Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#1

Příspěvek od zbignieww »

Primym vinikem je koronavirus a neprimym "vinikem " tenkrat - kolega Bedrich Reichmann , ktery mi
doporucil udelat si ochranu proti zapraseni zrcadla . A ze turbo folie valela se mi asi 3 roky ve skrini - tak
ted jsem ji vyuzil. Timto "virtualne" venuji tuto domaci prace beda - ovi :) A dekuji za inspiraci ! :)

Stalo to asi 4 dny prace , samozrejme z prestavkami na schnuti barvy atd atp ... Nejvetsim problemem
bylo poridit tlusty papir - ale ne lepenku . Tak sem to musel kruzit z kousku ze starych kalendari.
Nemam rad lepenku - tim myslim dva papiry a mezi nimi vlnovka. Je to slabe a tezce se tvaruje, protoze
se lomi na vlnach atp. K tomu chtel jsem mit to rozebiratelne, abych to pouzil taky na slunecni filtr.
Sice Slunce az prilis klidne, ale nebude tak vzdycky . Jeste nejaki "kufrik" na bezpecny transport.
Da se to jeste vylepsit , vnitrek vylepit sametovou dc-fix - a mozna si to udelam :) Pouzita cerna barva
je - bohuzel - leskla .

Mel jsem obavy, że turbofolie bude malo oddolna ne mechanicke poskozeni - ale neni tomu tak, da se z ni
pracovat, samozrejme opatrne. Vypada to skvele, dokonce v urcitych polohach neni vubec videt,
ze je turbofolie. Jakby ne, p. Zahajsky pise, ze ma 12 mikrometru tloustky .

Dnes vecer porovnam hvezdicky bez a z turbofolii.

No a zbylo mi jeste te turbofolii na 1 tubus 8 palcu ( dalsi kus si necham do zasoby). Kdyby nekdo mel zajem - muzu udelat . Pocitam, ze prace + materiał by to bylo kolem 1 tis.
Prozatim nemam ten pravy karton, vse jsem zahospodaril a nevim, kde by se dalo koupit . Papirnictvi ?
Tloustka nejradeji 1,5 mm , kruzil bych to a lepil na 3 mm. Lepidlo Herkules nebo tycinka. Sroubky,
matky a podlozky by se nasly, nebo prikoupim.

Ted fotky :

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#2

Příspěvek od Beda »

dobrá práce ! zrcadla se poděkují... ;)
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#3

Příspěvek od zbignieww »

Diky! Kdyz jsem odstranil vycnivajici kousky folie a zkousel jeden roztrhat - byl jsem sokovany, jak je ta folie odolna na tah ! Proste to neslo ! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#4

Příspěvek od zbignieww »

... no a first light !!!

Turbulence v otevrenem dokoran okne temer nebyly; teploty venku a v pokoji temer vyrovnane .
Dival jsem se samozrejme na Venuse, pak na hvezdicky . Okular ES 32 mm 62 st.
Verte - neverte , obrazce se moc nelisily od davanych refraktorem - az do okraje zorneho pole.
Kdo jeste vaha - koupit / nekoupit - at vybere to prvni !

Prilezitostne fotky :

Obrázek
Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#5

Příspěvek od zbignieww »

Pry zvedavost to je prvni stupen do pekla... No, neni to tak ! Vcera vecer a dnes dopoledne udelal jsem
par fotek z pouzitim folii turbo a bez ni. Ponevadz z otevrenecho okna moc nema smysl overovat , jak
to je v Cassegrainu - tak jsem si udelal obdobnou ochranu pro refraktor 714/f.7
Ohnisko cca 1800 mm ( ovsem pokud se muze mechanicky vynasobit 714 x 2,6 (ktere ma korektor GWK )

Vcera vecer Mesic ( skoda, ze temer v uplnku ), dnes oblibena antena na zkouseni .
Hadejte, ktere fotky jsou bez folii turbo a ktere s ni ? :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

:)
Naposledy upravil(a) zbignieww dne 08. 04. 2020, 11:12, celkem upraveno 1 x.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#6

Příspěvek od vla »

Testovat cokoli z okna mi přijde nesmyslné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#7

Příspěvek od zbignieww »

Neni to tak, vla ! Ovsem, nejlepsi je v terenu, ale kdyz virus moc nedovoli - prece takova zkouska
taky neco napovi - ne ? Jsi ortodoksni clovek ? Nemam rad takovych!
Podminky jsou stejne - jak pro folii, tak bez ni ! HOWGH ! :)

A MAM RAD TENHLE STAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#8

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím, zbignieww. Tak schválně, ta první fotka antén je bez fólie a ta druhá (s trochu temnější oblohou) pak s fólií. Je to tak ? Rozdíl v detailech lze rozpoznat, když si fotku zobrazím v prohlížeči a zvětším. Když se podívám na parabolu, tak na předpokládaném snímku s fóliíí (v pořadí druhá)jsou u loga telekomunikační společnosti trochu slitější detaily a hrany, než na snímku bez ní. Tedy, pokud jsi mezi obrázky nepřeostřoval. Nevím, jak daleko od objektivu antény byly a jaké cca zvětšení obrázek představuje (tedy obrazové pole v arcminutách).
Pravdou však je, že degradace kvality obrázku je stejná, jako při fotografování Slunce přes astrofólii oproti třeba fotkám přes Herschelovy hranoly - v tomto případě to až tak nikomu nevadí. Takže za mně dobrý a pokud potřebuješ z nějakého důvodu uzavřít tubus dalekohledu - elegantní řešení. Jen si pak musíš přímo na planetách otestovat, jaké max. zvětšení fólie ještě unese. Obrázek bude vždy trochu horší, než bez ní. Myslí si, že při zvětšení cca do 200x bys při běžném pozorování rozdíl poznat neměl. Ale, jak říkám, musíš vyzkoušet.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#9

Příspěvek od vla »

Nevím jestli jsem ortodoxní :D , ale když něco testuji přijde mi, že bych si pro to měl vytvořit podmínky. Moje pozorování z okna skončila zpravidla konstantováním, že pokud odejdu pár metrů od baráku, jsou podmínky výrazně lepší. Přijde mi to to samé, jako bych dělal test dosvitu baterky v mlze. U mírně rozlišných baterek bych dostal stejné výsledky a turbofolie může zhoršit obraz tak nepatrně, že bych si pozorováním z okna netroufl vyvodit relevantní závěry.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#10

Příspěvek od zbignieww »

Franta62 píše:Zdravím, zbignieww. Tak schválně, ta první fotka antén je bez fólie a ta druhá (s trochu temnější oblohou) pak s fólií. Je to tak ? Rozdíl v detailech lze rozpoznat, když si fotku zobrazím v prohlížeči a zvětším. Když se podívám na parabolu, tak na předpokládaném snímku s fóliíí (v pořadí druhá)jsou u loga telekomunikační společnosti trochu slitější detaily a hrany, než na snímku bez ní. Tedy, pokud jsi mezi obrázky nepřeostřoval. Nevím, jak daleko od objektivu antény byly a jaké cca zvětšení obrázek představuje (tedy obrazové pole v arcminutách).
Pravdou však je, že degradace kvality obrázku je stejná, jako při fotografování Slunce přes astrofólii oproti třeba fotkám přes Herschelovy hranoly - v tomto případě to až tak nikomu nevadí. Takže za mně dobrý a pokud potřebuješ z nějakého důvodu uzavřít tubus dalekohledu - elegantní řešení. Jen si pak musíš přímo na planetách otestovat, jaké max. zvětšení fólie ještě unese. Obrázek bude vždy trochu horší, než bez ní. Myslí si, že při zvětšení cca do 200x bys při běžném pozorování rozdíl poznat neměl. Ale, jak říkám, musíš vyzkoušet.
Diky za konstrukivini uvahy !!! Ale, Franto, predstav si ze ZROVNA JE OPATRNE !!! Prvni fotka je z folii, druha bez ni !!! PODMINKY BYLY PRIBLIZNE
STEJNE, POKOJ VYCHLAZENY, NA DISPLEJI LIVE moc se to netetelilo. Nevylucuji, ze mohly byt v okamziku cvaknuti nepatrne jine podminky -
ale stejne vysledek je uspokojivy. Nic jsem nepreostroval, to by byl nesmysl na takovy mini-test. Anteny vzdalene asi 150-200 m

Obdobne : prvni Mesic je z folii, druhy bez ni !
Samozrejme dalsi zkouseni bude pokracovat, hlavne Mesic po novu na terminatoru , Jupiter a Venuse. Ale pro Cassegrain uz to chce venku !

Vla , ne zlob se, ale je to trosku o nicem. Pises o vecech, ktere jsou vseobecne zname. Amerika uz davno objevena :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#11

Příspěvek od MilAN »

Já ti nevím, ale pokud bych chtěl opravdu fólii testovat, tak musím mít zaručené podmínky a hlavně mít exaktně zaostřeno. Což na něčem nekontrastním, plošném a navíc v turbulenci z okna si neumím ani zdaleka představit- Takhle je to zbytečné a nicneříkající. Je to sice dobré hraní v těchto podmínkách, ale nic to neřekne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#12

Příspěvek od zbignieww »

Milane , ber to tak :

- moje oci uz lepsi nebudou, nebudou sokoli ... tak nikdy nezaostrim tak, jak by to chtelo .
Motorkove zaostrovani - to ani nevim , co to obnasi a nemam to v planu ;
- kdyz te oci jsou, jake jsou - na Mesic nebo Jupiter , nebo Saturn nebudou najednou jine ;
- psal jsem, ze i ty fotki uz neco napovi, kdyz ted ven nepujdu - mam to temer zakazano ; :)
- folie valela se par roku, aspon ted vim ze je odolna na tah, da se ocistit Optical Wonder-em a tak... ;
Pravdepodobne bude pritahovat prach, je velmi nabita elektrostatickou elektrinou ;
- pisu moji postrehy; sokoli oci nemuseji to brat vazne a nemusi si to hned taky delat ...
- no a konec koncu doporucil mi to udelat beda - a jsem veeelmi spokojeny ! :)

Bylo to pro mne zajimave zkouseni a Janek ma pravdu, co pise o folii ; samozrejme PRO MNE !

V Polsku se rika: " mierz siły na zamiary " , nebo " mierz zamiary na siły" - coz je temer tozsame :)

Dnes pocasi pralo, tak jsem pouzil Cassegrain 8 palcu - ohnisko 2436 mm ; nize fotky:

Obrázek
Obrázek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#13

Příspěvek od zbignieww »

Souhrn - filtry na Slunce a proti prahu . Na Cassegrain 8" a na refraktor 102/f7 . Vse ATM

Obrázek

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Cassegrain 8" - turbo folie + slunecni filter

#14

Příspěvek od Kami »

Zakrytí tubusu dalekohledu různými fóliemi místo drahé planparalelní desky jsem zkoušel před více jak 20 lety. Bylo mi profesionálními optiky doporučováno použít některé transformátorové fólie a nebo obyčejný celofán.
Na svém tehdejším Newtonu 170/1022 jsem si vyrobil speciální objímku z kanalizační roury a převlečné manžety. Celofán se tak dal i během pozorování napínat.

https://media0.webgarden.cz/images/medi ... %C3%AD.jpg

Několik nocí jsem testoval jeho výhody a nevýhody. Obraz se v tubusu viditelně uklidnil a pozorované Deep-sky byly kontrastnější-prokreslenější. Naopak u jasných hvězd vznikalo drobné halo, což jsem u tehdejšího pozorování převážně planet, vzal spíše jako zhoršení obrazu. Proto jsem toto zakrytí už dále nepoužíval.

Jestli ji po letech najdu, zkusím zakrytí celofánem znovu ozkoušet... ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět