Vyčernění vnitřku tubusu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#16

Příspěvek od Majkl2 »

no jsem od Plzně.. zkusim se někde poptat ;)
Díky
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#17

Příspěvek od Majkl2 »

Ještě bych měl jeden takový menší dotaz.. Rozebíral jste někdo optiku u lídláku? Bojím se abych něco nepokazil . Jestli to myslím dobře tak optika se dá asi po odejmutí rosnice rovnou vyšroubovat ne? Neni nějaký riziko ,že bych si s tim mohl nějak hnout nebo tak něco? Rád bych tubus vyčernil i vevnitř ,když už jednou budu kupovat tu tapetu... Spodek u toho výtahu jsem rozebral v pohodě to bylo jenom na 5 šroubech všechno.
díky
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#18

Příspěvek od michal.b »

no jsem od Plzně.. zkusim se někde poptat ;)
DíkyKupoval jsem ji v Baumaxu na Rokycansky a v papirnictvi u Branky.
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#19

Příspěvek od Majkl2 »

michal.b: díky hned v pondělí to zkusím.

A může se tedy bez starostí ta optika lídláku celá rozebrat a vyšroubovat? Nikdy jsem podobný dalekohled nerozebíral tak se bojim, abych něco nepokazil..
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#20

Příspěvek od michal.b »

Jo, bez problemu, jenom si nejak oznac nebo zapamatuj, jak tam byly ty cocky umistene (abys je treba neprohodil nebo neotocil).
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#21

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Pro vsechny pripady bych si oznacil i natoceni cocky v objimce.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#22

Příspěvek od Majkl2 »

Tak teď to tu zrovna kutím nevíte k čemu je uvnitř okulárového výtahu cca ve 2/3 délky takový zužovací kroužek? Někde na netu jsem viděl že ho vyřezávají.. má to nějaký smysl? díky přidávám odkaz na tuto úpravu: http://astronomie.n-t-l.de/optimus.htm
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#23

Příspěvek od Majkl2 »

Tak dnes jsem to dokončil. Vyčernil jsem dostupné 2/3 tubusu, okulárový výtah i zrcátko. Bohužel ten objektiv šel špatně rozebrat ,takže jsem musel ty čočky před vrácením vyčistit hadříkem na brýle ,protože jsem je drobet zapatlal, takže snad se jim nic nestalo. A doufám,že jsem je dal tak jak byly.. zkoušel jsem ve dne zamířit na nějaký objekt a vypadalo to ,že to ostří v pohodě,takže snad bude vše v pořádku Kdyby byly špatně tak by to asi nešlo ne?
Jinak všem díky za rady ;)

Uživatelský avatar
Radek122
Příspěvky: 20
Registrován: 13. 11. 2009, 16:18

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#24

Příspěvek od Radek122 »

Ahoj, má smysl dávat do tubusu ještě clony, když se vylepí sametkou?
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#25

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ja je u "Ostriziho oka" mam, ale nedokazu posoudit, jaky je rozdil varianty bez clonek, protoze jsem s tim neexperimentoval a rovnou tam dal vsechno. Ono by to v mem pripade ani jinak neslo, protoze clonky jsem mel vyrobene presne na vnitrni prumer tubusu a pres sametku bych je tam nedostal. Sametka mi zaroven slouzi jako zarazka, kdyby prestal fungovat lepeny spoj.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#26

Příspěvek od MilAN »

Prvotní jsou clony, pokud jsou dobře voleny, na vyčernění až tak nezáleží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Majkl2
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 08. 2009, 17:58

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#27

Příspěvek od Majkl2 »

Prvotní jsou clony, pokud jsou dobře voleny, na vyčernění až tak nezáleží.
Takže je zbytečné to vyčerňovat? myslím že minimálně u toho výtahu to má smysl, při pohledu bez okuláru se to tam celé lesklo..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#28

Příspěvek od MilAN »

Ale každé zlepšení má význam.  Ale pokud lze použít clony, je to daleko nejúčinnější a černění je jako samozřejmý doplněk. Pak jsou ale místa, kde   nejde použít rozumně clony a tam je dobré se na vyčernění nebo vylepení  speciálně zaměřit.
Lesknout by se samořejmě nemělo vůbec nic
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 85

