3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#16

Příspěvek od ok1in »

Jen více takových ajťáků. :idea: Počkej, jak za chvíli dostaneš kartáč od kritiků - že to musí mít vůle, klepat se to a tak... :lol:
BTW, došlo mi, že bych měl nakoupit podložky na tiskárnu :mrgreen:
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#17

Příspěvek od PetrK »

Bill píše: Pokud chceš na hraní, tak mám z nějakého čínského kukátka 2 dublety o průměru cca 18.5mm
...
Až bude nějaké MHV, tak bych se ozval a mrkl na to.
Díky
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
RomanHujer
Příspěvky: 382
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#18

Příspěvek od RomanHujer »

Redukce pro závaží z Decathlonu pro EQ montáže, u kterých originální závaží 5 resp. 3 kg jsou pro malé lehké refraktory nebo DSLR moc a navíc k ceně závaží v Decathlon je toto řešení téměř zadarmo.
3D modely jsou k dispozici na Github nebo na Thingverse

PS Děkuji Cassimu za nakopnutí
Přílohy
EQ5-3.jpg
EQ5-3.jpg (89.29 KiB) Zobrazeno 4780 x
EQ5-2.jpg
EQ5-2.jpg (71.05 KiB) Zobrazeno 4780 x
EQ5-1.jpg
EQ5-1.jpg (93.54 KiB) Zobrazeno 4780 x
EQ3.jpg
EQ3.jpg (777.83 KiB) Zobrazeno 4780 x
Bom.jpg
Bom.jpg (116.91 KiB) Zobrazeno 4780 x
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#19

Příspěvek od elessar »

Ahojte,
3D som staval so synom minuly rok - vybrali sme cesky projekt REBEL II: http://www.rebelove.org/viewforum.php?f=11
s upravou na vecsiu pracovnu plochu (300x200x210).
Aktualne tlacim PETG
Software pouzivam openScad
Na astro mam zatial vytlacenu bahtinovu masku na mojho newtona, redukciu na vytah (medzikus vytah-tubus), aktualne planujem tlacit clobu do vytahu.
K maske - vychadzal som s tohoto generatora pre openScad: https://www.thingiverse.com/thing:940667
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Majkeen
Příspěvky: 38
Registrován: 19. 06. 2020, 20:57
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#20

Příspěvek od Majkeen »

Ahoj,

Pro svou potřebu používám doma ANET A8+ s tiskovou plochou 300/300/350. Samozřejmě že upravenou, vyztuženou a modifikovanou, včetně českého FW z githubu.
Slicer používám SIMPLIFY3D, který je asi pro mne nejlepší, co se týče nastavení všech parametrů.
Včera jsem dotiskl třmeny na přichycení Newtona k liště, než budou hotové eloxované hliníkové.
Na tisk používám poslední dobou už jen PET-G Od Verbatimu, který má nejvyšší modul pevnosti a pružnosti.
Vyhýbám se velikým obloukem filamentům CREALITY , které jsou docela průšvih. Jednak mají docela variabilní průměr a za další, na cívkách jsou strašně zvlněné, takže špatně prochází v teflonové trubičce k extruderu.
Na tvorbu podkladů používám solid edge, nebo Inventor.
Při konverzi v CADu mám nastaveno 0.5mm redukci ploch a 0.01° úhlů, abych dosáhl co nejlepších přechodů
V práci si občas něco vytisknu na SLA Formlabs 2.
Pryskyřice používám :
Rigid -velice tvrdá se skleněnými vlákny
Tough -neco, jako ABS a polypropylen
Flexible - guma o tvrdosti 80R
Katadioptrika 114/900 EQ3 REVUE
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#21

Příspěvek od dvader »

Je možné 3D tiskem vyrobit měkký a lehce pružný materiál - např. typická krytka okuláru?
Potřebuji krytku na objektiv foťáku, která má nestandardní průměr a žádné krytky od okulárů na něj nepasují...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#22

Příspěvek od midars »

Materiály Flexfill by mohly vyhovovat. Není s nimi ale úplně snadná práce .
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#23

Příspěvek od MaG »

Kolega z iQFABLABu už z flex pár věcí vytiskl. V případě nouze napiš rozměry nebo rovnou pošli model a můžeme zkusit vytisknout.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
tigermoth
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 07. 2020, 15:09
Bydliště: Opavsko
Věk: 31

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#24

Příspěvek od tigermoth »

Z Flexu můžu vřele doporučit TPU od Plasty Mladeč, dělají ho ve dvou tvrdostech, pro krytku bych volil tvrdost 32, je to pružné, ale dostatečně tuhé aby se to nedeformovalo. V práci z toho úspěšně tisknem, oproti třeba smartfillu nebetyčný rozdíl.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 60 x 700, BDSM (Bytelná Dobsonova Skládatelná Montáž) + SW 200 x 1000
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.
Uživatelský avatar
tigermoth
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 07. 2020, 15:09
Bydliště: Opavsko
Věk: 31

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#25

Příspěvek od tigermoth »

Jinak ještě pár zajímavých linků z oblasti 3d tisku:

Tam, kde by člověk sáhl po překližce, pán tiskne 10" dobsona
Výtah vedený hlazenými tyčemi
paralaktický stolek na stativ pro širokoúhlé záběry. Tohle bych i vyzkoušel.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 60 x 700, BDSM (Bytelná Dobsonova Skládatelná Montáž) + SW 200 x 1000
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#26

Příspěvek od DaveR »

Celkem jsem využil vytištěnou redukci EOS-M na 2" ( https://www.thingiverse.com/thing:2798832 ) Tato mi umožnila zaostřit na dobsonu - kovová koupená redukce je vyšší a už to byla smůla-a na pár foteček Měsíce (který takhle vyjde krásně přes celou fotku) se mi jiný výtah kupovat nechtělo.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#27

Příspěvek od midars »

Redukce samec M48 - samice M42 ověřeno z PLA vrstvy 0,1mm.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#28

Příspěvek od 4Brunco »

Toto je dobry doplnok k Minitrackeru LX2/3, rychle a dost presne ustavenie na polarku :
https://www.thingiverse.com/thing:3625528

Odporucam tlacit na 97% velkost, lepsie to sadne. Dobre s PETG ale aj lepsieho PLA
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#29

Příspěvek od x-f »

Tisknu cca rok a půl.

Anet A8. V kostce bych to shrnul asi jako "80-90% kvality tisku oproti Průšovi za 15% jeho ceny".

Zkušenosti k materiálům co jsem zkoušel bych shrnul:

PLA - nejsnazší a nejlevnější tisk. Nejlépe bridguje. Nesmršťuje se. Tvrdší křehčí materiál. Měkne už při poměrně nízkých teplotách. Nehodí se na ven.
PLA+ - nepoznal jsem rozdíl

ABS - O něco měkčí materiál, ale pevný v tahu. Lépe se začišťuje např. nožíkem. Pozor ovšem na adhezi ve vrstvách. U slabších výtisků při namáhání praská po vrstvách. Nutná vyšší teplota tisku a podložku zahřát aspoň na 90 stupňů. Dobře mě drží např. na skle stříknutém lakem na vlasy. Po vystydnutí se to pustí samo. Smršťuje se při chladnutí. Nutno tisknout s brimem, jinak se to odchlípne. Nefoukat na to, jinak to může praskat po vrstvách už při tisku. Ohromná výhoda je, že ho leptá Aceton. Povrch se dá v acetonových parách vyhladit, nebo i potíráním (což o něco zlepší i soudržnost vrstev). Vlastnosti se dá využít i pro lepení. Dva kusy stačí potřít acetonem, částečně se rozpustí vrchní vrstva a po spojení a odpaření acetonu velmi pevný spoj.

ASA - vylepšené ABS. Většina vlastností platí stejně. IMHO se to o trochu méně kroutí a smršťuje. Mělo by mít vyšší odolnost na UV, tedy vhodné na vnější aplikace.

PC - absolutně nenaplnil očekávání co jsem měl podle popisovaných vlastností. Neskutečně křehký materiál. Stejně jako se láme samotná struna, tak se lehce lámou výtisky. Nakonec jsem si pro něj našel využití - tisknu z něj střižné kolíčky pro spoje s "programovanou pevností" :D

Nylon - k tomuto jsem časem došel, když jsem hledal materiál, který nemá tak katastrofickou teplotní odolnost jako PLA a tak katastroficky špatnou pevnost vrstev, jako ABS/ASA.
V tenkých vrstvách je takový plastičtější - ohne se. U silnějších vrstev už to neplatí. Jde o měkčí materiál na vryp atd. Jinak jde o neskutečně pevný materiál. Je prakticky nemožné to zlomit, nebo to prasknout po vrstvách. A to jsem do toho zkoušel i mlátit palicí. Maximálně se to podaří deformovat.
Například vytisknout delší tubus s 2mm stěnou je pro PLA/ABS nemožné - praskne po vrstvách při namáhání. Nylon ne.
Zkoušel jsem i Nylon s 5% a 15% příměsí karbonového vlákna. To výrazně eliminuje pružnost tenčích dílů, ale pevnost zůstává zachována. Má ale drsnější povrch (např. závity jdou víc ztuha do sebe atd.). Karbon vybrušuje měkčí trysky - použít ocelovou a ne mosaznou.
Bohužel jde o velmi drahé materiály.
Ještě bych varoval před hygroskopičností nylonu. Doporučuji kupovat jen Nylon PA12, který táhne vlhkost nejméně. I tak je dobré když netisknete neskladovat ho jen tak ve vyšší vlhkosti.
Nylony PA6, PA11 navlhají rychle. PA6 mě navlhl než jsem stihl vytisknout první díl. Projevuje se slyšitelným poprdáváním bulinek během tisku, jak uniká pára - je to hodně znát na výtisku.
Jinak tisk 260°C, podložka 90. Brim. Foukat jen na drobné díly. Taky se čístečně smršťuje.

PET jsem nezkoušel. Tisknu hlavně do modelařiny a ten materiál je o něco těžší, než ABS/ASA/Nylon, tak jsem se mu zatím vyhýbal.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, napady, zkusenosti

#30

Příspěvek od MaG »

Tak já ještě k tomu krásnému přehledu dopíšu PETG - teplotně odolný, pružný (výrazně oproti PLA, bohužel nevím jak oproti ABS), slabší výrobky jsou tedy krásně ohebné. Velmi dobrá odolnost a pevnost. Velmi dobře přilne k podložce, doporučuji anitadhezní úpravu, já aspoň máznu lepidlo, když jde o větší plochy, u menších to není třeba, opatrě odlepím prohnutím pružné podložky Prusa i3.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět