Tuhý držák sekundáru

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#1

Příspěvek od Duk »

[quote author=Konihlav link=board=dalekohledy;num=1211306954;start=30#35 date=06/17/08 - 11:52:10] navic ma pavouk jistou pruznost a kdyz prestanes utahovat/povolovat, tak se to stejne o milimetr hne a jsi zas mimo stred :-/
/quote]

Pokud je to tak, pak jediné řešení je něco podobného jako na obrázku dole.
Jsem s ním naprosto spokojen ;)

AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Tuhý držák sekundáru

#2

Příspěvek od AlesU »

Konihlav napsal: AlesU: otazka zni co je to pomerne presne. Ja rikam plus minus milimetr dva max tri ;D i kdyz tusim, ze to lip jit musiAha, já myslel, že máš odchylku třeba cenťák Můj lasre.kolimátor nemá úplně ostrý a ohraničený paprsek, takže tam určitě budu mít obdobnou nepřesnost 1-3mm .To je podle mě dostačující.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#3

Příspěvek od Duk »

Dle mého názoru je daleko víc podstatnější, aby se zpětný paprsek (z primáru přes sekundár) vracel přesně do míst odkud vyšel, než je-li rozdíl o 2-3 mm mimo praktický střed primáru.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Tuhý držák sekundáru

#4

Příspěvek od michal.b »

AlesU napsal:
Aha, já myslel, že máš odchylku třeba cenťák Můj lasre.kolimátor nemá úplně ostrý a ohraničený paprsek, takže tam určitě budu mít obdobnou nepřesnost 1-3mm .To je podle mě dostačující.
Prumer relativne bezvadneho obrazoveho pole je pri svetelnosti f/4 pouze 1.4mm, pri svetelnosti f/5 pak 2.8mm, takze pokud se ustrelite o "par milimetriku", muze byt takova kolimace nedostatecna. Proto je vhodne doladit to primo na hvezde.

Duk napsal: Dle mého názoru je daleko víc podstatnější, aby se zpětný paprsek (z primáru přes sekundár) vracel přesně do míst odkud vyšel, než je-li rozdíl o 2-3 mm mimo praktický střed primáru.

Potom budes mit sice primar presne nastaveny, ale ve spatne poloze. Pokud spolehas pri kolimaci primaru na laser, je nutne, aby odraz nastaval co mozna nejpresneji ve stredu paraboly.

Pokud je to tak, pak jediné řešení je něco podobného jako na obrázku dole.
Jsem s ním naprosto spokojen Wink
Neni nad poctivou kovarskou praci ;D Jenom ty difrakcni krize...
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#5

Příspěvek od Duk »

michal.b napsal:




Neni nad poctivou kovarskou praci ;D Jenom ty difrakcni krize...

Kovařina rozhodně ne ;), a ty difrakční kříže...., no nevím, myslím v normě ::)

http://sweb.cz/duk.duk/zaost%C5%99en%20Arcturus.jpg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Tuhý držák sekundáru

#6

Příspěvek od MilAN »

michal.b napsal:

Neni nad poctivou kovarskou praci ;D Jenom ty difrakcni krize...No, někdo je tam nemá,  a tak si kvůli tomu zase natahuje špagáty před refraktor ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Tuhý držák sekundáru

#7

Příspěvek od mi. »

Kovařina opravdu ne , odhadem: technologické operace řezání (možná stříhání) a svařování  ;)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#8

Příspěvek od Duk »

mi. napsal: Kovařina opravdu ne , odhadem: technologické operace řezání (možná stříhání) a svařování  ;)
NO JISTĚĚĚĚ   ;D

Jl. materiálu 2,5mm
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Tuhý držák sekundáru

#9

Příspěvek od mi. »

Tady jsem si dovolil, udělat takový malý rastr pro někoho komu by se Dukova práce líbila. Možná by to mělo být v ATM, ale co .) http://files.twilight-zone.cz/kriz.pdf
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#10

Příspěvek od Duk »

To je přesně ono, stačí doplnit pouze proměnné.
Stálo by za to přesunout do ATM.
A možná i celé toto téma.
Je to na moderátorech.
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Tuhý držák sekundáru

#11

Příspěvek od mi. »

Přesně tak... neměl jsem chvilku co dělat tak jsem to v Inventoru črtnul  ;) Vše je to odhad, proto si každý své průměry a hodnoty dosadí sám  :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Tuhý držák sekundáru

#12

Příspěvek od MilAN »

Pokud se udělá takovýto prstenec na sekundár, je snad až trestuhodné neudělat justážní šroubky až na obvodu prstence.  Kolimace je potom daleko přesnější a jemnější, stabilita  seřízení  je výrazně vyšší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Tuhý držák sekundáru

#13

Příspěvek od Duk »

:o tak takhle daleko jsem se skutečně nedostal Milane.
Možná škoda, sice mě proztím nenapadá řešení, možná bych musel udělat tu obruč podstatně menšího průměru.
Já to vyřešil tedy klasicky, ty tři červíci jsou pro nastavení hloubky uložení a to ostatní je klasika, kterou není nutno dál komentovat.



Ještě tak mě teď při dokončování příspěvku nedochází, v čem by vlastně justace celé té obruče byla přínosnější? Budu nad tím přemýšlet ;)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Tuhý držák sekundáru

#14

Příspěvek od LukasNestak »

Nedávno som si zadovážil bazarový ďalekohľad N250 s podomácku zosilnením držiakom sekundáru "viď. foto". Myslím že úpravou sa pevnosť zvýšila, ale difrakčné kríže budú až moc výrazné a hviezdy nebudú kruhové "držiaky sekundáru majú hrúbku 5-5,5mm".
Pre úpravu som skúsil kontaktovať MMys, ale má momentálne veľa práce, takže sa to asi pokúsim spraviť sám.
Verím že by som zohnal vhodný kus hliníku + vedel by som o jednom vodnom lúči ktorý mám k dispozícii, ale zamerať a nakresliť si to musím sám.
Nejaká predbežná predstava "viď. foto", ešte som to presne nemeral.
Poprosil by som skúsenejších o zopár rád, prípadne odpovedí na zopár otázok:
- bude stačiť hrúbka obvodového a vnútorného prstenca hr. 5mm?
- bude vhodný rozmer držiakov 3mm x 25mm?
- bude dostatočne stabilné upevniť stredový a obvodový prstenec na jestvujúce otvory pre skrutky?
- presnosť namerania +-0,2mm bude dostatočná?
- na čo si mám dávať najväčší pozor?
Foto na čom som a aká je moja predstava:
Přílohy
pavuk.jpg
pavuk.jpg (258.41 KiB) Zobrazeno 5097 x
pavuk org.jpg
pavuk org.jpg (626.72 KiB) Zobrazeno 5097 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Tuhý držák sekundáru

#15

Příspěvek od vla »

Z té fotky mám pocit, že ramena držáku sekundáru jsou slepená ze dvou pásků. Pokud tomu tak je lze předpokládat nějaké epoxy lepidlo. Vymontovat, ohřát někde kolem 80-100°C a rozdělit. Pokud to půjde budeš už jen řešit, jestli ti 2,5mm ramena budou stačit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět