Lamino na ložiska k dobsonu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Lamino na ložiska k dobsonu

#1

Příspěvek od Myval »

Vsude se jako lamino doporucuje Ebony star, ktere ale se uz ale pomerne dlouho nevyrabi. Jako nahrada je lamino Formica F1782 s povrchem quarry, ktere se uz ale bud take nevyrabi a nebo aspon nejde snadno sehnat.

Chtel bych se zeptat jak velky je rozdil v "beznem" laminu a temito specielnimi laminy. V cem jsou tato lamina lepsi? Uplne nejlepsi by bylo kdyby mel nekdo osobni zkusenost.

Ja mam na sve 250tce Ebony star (od Michala Barese - diky), a funguje velmi dobre. Na svoji 114tce mam to nejlevnejsi lamino z OBI, ktere tam meli, a funguje to taky vyborne. To je ale malicky dalekohled kde nepouzivam prilis velka zvetseni. Todle lamino planuju na 400vku (planuju ji trochu vytunit protoze to bude UL do letadla), kde by to uz treba rozdil delat mohlo.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#2

Příspěvek od MilAN »

Ono nejde ani tak o speciální lamina, jako spíš o strukturu povrchu,
Osvědčená struktura pro kombinaci s teflonem je tzv. kancelářská struktura - obchodně spíše pod názvem Pearl,
Pokud vyžaduješ hodně kvalitní lamino desky, pak je potřeba se ptát po typu HPL (vysokotlaké desky)- celkově tvrdší a více odolné proti vodě. Ve struktuře Pearl se dělají i hrany - což se hodí na výšková kola
I v malé kusovce (jeden malý díl) se dá objednat deska v různém barevném i povrchovém provedení Firem, které to udělají, je více- dovolím si tady odkaz na firmu, která dost pokrývá naše území svými prodejnami : https://www.demos-trade.cz/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#3

Příspěvek od PetrŠ »

Není to lamino, ale co na ten UL zkusit použít něco takového?
https://www.onpira.cz/zbozi/otocny-mech ... gIH4_D_BwE
Nějaké zkušenosti s Lazy Susan jsou i na cloudynights. Chce to ale vymyslet nějaké přítlačné brzdičky, aby se to netočilo jak kolotoč.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#4

Příspěvek od Pupak »

To ložisko jsem vyzkoušel a je překvapivě dobré a přesné. Otázka je, jakou bude mít životnost. Je z duralu, takže při větší zátěži asi nic moc. Uvidíme, zatím běhá dobře.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#5

Příspěvek od PetrŠ »

To rád slyším. Chci ho taky vyzkoušet na mojí 450, protože ten pohyb v azimutu mě neuspokojuje. Uvidíme co to vydrží. Ta velikost co potřebuju by měla unést přes metrák a za 540 Kč, tak snad pár let přežije.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#6

Příspěvek od michal.b »

Vhodné HPL lamináty bohužel nejsou moc k dostání, vyrábí se sice asi v milionu různých provedení, ale nic moc co by se podobalo originální Ebony star (tzn. hrubý vzorek, ale hladký/kluzký povrch) :( Všechno je to buď moc jemný vzorek, takže se to "lepí", nebo to má moc drsný/ostrý povrch, takže to drhne.
Ta Formica Quarry/Crystal je OK na menší průměry (cca do 300mm, podle váhy), ale na 400mm/30kg už mi moc dobře nejezdí, musel jsem odlehčovat.
Američani s úspěchem používají materiál kterému říkají FRP (fiberglass reinforced plastic), dávají to třeba na Obsession. Jenomže opět - u nás to není nikde k dostání. Resp. jedna firma která tu dělá obchodní zastoupení výrobce má minimální odběr 200m2 :shock: Je s tím obložený třeba vnitřek vagónů pražského metra.

Obrázek
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#7

Příspěvek od dvader »

Tady jsou struktury, které dělá Egger:
https://www.egger.com/shop/cs_CZ/produk ... /struktury

Něco z toho by nebylo vhodné?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#8

Příspěvek od MilAN »

To už jsem psal, označení Pearl požívá více výrobců a je to je u běžně dostupných lamin jediná použitelná struktura pro kombinaci s teflonem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#9

Příspěvek od PetrŠ »

S podobnou strukturou jako je to lamino výše, mám v azimutu na kolébce mačkaný eloxovaný hliník, jezdí to klasicky na dvou blocích teflonu a funguje to velmi dobře.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 169
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#10

Příspěvek od Myval »

Dekuju vsem za tolik doporuceni!

Dam na MilANovu radu a pokud by to nahodou nefungovalo, tak se vypravim nenapadne do Prahy do metra se zaviracim nozem v kapse si naloupat trochu FRP vrstvy.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#11

Příspěvek od michal.b »

Stačí vzít kousek teflonu a vyrazit k dodavateli HPL otestovat jejich vzorníky. Já to takhle udělal a nebyl s tím žádný problém :)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#12

Příspěvek od LaH »

PetrŠ píše:Není to lamino, ale co na ten UL zkusit použít něco takového?
https://www.onpira.cz/zbozi/otocny-mech ... gIH4_D_BwE
Nějaké zkušenosti s Lazy Susan jsou i na cloudynights. Chce to ale vymyslet nějaké přítlačné brzdičky, aby se to netočilo jak kolotoč.
Tohle by asi šlo použít jako rotační kruhy pro pozorovací Newtony na EQ montážích. Díky za odkaz.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
vranavelika
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 05. 2020, 09:43

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#13

Příspěvek od vranavelika »

Je už to pár měsíců od posledního příspěvku - zkusili jste někdo ten Lazy Suzan na něčem trochu větším? Mám 35cm dobsona vlastní výroby (něco přes 30 kilo) a azimutální pohyb by rozhodně snesl vylepšení. Dnes mi jen teflon klouže po nalakovaném dřevě.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Lamino na ložiska k dobsonu

#14

Příspěvek od PetrŠ »

Já ho teď budu kupovat v průměru 445mm na mojí 450. Hodlám do jara pomalu zprovoznit OnStep GoTo. U dobsona bez pohonu k tomu asi budeš muset vymyslet nějakou brzdu a nastavit odpor (možná by to šlo jen centrálním šroubem). Nedávno jsem to byl omrknout v jedné truhlárně na otočném stole a vypadalo to dobře. Když uvážím nosnost při tom průměru 445mm 120kg a jak se to krásně plynule točilo, tak do toho půjdu. Není to turbína aby dělal miliony otáček, tak snad vydrží.
Nějaké zkušenosti najdeš tady:
https://www.google.com/search?q=Lazy+Su ... nt=gws-wiz
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Odpovědět