Úprava povrchu součástí

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

Úprava povrchu součástí

#1

Příspěvek od Jura_S. »

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s "homemade" povrchovou úpravou používaných kovových částí ? Konkrétně se zajímám o Elox hliníku nebo povrchovou úpravu (Elox) duralu. Dají se tyto úpravy provádět v domácích podmínkách třeba jak je uvedeno tady - http://www.gsxr.wz.cz/lesteni.htm ?? Myslíte že je to použitelné ?
Jirka
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Úprava povrchu součástí

#2

Příspěvek od MMys »

Jo, doma to jde, já jsem to kdysi také dělal, eloxoval jsem bratrovi válec a hlavu na modelářský spalovací motor, a nějaké součástky (chladiče pro sebe). Je nutné bezpodmínečně dodržet všechny tam uvedené věci, hlavně to uchladit a před barvením nesahat na eloxovaný povrch, jinak se neobarví v místech, kam se sáhlo. Kritické je připojení objektu na +. Mě se neosvědčilo jenom zavěšení na hliníkový drát, protože když se předmět již trochu naeloxoval, přestávalo to vést (elox je špatně vodivý). Použil jsem metodu, že jsem do výrobku, v místě kde to nevadí, navrtal dírku, a zalisoval tam asi 2mm tlustý hliníkový !!! (to je nutnost, jiné kovy to sžere a věc upadne) drát. Taky do bré je tam vyříznout závit (do díry i na drát) a sešroubovat to
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Úprava povrchu součástí

#3

Příspěvek od FunTomas »

Jura_S. napsal: Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s "homemade" povrchovou úpravou používaných kovových částí ? Konkrétně se zajímám o Elox hliníku nebo povrchovou úpravu (Elox) duralu. Na konci stranky som nasiel aj odkaz, ktory som ti chcel povodne poslat.

http://www.focuser.com/atm/anodize/anodize.html

Ako vidis, da sa to urobit, no ja som si to odniesol do nejakej firmy, kde to robia komercne. Je to podla mna lacnejsie a rychlejsie ako sa s tym babrat doma. Elox hlinika stoji tusim 10 sk/dm stvorcovy.

Ak to uz budes robit podla toho ceskeho navodu, tak vedz, ze vzdy!!!! sa leje kyselina opatrne do vody a nie naopak!!!! a hlavne to plati pre kyselinu sirovu.

Vela zdaru a dufam, ze neskoncis takto :finger:

;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Úprava povrchu součástí

#4

Příspěvek od peta »

FunTomas napsal: no ja som si to odniesol do nejakej firmy, kde to robia komercne. Je to podla mna lacnejsie a rychlejsie ako sa s tym babrat doma. Elox hlinika stoji tusim 10 sk/dm stvorcovy. nevite nekdo o podobne ceske firme, ktera dela elox i pro maloodberatele?
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava povrchu součástí

#5

Příspěvek od midars »

Vyzkoušel jsem povrchovou úpravu železa (oceli) niklováním přípravkem Niklík v domácích podmínkách. Vše proběhlo O.K.. Lze niklovat i měď a hliník (nevyzkoušel jsem). Pokud se roztok nevyčerpá dá se použitý dlouhodobě skladovat v plastovém kanistru (konzultováno s výrobcem). Vlastní příprava a niklování zabralo cca hodinu, následné tvrzení v troubě 3hodiny.
DSC_1632orez.JPG
DSC_1632orez.JPG (467.67 KiB) Zobrazeno 1665 x
Firma nabízí i přípravek na černění železa (oceli) přípravkem Brunigal S. To jsem zatím nezkoušel.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Praxus
Příspěvky: 193
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Úprava povrchu součástí

#6

Příspěvek od Praxus »

Na hliník koupíš přípravek na domácí elox , mám to doma myslím to je Black Line nebo tak nějak.
Jsou to 3 lahvičky kyselina ,mořidlo, zásada , .....funguje to ,ale je to brutálně žíravé svinstvo a to smrdí jako kráva , doporučuju dělat venku ....musí se na 100% !!!! dodržet tam napsaný postup jinak to je flekaté .
Rukavice , brýle atd. snad jako nutnost zminovat nemusím 8-)
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava povrchu součástí

#7

Příspěvek od midars »

Kde černě eloxujete? Potřeboval bych pár kousků, které jsem si nechal vyrobit (Al slitiny 6063 a 6082). Radil jsem se i s prodejcem eloxovacích sad a doporučil mi raději použít služeb nějaké profi firmy. Ty sady, že jsou spíše na drobné opravy.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět