Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#391

Příspěvek od BerFull »

Ja to robím takto, 1x do roka, podla bordelu na optike.
1. Do 5L teplej vody okolo 40°C , nakvapkám obyčajný jar, 10-15 kvap, pomiešam.
2. Vložím zrkadlo, nechám v ňom 10 min.
3. Dám si pivo.
4. Po 10. minúte jemne utieram zrkadlo v tej istej vode a pod vodou, s čistiacou utierkou na okuliare, ktorá je vyrobená z mikrovlákna.
5. Opláchnem vlažnou vodou z vodovodu celé sklo, kotúč.
6. Opláchnem destilovanou vodou hlavne zrkadlo.
7. Zrkadlo položím vertikálne na stôl a nechám odkvapkať.
8. Menšie kvapôčky ktoré ostanú na zrkadle vyfúkavam klystírovým balónikom.
9. Nechám aby to celé samo uschlo. Neutieram ! nesuším !
10. HOTOVO ;)
Mimochodom práve dnes som čistil 200 mm zrkadlo, priložím aj pár foto :arrow:
Přílohy
d.jpg
d.jpg (10.23 KiB) Zobrazeno 3127 x
c.jpg
c.jpg (336.02 KiB) Zobrazeno 3127 x
b.jpg
b.jpg (55.29 KiB) Zobrazeno 3127 x
a.jpg
a.jpg (64.98 KiB) Zobrazeno 3127 x
Naposledy upravil(a) BerFull dne 11. 02. 2020, 23:14, celkem upraveno 1 x.
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#392

Příspěvek od Artaban »

BerFull : Ten bod 3 je důležitý, to chápu, ale proč čistíš čisté zrcadlo?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#393

Příspěvek od vla »

Protože každý bordel na zrcadle snižuje dosah a kontrast. Záleží jen na tom kde má člověk hranici. Kdybych nebyl líný čistil bych taky každý rok před zimou, protože hlavně pyl a letní prach se vyplatí sundat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#394

Příspěvek od BerFull »

vla píše:Protože každý bordel na zrcadle snižuje dosah a kontrast. Záleží jen na tom kde má člověk hranici. Kdybych nebyl líný čistil bych taky každý rok před zimou, protože hlavně pyl a letní prach se vyplatí sundat.
Maximálne súhlasím !
Som fotograf, s veľkou obľubou fotím prírodu. Na objektíve fotoaparátu nesmie byť ani náznak prachu, hlavne keď fotím proti svetlu.
Ak sa newton používame častejšie, to zrkadlo očistiť 1x za rok je podla mňa v norme ;)
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#395

Příspěvek od Karell »

Pak jsem asi špatnej astronom. Zrcadlo 305mm zakoupené v roce 2009 jsem neměl potřebu do letošního roku čistit. Nepozoroval jsem při focení žádné změny. Teď jsem teda využil nabídnutou příležitost a dal ho, společně s dalšími 3 zrcadly, do Turnova znovu pokovit. :)
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#396

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Mě by zajímalo, kolik toho má BerFull nakoukáno nebo nafoceno když tady tak fundovaně radí...........
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#397

Příspěvek od LaH »

Karell: Pak jsem asi špatnej astronom. Zrcadlo 305mm zakoupené v roce 2009 jsem neměl potřebu do letošního roku čistit. Nepozoroval jsem při focení žádné změny. T
Asi prostředí bez prachu, pylu a podobně. Nebo také přesný popis pomalu vařené žáby. Můj pohled na věc.
MiniMistr: Mě by zajímalo, kolik toho má BerFull nakoukáno nebo nafoceno když tady tak fundovaně radí...........
Ať čtu jak čtu, text uvedený "Ja to robím takto, 1x do roka, podla bordelu na optike ... " je prostě popis, jak a proč to dělá. Radou se to nazvat nedá. A to se nemá nebo nesmí? Kolik musí mít někdo nafoceno nebo napozorováno, aby mohl opravdu radit? Je to někde v pravidlech?

Vla to napsal jasně. Karell také. Oba jsou v oboru velmi zkušení. Názory mají diametrálně rozdílné, ale oba určitě podložené. Osobně oba respektuji, můj názor je ale bližší kolegovi Vla. Nicméně budu hájit hlavně to, aby to oba mohli svobodně psát. A BerFull také!

Já už přece jen něco málo nakoukáno mám a zrcadla nečistím častěji jen proto, že jsem líný skoro jako Vla :D . Můj názor je, že nánosy na zrcadle, i když zdánlivě zanedbatelné, snižují kvalitu výsledného obrazu. Mohu to napsat jen tak, nebo musím vyčíslit napozorované hodiny? Nebo snad počet lajků někde?
A k tématu - už jsem asi psal, ale zopakuji - nečistoty výrazně urychlují rosení nebo namrzání zrcadel. To mám "vykoukáno", žádné abstraktní měření těchto jevů nemám. U refraktoru, mám zkušenost jen s ED100, to nemohu tvrdit, mám příliš malý vzorek. Ale myslím si, že to bude analogické se zrcadlem.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#398

Příspěvek od BerFull »

Karell píše:Pak jsem asi špatnej astronom. Zrcadlo 305mm zakoupené v roce 2009 jsem neměl potřebu do letošního roku čistit. Nepozoroval jsem při focení žádné změny. Teď jsem teda využil nabídnutou příležitost a dal ho, společně s dalšími 3 zrcadly, do Turnova znovu pokovit. :)
Zato že nečistíš zrkadlo, ešte môžeš byť dobrý astronóm ! Ale keď to máš očistené tak máš 100% obraz. Ak tam máš bordel tak kvalita je 99,999 % ;)
Voľným okom asi rozdiel nevidíš , asi ! Ja sa cítim lepšie kedˇviem že všetko mám v 100% stave. A chcel by som sa ťa spýtať, či by si mi dal presnú adresu do Turnova ? Tú moju 300-ku už mám od roku 1989 :lol: a tiež by už potrebovalo pokovit . Ďakujem ;)
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#399

Příspěvek od BerFull »

MiniMistr píše:Ahoj.
Mě by zajímalo, kolik toho má BerFull nakoukáno nebo nafoceno když tady tak fundovaně radí...........
Petr
Ahoj. Začal som v základnej škole v astronomickom krúžku, a od vtedy s menšími prestávkami stále pozorujem krásy vesmíru. Áno, v astronomickom fóru som tu nový. Som tu preto aby som získal nové skúsenosti, a tie moje odovzdať druhým. Nepovažujem sa za odborníka, som len amatér astronóm.
Môj otec raz povedal, citujem : niekedy aj sprostý človek môže povedať múdru vec , a múdry človek sprostú. Každý má svoju pravdu. No ale môj príbeh sa žačal takto: môj starý otec bol strážnik v JRD a mal dalekohlad 8x50 CCCP :lol: ktorý ešte stále mám :) A raz večer, cez prázdniny, keď sme boli uňho na dvore, a on sa práve vrátil z práce, dal mi do ruky dalekohled aby som mu podržal, kým si dá dole bakanče. Bola už tma, a ja som v tedy dal dalekohlad k oku a pozrel som hore na oblohu :o Na ten okamih nikdy nezabudnem ! Od vtedy ked sme boli u starého otca, som si stále pýtal dalekohlad, aby som mohol kuknúť na ten božský výtvor. Láska na prvý pohlad ;)
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#400

Příspěvek od amil »

BerFull,čistím to jako ty a je to dobrý výsledek.Používám odstátou deštovou vodu v umyvadle 5 kapek Jaru pod vodou setřu jemnými kolečky zdravotními, plochu pak poleju destilkou a dám zrcadlo na stojato a fénem vyženu zbylé kapky.Žádná věda.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#401

Příspěvek od Karell »

LaH píše: A k tématu - už jsem asi psal, ale zopakuji - nečistoty výrazně urychlují rosení nebo namrzání zrcadel. To mám "vykoukáno", žádné abstraktní měření těchto jevů nemám. U refraktoru, mám zkušenost jen s ED100, to nemohu tvrdit, mám příliš malý vzorek. Ale myslím si, že to bude analogické se zrcadlem.
Práší se všude, pylu je také velmi mnoho. Nikdy se mně ale neorosilo či nezamrzlo, při focení využívám komínového efektu, po něm mám zezadu nalepené vyhřívání z automobilového zrcátka a pustím do něho pár watů. Totéž samozřejmě se sekundárem. A ani u 254/1200, který používáme na pozorování a kde bylo zrcadlo nemyté ještě delší dobu, mě špína na zrcadle nedonutila k zamyšlení se, že by mě nějak omezovala vizuální zážitek :)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#402

Příspěvek od Karell »

BerFull píše: A chcel by som sa ťa spýtať, či by si mi dal presnú adresu do Turnova ? Tú moju 300-ku už mám od roku 1989 :lol: a tiež by už potrebovalo pokovit . Ďakujem ;)
Preciosa, a.s. - závod 4, Sobotecká 761, 511 01 Turnov, tel.: 481 321 304
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#403

Příspěvek od LaH »

Karell píše: Práší se všude, pylu je také velmi mnoho. Nikdy se mně ale neorosilo či nezamrzlo, při focení využívám komínového efektu, po něm mám zezadu nalepené vyhřívání z automobilového zrcátka a pustím do něho pár watů. Totéž samozřejmě se sekundárem. A ani u 254/1200, který používáme na pozorování a kde bylo zrcadlo nemyté ještě delší dobu, mě špína na zrcadle nedonutila k zamyšlení se, že by mě nějak omezovala vizuální zážitek :)
Patří to jinam, ale nedá mi to - jako zavilý fanda temperace optiky mi vyhřívání primáru z jedné strany připadá nepatřičné, skoro zločin. :D Nicméně, někde jsem to viděl běžně prodávat v různých velikostech, tak to asi nějaký smysl má a destrukce optické plochy se neřeší. Třeba když musím pod dobrou oblohou předčasně skončit s perfekně vytemperovaným (berte s rezervou), leč oroseným nebo namrzlým primárem, to bych snad tu temperaci "trošku" obětoval.
Mám už teď dva roky možnost dalekohledy vystrčit večer ven a průběžně se chodit koukat, jak se s temperací mění kvalita obrazu. Pořád zažívám totéž - min. hodinu (ale nesmím zapomenou pustit ventilátor!!) je to pro mne nepoužitelné. A potom pustit vyhřívání primáru? U sekundáru jsem s tím smířený.
Já to snad budu muset vyzkoušet, abych si ten negativní názor potvrdil nebo vyvrátil. Nezkoušel jste někdo dát k ventilátorům odporový drátek a udělat z nich tak slaboučký fén?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#404

Příspěvek od Karell »

Přece nemusím vysvětlovat, že stačí nepatrné ohřátí a efekt je dokonalý. Netemperuji to pořád, jen po skončení pár desítek minut až jednotek hodin. Do dalšího večera je dávno vytemperováno. Deformace optické plochy nastat nemůže, jak jsem psal, při 12V a 12W výkonu do toho pustím maximálně 4V.
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#405

Příspěvek od BerFull »

Karell píše:
BerFull píše: A chcel by som sa ťa spýtať, či by si mi dal presnú adresu do Turnova ? Tú moju 300-ku už mám od roku 1989 :lol: a tiež by už potrebovalo pokovit . Ďakujem ;)
Preciosa, a.s. - závod 4, Sobotecká 761, 511 01 Turnov, tel.: 481 321 304
Ďakujem pekne :!:
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Odpovědět