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#29

Příspěvek od axel »

Tak teď to tu zrovna kutím nevíte k čemu je uvnitř okulárového výtahu cca ve 2/3 délky takový zužovací kroužek? Někde na netu jsem viděl že ho vyřezávají.. má to nějaký smysl? díky přidávám odkaz na tuto úpravu: http://astronomie.n-t-l.de/optimus.htm
Optimalizace "Refraktoru"
Jedná se o klasický dvoučočkový achromát! Průměr objektivu je 70mm/ 2,75" a ohniskovou vzdáleností 700mm.To odpovídá světelnosti 1:10 . Při relativně malém objektivu je možno očekávat jen malou barevnou vadu. Praxe také ukázala extrémně malou chromatickou aberaci.
V návodu je také uvedeno jeho použití pro terestické pozorování a proto byl zvolen okulárový výtah s velkou délkou 20cm!!! Při pzorování bez zenitového zrcátka je to vpořádku.Při užití zenitovéhozrcátka, které je pro astronomické používání teměř neodmyslítelné se prodlouží potřebná optická vzdálenost výtahu o cca.77mm, která musí být logicky kompensována.To znamená, že okulárový výtah je nutno zasouvat o 8cm hlouběji do tubusu.Při tom dochází na dvou místech k vinětaci , která při astronomickém pozorování snižuje využití a jmenovitý průměr ojektivu až na pouhých 50mm. V praxi to pak znamená,že při použití zenitového zrcátka pracuje dalekohled ja ko 2" Ŕefraktor".Přesně řečeno jako s objektivem o průměru cca. 47mm.

Vlastní úprava znamená zisk optické plochy o faktor 2.25. To znamená o cca.1 magnitudy. Tento rozdíl je dobře viditelný na obloze oproti neupravenému.

Postup úpravy!
V okulárovém výtahu je umístěna clona s otvorem 12mm. Při pozorování se zenitovým zrcátkem by měla být umístěna ve vdálenosti 52cm za objektivem.Světelný paprsek před dopadem na clonu má půměr 18mm než dojde k jeho redukci na 12mm.Tím je světelný zisk zmenšen o další 1/3 dochází tedy ke snížení o cca.55%.
Množství světla klesne u seriového dalekohledu na pouhých44%
Odstraněním clony dojde sice k vinětaci kterou však jednoduchou úpravou odstraníme viz dále, ale současně získáme 80% světelného toku.
Okulárový výtah po plném zasunutí na doraz má na straně okuláru 27mm nevyužité délky. Tuto část 27mm odřízneme bez nebezpečí snížení stability , nebo krácení ostřicí délky.
Odstranění clony a uříznutí okulárového výtahu nám přinese 100% světelného toku objektivu!
Odstranění clony zhorší při pozorování ve dne kontrast ,což se projevuje šedým nádechem. V noci je to pakticky nepozorovatelné.
Proti tomu a vinětaci je nutné do okulárového výtahu vložit černou matnou papírovou vložku. Nasříhaný papír o rozměru 97x200mm se naroluje zasune do zadní strany výtahu rozměr97mm je vnitřním obvodem výtahu.
Celá tato úprava přinese zisk "REFRATORU" cca. 0,75 magnitudy oproti púvodnímu stavu.
Tato úprava nezhorší v žádném případě kvalitu obrazu,kontrastu,ostrosti a dokonce se velmi značně zlepšily kontury obrazu.

Pokud bys potřeboval ještě něco k obrazovému výkladu ta se ozvi!


Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#30

Příspěvek od vitek.kl »

Prosil bych o radu ohledně nějaké dobré černé barvy na vyčernění, kterou potřebuju na vyčernění vnitřku okulárového výtahu. Číňan tam totiž asi špatně připevnil clonu. Když jsem ji dával zpět na místo, tak jsem z její hrany i z hrany další clony setřel kus barvy a teď to háže odlesky. Sametkou se mi do toho nechce, protože tak přesně to kolečko ani nevystřihnu, natož nalepím, nehledě na to, že mám strach, že když bych to na ty clony přitlačoval, tak se mohou zase pohnout, proto bych dal přednost barvě, nejlépe ve spreji.
Děkuji
Odpovědět