Clony do tubusu newtona

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
jechyn
Příspěvky: 46
Registrován: 07. 01. 2007, 21:36

Clony do tubusu newtona

#1

Příspěvek od jechyn »

Ahoj potřeboval bych poradit nějaký solidní softík na výpočet clon do newtonova tubusu. Popřípadě jestli s tím máte někdo zkušenosti, tak se podělte o nějaké zkušenosti jakej material je dobrej jak tlusté clony mají nebo můžou být atd. Dost mě to zajímá a chtěl bych než vylepim tubus velurem tyto clony vyrobit a namontovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Clony do tubusu newtona

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud je tubus vylepený sametem, stačí podle mne clona před zrcadlem, clona na vstupu, a případně clona na vstupu okulárového výtahu (pokud má takový průměr, že to má význam), abys z celého uvažovaného pole viděl sekudár a co nejméně boku tubusu.

Já osobně nepoužívám žádný SW, ale výkres s krajními paprsky. Nejlépe v nějakém CADu, kde s tím lze dobře manipulovat. Ale stačí i na papír...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Clony do tubusu newtona

#3

Příspěvek od VK »

Jedna clona se také umísťuje do poloviny délky tubusu (resp. vzdálenosti od hlavního zrcadla k přednímu okraji). Slouží k odclonění jednonásobného odrazu od stěny tubusu. Píše o tom např. ROLČÍK, Viktor: Návod k sestavení zrcadlového dalekohledu, Lid. hvězd. Štefánikova, Praha 1934.

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Clony do tubusu newtona

#4

Příspěvek od MMys »

Jenomže po nalepení té semišové tapety tam už o žádném odrazu nelze mluvit, takže tato clona je tam podle mne zbytečná. Naprosto. To mělo význam u matné barvy, která je pod hodně ostrým úhlem dopadu stále znatelně lesklá.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Clony do tubusu newtona

#5

Příspěvek od Duk »

Pokud vnitřek tubusu vylepíš sametkou, nebude ta clona před zrcadlem rovněž zbytečná ::)

V některých knížkách jsem ji viděl nakreslenou, není to však pravidlem. Přesto, asi před rokem jsem o tom mluvil s J. Drbohlavem, který ji rovněž do svých Newtonů neusazuje.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Clony do tubusu newtona

#6

Příspěvek od MMys »

Nebude. Okraj zrcadla většinou není úplně dokonalý, a mám vyzkoušeno, že když se pár milimetrů od kraje schová, obraz není obvykle tak "chlupatý". Fotograficky určitě, vizuálně je to také někdy trošku poznat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Clony do tubusu newtona

#7

Příspěvek od Duk »

Tak to jo, já spíš uvažoval o negativním světle.
Uživatelský avatar
jechyn
Příspěvky: 46
Registrován: 07. 01. 2007, 21:36

Clony do tubusu newtona

#8

Příspěvek od jechyn »

Tak jsem to vylepil velurem a je to paradně černý, nicméně těšil jsem se na sledování překryvu saturnu měsícem a zjistil jsem, že mi hází neskutečný reflexy držák sekundárního zrcadla "ne pavouk" je z lesklého plastu a stačilo mít dalekohled trochu maličko z boku k měsíci a nedalo se na to koukat je sice fajn, že dobson od GSO stojí 13K nicméně je potřeba to celý dodělat.
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Clony do tubusu newtona

#9

Příspěvek od cocky »

Ahoj potřeboval bych poradit nějaký solidní softík na výpočet clon do newtonova tubusu. Popřípadě jestli s tím máte někdo zkušenosti, tak se podělte o nějaké zkušenosti jakej material je dobrej jak tlusté clony mají nebo můžou být atd. Dost mě to zajímá a chtěl bych než vylepim tubus velurem tyto clony vyrobit a namontovat.

V programu nwt25 (jakýsi miniCAD pro návrh newtonů) je také výpočet průměrů clon v různých pozicích. Musíš si ovšem zjistit přesné parametry tvého teleskopu, které slouží jako vstup do programu. Program je ke stažení na http://home.att.net/~dale.keller/atm/ne ... wtsoft.htm
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Clony do tubusu newtona

#10

Příspěvek od JHA - Durko »

Navod na vypocet clon uvadza na svojich strankach ZDENEK

http://astrotechnika.wz.cz/

Tento postup predpoklada poznanie rozmerov tubusu newtona. Ja som narazil na problem, ze neviem dostatocne presne (tak, aby som tomu doveroval) zmerat potrebne parametre tubusu. Osobne neviem, aka presnost pri vypocte musi byt, aby sa vysledok stal za to a preto nemam doveru k vlastnym pokusom v tejto oblasti.
Rovnako ma zatial nenapadol material na vyrobu clon a ani sposob ich uchytenia v tubuse po jeho vylepeni semisovou foliou.
Bolo by fajn, keby sa ti, co s tym maju skusenosti podelili o ne s nami "menej technicky zalozenymi" :)
Btw. Nema to niekto spocitane priamo na SW 254/1200 ? ::)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Clony do tubusu newtona

#11

Příspěvek od VK »

Co se týče přesnosti, tak to není nic mimořádného. Uvažuj normální přesnost, jako při všem ostatním. Takže třeba milimetry.

