Zlepšováky

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zlepšováky

#61

Příspěvek od LukasNestak »

Dnes som sa bol trochu pomotať v ALFUNE v Seredi a musím uznať že tam majú pekné kusy hliníku :)
Rovno som si jeden kúpil a trochu vylepšil kruhy "oproti pôvodnej konštrukcii som ich odľahčil o 2,2kg".
Viem že to nie je profi práca, ale aj tak mám z toho dobrý pocit "možno to ešte streknem čiernou farbou pre lepší estetický dojem".
Inak majú tam aj kusy hliníka hrubé 1-10cm, takže verím že sa nájde aj materiál na nového pavúka.
Přílohy
odpad.jpg
odpad.jpg (420.88 KiB) Zobrazeno 3423 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zlepšováky

#62

Příspěvek od MilAN »

Proč to zdvojování kruhů na malý dalekohled?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 13. 12. 2018, 18:17, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zlepšováky

#63

Příspěvek od LukasNestak »

Je to pre N250 + 3" výťah, pôvodne tam boli 4.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zlepšováky

#64

Příspěvek od adam.trhon »

Při prvním pozorování s GSO 300/1500 na originální Dobsonově montáži jsem zjistil, že se dalekohled houpe v uložení:Obrázek
Se strýcem, který umí pracovat s kovem a má přístup k mašinám, jsme to vyřešili následovně:
Obrázek
Stříbrný hliníkový blok je napevno přišroubovaný k uložení ložiska horizontální osy a leží na montáži. Černý železný plát je napevno přišroubovaný k montáži. Hliníkový blok je k železnému plátu přišroubovaný křídlovými šrouby, jejichž vyšroubováním lze dalekohled oddělit od montáže. Jako bonus jsou ručky na přešnášení, bez nich se dalekohled v montáži hodně obtížně nese i ve dvou.

Teď už se Berta v montáži nehoupe, zato se houpe celá montáž :lol: Když chytím dalekohled a lehce s ním zahoupu, je vidět jak se navzájem pohybují desky základny montáže. Ale tady nevím, jak moc to bude vadit (jinými slovy: při jak velikém větru to vadit začne, v bezvětří je to v pohodě), tak to zatím nechávám tak.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšováky

#65

Příspěvek od L@dis »

Je tam vlepeny tenky semis, (je videt i na fotce), ktery se casem vymacka.
Mam to same. Staci vuli necim vymezit. Ja tam jako klinek vsunu 0.5mm silnou pasku z tvrdeho plastu na obe strany a je po vůli. Na vizual v pohode.. i pri slabsim vetru krasne drzi. Nebo vlepit semis znovu, ale o chlup silnejsi.

Pouzivam tuhle montaz skoro 2 roky a nemuzu si stezovat.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zlepšováky

#66

Příspěvek od MilAN »

to:adam.trhon :
myslím, že takovéhle úpravy jdou přesně proti idei Johna Dobsona.On se právě oprostil od klasické alt/azimutální montáže, s pevným uložením a aretací a jemnými pohyby. Žádné ovládání, žádné montování, žádné pevné spojení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zlepšováky

#67

Příspěvek od adam.trhon »

No, možná je to trochu overkill. Na druhou stranu, ačkoliv nepochybuju o tom, že je to hlavně o zvyku, zašroubování čtyř šroubů mi přijde pohodlnější, než tam nasouvat klínky. A ta madla jsou pro mě super. Jak řešíte posuny? My jsme na to nepřišli ani ve dvou. Buď to přenášíme po kolenách, nebo posouváme a rveme trávu nebo na betonu nožičky. A na delší vzdálenosti se musí přenést po částech, což taky není kdovíjaká výhra. Jestli mi teď napíšete, že máte fígl jak s ní žonglovat sám, tak už nevím :lol:

Že to už není čistý Dobson... co nadělám. Pro mě je hlavní, aby to fungovalo. A úpravy byly nedestruktivní, takže pokud se vyskytne nějaký problém, tak můžu odmontovat hliníkové bloky a zkusit štěstí s klínky.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zlepšováky

#68

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše:Jestli mi teď napíšete, že máte fígl jak s ní žonglovat sám, tak už nevím :lol:
.
No a proč je potřeba to přenášet dohromady? Protože jsi to sešrouboval ?
To je to, co ti píšu, že to je proti idei J.Dobsona. On se oprostil od alt/az montáže právě tím, že to není smontovaná montáž,ale 2 samostatné díly, které nepotřebují nijak montovat. Kdežto ty se snažíš z Dobsona udělat Newton na alt/az montáži.
No, já mám Dobsona 400, a nikdy jsem k nějakému přemísťování nepotřeboval ani nic montovat, ani ničí pomoc. Stačí k tomu 2 kolečka a 2 rukověti.Vše se jedním pohybem nasune do boxu a jezdím po celé zahradě sám. Stejně bych ve 2 ráno nikoho k tomu nevzbudil :)
Nevím, co je na tom za zázrak, stačí se jen podívat, jak to dnes dělají ostatní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zlepšováky

#69

Příspěvek od adam.trhon »

MilAN píše:No a proč je potřeba to přenášet dohromady? Protože jsi to sešrouboval ?
Protože se mi příčí dalekohled jen tak někde položit. Jasně, položím ho doma, vynesu montáž a pak přenesu dalekohled... jenže na tom nejsem fyzicky dost dobře na to, abych ho přenesl naráz, takže někde venku ho položit musím. A když ho vynáším z bytu, tak zase musím přes schody, to taky nedám naráz.
MilAN píše:To je to, co ti píšu, že to je proti idei J.Dobsona. On se oprostil od alt/az montáže právě tím, že to není smontovaná montáž,ale 2 samostatné díly, které nepotřebují nijak montovat. Kdežto ty se snažíš z Dobsona udělat Newton na alt/az montáži.
Takže... když jsou tam šrouby, tak už to není Dobsonova montáž. Ale kdybych tam ty jisticí šrouby neměl, tak to Dobsonova montáž je? To mi připadne jako hrozný detail. Kór když ty křídlové šrouby jsou jen jisticí, když je vyšroubuju, tak se dalekohled nerozpadne, normálně funguje dál. Pokud tedy nepřitáhnu aretaci. Která je tam už od výroby, takže to stejně čistá Dobsonova montáž není.
MilAN píše:No, já mám Dobsona 400, a nikdy jsem k nějakému přemísťování nepotřeboval ani nic montovat, ani ničí pomoc. Stačí k tomu 2 kolečka a 2 rukověti.Vše se jedním pohybem nasune do boxu a jezdím po celé zahradě sám. Stejně bych ve 2 ráno nikoho k tomu nevzbudil :)
Nemáte někde fotku?
MilAN píše:Nevím, co je na tom za zázrak, stačí se jen podívat, jak to dnes dělají ostatní.
Zázrak na tom je to, že je to moje, vyhovuje mi to a mám z toho radost. :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zlepšováky

#70

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše:
MilAN píše:Nevím, co je na tom za zázrak, stačí se jen podívat, jak to dnes dělají ostatní.
Zázrak na tom je to, že je to moje, vyhovuje mi to a mám z toho radost. :)
Kdybys to nevytrhoval ze souvislosti, tak vidíš , že reaguji na tu tvoji citovanou větu. A v mém příspěvku si tedy nahraď slovo zázrak slovem fígl - pak už pochopíš, co a o čem píšu. Dobso s nasazovacími kolečky je celkem běžné , dávno používané řešení
.
Dobs.det..JPG
Dobs.det..JPG (187.52 KiB) Zobrazeno 2674 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zlepšováky

#71

Příspěvek od adam.trhon »

MilAN píše:
adam.trhon píše:
MilAN píše:Nevím, co je na tom za zázrak, stačí se jen podívat, jak to dnes dělají ostatní.
Zázrak na tom je to, že je to moje, vyhovuje mi to a mám z toho radost. :)
Kdybys to nevytrhoval ze souvislosti, tak vidíš , že reaguji na tu tvoji citovanou větu. A v mém příspěvku si tedy nahraď slovo zázrak slovem fígl - pak už pochopíš, co a o čem píšu. Dobso s nasazovacími kolečky je celkem běžné , dávno používané řešení
Jo, už jsem to pochopil. Souvislost jsem viděl někde jinde, pardon.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Zlepšováky

#72

Příspěvek od Achernar »

MilAN píše:
adam.trhon píše:Jestli mi teď napíšete, že máte fígl jak s ní žonglovat sám, tak už nevím :lol:
.
Stačí k tomu 2 kolečka a 2 rukověti.Vše se jedním pohybem nasune do boxu a jezdím po celé zahradě sám. .
Jééé, tyhle kolečka bych potřeboval:-((
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět