Clony do tubusu newtona

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Clony do tubusu newtona

#16

Příspěvek od JHA - Durko »

to VK:
Ked som naposledy pozoroval Saturn a mesiac bol pomerne blizko pri nom, pozrel som sa spredu do tubusu (dalekohlad bol namiereny na Saturn) a cast tubusu "krasne" ziarila odrazenym mesacnym svetlom, ta jeho farba ma naozaj daleko od idealu. :)
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Clony do tubusu newtona

#17

Příspěvek od lefi »

Co se týče materiálu clon do tubusu newtona,dobře se mi osvědčila tenká překližka (3mm) , kde vnitřní průměr clony je z jedné strany (té co kouká ven) zkosen (frézován) jakoby do břitu. Na vytvoření kruhového tvaru je nejlépe použít horní frézku s přípravkem na kružnice (určitě mají v každé stolárně).
Dobře drží vlepené silikonem, pozor na kolmost.
Já jsem pro usnadnění montáže, clony pospojoval do takové jakoby klece. Prostě jsem mezi ně přišrouboval tři distanční "špejle" asi 5x5mm tak dlouhé jako potřebná vzdálenost mezi clonami. Tím byla zajištěna kolmost i přesná vzdálenost clon. Celou tuto klec jsem vsunul do tubusu a zalepil silikonem.
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Clony do tubusu newtona

#18

Příspěvek od Vejr »

Jako relativne cerstvy majitel noveho dalekohledu (Newton 150/750) samozrejme premyslim, jak ho vylepsit. Obzvlast kdyz ho momentalne nemohu vencit. Pri hledani inspirace na webu jsem samozrejme narazil na radu informaci o zlepseni obrazu. Sametka do tubusu je jasna a uz jsem si ji i poridil. Jenze pred jejim nalepenim docela uvazuji o nejake te clone, nebot po nalepeni tapety by se tam jiz davala dost spatne. Co jsem pochopil z diskuzi, tak jde predevsim o tri - na vstupu okularoveho vytahu, pred zrcadlem kryjici hranu a na vstupu do tubusu. Mel bych s dovolenim par otazek:
1) clona na vstupu do tubusu je myslena 1. clona v tubusu, nebo clona ve tvaru masky, ktera se umistuje jeste pred tubus (viz. napriklad http://astrotechnika.wz.cz/WWW/KontrTip4.htm)
2) Jak moc zavisi umisteni clony pred zrcadlem? Je mi jasne, ze pri rozmistovani vice clon se rozmery a umisteni pocita (resp. zakresluje), ale v pripade sametky toto odpada, tak jestli nestaci ji umistit treba 1 cm pred zrcadlo a s otvorem deme tomu 2 mm prekryvajici hranu zrcadla. Proc se tak hloupe ptam - zkousel jsem si to podle navodu zakreslovat, ale evidentne jeste vsemu nerozumim, nebot mi vyhazely nesmysly :-)
3) kam se umistuje clona na okularovem vytahu? Uvazuji spravne, kdyz si myslim, ze na tu posubnou trubku, do ktere se strka okular? Druha varianta by byla zevnitr tubusu, ale mam pocit, ze pri zasunuti vytahu bych ji prave tou trubkou zase rychle odstranil...

P.S.: Mate nekdo zkusenosti s lepenim sametky do tubusu maleho prumeru, kam se moc nedaji strcit ruce? :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Clony do tubusu newtona

#19

Příspěvek od MilAN »

Nevím, odkud bereš tu jistotu, že je třeba dalekohled hned vylepšovat. Vidíš nějaké reflexy ? Je vstupní průměr tubusu větší o více než 15 mm než průměr zrcadla ? Pokud ne , nevejde se tam žádná clona. Je vnitřní průměr tubusu větší o více než 30 mm než průměr zrcadla ? Pokud ne , nemá cenu žádná clona v tubusu, protože nic nezacloní. Clona těsně před zrcadlem má význam v případě, že buď je viditelný okraj zrcadla nerovný a dělá reflexy, nebo má lesklou fazetku nebo je kvalita obrazu od kraje zrcadla špatná ( sleštěná či vyvýšená). Potom má význam clona s otvorem o cca 5 mm menším , než je průměr zrcadla.
Clona na vstupu do okulárového výtahu má význam, pokud má rušivý paprsek možnost do otevřeného konce padnout.Uplatní se hlavně při denním pozorování, nebo u otevřenýcj tubusů. Jinak se díváš na černou stěnu tubusu, a to by moc rušit nemělo. Clona určitě nemůže ničemu ublížit , pokud nevinětuje a může být opravdu užitečná(pozorování Měsíce, jasných planet, denní či soumraková pozorování)
Pokud pozoruješ v temném místě, kde neruší světla, není potřeba se těmito úpravami příliš zabývat a dělat z nich vědu. Ani vnitřní plocha tubusu by při nočním pozorování neměla mít podstatný vliv. Přii pozorování za soumraku a při denním pozorování je opravdu důležité, aby byla co nejméně reflexní. DC- fix velurová tapeta bude určitě lepší, než všechny matné barvy. Tohle je úprava, která zvláště u tubusů menšího průměru se vyplatí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Clony do tubusu newtona

#20

Příspěvek od Vejr »

No prave tu sametku tam chci, nebot ta cerna opravdu neni cerna A leskne se celkem dost. O tech clonach jsem uvazoval hlavne z toho duvodu, ze pres tu sametku uz by se pozdeji spatne pridelavali, jinak bych o nich zatim moc neuvazoval. Jen se zkratka snazim myslet trochu dopredu. Tolik na vysvetlenou a diky za odpoved
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Clony do tubusu newtona

#21

Příspěvek od Kami »

Vejr napsal:
P.S.: Mate nekdo zkusenosti s lepenim sametky do tubusu maleho prumeru, kam se moc nedaji strcit ruce? :-D

Chce to trochu šikovnosti.Napřed si spočítat potřebné rozměry a na hrubo ji vložit i s krycím papírem na polepované místo.Po správném ozkoušení ji můžeš nalepit pomoci tyčky. Tapetu svinout na menší průměr a postupným odvalováním plochu krásně polepit. ;)

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
pizvizdik
Příspěvky: 9
Registrován: 05. 05. 2011, 12:46

Clony do tubusu newtona

#22

Příspěvek od pizvizdik »

troska OT, ale, kde na SVK mozem zohnat tu "sametku" tiez by som rad vyciernil tubus
Nikon D300
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Clony do tubusu newtona

#23

Příspěvek od Lukel »

Nevim jak na SK, ale nejakou sem zahledl v Baumaxu. (snad je to ona... priste nafotim)
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Clony do tubusu newtona

#24

Příspěvek od David Svatoš »

Přesně tak. Já ji nedávno kupoval v Baumaxu v Brně..
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Clony do tubusu newtona

#25

Příspěvek od Lukel »

V programu nwt25 (jakýsi miniCAD pro návrh newtonů) je takévýpočet průměrů clon v různých pozicích. Musíš si ovšem zjistit přesné parametry tvého teleskopu, které slouží jako vstup do programu. Program je ke stažení na http://home.att.net/~dale.keller/atm/ne ... wtsoft.htm
Původní web již není dostupný... zde je aktuální:
http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... wtsoft.htm
původní aplikace ke stažení:
http://www.dalekeller.net/ATM/newtonian ... newt25.zip
a zde nová WWW verze programu:
http://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

Clony do tubusu newtona

#26

Příspěvek od liman »

Zdravím , mám dotaz ohledně přiclonění primárního zrcadla. Chtěl bych se zeptat , kam přesně v tubusu vlepit kroužek na přiclonění PZ. Milan
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Clony do tubusu newtona

#27

Příspěvek od MMys »

Až těsně před zrcadlo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

Clony do tubusu newtona

#28

Příspěvek od liman »

MMys díky za odpověď. Milan
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Clony do tubusu newtona

#29

Příspěvek od pedrosanchez »

Je někde manuál jak tam umístit tu clonu? A proč a jak tapetujete vnitřek dalekohledu nějakou sametkou? To z fotek poznáte, že uvnitř tubusu dochází k nějakému odrazu světla? To dělají ve Sky Watcheru špatně tubusy?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Clony do tubusu newtona

#30

Příspěvek od MMys »

Zcela zásadní je ta clona, co schová fasetu zrcadla a ty packy co ho drží. Tím zmizí ty vějířové paprsky kolem jasných hvězd. A ta clona patří přímo přes zrcadlo. Nejlepší je ji chytit přímo pod ty šrouby, co drží ty packy které aretují zrcadlo proti vypadnutí. A pozor, ty šrouby se nesmí moc utahnout, musí to pouze volně ležet a na zrcadle. Jinak se zdeformuje a začne kreslit trojúhelníkové hvězdy.

Sametová tapeta místo původní matné (často spíš polomatné) už je spíš třešnička na dortu, rozdíl v kontrastu je minimální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět