přenosný dalekohled z Rubinaru

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

přenosný dalekohled z Rubinaru

#1

Příspěvek od koca »

Uvažoval jsem ??? , že bych zkusil přidat okulár k objektivu Rubinar 5.6/500 a vytvořil tak malý, poměrně komfortně přenositelný dalekohled. Nicméně, nejsem zdatný optik, tak se obracím na Vás, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti. Zajímé mě cokoliv: jaký okulár, jak řešit připojení na objektiv atd... Popřípadě, jestli nevíte o nějakém odkazu na stránky někoho, kdo to již má vykoumané.
Díky za tipy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

přenosný dalekohled z Rubinaru

#2

Příspěvek od MMys »

Tak přesně tohle používám. Podívej se na http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/vyb.htm Protože se mne na to již několik lidí ptalo, následující text je kopií vytaženou z E-mailu. Obrázky i tenhle text ti zároveň pošlu E-mailem.

Okulár mám připojen přes zenitový hranol vlastní výroby. Ten má na jedné straně závit M42 - zalepený krátký fotografický mezikroužek (3 - viz fotografie v příloze) koupený v bazaru. Trojůhelníková část (1) je spájená z tzv. cuprexitu (materiál pro výrobu plošných spojů) a zeshora na ni je našroubován dutý váleček (4) vysoustružený ze silonu, do kterého se zasouvá standardní okulár s průměrem 1.25 palce. To nejdůležitější - přesné rovinné zrcátko - dá se koupit u ATC přerov nebo ve Vývojové Optické dílně A.V. v Turnově. Možná se něco takového i dělá celé, ale se závitem na Rubinar jsem to nikde neviděl. Zrcátko (4) je nalepené oboustrannou isolepou ve dně od nějaké plastové krabičky (2) z černého plastu, taky by to šlo spájet z toho cuprexitu. Taky lze udělat zrcátko zalepené přímo do té trojůhelníkové části (1), ale bude se o malinko hůře čistit.

Dlaší věc - jak udělat, aby šel rubinar zaostřit s okulárem. Normálně to nejde, protože se ohnisko dostane jen cca. 45mm za závit. Rubinar se musí rozmontovat, a vyjmout z něj zarážka pro zaostření na nekonečno. Pak jde otáčet dále. a ohnisko lze dostat až cca. 12cm za závit, což dostačuje pro použití okulárů s ohniskovou vzdáleností 4-40mm (mám ověřeno) a možná i více. Popis postupu rozebrání včetně obrázků lze nalézt zde: http://home.t-online.de/home/mmushardt/rb4.htm, není se třeba bát, pokud umíte anglicky, zvládnete to naprosto bezproblémů. Kdyby ne, napište a já vám to pošlu česky. Pokud nepotřebujete vzpřímený obraz, stačí pouze člen na jedné straně se závitem M42x1 a na druhé straně průměrem pro okulár, vhodná délka cca. 40-50mm.

Maximální použitelné zvětšení závisí na kvalitě rubinaru. Ta je podle dostupných údajů dost proměnlivá. Já měl zrovna štěstí na jeden z nejlepších kousků (měl jsem ho jednou na vyčištění ve Vývojové optické dílně v Turnově, tam ho proměřili a prohlásili, že je to jeden z nejlepších, co jim prošel rukama). U mě při použití 4mm okuláru je zvětšení 125x, a obraz je tak na hranici rozumné kvality (což je při takovém průměru objektivu normální). Se všemi dalšími okuláry s delšími ohnisky je obraz bezvadný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

přenosný dalekohled z Rubinaru

#3

Příspěvek od MP »

Take neco takoveho pouzivam, jenom s objektivem Exakta 8/500. Je to jeste mensi a hlavne lehci, nez Rubinar, ma to ale mensi prumer. Pouzil jsem kusy "stavebnice" Astro-T2 od Baaderu, koupene u p. Zahajskeho : redukce M42->T2 a T2 focuser na upevneni okularu ( posuvne, s aretaci, ohnisko se da posadit presne kam potrebujes ). Pak jsem zjistil, ze kdyz z toho objektivu sundam objimku se zavitem, je pod ni zavit T2, takze misto redukce staci pouzit T2 mezikrouzek. Vyhoda je v rychle sestavitelnosti a modifikovatelnosti - prestavba z vizualni konfigurace s okularem na objektiv pro foceni v primarnim ohnisku a nebo na dalekohled s adapterem pro foceni pres okular trva sotva minutu. A do objektivu se nemusi sahat. Nepouzivam ovsem hranol - s tim by to dohaneni ohniska asi bylo horsi.

Pokud jde o kvalitu obrazu, chystam stranku s porovnanim ruznych pokusu o foceni Mesice s pouzitim vselijakych konfiguraci ( pres okular, v prim. ohnisku, pres Barlow ). Az ty fotky poskladam dohromady, dam sem odkaz. Zatim to na pohled vypada, ze objektiv splnuje to, k cemu byl urcen - tedy zobrazovani na kinofilm s rozlisenim kolem 50 car/mm, coz odpovida uhlovemu rozliseni asi 5 vterin, zhrubai 2.5x horsi, nez by byl teoreticky difrakcni limit. Tomu by odpovidalo pouzitelne zvetseni pro vizualni pozorovani asi 40, tedy okular 12mm.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

přenosný dalekohled z Rubinaru

#4

Příspěvek od koca »

Díky za informace. Myslím, že je to přesně to co jsem potřeboval.
Díky MMysi za podrobný návod na stavbu, zatím nevím jestli se do toho pustím, nebo půjdu cestou MPeho, a investuji do komerčních dílů.
Kdybych šel cestou domácího kutila (což je mi bližší, nejenom z ekonomických důvodů), číhá na mě nějaké nebezpečí? Mám na mysli třeba nesouosost otvorů v úhlovém hledáčku, ustavení rovinného zrcátka apod. Je mi jasné, že když otvory nebudou ležet v pomyslné optické ose a zrcátko nalepím ne zcela rovně, bude obraz mimo osu (střed okuláru), tím pádem i klesne optická kvalita. Jak moc je to náročné na přesnost provedení?
Na kolik přijde rovninné zrcátko ? Myslíš, že by šlo použít i zrcátko z vyřazené zrcadlovky, nebo je toto něčím specifické?
Nekoroduje ti cuprextit, nebo jsi to po spájení natřel, nalakoval, odleptal?

to MP: Díval jsem se na stránky Celestronu http://www.celestron.cz/bdr/spc-t2.htm, ale redukci M42>T2 jsem tam neviděl. Je to zamaskované pod nějakým krycím názvem, nebo jsem se díval na špatné stránky?
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

přenosný dalekohled z Rubinaru

#5

Příspěvek od PavelM »

Díval jsem se na stránky Celestronu http://www.celestron.cz/bdr/spc-t2.htm, ale redukci M42>T2 jsem tam neviděl. Je to zamaskované pod nějakým krycím názvem, nebo jsem se díval na špatné stránky?

Určite tu redukci mají ve FOTO-ŠKODA ve Vodičkově ul. asi před měsícem jsem jí tam kupoval. Prodávají jí tam pod názvem Praktika>T2.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

přenosný dalekohled z Rubinaru

#6

Příspěvek od koca »

Ten pan Zahajský, má nějaký kamený obchod, nebo lze ho najítr i na internetu?
To jméno mi nic neříká

[quote author=MP link=board=dalekohled;num=1057575452;start=0#2 date=07/07/03 - 19:10:53] Pouzil jsem kusy "stavebnice" Astro-T2 od Baaderu, koupene u p. Zahajskeho : redukce M42->T2 a T2 focuser  na upevneni okularu
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

přenosný dalekohled z Rubinaru

#7

Příspěvek od PavelM »

Ten pan Zahajský, má nějaký kamený obchod, nebo lze ho najítr i na internetu?
To jméno mi nic neříká
P. Zahajský má ten obchod na www.celestron.cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

přenosný dalekohled z Rubinaru

#8

Příspěvek od MP »

Chvili jsem tu nebyl, takze hromadna odpoved :

- ano, p. Zahajsky = Janek na tomto foru = firma Supra Praha = www.celestron.cz

- mezi adaptery od Baaderu se redukce na M42 skryva pod nazvem "Russen-Adapter"

- jde o pomerne standardni adapter a da se sehnat i jinde

- POZOR, je potreba redukce s vnitrnim zavitem M42 ( na objektiv ) a vnejsim T2, standardni T-krouzek na Prakticu ( ten jsem videl u Skody ) ma zavity obracene - je urcen k namontovani fotoaparatu s M42 na dalekohled ( adapter ) s T2, my potrebujeme montovat prislusenstvi dalekohledu s T2 na objektiv s M42

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Walter
Příspěvky: 20
Registrován: 04. 07. 2002, 23:02

přenosný dalekohled z Rubinaru

#9

Příspěvek od Walter »

Podobné paramety ma Soligor 500/5,6.Prodejna je v Pardubicich,ale teleobjektiv na sklade nema,novy stoji kolem 13000Kc.A to asi nebude to prave.Mel jsem moznost podivat se s upravenym objektivem okularem 4mm na Měsíc.Paradni ,ale stativ za moc nestal a tak jsem se bal i dychat abych nerozklepal obraz.S 10mm okularem je lepší i pozemni pozorováni.10mm je TAL od Skody,mohu doporucit.Redukci ,uhlovy hledacek a dalsi sezenes u Skody,jak je psano ve foru.A jeste to chce kliku sehnat objektiv v bazaru za mensi peniz.
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

přenosný dalekohled z Rubinaru

#10

Příspěvek od filomena »

Slo by použít Rubinar 10/1000 videl jsem novy za 6999Kc ????
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

přenosný dalekohled z Rubinaru

#11

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě že šlo, ovšem světelnost je nejvýše f/10, při použití zenitového hranolu a posunutí ohniska dále ještě klesne. Takže je to spíše na jasnější objekty.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

přenosný dalekohled z Rubinaru

#12

Příspěvek od vla »

Vlastním Rubinar 100/1000, používám ho pouze k pointaci, jinak jen slunce, měsíc a planety a některé hvězdokupy, v této oblasti perfektní, na ostatní se opravdu nehodí. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

přenosný dalekohled z Rubinaru

#13

Příspěvek od T.o.m »

Tak, tak, v Praze v jednom obchodě na fóru již zmiňovaném prodávají i Rubinary - mají ten 100/1000 za 6990 a teď by měli dostat ten f500 se sv. 5,6, což by byla parádní volba. ::)
Tom :hi:
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

přenosný dalekohled z Rubinaru

#14

Příspěvek od david ba. »

Ahoj, uz nejakou chvili o takovem dalekohledu uvazuji. Laka me hlavne ta velikost. Jsem ale v astronomii uplny zacatecnik a tak se chci zeptat co vlastne muzu od takoveho dalekohledu ocekavat, co vlastne uvidim? A jaky bude rozdil mezi 5.6/500 a 10/1000? Ta 1000 ma zase vetsi prumer objektivu, ne?

Dik David
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

přenosný dalekohled z Rubinaru

#15

Příspěvek od koca »

Podle jednoho prodavače fototechniky v Ostravě, lze Rubinary koupit v Českém Těšíně, ale na polské straně. Ti z Vás co neví, tak v Těšíně je velká burza všeho na co si vzpomenete. Podle prodavače tam je stálý stánek, kde se dají tyto objektivy koupit, jsou to fungl nové kousky dovezené přímo z Ruska. Už jsem párkrát na burze byl, dají se tam koupit kvalitni ruské triedry, ale na objektivy jsem nikdy nenarazil.
Můžete někdo tuto informaci potvrdit či vyvrátit?
Prý tam na to jezdí "hvězdáři z Ostravy".
Odpovědět