Split tube - deleny tubus

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Split tube - deleny tubus

#1

Příspěvek od duri_jk »

Chcel by som sa podelit o svoje skusenosti s delenim tubusu dobsona (GSO 254/1250)

Motivacia
Moznost brat dalekohlad co najcastejsie so sebou. 1200mm tubus sa mi nezmesti do kufra auta. Ak ho chcem odviezt, musim sklopit sedadlo a tym padom stracam miesto na sedenie v zadu. A uz sa cela rodina neodvezieme.

Inspiracia
Hladal som rozne sposoby ako problem vyriesit a sice "truss type" je najelegantnejsi, ja som potreboval nieco co spravim rychlo. Este pred dovolenkou. Tak som sa vybral cestou rozdelenia na dve casti. Stravil som dost casu hladanim ci uz toto niekto skusal, ale nasiel som len dva prispevky
https://stargazerslounge.com/topic/2137 ... my-12-dob/
https://www.cloudynights.com/topic/3326 ... lit-a-dob/
a jedneho vyrobcu Discoverytelescope
S mojou predstavou sa zhodoval ten zo stagazerlounge fora.

Material
Hlinikovy profil 1x 1000x60x4mm - bude pozdlzne rozrezany na 2 obruce
Hlinikovy profil 1x 1000x25x2mm - vnutorna obruc na spodnu cast teleskopu, tvori lem, ktory vymedzi polohu hornej casti a zabranuje vstupu svetla cez deliacu rovinu.
Skrutky a matice
Inbusova polgulova hlava, 4mm x 16mm (zrezaval som ich podla potreby), polgulova preto, ze sa mi nechcelo hlavicky zapustat. A boli pekne. Poistne matice M4
Bednove uzavery (budem pouzivat skratku BU)
3x verzia s pruzinami. Pruziny su dost silne, takze teleskop po zlozeni drzi pevne. Zaroven je to jednoduche na zapinanie aj na instalaciu, netreba vrtat diery s presnostou na desatiny milimetra
Vsetko som nakupil vo velkych obchodoch so stavebnym materialom (B..., H..., O...)
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Split tube - deleny tubus (pokracovanie)

#2

Příspěvek od duri_jk »

Postup
Krok 1: Ohnut obruc na priemer 30 cm.
Ohybal som to na "sablone", ktoru som vyrobil z troch vrsietv drevotriesky 18 mm.
Najprv som si narezal 3 rovnake dosky, takmer stvorce. Tie som nasledne polozil na seba, zoskrutkoval a pri jednom kraji som navrtal dieru, ktora mala byt stredom frezovaneho obluka. Obluk som vyrobil pomocou hornej frezky. Kazdu dosku som frezoval samostatne (kratka freza a slaba frezka).
Do vnutra som navrtal dve vacsie diery aby som mohol profil uchytit svorkou. Sablonu som priskrutkoval k vacsej doske, ktoru som svorkou prichytil o stol. Profil som svorkou uchytil pomocou navrtanej diery k sablone a rukou som ho ohol. Presunul profil a ohol znova atd.

Chyby: Vodiacu dieru pre hornu frezku som vrtal volne z ruky, cize nebola uple kolma. Tym padom kazdy frezovany kus mal posunuty stred obluka. Cize ta cast, okolo ktorej som mal ohybat profil, bola ako 3 oblukove schody. Mal som to navrtat presne kolmo na stojanovej vrtacke/vrtacke v stojane. Opravil som to tak, ze som to prebrusil excentrickou bruskou.

Tip 1: Pre mna spravny polomer obluka sablony bol 10,5 cm. Na tento polomer som sa dostal metodou pokus omly na treti krat (13cm -> 12 cm -> 10,5 cm). Takze som sablonu zmensoval 2 krat. Druhy krat som ju rezal ako celok - vsetky 3 vrstvy naraz priamociarou pilou. Rez nebol uplne kolmy, lebo som rezal tesne pri kraji a pila nebola cela podopreta. Takze som zase brusil
No a nakoniec na tych 10,5 cm som to rezal na pokosovej pile s potahom. Nebezpecne, ale vyborna kolmost.

Tip 2: Ak uz je raz profil ohnuty, nesnazte sa zmensit obluk tym, ze ho budete ako keby uzatvarat, ani ho nevyrovnavajte. Proste otocte na opacnu stranu a rovno ho ohnite podla sablony. Tubus mal priemer 30cm, obruc som vytocil na 31 cm. Lahsie sa navliekala na tubus ako keby mala priemer mensi ako tubus samotny.
Profil sa neda ohnut az do oplneho konca, ratajte s tym, ze bude treba okolo 2cm z kazdej strany zrezat, aby ste mali co najlpesi kruh (tie konce ostanu rovne).
Sablona a obruc.JPG
Sablona a obruc.JPG (237.59 KiB) Zobrazeno 1776 x
Ohybanie.png
Ohybanie.png (6.1 KiB) Zobrazeno 1776 x
Krok 2: Rozrezat tubus
Vsetko som z tubusu odmontoval (zrkadla, loziska, vytah, ...). Nalozil som ohnutu obruc. Oznacil fixou presnu polohu obruce na tubuse. Oznacil som si o kolko treba z obruce odrezat aby presne sadla okolo tubusu. Skratil som obruc rucnou pilou tak, aby bola asi o 1mm kratsia ako treba, aby som si bol isty, ze bude priliehat vsade k tubusu. Na upevnenie obruce som pouzil upevnovaci pas k stresnym nosicom na auto. Obruc som stiahol pasom a hned som navrtal diery pre skrutky, ktore mali drzat samotnu obruc a diery na haciky pre BU (diery pre samotne BU som este nevrtal). Cize som naraz vrtal obruc aj tubus. Predvrtaval som 2mm vrtakom a potom na finalnu velkost 4mm.
Po navrtani dier som dal obruc dole a ocistil som vsetky diery od pilin. Nasadil som obruc naspat a na pevno priskrutkoval. Oznacil som si stred obruce ceruzkou - rovinu rezu. Povodne som ju chcel rezat uhlovou bruskou tak, ze bruska bude na pevno uchytena na stole a budem otacat tubusom aby som mal presny rez. Toto nefungovalo, lebo som nemal dobre uchyteny tubus a tenky rezny kotuc sa ohybal pri zatazeni, navyse hlinik sa moc dobre flexou nereze. Takze som len nacal obruc a tubus dost na to, aby som mohol do rezu vlozit pilovy platok priamociarej pily. A tou som to cele dopilil. Pri pileni mi zavadzali hlavy skrutiek, ale nastasie boli symetricky obroti sebe (az na 3 miesta kde boli skrutky na haciky BU), takze sa to dalo zvladnut. Zapustene hlavy by boli lepsie.
Tym, ze som pilil naraz obruc aj tubus - po rozrezani mi presne sadli obe casti na seba a tubus po zlozeni ostal rovny.
Rez som ocistil brusnym papierom.
Vysledok: Rozrezany tubus na dve casti, na ktorych su uz namontovane hlinikove obruce (4x29,5 mm)
Obruc pripravena na vrtanie.JPG
Obruc pripravena na vrtanie.JPG (136.07 KiB) Zobrazeno 1776 x
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Split tube - deleny tubus (pokracovanie)

#3

Příspěvek od duri_jk »

Krok 3: Namontovat vnutorny lem
Znova som na sablone ohol hlinikovy profil 2x25mm do kruhu. Zo spodnej casti tubusu som dal dole hlinikovu obruc aby mi nezavadzali skrutky a matice. Vnutornu obruc som skratil tak, aby sedela presne vo vnutri tubusu. Tubus ma vnutorny falc siroky asi 8mm a hruby 2mm, vnutronu obruc som spravil o tych 8mm kratsiu ako vnutorny obvod tubusu.
Nastavil som vysku vnutornej obruce tak aby vznikol asi 7mm vysoky lem nad hranou tubusu. Obruc som uchytil svorkami a ceruzkou oznacil polohu dier - podla dier v tubuse. Obruc som vybral a navrtal. Zmontoval som vonkajsiu obruc, tubus a vnutornu obruc skrutkami a maticami. Nasadil som druhu cast tubusu - bolo to prilis tesne, nedalo sa to pohodlne nasadit. Tak som vnutorny lem ohol pomocou kliesti smerom do vnutra - ohybal som len o trosku asi kazdych 1.5 cm. Potom uz druha cast sadla velmi pekne.
Falc hornej casti zapada presne do medzery vo vnutornom leme, tym padom je zarucena presna poloha hornej a dolnej casti.
Rez obrucami.png
Rez obrucami.png (6.74 KiB) Zobrazeno 1773 x
falc lem a bu.JPG
falc lem a bu.JPG (112.78 KiB) Zobrazeno 1773 x
Krok 4: Namontovat BU
Na hornu polovicu tubusu som namontoval haciky na BU, diery uz boli navrtane.
Pouzil som uzavery s pruzinami. Vdaka tomu nie je treba montovat uzavery nenormalne presne, lebo pruzina sa podda. Potrebne napatie pruzin (cize vzdialenost uzaveru a hacika) som odskusal tak, ze som na hranol 8x8cm naskrutkoval maly hranolcek len ako oporu pre tubus. Na vrch hranola som priskrutkoval BU tak, ze presne sedel v haciku na tubuse bez napinania pruziny. Nasledne som BU odopol, medzi drevo a tubus som vsunul 4mm preglejku a znova som BU zatvoril. Potom som na koniec tubusu dal 2kg zavazie (simulacia hmotnosti sekundarneho zrkadla, vytahu, okularu, hladacika, plus rezerva). A zdvihol som hranol tak, aby bol tubus vodorovne vo vzduchu. Tubus sa v mieste pod uzaverom ani nepohla, takze tlak pruziny bol dostatocny aby udrzal teleskop pokope. Podla toho som namontoval vsetky tri BU 4mm dalej ako je normalna vzdialenost od hacikov.
BU su dlhsie ako tych 30mm hrubka obruce, preto som este vyrobil zo zvysneho 4mm hlinika 10x10mm podlozky, ktore som podkladal pod zadne skrutky BU.
Poloha uzaveru.png
Poloha uzaveru.png (16.17 KiB) Zobrazeno 1773 x
Obruce lem a BU.JPG
Obruce lem a BU.JPG (232.12 KiB) Zobrazeno 1773 x
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Split tube - deleny tubus (zaver)

#4

Příspěvek od duri_jk »

Krok 5: Zaciernit vnnutorne casti
Na vnutorny lem som pouzil cierny matny sprej. Tam kde som spray nevedel dostat, tam som napatlal ciernu akrylovu farbu stetcom (sada akrylovych farieb z Koh-I-Noor predajne, mali ju deti v skrini).

Co by som spravil inac - dal by som dva BU nahor a jeden nadol (teraz su dva dole a jeden hore, dosledok zmeny projektu za pochodu).

Vysledok
Napriek tomu, ze som si nebol 100% isty ako to dopadne, tak som velmi spokojny s vysledkom. Dalekohad aj po rozobrati a zlozeni osava presne skolimovany, casti sedia presne, nic nikde nevykla.
Lahko sa s nim manipuluje (da sa nosit aj v jednom celku aj rozdeleny), zmesti sa do kufra auta.
Dodatocne som este spravil z preglejky kryt na primarne zrkadlo.
Na sekundarne som spravil z preglejky kruh s priemerom 28.5 cm ktory je zaveseny na troch snurkach o hranu tubusu. Vdaka tomu je doska vzdy 1cm nad sekundarnym zrkadlom. S krytmi zrkadiel sa da vnutorny priestor vyuzit ako ulozny. Napriklad pre makke veci ako su saty. Tym padom je strata priesoru v kufri auta minimalna.
Vnutorny vyuzitelny objem je 68 litrov.

Dalsie planovane doplnky/upravy
Domontovat madla na jednotlive casti tubusu aby sa dali pohodlne nosit kazda cast v jednej ruke.
Latkovy navlek na kazdu cast aby sa pri prevoze a manipulacii neotlkli.
Vyroba noveh podstavca – ciel je lahko rozoberatelny, skladny a lahsi
Hotovo rozlozene.JPG
Hotovo rozlozene.JPG (164.97 KiB) Zobrazeno 1771 x
Hotovo komplet.JPG
Hotovo komplet.JPG (151.82 KiB) Zobrazeno 1771 x
Rodina zbalena na vikend
Rodina zbalena na vikend
Zbalene.JPG (329.56 KiB) Zobrazeno 1771 x
Kryty zrkadiel.JPG
Kryty zrkadiel.JPG (154.97 KiB) Zobrazeno 1771 x
Duri
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Split tube - deleny tubus

#5

Příspěvek od g »

člen AF "Beda" má takový 12" dobson, tohle je možná o něco lepší než flex/lightbridge apod.
Musí být uděláno opravdu profesionálně.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Split tube - deleny tubus

#6

Příspěvek od 4Brunco »

Vdaka za inspiraciu, a velmi pekny podrobny popis.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět