Plyn do dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Plyn do dalekohledu

#16

Příspěvek od M_V »

Úprimne, to je realizovateľné keď má človek doma malé laboratórium prípadne hodne dobre vybavenú dielňu. Ale nemyslím, že výveva, tlaková nádoba, ktorá sá zároveň dá vyčerpať do vákua, zdroj inertného plynu s tlakovým regulátorom a ventily k tomu nutné sú súčasťou vybavenia bežnej domácnosti... Principiálne máš samozrejme pravdu (sám mám s podobnými vecami skúsenosti z minulej práce) ale doma na to výbavu proste nemám.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Plyn do dalekohledu

#17

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud chci někam napuštět inertní plyn, tak musím mít jeho zdroj s ventilem a i s regulátorem. Zbytek je v cenové úrovni obyčejných mezikroužků k dalekohledu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Plyn do dalekohledu

#18

Příspěvek od M_V »

Rozumiem ale v kontexte tohoto vlákna, kde sa zakladateľ v podstate pýta, či to môže napustiť zo šľahačkových bombičiek mi to príde trochu ako "hraběcí rada". Myslím, že postaviť improvizovaný glovebox ako navrhoval vla, ktorý sa má zbastliť z kartónovej krabice, gumených rukavíc a potravinárskej fólie, a vysušiť v ňom vzduch je trochu schodnejšie riešenie. Či myslíš, že to nebude stačiť a aj tak sa to bude v mrazoch rosiť?
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Plyn do dalekohledu

#19

Příspěvek od MilAN »

Stačí možná cokoliv, ale tohle vlákno začalo jinou otázkou - a k té jsem se snažil nějak odpovědět.
Já mám všechny okuláry bez inertních plynů a ještě se mi uvnitř žádný nezarosil. Zrovna tak prastaré triedry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Plyn do dalekohledu

#20

Příspěvek od M_V »

No ak chceš byť taký exaktný, tak pôvodná otázka bola aký plyn tam napustiť, nie ako ho tam napustiť... takže z tohoto ohľadu je tá rada tiež mimo. A tie posledné dve vety si mohol napísať rovno na začiatku namiesto toho aby si nás "teoretikov" poučoval ako sa to má robiť v "domácej praxi" ;)
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Plyn do dalekohledu

#21

Příspěvek od MilAN »

Popisoval jsem něco, co lze udělat doma, bez nějakých zbytečných investicí a zařízení. A to proto, že jsem to takhle podobně dělal, a to dokonce s vodíkem a při 70°C. Ale vidím, že zkušenosti se tu nenosí a netřeba je sem psát.
Lepší je teoretizovat, jak to vymrzne v mražáku. Jen tomu chybí ten návod, jak se té vnitřní námrazy potom ze zařízení zbavit. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Plyn do dalekohledu

#22

Příspěvek od dvader »

To M_V:
Tvůj poslední příspěvek by již mohl být považován za neuctivé chování k jinému členovi fóra - kroť prosím své vyjadřování a teoretizování. Děkuji
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Plyn do dalekohledu

#23

Příspěvek od M_V »

dvader: Upozornenie beriem na vedomie.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Hyblos
Příspěvky: 39
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Plyn do dalekohledu

#24

Příspěvek od Hyblos »

Já jsem si nakonec počkal na poslední mrazy a zašroubil jsem to venku při -10°C a myslím že s tím problémy nebudou.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Plyn do dalekohledu

#25

Příspěvek od zdenek »

Par vlastnich osobnich postrehu, ktere vyplyvaji z par let zkusenosti:

1. Pokud mate drazsi pristroj plneny dusikem a chcete to zachovat, obratte se na odborniky. Ano, lze si hrat na hodinare, ale to neskonci dobre a ty "hodinky po dedovi" uz taky nemusi nikdy chodit.

2. V drtive vetsine pripadu (zejmena u tech starsich a levnejsich pristroju) je plneni inertnim plynem minimalne ztrata casu (a trochy penez). Prinos je po par dnech/tydnech prakticky nulovy a naknec tam je stejne obyc. vzduch.

3. Stejneho efektu dosahnete u techto pristroju ostatne i kompletaci napr. v zime (i ted jsme meli par mrazivych noci) popr. v prostredi s vysusenym vzduchem (coz je v zime problem temer vsech bytu s ustrednim vypenim). Jen prosim nestrkejte dalekohled do mrazaku s tim ze jej nasledne vytahnete abyste to "rychle" zkompletovali. To opravdu neskonci dobre.

Pokud nejsem zrovna namornik ci myslivec na obhlidce v desti tak mi stale unika smysl touhy plneni dusikem (ci jinym inertnim plynem) zejmena u bezne pouzivanych pristroju. Jen proto, ze to bylo na pristroji napsano pri koupi? Pokud se triedr zarosi zevnitr pri beznem pouziti tak to zpravidla znamena jiny problem. Bud s nim neni zachazeno tak jak se patri (dest opravdu neni pro vetsinu z nich to prave), nebo ma mechanicky problem, ktery se casem vyvaly i jinde.

Na zaver snad jen: ne kazdy pristroj je opravdu to, co o nem tvrdi manual. Verte ze par "dusikem" plnenych a vodotesnych triedru promenenych v mlznou komoru jsem zpravoval.
Odpovědět