Když neznáš rozměry tubusu, udělej nejdřív tubus, a potom teprve clony.

Clony lze do tubusu upevnit různě - také v závislosti na tom, z jakého jsou materiálu. Například u dalekohledu mého otce - tj. Newton 158/750 jsou clony kovové, široké 1 cm krát 1 cm. Jsou k tubusu přišroubovány.

Clony z plechu do plechového tubusu jdou zalepit barvou (pokud mají přesný rozměr). Clony z lepenky zrovna tak. Nebo mohou mít po obvodu chlopně ("pacičky"), a ty se mohou k tubusu přišroubovat.

Clony obecně zvyšují tuhost tubusu, a to i když jsou z lepenky. Nebo u překližkového tubusu, tam se jedna clona doprostřed nabízí přímo sama.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Clony do tubusu newtona

#12

Příspěvek od VK »

JHA - Durko napsal: Btw. Nema to niekto spocitane priamo na SW 254/1200 ?  ::)

A Ty máš nějaké problémy s vnitřními odrazy uvnitř tubusu právě tohoto dalekohledu?

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Clony do tubusu newtona

#13

Příspěvek od Duk »

VK napsal:

Clony z lepenky zrovna tak.

Clony obecně zvyšují tuhost tubusu, a to i když jsou z lepenky.

V. K.
Dle svých, né zrovna dobrých zkušeností, tento materiál moc nedoporučuji.
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Clony do tubusu newtona

#14

Příspěvek od JHA - Durko »

to VK:

Kedze zatial este nemam tubus vylepeny semisovou foliou, tak ano, ta farba, ktorou je seriovo nastriekany tubus zvnutra u SW nie je celkom matna a trochu hadze odlesky.

Od clon ocakavam zvysenie kvality obrazu (hlavne kontrastu) - vid spominany web ZDENKA.
Chcel by som urobit obe upravy (vylepenie + clony) naraz, aby som nemusel dalekohlad 2 krat rozoberat. Mozno naozaj nie je po vylepeni tubusu ciernou foliou nevyhnutne robit aj clony, ale preco sa potom davaju clony do vsetkych refraktorov, ktore maju tubus tiez kvalitne vycerneny?
Uživatelský avatar
jechyn
Příspěvky: 46
Registrován: 07. 01. 2007, 21:36

Clony do tubusu newtona

#15

Příspěvek od jechyn »

Takže jsem polepil i držák sekundárního zrcadla a je to paráda. Sice jsem trochu bádal nad tím jak vystřihnout tvar toho polepu, protože je to celý nějaký sinusoidní nebo jak bych nazval  ten vystřiženej  tvar :D, ale povedlo se to. Jenom pro newbiky jako jsem já tu napíšu malý navod jak na to snad to ostatní neurazí.
Je to celkem jednoduché musíte znát průměr sekundárního zrcadla, což v mém případě bylo 64 mm a vynásobíte ho 3,14 čímž získáte obvod držáku přibližně 201 mm. Pak je potřeba si změřit přibližnou výšku držáku od nejspodnější časti po tu nejsvrchnější u mě to bylo 97 mm. Máme tedy tyto dvě hodnoty a vystřihnem si z veluru čtverec 201x97 mm. Vezmeme tento čtverec a u krátké hrany si odlepíme přibližně 3cm krycí folie, kterou ohneme tak, aby nepřekážel je to opravdu potřeba dělá se to pak lépe. Teď už je to jen o šikovnosti strčíte tuto folii do tubusu a nalepíte ji na sekudár, aby to vypadalo, že je nasunutý jakoby v rouře. Potom tuto folii opatrně sundáte, aby jste si nerozhodili kolimaci mělo by to jít celkem dobře. No a teď už je to jednoduché, stačí vzít nůžky a vystřihnout polep podle tvaru, který zanechal držák otisknutý v lepidle tapety. Vystřižený tvar opět nalepíte zpátky na držák.
No a to je konec návodu je to sice taková amatéřina nicméně pokud si to někdo nenarýsuje, tak to asi stejně lépe neudělá navíc není potřeba držák sundavat jen dávejte pozor, aby jste si nějak nehnuli držákama sekundáru či nezapatlali optiku od lepidla. Doufám,  že si to podle tohoto návodu dovedete aspoň trochu představit  ;) já v tom mám jasno  :).
Odpovědět