Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#406

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkný den přeji, asi neexistuje nějaká šetrná cesta jak vyčistit primár v tubusu bez vyjmutí? Jde to o newtona 200/1000.
Foukat tam vzduch nebo lít destilku asi nebudu.
Přečetl jsem si tu dost vašich příspěvků a asi čistit nakonec vůbec nebudu. Spíš bych byl rád za prevenci...jak bych to řekl, aby se mi nerosilo a do těch kapiček se nechytal zbytečně prach a pyl..
Já samozřejmě pozoruji když není primár zamlžen. Pokud je vyšší vlkhkost, jsem připraven topit (ale vyhřívám stejně jen vršek, tedy tubus nad sekundárem a pak pointační hledáček). Po skončení focení tubus zadekluji a buďto je ještě chvíli venku nebo ho odnesu domů, kde je tepleji. Tady právě nevím, jestli se to může nějak zamlžit uvnitř nebo ne..
Pokud jde o kvalitu snímků, tak mám pocit, že mě trochu zaprášené zrcadlo nevadí. Na druhou stranu jsem fotič začátečník, nemám vytuněné snímky jako vy.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#407

Příspěvek od Mash »

Vcera jsem byl pozorovat v Konojedech a prislo mi ze mi dalekohled nejak spatne ukazuje. Vsichni si pochvalovali jaka byla hezka obloha SQM bylo namereny tak 21.2 a me prislo ze mam v dalekohledu nejaky spatny kontrast nez driv, cela obloha mi tam prisla takova presvicena, a mel jsem problem vykoukat nejake detaily v galaxiich napr v M 51 byly ramena videt jen obtizne. Je mozny ze je potreba vycistit zrcadla nebo to muze byt necim jinym? Dalekohled (SW 10'' dob) mam 6 let.
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#408

Příspěvek od MilAN »

To je otázka typu : a myslíte, že mám hlad ?
Tak se na to zrcadlo snad podíváš, ne ? Pokud by měl být nějaký viditelbý rozdíl při pozorování, tak ta zrcadla budou zasviněná tak, že to bude určitě viděl
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#409

Příspěvek od Mash »

:D
Tak mozna to je znameni ze potrebuju vetsi dalekohled, protoze ted jsem si vzpomnel ze jsem v pohode vcera videl NGC 4402 ktera ma 13m
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#410

Příspěvek od PetrŠ »

No já ti nevím, NGC 4402 u M86 jsem ve 150mm vykoukal při 150x zvětšení bočním viděním. Podle SkySafari má 11,93 mag.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#411

Příspěvek od hades »

Podařilo se mi chytnout rukou sklo na mém Astronomik L2 filtru. Zkoušel jsem to vyčistit Isopropanolem ale pořád tam zůstávají šmouhy. Pomohla by ultrazvuková čistička v nějaké optice? Nebo jak to vyčistit?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#412

Příspěvek od MMys »

Lenspen (ten originální od Celestronu, ty ostatní stojí zahouby), a případný zbylý prášek ofouknout. Čistím tím i filtry v DSLR těsně před senzorem.

Ultrazvuková čistička by měla fungovat taky, za předpokladu že mají čistou lázeň.

Funguje i Isopropanol, ale musíš si sehnat fakt čistý, třeba jako mobilní fázi do kapalinového chromatografu (HPLC).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#413

Příspěvek od midars »

Proti protivnému všudy přítomnému otravnému prachu jsem si vyrobil s pomocí místního sklenáře a 3D tisku "digestoř" s filtrem vzduchu, který vhání dovnitř vyčištěný vzduch ( ten bazmek nahoře je čistička vzduchu do auta R-9100 Car Air Purifier).
DSC_1070-webMale.JPG
DSC_1070-webMale.JPG (125.56 KiB) Zobrazeno 3003 x
Uvidím jak se osvědčí.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Majkeen
Příspěvky: 38
Registrován: 19. 06. 2020, 20:57
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#414

Příspěvek od Majkeen »

Za dob mého působení v Eli-Beamlines (Fyzikální ústav akademie věd) jsme zrcadla do vakua a do čistých prostor čistili: Jarová voda, ale nebyl to obyčejný jar na nádobí, ten má v sobě hromadu sraček pro maštění pokožky (stávalo se že na povrchu zrcadel zůstávaly šmouhy) V jarové vodě lehce opláchnout , potom 2x demi voda a následně IPA ale ta 99.9% .
Mezi jednotlivými kroky pro odstranění zbytků vody a nečistot se pomalu ofukovalo stlačeným vzduchem, který byl vyčištěn ve filtrovacích patronach společně s odvlhčovačem.
Pro nejčistší zrcadla se ještě potom používala vymražovačka, což byl přístroj něco, jako lednička, ze kterého foukal ledový vzduch.
Stlačeným vzduchem je třeba vyfukovat postupně, od jedné strany, k protější a člověk vidí i kapky vody, nebo tekutiny, jak postupně s sebou berou i nečistoty.
Katadioptrika 114/900 EQ3 REVUE
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#415

Příspěvek od zdenal19 »

Jsem nový člen, který zakoupil hvězdářský dalekohled Binorum 305/1500 na Dobsonově montáži. Pro začátečníka tvrdý oříšek, ale každý musí nějak začít pokud udělám chybu, bude to jenom na mě, že jsem o tom více nevěděl. Nechci otravovat nějakými otázky vás zkušených snažil jsem se odpověď najít zde ve fóru, nebo někde na internetu třeba videa na youtube, jak u ostatních věcí. Přesto mám dotaz ohledně primárního zrcadla a jeho demontování kvůli čistění.
Samozřejmě doba ještě zdaleka nenastala, když ho mám teprve týden a něco. Pokud přeci nastane doba na číštění někdy a po demontování a očištění zrcadla podle správných instrukcí zde na fóru bude se muset primární zrcadlo po znovu namontování nějak přesně vycentrovat, nastavit? Vím, že demontování sekundárního zrcadla je těžší oříšek a do toho bych určitě nešel i po nějaké době co budu mít dalekohled. ale to primární zrcadlo je častá věc, že někdy po roce a déle se zrcadlo čistí.
Jinak kolimaci nemyslím tu jsem zvládl a je na mnoha místech detailně popsána.
Pokud jde o pozorování zatím začínám přesto jsem viděl krásně Mars s okuláry 9 mm, a Saturn s jiným okulárem se zvětšením 50x a také Měsíc ten moc svítil, ale pohled přes dalekohled mě potěšil. Samozřejmě pozoruji s balkonu na vesnici výhled východní, severní, jižní a západní strana tak do poloviny, což je škoda, poněvadž jižní strana je velice důležitá a zrovna nejlepší planety na sledování (Jupiter, Saturn) jsou nízko nad horizontema dlouho budou. Osvětlená vesnice problém,ale to neovlivním, nebo je to můj problém, že jsem kupoval tak těžký dalekohled. Měl jsem ho i v sobotu venku mimo balkon, ale kvůli počasí jsem šel brzo domů. Manipulace žádná sranda hrozí i poškození raději zůstanu u pozorování na svém balkonu tam problém nevidím, ale to jsem odbočil. Zatím jsem do toho zapálený bohužel zatím hledám rady, které zde na fóru jsou stejně, jako videa na youtube. Pár věcí jsem už zjistil. Uvidím dále. Ptám se na to čistění, poněvadž myslím, že někdy k tomu dojde, abych byl připraven co mě čeká myslím pokud je nějaké seřízení. Děkuji
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#416

Příspěvek od vla »

Buď v klidu, čistění bude aktuální dle používání cca za dva roky při častém pozorování. Primár je uchycen v objímkách a jiný způsob uchycení nelze, takže jen rozebrat, a pak stejným způsobem vrátit. Hlavně nedotahovat šrouby, kterými je jištěno zrcadlo silou, vždy tam musí být minivůle. A pak běžná kolimace.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#417

Příspěvek od MilAN »

Návody na čištění primáru jsi našel, sekundár není problém: povolíš ochycení v pavouku a vyndáš sekundár u s jeho držákem / podložkou. A vyčistíš stejným způsobem jako primár. Namontuješ všechno zpět a provedeš normální kolimaci. To je celé. Nehledej v tom žádnou vědu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#418

Příspěvek od zdenal19 »

Děkuji vám za odpověď. Jsem rád, že to není problém - ještě jeden takový dotaz, i když to sem nepatří, jak jsem do toho zapálený do toho pozorování vytahuji dalekohled 305/1500 Binorum o něco dříve na balkon cca kolem 19.30 hodin nejenom kvůli temperaci, ale také proto, abych udělal kolimaci, nachystal apod. Přesto kolem 20 hodiny už vychází první planeta Jupiter, která je nízko nad jižním horizontem. Teď ten dotaz. Po zaměření v hledáčku cca kolem 20 hodiny vyhledání první planety tj. Jupitera mě v okuláru se zvětšením 50x nelze nic spatřit zdůvodňuji to tím, že dalekohled není dostatečně ztemperován je tomu opravdu tak, nebo je chyba jinde? Později už Jupiter putuje dále směrem na JZ a tam už zavazí stromy takže mě nezbývalo než pozorovat Saturn, který je více vlevo od Jupitera. Pokud jde o okuláry 9 mm tam je to ještě horší tam se objeví první hvězdy až někdy kolem 22 hodiny, myslím si, že je to tím že nemám dalekohled dostatečně ztemperován.
Jinak vyzkouším ten větrák, který je u dalekohledu zatím jsme to nezkoušel. Děkuji za vysvětlení.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#419

Příspěvek od nou »

Obraz v nevytemperovany dalekohlade sa bude vlnit a bude nestabilny ale stale by malo byt vidno. Otazka je ci realne je ten Jupiter vidno z pohladu dalekohladu. Nie raz sa mi stalo ze som nieco videl volnym okom ale dalekohlad uz nie lebo to zaslo za strom.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Čištění optiky

#420

Příspěvek od vogo »

Po třech letech chci zase umýt zrcadlo dobsona, s postupem nemám problém. Ale předpokládám, že tentokrát vezme za své i ten zbytek středové značky co tam zbyl (asi byla papírová nebo co). Nechci po zrcadle čmárat fixou, takže z čeho nejlépe udělat novou značku?

Googlem jsem na fóru nenašel...

Díky.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Odpovědět