Celooblohovka za pár drobných

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#61

Příspěvek od Psion »

Pro někoho kdo sleduje pravidelně oblohu asi fajn, nikdy mě to moc nelákalo vzhledem k počtu jasných nocí, ale statistika by z toho udělat šla. Samozřejmě detekce jasné noci lze udělat i detektorem mraků, na to není potřeba kamera.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Celooblohovka za pár drobných

#62

Příspěvek od hades »

Ten detektor je teda pěkně mastný, to určitě půjde postavit i svépomocí za zlomek ceny toho hotového řešení.
Uvažuji taky o tom, že si nějakou takovou celooblohovku postavím, a to proto, že fotím mimo domov a měl bych tak vždy přehled, zda se mi vyplatí jet fotit. K tomu by v podstatě stačil i ten detektor, spolu s anemometrem, kdyby to obojí bylo online.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#63

Příspěvek od Psion »

Tak všechno co je komerčně prodáváno se dá postavit za výrazně nižší náklady, ovšem ráda lidí věnuje raději čas práci, za které si to koupí a ne každý si něco dokáže postavit. Samozřejmě součástí detektoru je aplikace, která už není lusknutím prstů zhotovitelná.

https://create.arduino.cc/projecthub/Ar ... wer-787ec9
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celooblohovka za pár drobných

#64

Příspěvek od dvader »

Psion to správně identifikoval...

Pokud chci nějakou věc a ta má nějakou cenu, pak:
1. Mohu čas strávit svojí primární prací, za kterou dostanu peníze a tu věc si komerčně koupím.
2. Mohu si jí zbastlit sám - bude to levnější, ale musím to umět a bude mě to stát můj volný čas.

Čistě ekonomicky si mohu spočítat, co mne vyjde levněji - nicméně pak to může mít i ten druhý pohled, že vlastní výrobu, i když mne defacto vyjde dráž, považuji za cíl a svoji zábavu... :D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Celooblohovka za pár drobných

#65

Příspěvek od hades »

ad 2: No nejenom zábavu, ale při sestavování se můžu mnohé dozvědět, a cílový produkt bude vyhovovat přesně mým požadavkům. To se u komerčních ne vždy podaří. A nemusím to ani zas tak moc umět, jen musím mít chuť se to naučit - buď metodou pokus-omyl nebo studiem.
A ještě jednu věc bych k tomu bastlení přidal: je potřeba počítat i náklady na vybavení, kterým ten výrobek vytvořím, a to jsou mnohdy nemalé částky. Na druhou stranu mohou pak sloužit i při dalších projektech. Například taková pájecí stanice.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Celooblohovka za pár drobných

#66

Příspěvek od nou »

To ja som si uz objednal infra teplomer MLX90614, tlakomer vlchkomer a teplomer v jednom BME280 a mikropocitac NodeMCU. Tak potom poreferujem ako to pojde.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celooblohovka za pár drobných

#67

Příspěvek od MilAN »

Já tedy preferuji jeden pohled z okna před jakoukoliv meteostanicí, pro niž z hlediska astrofota nevidím moc použití.Ale chápu, takhle se věda nedělá , ale fotit se s tímhle přístupem dá. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#68

Příspěvek od biker.fm »

Kdyby jsme se jen divali z okna a nic nevymysleli, mam pocit ze by jsme z tech stromu nikdy neslezli...a nemeli ani cim pozorovat, fotit ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#69

Příspěvek od Psion »

Tyhle přístroje jsou fajn na statistiky, stejně jako meteostanice. Občas se mrknu, jaké byly extrémní teploty apod., např. u mě byl největší teplotní rozdíl (nejnižší a nejvyšší teplota během 8 let) přes 58°C :) Cloud detektor je fajn, protože mě upozorní v obýváku, kdy to mohu na terase zabalit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celooblohovka za pár drobných

#70

Příspěvek od MilAN »

Já chápu, že platí : lenost je matka pokroku,
ale žádná matka lenost mě nedonutí dělat to, co nepotřebuji :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#71

Příspěvek od biker.fm »

Jeste stesti ze ta lenost je mezi nami, jinak by jsme meli jen ty klacky a sutry. A pazourek by byl vrcholem pokroku..
Vlastne nebyl by, na co by nam byl kdyz staci hodit sutrem a doufat :-D
Ale zpatky k tematu, cokoli si kdo vyrobi je k prospechu veci. Ma radost ze si to vyrobil a kdyz se u toho musi i neco naucit, dalsi bonus, proste mozek "nehnije" a kazdy uspech je posun dale. Cesta je cil.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#72

Příspěvek od Zbych »

Pánové, zatím mne nikdo ani trochu nepřesvědčil, proč si pořídit celooblohovku ;). Mimo dobrého pocitu. Že kvůli počasí? Na to používám družicové snímky, na to nepotřebuji celooblohovku. A já si těch pár kroků z domu rád udělám, abych se podíval jak je :).

Ovšem zajímalo by mne, jestli se dnes stále používá "vrtulka" na měření rychlosti meteorů nebo jak to dnes funguje? Myslím ty co mají vědecký přínos.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#73

Příspěvek od Psion »

No však jsme tě přesvědčili, že to je k ničemu, to je přece dobrý poznatek ne? :) Bublifuk je taky zábava, spousta lidí to kupuje.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celooblohovka za pár drobných

#74

Příspěvek od MilAN »

Zbych píše: Ovšem zajímalo by mne, jestli se dnes stále používá "vrtulka" na měření rychlosti meteorů nebo jak to dnes funguje? Myslím ty co mají vědecký přínos.
Ta vrtulka se používal při focení na film (desky), protože se fotilo na jedno políčko i několik hodin. Jinak by se musela použít filmová kamera, abychom dostali jednotlivé snímky, na nichž bychom ve výsledku proměřili totéž. Digitálně se v podstatě "filmuje", ukládá se každý jednotlivý snímek i s časovým údajem a snímače jsou navíc daleko citlivější než film.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Celooblohovka za pár drobných

#75

Příspěvek od Cztwerec »

Tak já nevím, na základě určitých podmínek dokážu rozeznat s meteostanicí co mám u mě instalovanou, že bych mohl mít dobré podmínky. A celooblohovka by se mi jako doplněk hodila, zatím mám jen omezený záběr kamery na jihozápad, kam přes střechu nevidím.
Lectorem iustus...
Odpovědět