Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vana
Příspěvky: 50
Registrován: 07. 02. 2006, 01:55

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#31

Příspěvek od Vana »

Prosím o zkušenosti a rady k čištění optiky astrodalekohledů
Můj aktuální problém - s novým Newtonem 300 jsem pozoroval v mrazu a po skončení a přenesení do teplejšího prostředí na hlavním i sekundárním zrcadle zkondenzovala voda do velkých kapek. Po odpaření ale po nich zůstaly výrazné skvrny, které teď potřebuji šetrně odstranit.

Prosím i o radu, jak dalekohled ošetřit po přenesení z mrazu do místnosti, aby ke kondenzaci pokud možno nedocházelo.
Horal

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#32

Příspěvek od Horal »

Pozoruji v -15°C a na dalekohledu mám po takovém pozorování 2mm námrazu. Takže vychlazený je pořádně. Dalekohled potom nepřenáším rovnou do bytu, kde je velmi teplý a většinou velmi vlhký vzduch. Položím ho vodorovně v místnosti (taková malá dílna), ve které je tak 10°C, ale hlavně je tam sucho. Vodorovně proto, aby případná zkondenzovaná voda na držáku sekundáru nebo na okulárovém výtahu nekapala na primární zrcadlo. Zaroveň zakryju oba konce dalekohledu látkovými návleky, které jednak zabrání pronikání teplého a vlhkého vzduchu dovnitř tubusu a zároveň nepropouští tolik prachu. Takhle nechám dalekohled alespoň hodinu. Pak ho normálně přenesu na jeho stabilní místo v bytě a ještě se mi nestalo, že by mi na zrcadle zkondenzovala voda tak, aby vytvořila kapky a mapy.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#33

Příspěvek od MP »

Prvni a nejdulezitejsi rada : pokud to vyrazne nezhorsuje kvalitu obrazu, tak necistit. Kdyby mi vadila kazda zaschla kapka, musel bych zrcadlo cistit snad po kazdem pozorovani a to abych jej pak daval kazdou chvili znovu pokovit. I to nejsetrnejsi cisteni optickemu povrchu zrovna dvakrat neprospiva a proto cistit jen tehdy, kdyz je to opravdu nutne.

A ted k tomu, jak cistit zrcadlo : mne se osvedcilo oplachnuti destilovanou vodou ( radeji opravdu destilovanou, napr. z lekarny a ne jen demineralizovanou z drogerie ) s kapkou smacedla na prani filmu ( nedela to kapky a nezanecha stopy ). Oplachnuti nekolikrat opakovat a pokud je to opravdu nutne, tak k setreni hrubsich necistot pouzit jemny hadrik na optiku nebo vatu, zasadne pod vrstvou vody a bez tlaku. Posledni oplach delam cistym isopropylalkoholem, po vyschnuti nezanecha mapy.

A na zaver rada, jak zabranit tvorbe map : po preneseni dalekohledu do tepla nesundavat krytky, naopak treba i zabalit tubus do igelitu. Kdyz se studeny vzduch uvnitr tubusu ohreje, tak ma nizkou relativni vlhkost, takze se optika neorosi, naopak rychle vyschne.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vana
Příspěvky: 50
Registrován: 07. 02. 2006, 01:55

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#34

Příspěvek od Vana »

děkuji za informace. Jestě jeden dotaz - poškozuje se optická plocha i při čištění pouhým oplachem, tedy bez mechanického doteku?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#35

Příspěvek od MP »

Vana napsal: poškozuje se optická plocha i při čištění pouhým oplachem, tedy bez mechanického doteku?Ne, pokud se oplachuje setrne a pripadne uvolnene necistoty se nesmykaji po zrcadle ( lepsi viditelne zrnko prachu, nez neviditelny skrabanec 10cm dlouhy ). Hlavne nestrkat pod vodovodni kohoutek :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

V magazine Night Sky Jan/Feb je na strane 64 clanok o cisteni optiky:
http://www.nightskymag-digital.com/nightskymag/200602/

kliknite priamo na obalku, kde je nadpis: Clean Your Optics Safety
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#37

Příspěvek od Maros »

Tak prave v tom linku je cistenie zrkadla pod tecucou vodou:-).Vlastne som sa chcel spytat,do akej miery vlastne vadi,nejaky skrabancek na optike?Ukaze sa to nejako pri pozorovani,alebo je to len kozmeticka chybicka krasy?Pytam sa preto,lebo na starsom dalekohlade (refraktore)nejake tie skrabanceky su,ale nijako som priamo nespozoroval zhorsenie kvality,alebo nejake ine vady pri pozorovani.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#38

Příspěvek od MP »

Z takoveho skrabance se vetsina svetla rozptyli daleko od opticke osy, takze z pohledu okularu to vyjde nastejno, jakoby ta cast optiky byla cerna. Navic to rozptylene svetlo se muze odrazet v tubusu a snizovat kontrast. Proste mame o trochu svetla mene. Pokud je to jeden skrabanec, tak je jeho plocha vzhledem k plose objektivu zanedbatelna a zadny pozorovatelny vliv to nema. Ale kdyz se skrabance namnozi, tak uz to je znat. Ty skrabance pritom nemusi byt okem videt.


Obecne zalezi na celkove plose vseho, co narusuje povrch optiky. Prach i ruzne usazeniny nebyvaji moc "kompaktni" a velkou plochu nemaji, proto to cisteni nemusime prehanet. A pri cisteni jde zejmena o ty skrabance - maji vetsi plochu, nez treba zrnko prachu, ktere je zpusobilo a zustavaji naporad, s kazdym cistenim se mnozi. Proto je dulezite cistit optiku tak, aby se uvolnene necistoty nesmykaly po optickem povrchu. Co je platny specialni mekky hadrik na optiku, kdyz s nim pri cisteni pritlacime tvrde zrnko prachu ...

A dalsim zdrojem skrabancu mohou byt necistoty v tom, co pouzijeme na cisteni. Nejen, ze z vodovodniho kohoutku bezne letaji tvrda mikroskopicka zrnka rzi a vodniho kamene, ale treba v trysce spreje se stlacenym plynem muze byt necistota, ktera je pak vysokou rychlosti vystrelena proti optickemu povrchu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
perna
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2006, 06:54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#39

Příspěvek od perna »

Vážení, koupil jsem před nějakým časem dobsona a vzhledem k tomu, že primární zrcadlo je poněkud špinavé od zarosování, chtěl bych toto zrcadlo aspoň trochu očistit. Existuje nějaký šetrný způsob? Nebo to mám nechat tak jak je?
Děkuji za radu.
Perna
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#40

Příspěvek od mkcz »

Pokud to není vyloženě nutné, tak je lépe nečistit. Ale já už jsem čistit musel a to pouze proudem kapaliny - tedy na vlastní zrcadlo jsem ničím nesahal. K odstranění ulpělého prachu, pylu, nečistot a odmaštění jsem použil roztok jarové vody (v plastové láhvi s dírkou v zátce) a k finálnímu oplachu jsem si v lékárně objednal vodu zbavenou prakticky všeho (baktérie, minerály atd.) s názvem AQUA PRO INIECTIONE, vyrábí ji ARDEPHARMA a.s., Třeboňská 229, 373 63 Ševětín. Je speciálně vyráběná pro použití do lidského těla a s touto vodou jsem zrcadlo opakovaně opět tlakovým způsobem opláchl. Potom jsem vzal fén a vytlačil zbylé malé kapičky vody ze zrcadla ven. Je to metoda, kdy Ti zůstane zrcadlo naprosto čisté a utrpí minimálně.

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#41

Příspěvek od mmachon »

Také bych se přikláněl k názoru: Nechat to být. Pokud bych to opravdu musel nějak vyčistit, pořídil bych si nejprve balónek, který se popužívá na fotoaparáty a snažil se zo "ofoukat".

Jestli ti to ani tak nedá a  na zrcadle vidíš nějaké zaschklé skvrny, doporučoval by ti si přečíst návod na stránkách Vývojové optické dílny Turnov: http://web.telecom.cz/optikavod/vodc.htm#menu

Odkaz upraven, protože fungují již nové stránky VOD. K potřebné stránce se dostanete přes uvedený odkaz, dále na ČASTÉ DOTAZY --> SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ OPTIKY.
Moderátor.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#42

Příspěvek od mkcz »

mmachon napsal: Také bych se přikláněl k názoru: Nechat to být. Pokud bych to opravdu musel nějak vyčistit, pořídil bych si nejprve balónek, který se popužívá na fotoaparáty a snažil se zo "ofoukat".

Jestli ti to ani tak nedá a  na zrcadle vidíš nějaké zaschklé skvrny, doporučoval by ti si přečíst návod na stránkách Vývojové optické dílny Turnov: http://www.optikavod.cz/vodc.htm#menu
Ano, v tom návodu se uvádí, že Jar může obsahovat příměs silikonových olejů, já jsem tedy upřímně řečeno na tom vyčištěném zrcadle vyjma toho, že bylo perfektně čisté, neviděl žádný nepatřičný film čehokoli (a to jsem jej velmi důkladně prohlédl, zda-li se čištění podařilo) ale možná příště použiju roztok naprosto obyčejného mýdla; třeba bych příště nemusel mít štěstí na normální Jar :).

Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#43

Příspěvek od mkcz »

Zapomněl jsem zdůraznit, že podle mne velmi důležitý moment je nedotýkat se zrcadla resp. jeho odrazivé plochy. Podle mne je lépe zrcadlo čistit výše uvedeným "tlakovým" způsobem dříve, než bude znečištěné přes únosnou mez a bude na něj potřeba použít opravdu poněkud "hrubější" metodu čištění. Tam samozřejmě bude znehodnocení optické plochy větší.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
perna
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2006, 06:54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#44

Příspěvek od perna »

děkuji všem za rady nějak to již podle toho udělám. perna
Uživatelský avatar
pinot
Příspěvky: 111
Registrován: 02. 02. 2007, 17:43

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#45

Příspěvek od pinot »

Jsem asi nešikovnej a tak jsem si u nového Maka upatlal rukou sklo před objektivem. Čím je to nejlepší čistit?
Bresser 10x50,  TS INED 70/420 ED Carbon
Astro Professional LE 3 a 5, SKY UWA 6, Meade SWA 24
Česká Lípa
Odpovědět