - treba si dat pozor....
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#3

Příspěvek od Prazan »

Díky za povzbuzení Návrh plošného spoje mám hotový. Zítra jej vyrobím a snad i osadím.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

EQdirect

#4

Příspěvek od Hajs »

takže pokud jsem to správně pochopil tak tahle reducke mi zajistí to že budu moct montáž syntrek ovládat stejne jako kdybych vlastnil skyscan??
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#5

Příspěvek od Prazan »

to hajs: ano ... se všemi výhodami i nevýhodami nutnosti tahat s sebou notebook ...
edit: tedy pokud máš novější verzi montáže - u níž upgrade na goto obnáší pouze výměnu ovladače

"Prototyp" mám osazen a je funkční - tedy pokud v tuto pokročilou hodinu dokážu v obýváku posoudit, že montáž se chová podle signálů, které jí vydávám ... zbývá převodník uvést do použitelné podoby ve smyslu náhrady přímych spojů porty rs232 a rj45 a umístění do přístrojové krabičky
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#6

Příspěvek od Prazan »

Funguje skvěle. Musím uznat, že balík k software EQMOD dělá z montáže Syntrek hračku na spoustu času studia a pozorování. Při testování sledování satelitů jsem byl dokonale uzemněn. Modul na sestavení mozajek snímků mě dost potěšil.
Jsem člověk, který je absolutně nadšený velkým dalekohledem na dobsonově montáži, ale když mám živit energií nějakou techniku, chci vědět, že to bude stát za to ... tento převodník  dělá z relativně levné montáže ve spojení s notebookem dost robustní nástroj. Kdyby měl náhodou někdo zájem, mám součástky na další převodník.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

EQdirect

#7

Příspěvek od biker.fm »

Prazan napsal: Kdyby měl náhodou někdo zájem, mám součástky na další převodník.Poslal jsem Ti SZ.

Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#8

Příspěvek od Prazan »

Dostal jsem několik SZ s dotazem na součástky. Uvedu zde tedy odkazy na obchod, kde jsem je nakoupil. Pokud jste alespoň trochu technicky zdatní, klidně se do výroby pusťte sami - nejedná se o žádné super sofistikované zařízení, takže výroba je relativně snadná. Jen bych upozornil na pečlivost a kontrolu spojů, abyste si neodpálili montáž jen díky drobné nedbalosti.

Seznam součástek:
- MAX232
- patice pro MAX232
- stabilizátor napětí 7805
- kondenzátory C1 až C4
- kondenzátor C5
- kondenzátory C6 a C7

Neberte to, prosím, jako dogma. Samozřejmě jde nakoupit jinde a jinak. Třeba ten MAX232 - je dost různých typů (levnějších i dražších). Čtěte případně technické specifikace. Elektrotechniky profesionály tady musím vážně bavit :-D

edit: Zařízeni jde i koupit (v zahraničí), ale může být problém s dodáním - nezkoušel jsem. Shoestring ale TUŠÍM za oceán nedodává. Odkazy na výrobce najdete na stránkách balíku EQMod.
USB rozhraní jsem netestoval - mám na notebooku RS232. Ale neměl by být problém. Snad jen zkusit koupit převodník USB-RS232 tam, kde vám dovolí funkčnost otestovat a případně zařízení vrátit.

edit2: Ještě poskytuji "svůj" návrh plošného spoje. Je to amatérská práce stavaře - takže to jde určitě lépe. Jak už jsem uvedl výše, je to upravený návrh ODTUD.
Tak tedy:
- formát PNG
- formát DXF

edit3: Tak ještě označení pinů na koncovkách RJ45 a RS232 - takový dotaz mě kapku překvapil (trošku vlastní iniciativy, lidi :-/)
- RJ45
-RS232 (je označeno přímo na konektoru), ale lze vyčíst např. odtud

Majitelé montáží EQ6 možná ocení tento dokument (RJ45-RS232). Pokud by někoho napadlo vyrobit jen tento kabel a propojit PC s montáží přímo bez převodníku, tak to nedělejte. Hrozí minimálně poškození elektroniky montáže.

Za případné poškození vaší montáže (či čehokoli jiného) nepřebírám zodpovědnost.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
adalbert
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 11. 2007, 19:45

EQdirect

#9

Příspěvek od adalbert »

To Prazan:

Sadu součástek mám doma. Původně jsem chtěl udělat vrabčí hnízdo a vrazit ho krytky od konektoru. Je to ale moc na těsno. Potřeboval bych DPS.
Je možno odkoupit?
Díky
Newton 200/1000 na HEQ5
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#10

Příspěvek od Prazan »

Jelikož jsem dělal plošný spoj ručně, trvá mi to docela dlouho (hodinu určitě) a nedosahuje kvalitou profesionálního výrobku. Ale nebráním se. Když už bych se do toho vrhnul, bylo by rozumné těch desek vyrobit víc. Pokud akceptuješ něco takového, tak mi dej vědět třeba soukromou zprávou.

Škoda, že nemám možnost vyrobit DPS fotografickou cestou (alespoň o takové možnosti nevím - potřeba UV lampa?). Bylo by to méně pracné a kvalitnější.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
PetrB
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 11. 2008, 05:19

EQdirect

#11

Příspěvek od PetrB »

Prazan napsal: Jelikož jsem dělal plošný spoj ručně, trvá mi to docela dlouho (hodinu určitě) a nedosahuje kvalitou profesionálního výrobku. Ale nebráním se. Když už bych se do toho vrhnul, bylo by rozumné těch desek vyrobit víc. Pokud akceptuješ něco takového, tak mi dej vědět třeba soukromou zprávou.

Škoda, že nemám možnost vyrobit DPS fotografickou cestou (alespoň o takové možnosti nevím - potřeba UV lampa?). Bylo by to méně pracné a kvalitnější.Udelat DPS fotografickou cestou neni zase az tak velky problem, jako jednoduchy navod lze pouzit nasledujici: obrazek DPS vytisknout na laserove tiskarne na folii pro projektory (trochu zalezi na tiskarne, docela se mi osvedcila staricka HP LJ 4L nasledne tuto folii "zpracovat" za pouziti nejake ploche papirove krabicky s vickem lehce napustenym acetonem (dosahne se tim lepsiho kontrastu tisku), nasledne tento vytisk prilozit na fotocitlivy cuprextit (da se koupit v GES, GME atd) a umistit to do mikrotenoveho sacku, ze ktereho se vysaje vzduch (staci i usty, pokud nemas vyvevu, delal jsem tak spoustu i hodne slozitych tistaku :), na osvit se pouziva rtutova vybojka (k ni potrebujes i tlumivku, da se sehnat ve velkoobchodech s elektromaterialem, treba elvo.cz, elkov.cz atd, nebo u prodejcu vybojek, namatkou treba znacky osram, philips, radium, sylvania, narva, tungsram atd.) ja osobne pouzivam rtutovou vybojku 250W, po osvitu se osvícený lak z DPS odleptá roztokem NaOH a nasledne se med na techto mistech odlepta kyselinou chlorovodikovou (vice treba na http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=101 ,ikdyz tady to trochu prehaneji, opravdu staci ta rtutova vybojka, btw, kdyz ji koupim od dovozce, tak me i s tlumivkou vyjde tak na 400Kc, 125W by stala mozna 250 i s tlumivkou :)
SW Dobson 254/1200, EQ-6 Pro SS, SW ED 80, SW rovnač/reduktor, SW 70/500, Canon EOS 10D, BDP UV/IR 2", Astronomik UHC profi 1,25", BDP Hyperion 5mm, Plössl 10mm, 20mm, 25mm, Meopta Astro (Hermes-1) 1,25" 6,5mm, 8mm, 13mm, 20mm, QHY5L-II-M
adalbert
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 11. 2007, 19:45

EQdirect

#12

Příspěvek od adalbert »

prazan: To je dobré a mě by to určitě stačilo. V "šuplíku" jsem našel starší univerzalní DPS. Zatím to zkusím takhe a nebo se ozvu sz.
Díky
Newton 200/1000 na HEQ5
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

EQdirect

#13

Příspěvek od Prazan »

A je to Domácí bastl, ale funkční a mám radost, že se mi to povedlo.

Díky PetruB za rady ohledně plošných spojů. No, kdybych někdy plánoval něco většího, zauvažuju nad koupí UV lampy nebo si nechám spoj vyrobit někým, kdo ji má. Takhle ručně jsem to dělal naposledy před mnoha lety a pravda - dopadalo to kolikrát podstatně hůř.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

EQdirect

#14

Příspěvek od Hajs »

Tak jsem také dokončil rozhraní EQdirect, zatím jsem jej testoval je cvičně přes den, takže jakmile se vyjasní pujdem na ostro.

Plošný spoj je realizován na univerzální desce, pro tak jednoduchý spoj se ani nevyplatí kreslit a leptat...

uuu
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

EQdirect

#15

Příspěvek od biker.fm »

Hajs napsal: Tak jsem také dokončil rozhraní EQdirect, zatím jsem jej testoval je cvičně přes den, takže jakmile se vyjasní pujdem na ostro.

Plošný spoj je realizován na univerzální desce, pro tak jednoduchý spoj se ani nevyplatí kreslit a leptat...

uuuDobra, az profesionalni prace, gratuluji ;-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět