Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#16

Příspěvek od MMys »

zkus vyjmutou optiku donést do nejbližší prodejny optiky nebo zlatnictví a nechat vyčistit ultrazvukem. Pokud ani tohle nepomůže, tak jsou zničené antireflexní vrsvy (zreagovaly s něčím v té vodě, nebo se spíš narušily galvanickými pochody ve vlhku)
Nedělej si velké iluze, že by šly dolů. Na druhou stranu, pokud jsou u kraje, nebude to mít na funkci velký vliv.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#17

Příspěvek od Hynek2 »

Ten ultrazvuk to není problém, ten je u bráchy. Antireflexní vrstvy. Domnívám se, že tam snad ani žádné nejsou, leda by byly bezbarvé. Jedná se o starší výrobek. Jsou-li skvrny způsobeny kovy, myslel jsem zkusit na ně jít s nějakou kyselinou, ta kovy rozpouští a se sklem nereaguje ?? Ale zatím pouze teoretizuji. ??? :-/
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#18

Příspěvek od MP »

Ze zrcadla jsem zatim jenom opatrne zametal prach jemnym stetcem na optiku, nalepene spiny tam zatim nemam dost na to, aby mne to vyprovokovalo k myti. Nejsetrnejsi zpusob cisteni je zadne cisteni. Mockrat jsem ale musel cistit ruzne sve stare fotograficke objektivy.

Pozor na pridavani saponatu do vody na myti opriky ! Nektere ( hlavne na myti nadobi ) obsahuji ruzne "lestici" silikonove olejove primesi, ktere vytvori na povrchu leskly film, takze se to sice pekne leskne, ale opticke vlastnosti to zhorsi. Doporucuji skutecne jen cistou destilovanou vodu, v tezsich pripadech lih a v nejtezsich isopropylalkohol. Te vody je potreba hodne a vicekrat to oplachovat, aby se nevytvorily mapy z rozpustenych necistot. A u agresivnejsich kapalin pozor na poskozeni ruznych umelohmotovych a gumovych casti, laku, korozi kovovych casti apod. Zrcadlo je potreba uplne vyjmout se vsech drzaku a okulary radeji nicim tekutym necistit.

Mozna by se do te vody jako saponat dalo pridat smacedlo, pouzivane pri prani filmu. To by nemelo zanechat stopy. Ale zatim jsem to radeji nezkousel.

Misto hadriku nebo vaty pouzivam radeji huste stetce na cisteni optiky, je tam mensi riziko poskrabani. A pokud je ve stetci uz dost prachu, je lepsi jej zahodit a koupit novy, nez jej jen vycistit a riskovat skrabnuti nejakym tvrdym prachovym zrnkem.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#19

Příspěvek od MMys »

Pokud se skutecne dostaly na sklo nejake vrstvy kovovych oxidu, a sklo nema antireflexe, zkus ho vymachat v hydroxidu sodnem. Tim se udajne sundava hlinikova vrstva ze zrcadel pred novym pokovenim. Ovsem nevim rozumnou koncetraci, ale melo by to byt jedno. Se sklem NaOH pokud vim nereaguje. S kyselinami nevim nevim. Nektere druhy naleptavaji i sklo. Snad chlorovodikova, ta by sla. Hlavne ne fosforecna, o te vim, ze se s ni sklo lepta. Radeji pryc od toho.

Ale jak rikam, je to tak hrozne, vadi to necemu ? Vzdyt je to preci u kraju, kde se cocky dotykaly objimek ne ? Ja bych neexperimentoval. Vycistil bych v tom ultrazvuku co se da. A se zbytkem se smiril. Nechtej to mit jako nove. Mohl bys dopadnout hure, nez to je ted.

pro MP - s tim saponatem - dik za upozorneni ostatnim. Ja to vim a tak pouzivam ten obycejny nejlevnejsi jar bez vuni a lesku a podobnych vymozenosti, vlastne asi jen samotny tenzid. To smacedlo na filmy by asi bylo lepsi. Oni se totiz lepe rozpousteji nalepene necistoty a voda taky lepe steka. Se zrcadlem jsem to sice zatim delal jenom jednou (a dlouho zase bude pokoj) ale nijak neutrpelo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#20

Příspěvek od Hynek2 »

Děkuji za rady. Zatím si seženu pouze tu destilku. :hi:
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#21

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: Hlavne ne fosforecna, o te vim, ze se s ni sklo lepta. Radeji pryc od toho.

Pokiaľ ja viem, tak fluorovodíková leptá sklo a nie fosforečná. Navyše k tej fluorovodíkovej je problém sa dostať. Je to podľa mňa najnebezpečnejšia kyselina - žieravina ako čert a výpary prudko jedovaté.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#22

Příspěvek od johnik »

Po dlouhé době vytahuji staré téma-špinavé zrcadlo.Zatím jsem ho vůbec nečistil, ale nános prachu je čím dál tím větší.proto se chci zeptat, zda zrcadlo špinavé od prachu snižuje jen limitní magnitudu, nebo zda i nějak "znekvalitňuje" obraz(zda by to mohlo mít vliv na ostrost obrazu).

