Vyčernění vnitřku tubusu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Jen pro zajímavost, takhle vypadá vyčernění vnitřku OO VX12L za 60 tisíc Uprostřed jim asi došla barva...ten odlesk je libovej.



Že já blbec se do té roury někdy díval... tak hezky to ukazuje :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#77

Příspěvek od Psion »

Jeste by tam mohli delat i clony.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#78

Příspěvek od Cztwerec »

Nechal jsem si nakonec vyříznout clonu laserem do plechu 1,2 mm. Vnitřní průměr 293 mm (on je totiž čistý pokovený 296 mm a nepokovený 299 mm blok matroše :-[ ). Bude to natěsno, a packy budou mít cca. 3 mm na to aby drželi zrcadlo proti vyklopení. Naštěstí tam je distanční šroubek ze strany, který drží sice volně ale fixuje v nějakém rozmezí 1 mm zrcadlo ze stran. Takže trochu divočina.

Přemýšlel jsem o tom, že packy upiluji tak aby nebyli vidět přes clonu (což je předpokládám správně) a že bych  z vrchu udělal závit který by tu clonu držel. Jenže by ta clona nebyla přímo na zrcadle, ale cca. 0,5 cm nad ním.

Mám otázku ke zkušenějším...

Musí být clona přímo na zrcadle (samozřejmě s 0,5 mm distancem aby netlačil na zrcadlo), nebo nějaký ten kousek nad zrcadlem nevadí?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#79

Příspěvek od Kami »

Jen pro zajímavost, takhle vypadá vyčernění vnitřku OO VX12L za 60 tisíc Uprostřed jim asi došla barva...ten odlesk je libovej.
...............
Že já blbec se do té roury někdy díval... tak hezky to ukazuje :)
Si děláš prču viď ? ;D  Za tohle chtějí 60 klacků?

  Je to sotva týden co jsem kolegovi docloňoval achromát AS130/1800. Pohled okulárovým výtahem bylo něco podobnýho... :-X

   S clonou na zrcadle.... Nevadí když bude lehce nad, rozdíl rozhodně nepoznáš. Já osobně ji mám na 310 jako doraz z mísy a samotné zrcadlo se opírá o černou semišovou tapetu (tapeta na cloně drží parádně). Podobně jsem to dělal i u druhé 300 na focení (Pavel Gaugg), ale v lehčí verzi. Spíš jestli řešíš ty clony v tubusu... Zkus projít na netu zacloňování vs seeing v tubusu (temperace - úniky tepla a přestup přes clony ven) V pár odkazech jsem to i někde našel.
  U své 310 jsem to bohužel moc neřešil, z důvodu těsnějšího tubusu.Clony mám široký jen 5-15mm.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#80

Příspěvek od Cztwerec »

No já mám tubus také velmi těsný - mám tam cca. 2 cm místa po stranách nic víc. Bohužel to je to co mě limituje. Tak nějak jsem to začal řešit (nikdy jsem problém s odlesky nebo obrazem neměl) a zjistil jsem jaké tam jsou nedokonalosti a to vyčernění je za ty peníze totální hnus. Předpokládám, že ta cena je hlavně za zrcadlo a optiku. Nový sekundár i tak bude doufám, co nejdřív na cestě a clonu s tapetou a barvou mám doma.

Já to zřejmě nechám na těch packách, protože je to o dost jednodušší a dnes to ještě poměřím jak to vlastně udělám... Každopádně myslím, že ikdyž to bude na každé pacce na cca. 3 mm a sametce tak je to dostačující.

Díky za odpověď!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#81

Příspěvek od ladar »

Včera jsem poprvé vysametkoval dobsona a pak jsem večer valil oči na tu nádhernou tmu okolo jasného objektu. Barvu odhazuji v dál.....
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#82

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Navázal bych na diskuzi, jak nejlépe eliminovat odlesky v tubusu apod. ...

1. Gerd Neumann nabízí tu tabulovou čerň zn. ALBRECHT, kterou jsme tady už odkazovali :

http://www.gerdneumann.net/deutsch/inst ... paint.html

Ovšem to, že je lepší než velurová sametová tapeta, jsem já pochopil, že je v případě, že se smíchá s tou moukou..

2. Pak je tady, rovněž už odkazovaná a známá antireflexní barva Astro Berger, která je hodně drahá, ale podle odkazu níže i daleko lepší :

http://www.astrogeraete.de/Antireflexfarbe.html

Ale prodejce TS tvrdí, že účinností je tato barva někde mezi tou tabulovou a velurovou tapetou.. Neboli že tapeta je stále nej.. Nebo je nějaký zásadní rozdíl mezi tapetou, která je u nás nejrozšířenější - DCFIX - a tou, co nabízí TS ? Obě zmiňované barvy nabízí i TS ( ...Diverse Hersteller ) :

http://www.teleskop-express.de/shop/ind ... denes.html
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#83

Příspěvek od MMys »

Velurových tapet jsem měl už několik typů (výrobců), ale podle mě jsou všechny identické, co se struktury chlupu týká.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#84

Příspěvek od Cztwerec »

Koupil jsem Albrechta. S moukou jsem to teda nemíchal, naopak zkusil jsem podíl 1:10 rozemleté jemné aktivní uhlí do akvárka - filtru, přemýšlel jsem i o jiných zdrojích uhlíkatých složek ale bez výsledku - například do Radotína zajet pro koks :D. Efekt je stejný jako bez uhlí dokonce mi to přišlo takové tmavěšedé a přibila struktura a hustota, ta barva je prostě nějaká lehce pozměněná technologie výroby na tabulové barvy, ale s jistotou mohu říct, že jediný opravdu dobrý efekt má barvu nanášet opravdu rovnoměrně, tedy určitě válečkem. Lesk tam stejně malinko zůstane a taky krásný zápach terpentýnu, svůj dalekohled poznáte na 5 metrů. Po vyschnutí je to ale o dva řády jinde než s vyčerněním z výroby od Orionu, takže se to vyplatilo. Vyšší kontrast o který jde pak určitě pozná i netrénované oko na obraze. Kritické body jsou pak v první řadě okulárový výtah a místo naproti okulárovému výtahu na vnitřní straně tubusu. To jsem dolepil černým syntetizovaným filcem po zaschnutí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#85

Příspěvek od ladar »

Je dobré povrch před barvením zdrsnit a pak se výrazně sníží podélný lesk. Našel jsem teď zas něco jiného, je ve spreji a je na něm označení MOTIP black matt - limited edition 2016.
Ideální na malé části, tubusky, redukce atd., kde se nehodí tapeta.
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#86

Příspěvek od MilAN »

ladar píše: Našel jsem teď zas něco jiného, je ve spreji a je na něm označení MOTIP black matt - limited edition 2016.
Ideální na malé části, tubusky, redukce atd., kde se nehodí tapeta.
Tyhle "matné spreje! jsou ale proti "tabulovkám" a doporučeným matovkám dostli lesklé.
A obecně , pro nátěr štětcem je dobré tyhle matovky trochu více naředit, aby nevznikala silná vrstva , kde se potom matovadlo usadí na materiálu a na vrchu vznikne lesklejší film. Je lepší je ale ve slabých vrstvách stříkat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#87

Příspěvek od Howking »

Objevil jsem jedno kouzlo sametky (asi to tu možná už kdysi i padlo, ale nenašel jsem - jen bych se divil, kdyby ne). Šíleně chytá vlhkost. I v totální mlze se sekundár nezarosí i bez vyhřívání. Vše se vsaje do toho černého ručníku v tubusu :-D. Jen je třeba pak doma tubus nezadeklovat a nechat vyschnout, protože ráno je zase naopak zarosený i primár.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#88

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem si koupil mimo toho jelena z Německa matovou "parádu ve spreji" z Lidlu ve výprodeji za 45 kč, je to sprej který má chránit podvozky aut proti omlácení štěrkem a nějaké další reklamní žvásty jsou k tomu jako pohádka. Ale na různé dokončovací práce kde o matnost tolik nejde je to dobrá věc. Pokud to ještě není zaschlé přejel jsem to strukturovaným válečkem a barva je opravdu matná, prostě bez odlesků.

Prostě mě se osvědčil váleček...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ahonz
Příspěvky: 8
Registrován: 24. 09. 2016, 10:50
Bydliště: Jistebník

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#89

Příspěvek od ahonz »

Jen pro zajímavost přikládám srovnání několika černých materiálů, včetně toho nejčernějšího na světě (Vantablack). Foceno mobilem, osvětleno 500W halogenem vzdáleným 1,5m, úhel dopadu cca 45st shora, mobil pod úhlem 45st zleva.

Honza
Přílohy
black_comparison.jpg
black_comparison.jpg (311.27 KiB) Zobrazeno 5683 x
LB 12", Mark V bino
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#90

Příspěvek od Cztwerec »

Zajímavé srovnání. Koukal jsem na ten Actar a dělá to Edmund Optics.
Lectorem iustus...
Odpovědět