AstroBASTL

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

AstroBASTL

#1

Příspěvek od Martin Vyskočil »

V posledni dobe se tu diskutuje nad ruznymi technickymi resenimi mnohdy i za spoustu penez a taky se resi, jaky vliv ma kvalita vybaveni na vysledky. A kdyz uz tu mame vlakno s fotkami svych milacku, krasnych opecovavanych dalekohledu, tak me napadlo vytvorit jakysi protipol, ktery by poukazal i na neco jineho, nez na dokonalou techniku. Mam na mysli nedokonalou techniku, prekvapiva, napadita a momentalni reseni, kdyz treba doma zapomenete nejakou dulezitou komponentu sestavy, ruzna originalni reseni dalekohledu, ruzne kuriozity a vubec vselijake perly, poklady a originaly, ktere se proste musi prezentovat. Zaroven by toto vlakno mohlo byt i urcitym zdrojem myslenek a zvlastnich konstrukcnich, rekneme treba alternativnich, reseni. Tato klenotnice by se mohla postupne rozrustat o nadherne skvosty lidske tvorivosti, technickeho duvtipu i nedokonalosti, kde kazdy kousek je nezamenitelny, originalni a treba i okoreneny spetkou astronomickeho humoru.
8)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

AstroBASTL

#2

Příspěvek od Martin Vyskočil »

A abych to tu nenechal dlouho prazdny, tak vytahnu z historie fora svoje dokonaly technicky reseni aretace dratenny spouste pro Zenita. Tento konkretni kousek vyrobil Cassi a slouzi mu dobre. Vcetne toho meho existuji tedy jiz dva ojedinele exemplare :)

TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

AstroBASTL

#3

Příspěvek od Janek8 »

delam navod na stavbu jednoducheho trubkoveho dobsona. predelat skywatcher 250/1200 na ultralehlehkeho dobsona je prace asi na tyden. snad to brzy dopisu.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

AstroBASTL

#4

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Na nasledujici fotce si muzete prohlidnout 2 veci. Predevsim jak jsem rychle a levne pripevnil refrakturek na montaz a potom jak samotna ASTRO-3 ma nahrazeny puvodni nohy tema trosku silnejsima z EQ-1.
;D


TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

AstroBASTL

#5

Příspěvek od psmolly »

No dobře. ;D
Jako spoušť pro 300D mi při nepřítomnosti (samozřejmě mnou zaviněné)dálkové spouště posloužila guma z kalhot a na ní našitý knoflík. Při použití samospouště to funguje skvěle ;D
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

AstroBASTL

#6

Příspěvek od Duk »

To Martin Vyskočil:

Pěkně připevněnej :D

Pořád lepší, jak zavařovací gumy ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#7

Příspěvek od MilAN »

Vylepšení montáže EQ-5 :
dřevěné nohy na jedno použití při zatmění Slunce (jen pro jednu cestu letadlem)  a protizávaží  určené ke snědení a vypití.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

AstroBASTL

#8

Příspěvek od Risben »


Nouzově vyrobená rosnice z bublinkové fólie na SCT ve spolupráci s Martinem Vyskočilem, při pozorování u Ořechu 15.3. ;).
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

AstroBASTL

#9

Příspěvek od axel »

Martine zaujala mě ta myšlenka databáze nápadu.Dneska bych měl námět na zamyšlení pro ty co experimentují s TEFLONEM možná že je to hloupost ale co když ne .Ušetřilo by to všem dost peněz.O co jde před chvilkou jsem z myčky vyndal takové prkýnko na krajení je bílé z umělé hmoty hned jsem zkoušel co ajak po něm klouže klouže po něm uplně všechno navíc má rýhování které by snižovalo stykovou plochu nevím ale myslím že za nějaký pokus by to stálo pokud myslíš že je to nesmysl tak na to zapomen. axel
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

AstroBASTL

#10

Příspěvek od Vabra »

Zdravim,

mam takovou uplnou blbost, ale protoze mi chvilku trvalo nez jsem na to prisel tak to poustim dal treba to pomuze i nekomu dalsimu.

Pro fotograficke pouziti s DSLR celkem nevhodny 1,25 barlow, ktery je prece jen uz dost "tenky". Na druhou stranu mam celkem slusny fotograficky Telekonvertor 2x zn Soligor, ktery opravdu slusnemu objektivu pomuze dale zvetsit zobrazovany objekt (ne vsechny levne TC maji tuto vlastnost, obcas clovek dostane lepsi obrazek SW interpolaci nez levnym TC).

Bohuzel po pripojeni TC mezi napr. stary Sonar (nebo ED80) a DSLR Canon, dochazi k Error 99 a naslednemu zatuhnuti aparatu od nejz odpomuze pouze vyjmuti baterie. >:(

Funkcnim "BASTLEM" se ukazalo 2x12mm lepici pasky, kterou jsem prelepil kontakty na TC a tim se DSLR vubec nedozvi, ze tam neco takoveho ma a foti/meri stejne jako kdyby tam ten TC nebyl...

Uplne idealni to neni (ukazuje mi tam pro nejjasnejsi hvezdy jeden stredove symetricky reflex), ale pro fotky Mesice a C80-EDR to funguje k me plne spokojenosti.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

AstroBASTL

#11

Příspěvek od ivanmsk »

Ako hovori klasik: "Nouze naucila Dalibora..." tak aj my sme v Turecku na zatmeni riesili problem nespravneho sklonu uchytenia jedneho dalekohladu netradicnou podlozkou. Kedze poruke nebolo nic lepsie, pomohla tvrda slovenska mena - 10 Sk.  ;D
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#12

Příspěvek od MMys »

Vabra napsal: Zdravim,

Bohuzel po pripojeni TC mezi napr. stary Sonar (nebo ED80) a DSLR Canon, dochazi k Error 99 a naslednemu zatuhnuti aparatu od nejz odpomuze pouze vyjmuti baterie. >:(

Funkcnim "BASTLEM" se ukazalo 2x12mm lepici pasky, kterou jsem prelepil kontakty na TC a tim se DSLR vubec nedozvi, ze tam neco takoveho ma a foti/meri stejne jako kdyby tam ten TC nebyl...


Naprosto stejně se chová telekonvertor Sigma 2x, pokud na druhé straně nic nemá. Vyřešil jsem to úplně stejně :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

AstroBASTL

#13

Příspěvek od mpe »

Ačkoliv vím, že podobné adaptace závaží pro mntáže jsou poměrně známé, neopustím si svoji verzi.

Na cestách za tmou se každé kilo počítá...

Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

AstroBASTL

#14

Příspěvek od Stratus »

axel napsal: Dneska bych měl námět na zamyšlení pro ty co experimentují s TEFLONEMMožná, že brzy zmizí teflon i z těchto stránek. Dnes jsem byl na veletrhu AMPÉR a bývalý kolega mi povídal jak jim přišel varovný dopis od firmy DuPont, která požadovala zaplacení licenčního poplatku za používání označení TEFLON, nebo odstranění z webových stránek. Tak tam nyní mají PTFE (Polytetrafluoreten).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#15

Příspěvek od MMys »

Nechápu, jak zmizí ? To jako upravit příspěvky, aby se v nich nevyskytovalo slovo teflon ? To půjde asi dost blbě...

Nehledě na to, že mi nikdo nemůže zabránit někam psát, co používám !

Nebylo to myšleno tak, že oni na jejich WEBu nabízejí pod označením TEFLON něco od jiného výrobce ?

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět