Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#46

Příspěvek od Risben »

mkcz napsal:

To je zajímavé. Hodně se to právě řeší betonovým pilířem, i já to tak plánuji. Ale z cihel je možno stavět nad podlahou pozorovatelny a pod ní musí být betonový pilíř jinak si to neumím dost dobře představit, nebo se mýlím ?
Vybetonovat rovnou podkladovou plochu pro budoucí cihlový pilíř v tom problém asi nebude. Pružnost betonu vadí, když je z něj zhotoven celý sloup.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#47

Příspěvek od mkcz »

Risben napsal:
Vybetonovat rovnou podkladovou plochu pro budoucí cihlový pilíř v tom problém asi nebude. Pružnost betonu vadí, když je z něj zhotoven celý sloup.
Risben
Právě o tom hovořím. Nejde mi o podkladovou plochu ale o vrt do hloubky řekněme 1,5 metru, pro budoucí pilíř. A ten z té hloubky po podlahu hvězdárny jsem chtěl udělat betonový. Nad podlahou už se dá stavět z cihel. Kdyby měl být i ten spodek řekněme z cihel, potom by ten vrt musel být širší aby byl kolem nějaký životní prostor pro manipulaci s cihlami a maltou.

To VK:

Můžeš mi tedy poradit, které cihly vydrží trvalý kontakt se zemní vlhkostí a do pěti let se nerozpadnou ? Já takové bohužel neznám. Pokud bys uvažoval ty bílé cihly, tak ty špatně drží s maltou a jsou vhodné spíše na okrasný plůtek než na fundament pilíře. Vážně nevím, které jsou tak odolné.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#48

Příspěvek od VK »

Takových materiálů je celá řada. Na trhu jsou stále nové.

K takovým "klasickým" patří komínové cihly. Jsou pálené při vyšší teplotě a mají růžovočervenou až fialovou barvu.

Plno hvězdáren ale má pilíře na dalekohled z betonu, a ty hvězdárny stojí, fungují, dalekohledy na nich se používají a nevadí to - nebo aspoň nikdo si nestěžuje. Ono totiž to pružení - vibrace - závisí také na rozměrech toho pilíře a na tom, v čem je ten pilíř uložen. Trochu jinak se to chová, když je pilíř v měkkém podloží, které se sice nesesedá, ale je měkké. Něco jiného je to na skále. Něco jiného je, je-li to v mokré půdě, něco jiného je to v půdě relativně suché.

Mimochodem i betonů je víc druhů.

To, co jsem tady napsal, je jenom velice orientační, minimalistická poznámka. Stavební materiály jsou studijní zaměření na FSv ČVUT.

V. K.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#49

Příspěvek od mkcz »

VK napsal: Takových materiálů je celá řada. Na trhu jsou stále nové.

K takovým "klasickým" patří komínové cihly. Jsou pálené při vyšší teplotě a mají růžovočervenou až fialovou barvu.

Plno hvězdáren ale má pilíře na dalekohled z betonu, a ty hvězdárny stojí, fungují, dalekohledy na nich se používají a nevadí to - nebo aspoň nikdo si nestěžuje. Ono totiž to pružení - vibrace - závisí také na rozměrech toho pilíře a na tom, v čem je ten pilíř uložen. Trochu jinak se to chová, když je pilíř v měkkém podloží, které se sice nesesedá, ale je měkké. Něco jiného je to na skále. Něco jiného je, je-li to v mokré půdě, něco jiného je to v půdě relativně suché.

Mimochodem i betonů je víc druhů.

To, co jsem tady napsal, je jenom velice orientační, minimalistická poznámka. Stavební materiály jsou studijní zaměření na FSv ČVUT.

V. K.
Komínové cihly jsou mastné a proto na nich nedrží dobře omítka ale to by mne u pilíře netrápilo. Bohužel v zemi se budou chovat podobně jako normální cihly, pouze se rozpadnou později. Jinak si myslím, že nejtrvanlivější řešení je železobetonový pilíř, usazený do drobné kamenné směsi. Jen doufám, že při tom vrtu nenarazím na vodu, protože pramenů tady u mně pár je.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#50

Příspěvek od Habl »

To: mkcz
Bohužel, není cihla jako cihla. Zkus se podívat sem:
http://www.klinkercentrum.cz
Velmi vhodné jsou cihly Heylen Bricks, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům, mají velmi nízkou nasákavost a vysokou pevnost. Pokud je betonový základ v agresivní vodě musí se provést příslušná isolace v podobě isolační vany. Zdivo pilíře se neomítá, ale jen spáruje s kvalitní maltovinou k tomuto účelu určenou. Velmi důležité je provést kročejovou dilataci pilíře (zděného, neb betonového) proti přenášení otřesů. Jen takovou podotázku jaká síla (hmotnost přístroje) bude působit na pilíř a jakou hmotnost bude míti pilíř?

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#51

Příspěvek od Homer »

Přátelé, dovolte mi poznamenat "silou" své třicetileté stavařské praxe a několika veřejnými listinami od výučního listu oboru zedník po diplom ze stavební fakulty ČVUT a autorizace České komory autoriz.inženýrů a techniků činných ve výstavbě toto :

není rozumné vyzdívat základ z cihel. Jednak obecně nevydrží v zemi tolik co kvalitní beton, jednak to vyjde dráž a jednak to je mnohem pracnější.

o pružnosti betonu v zemi nemůže být řeči - to je nesmysl. Pokud by měl pružit, pak cihelný blok díky mnoha spárám mezi cihlami vyplněnými maltou o daleko nižší pevnosti než je beton, bude "pružit" víc.

jiná věc je pilíř nad zemí. Zde se posuzuje štíhlost sloupu - tedy poměr mezi výškou a tloušťkou sloupu. Je zřejmé, že pilíř výšky 2 m a tl. 30 cm se bude chovat jinak, než pilíř výšky 1,5 m a tl. 80 cm.
Nezapomeňte taky, že čím větší masa hmoty(betonu) v pilíří je, tím méně je náchylná na rozkmitání.

dále bych doporučil vhodnou ocelovou výztuž standardně jak se sloupy armují - svislé pruty po obvodu sloupu a vodorovné třmínky jako obruče kolem sudu, Dále použít beton vyšší pevnostní třídy a vibrování betonu ( nebo alespoň ruční hutnění ). Vibrováním se dostanou z betonu vzduchové bubliny, beton se zmonolitní a dosáhne optimílní pevnosti.
Tolik od Homera
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#52

Příspěvek od Habl »

Homer napsal: Přátelé, dovolte mi poznamenat "silou" své třicetileté stavařské praxe a několika veřejnými listinami...
Tolik od Homera
Máš plnou pravdu, jen se bavíme pouze akademicky, ale o skutečných statických a hydrogeologických podmínkách nevíme vůbec nic.Dovolím si oponovat, že kvalitní cihla vydrží v zemi více než nekvalitní beton! A nakonec tam bude nainstalován přiměřený dalekohled pro českého astroamatéra s požadavkem na zatížení v základové spáře snad v desítkách kg na metr čtverečný. :o

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#53

Příspěvek od VK »

V tom má Homer naprostou pravdu. Já jsem to psal taky: záleží na tvaru pilíře, Homer to konkretizoval a rozvedl "pro normální lidi", já jsem to formuloval "pro matematiky".

Já bych si dovolil poznámku: Hvězdárna v Olomouci-Slavoníně existovala v letech 1945 - 2000. Na fotografii na adrese http://www.hvezdarna.olomouc.cz/galerie ... uraniB.jpg je vidět pilíř kopule. Evidentně je z betonu. Takže ta hvězdárna byla postavena, 50 let stála, pak byla zbourána, celou dobu své existence měla betonový pilíř a ničemu to nevadilo.

V. K.
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#54

Příspěvek od Risben »

Homer napsal:
není rozumné vyzdívat základ z cihel. Jednak obecně nevydrží v zemi tolik co kvalitní beton, jednak to vyjde dráž a jednak to je mnohem pracnější.

o pružnosti betonu v zemi nemůže být řeči - to je nesmysl. Pokud by měl pružit, pak cihelný blok díky mnoha spárám mezi cihlami vyplněnými maltou o daleko nižší pevnosti než je beton, bude "pružit" víc.

jiná věc je pilíř nad zemí. Zde se posuzuje štíhlost sloupu - tedy poměr mezi výškou a tloušťkou sloupu. Je zřejmé, že pilíř výšky 2 m a tl. 30 cm se bude chovat jinak, než pilíř výšky 1,5 m a tl. 80 cm.
Nezapomeňte taky, že čím větší masa hmoty(betonu) v pilíří je, tím méně je náchylná na rozkmitání.

Celou dobu jsem mluvil o pilíři nad zemí a jen jsem citoval člověka který je praktik a v tomto oboru se pohybuje celý život. Argumentoval na přednášce velmi věcně s praktikými ukázkami.
Jinak malé odbočení a poznámka k cihlám, že pod zemí nevydrží. Před dosti lety jsem se účastnil vykopávek v Mikulčicích. ze země jsem tam po 1000 letech vyndal cihli, které pocházeli z původních staveb z dob Římské říše (velkomoravané je pouze opětovně použili na své stavby) to znamená, že byly ještě podstatně starší. Ty cihli po vyndání ze země a poklepu zvonili, byly doslova jak vové (jejich autenticitu potvrzovali římské značky). Divil bych se, kdyby z dnešními technologiemi by jsme nebyli schopni podobné cihly vyrobit.
PS: Cihly to byly samozřejmě pálené, tmavočervené barvy.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#55

Příspěvek od A.K. »

Malá poznámka do diskuze ohledně varianty žb pilíře. Kromě možnosti s klasickým bedněním, výztuží a betonáží by se dalo jako bednění využít obečejného KB-bloku s betonářskou výztuží vloženou do dutin bloku. Napojení na betonový základ by se provedlo stykováním výztuže základu a bloku. Ušetří se práce při bednění, protože bloky se vyzdí jako ztracené bednění a dostatečně vyztužené dutiny zalité betonem půdobí jako žb. pilíř. To je jen návrh, nesetkal se s tím už někdo?
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#56

Příspěvek od Rudy »

Chalani, beton je to najlepsie riesenie a plne suhlasim s postupom, ktory popisal Homer.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#57

Příspěvek od Habl »

VK napsal: V tom má Homer naprostou pravdu. Já jsem to psal taky: záleží na tvaru pilíře, Homer to konkretizoval a rozvedl "pro normální lidi", já jsem to formuloval "pro matematiky".

na adrese http://www.hvezdarna.olomouc.cz/galerie ... uraniB.jpg je vidět pilíř kopule. Evidentně je z betonu. Takže ta hvězdárna byla postavena, 50 let stála, pak byla zbourána, celou dobu své existence měla betonový pilíř a ničemu to nevadilo.

V. K.
Vláďo,
nikde jsem nepolemizoval, zda cihlený nebo železobetonový pilíř. Pod ondřejovským dvoumetrem je rovněž železobetonový pilíř na štěrkopískovém loži :)
Jen poznamenám, že dynamické vlastnosti železobetonového pilíře (monoblok) a vyzděného z cihel jsou trochu odlišné.
Vláďo, s tou tvojí informací by statik (matematik) asi moc nepochodil.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#58

Příspěvek od mkcz »

To Habl:

Děkuji za tip. Pročtu si to.

To Homer:

Myslím, že mi mluvíš z duše ohledně železobetonového pilíře. Také zastávám názor (nikoli tedy tak autoritativně podepřený ale vycházející pouze z mé laické praxe, kdy člověk si musí postavit či opravit během života pár věcí na domu, garáži resp. dílně a kromě toho jsem v mládí pracoval jako betonář), že železobetonový pilíř je solidní a funkční řešení. Mohu poprosit o radu ? V případě, že bych při tom vrtu narazil na vodu, dá se to odborně nějak řešit ?

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#59

Příspěvek od Duk »

Plně souhlasím s názorem Homera, jen bych dodal pár rad k tomu betonu.
Záruku kvality a oddolnosti železobetonové konstrukce velmi ovlivňuje i agresivita podzemní vody. Dobrou zkušenost mám z oblasti Krkonoš.
Zde je vhodné, především u výstuže, zabezpečit větší krytí bet. směsí, svědomité zhutnění (vibrací) a nejlépe odizolování samotného pilíře nebo odvedení spodní vody z oblasi pilíře, např. gravitační drenáží.
Jednou z možností je i vodostavební beton.
D.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#60

Příspěvek od Homer »

Ještě k pilíři :
spodní voda betonu nevadí pokud není agresivní ( to by měli místní stavaři,projektanti či stavební úřad vědet a pokud není čerstvý beton vyplavován. Pokud by jí bylo ve stavební jámě víc, tak odčerpat a betonovat..... Pomůže přísada pro vodostavební beton. Ideální je, je-li možno použít hotový beton z betonárky. vždy jej vyrobí v lepší kvalitě ( čerstvý cement a definované složení kameniva o potřebných frakcích ). než lze docílit domácí výrobou.
KB bloky pro zhotovení nadzemního pilíře lze použít taky, to není problém, ale myslím, že to je opět dražší řešení a komplikovanější v tom, že jsme omezeni možnostmi bloků. Z dřevěného bednění můžeme vyrobit prakticky libovolný tvar. Z KB bloků se nezdí úplně dobře a na nerovném bet. podkladu, který vznikne betonáží spodní části nebude ani vrchní část kdoví co.....
Poznámku k antickým cihlám a jejich kvalitě. Problém je v dnešní hromadné výrobě. Už není dost dostatečně kvalitních surovin, hlína není řádně v hlinících připravena. O dalších procesech ani nemluvím...Homogenizace směsi, sušení a vypalování. A co myslíte, je snaha při dnešních nákladech na energii a konkurenci vypalovat tak, aby cihla vydržela staletí? Kdo Vám takovou kvalitu na trhu zaplatí? Takový výrobce bleskově zkrachuje.
Čili není problém vyrobit super cihlu, problém je, kdo ji dnes zaplatí. Takže není cihla jako cihla a čekat, že ty naše vydrží to, co ty antické je očekávání nemožného ???. Homer
Odpovědět