Díky
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#23

Příspěvek od Listy3 »

Je možné použít vzduchový kompresor na suché čištění?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#24

Příspěvek od MMys »

To bych rozhodně nedělal. Ve vzduchu budou zbytky oleje z kompresoru, navíc se vzduch při expanzi ochlazuje a může se to i rosit. O možnosti poškození plochy zrnky nečistot, urychlenými na vysokou rychlost nemluvě.

Navíc, zrcadlo takhle nevyčistíš. Prach a pyl je obvykle po mnoha cyklech orosení - uschnutí přilepený a ofoukat nejde. Ten co jde ometeš štětečkem na optiku, a na zbytek je nutný "mokrý proces". ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Andy

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#25

Příspěvek od Andy »

Možná by šlo zrcadlo kvalitně vyčistit v utrazvukové vaně :-)
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#26

Příspěvek od Maros »

Stetcom na optiku sa ta optika neposkodi?Mna tiez  caka cistenie 127mm achromatu.Trosku sa toho bojim,nerad by som to poskriabal,ale uz je tam toho podla mna dost.Mam stetec od Kodaku,ale ten je urceny na fotaky a dalekohlad ma asi antirefrekcne vrstvy.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#27

Příspěvek od Pavuk_ »

MMys napsal:
...
Mimochodem, když už tu máme Zdeňka. Jednou mi známý utopil při focení Rubinar 500mm, f/5.6. Kdo neví o co jde, je to katadioptrický (zrcadlo-cočkový) teleobjektiv s pěti elementy: 2 zrcadla, meniskus, nějaký další optický člen (evidentně spojka) a nějaký korekční člen na výstupu (asi zplošťovač obrazového pole). Vše samozřejmě s antireflexemi. Nejdřív jsem si myslel, že to vyčistím sám, stejnou metodou jako zrcadlo. Začal jsem na menisku, který to odnesl nejvíc. Ale bez úspěchu. Plochy pokryté antireflexními vrstvami zůstávaly stále flekaté. Tak jsem toho nechal a odvezl to raději do Vývojové Optické dílny v Turnově (odkud mám i zrcadlo) na vyčištění. Když jsem si ho vyzvedával, byl jako nový.

Zdeňku, jak se to čistí ? Ultrazvukem ?

Varování pro všechny: Takovéhle složitější a antireflexními vrstvami pokryté prvky nečištěte doma vůbec. Nejlepší je prevence (krytky, obaly), a když už není zbytí, šup s tím k odborníkům.Mam okular, na ktorom nie je gumova ocnica a stava sa obcas dotknem mihalnicami sosovky.
Po viacerych pozorovaniach (hlavne ked sa do toho pozera viacej ludi, ktory nevedia ako daleko oko pritlacit) sa mi stalo, ze sosovka bola viditelne zamastena (od mihalnic).

Vycistil takou vodickou z optiky na okuliare a fotograficku techniku Veplus http://www.artebel.com/in/publicid.htm , pise sa tam ze je vhodna aj na antireflexne vrstvy). Islo to bez problemov vycistit (je tam zabudovany taky tampon, ktory sa pumpickou navlhci s nadobky). Utrel som to handrickou mikrovlaknovou (Triumph, Made in Japan ;).

Neviem ci to bolo to najlepsie, co som mohol urobit. Poradte please ???
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#28

Příspěvek od zdenek »

Na suche rychle cisteni okularku je asi nejlepsi LensPen.  Lze s nim bez problemu a rizika poskozeni cistit jak ocni cocky okularu, tak i cockove objektivy. (Jen prosim vas JEMNE, zadna hruba sila).
 Pri vetsim znecisteni lze pouzit nejake ty vodicky pro cisteni fotograficke optiky. V tomto pripade ale plati dvojnasob - s citem. Pri rozumnem pouzivani by nemeli kapaliny urcene skutecne na fotooptiku AR vrstvu vyrazneji poskodit (pokud to tedy nema nekdo v planu delat kazdy druhy tyden).
 Cisteni polnich cocek okularu (tech nejblize objektivu), zejmena tech mensich rozmeru ale ani jednim z vyseuvedenych postupu radeji nedoporucuji (alespon ne bez vetsich zkusenosti).

 Resenim (a asi nejkvalitnejsim) je pak asi opravdu ultrazvuk.  Pri vhodne naplni lazne prakticky neposkodi opt. plochu ani AR vrstvu.
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#29

Příspěvek od Jirka54 »

I když o čištění optiky je toho na fóru rovněž dost,
zajímalo by mě, jestli nějak výrazně vadí "mapky"
znečištění objevující se na zrcadle pod určitým úhlem
a vznikající asi kondenzací vody. Nezdá se mi, že by se nějak zhoršovala kvalita obrazu, ale přece jenom
se mi některé části zrcadla zdají dost "zamapované" ;D Nevím jestli po vyčištění se mi
časem neobjeví znovu.

Zdravím Jirka

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#30

Příspěvek od MMys »

Nevadí - mám je tam naprosto běžně, po několika zaroseních a uschnutích jsou tam znovu... Nemá cenu se snažit je čistit, a nemají žádný viditelný vliv na obraz.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět